Bölüm Dışından Memur Olarak Atanma

petek temizliği

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere KPSS’de yüksek puan almakla her şey bitmiyor. Birçok memur adayı, bilgi yetersizliği ve kirliliği nedeniyle ya atanamıyor ya da nispeten daha dezavantajlı memurluklara atanıyor. Her ne kadar çeşitli internet siteleri ya da forumlarda memurluk süreciyle ilgili çeşitli bilgiler yer alsa da hala birçok adayın temel KPSS bilgilerinden bihaber olduğunu görüyoruz. Bunun en temel nedeni ise bahse konu bilgilerin dağınık şekilde yer almasıdır.

KPSS ile memur olmak isteyenler adayların memurluk sürecine en bilinçli şekilde hazırlanmaları adına elimden geldiğince uğraşıyorum ve uğraşmaya da devam edeceğim. Bugünkü yazımda da bölümünden memur alımı olmayan, bölümünden alımı yetersiz olan ve bölüm dışından memur olmak isteyen adayların yanıldıkları bir noktayı açıklayacağım. Umuyorum ki bu yazıdan sonra birçok aday bölüm dışından memur olarak atanma konusunu çok daha iyi kavrayacaktır.

 


 

Bölüm Dışı Memurluklara Atanmak

 

Bölüm dışından memur olarak atanmak istemenin 3 temel mantığı vardır;

 

1-) Mezun olunan bölümden/alandan hiç memur alımı yapılmaması

2-) Mezun olunan bölümden/alandan çok az sayıda memur alınması

3-) Mezun olunan bölümden/alandan (tercihen) memur olunmak istenmemesi (Örneğin makine bölümü mezunu olan birinin bölümüyle alakalı memurluk istememesi)

 

Bölüm dışından düz memurluk kadrolarına atanmak isteyen memur adaylarının en büyük yanılgısı şu ki; alan dışından memur olmanın daha kolay olduğunun zannedilmesidir. Halbuki alandan açılan kadrolarla memur olma olasılığı, alan dışından düz memurluk kadrolarına atanma olasılığından çok ama çok daha yüksektir. Diğer bir deyişle alanınızdan açılan kadrolarla yerleşemezseniz alan dışı düz memurluk kadrolarına hiç yerleşemezsiniz(Bir kaç bölüm istisnadır).

bolum-disi-memurlukKPSS atamalarında her öğrenim düzeyine ait bir ortak nitelik kodu bulunmaktadır. Bu kodlar adından da anlaşılacağı üzere ortak nitelik kodu olup o öğrenim düzeyinde yer alan tüm mezunların ilgili koddan açılan tüm memurlukları tercih edebileceği anlamına gelir.

 

2001 (tüm lise mezunlarının ortak kodu)

3001 (tüm önlisans mezunlarının ortak kodu)

4001 (tüm lisans mezunlarının ortak kodu)

 

Bu nitelik kodlarından açılan memurluklar, bulundukları öğrenim düzeylerindeki tüm mezunların tercihine açık olduğu için ve bölümünden memur alımı olmayan memur adaylarının tek memur olma seçenekleri olduğundan çok yüksek puanla kapatmaktadır. 2014 KPSS verilerine göre en son atamalarda 2001 kodlu memurluklar(şoförlük vs. hariç) 95 puanla, 3001 kodlu memurluklar 89 puanla, 4001 kodlu memurluklar ise 87 puanla kapatmıştır. Bölüm dışından memurluğa atanmak isteyen adayların bu taban puanları göz önünde bulundurarak hareket etmesi çok daha doğru olacaktır.

Okudunuz Mu?  2016 KPSS Lisans Başvuruları Başladı!

 

roflbot

roflbot (1)

roflbot

roflbot (2)

roflbot (3)

roflbot (4)

roflbot (5)

roflbot (6)

roflbot (7)

roflbot (8)

roflbot (9)

roflbot (10)

roflbot

roflbot (1)

 

 

 

 

 

 

Sorun cevap verelim

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir