Bölümünden Alım Olmayanlar Hangi Memurlukları Yazabilir?

petek temizliği

KPSS hazırlıklarına başlayan yeni mezunların ve KPSS ile ilk kez tanışanların en çok merak ettikleri konuların başında “… hangi memurlukları yazabilirim…” sorusu geliyor. Buna istinaden siz değerli memur adayları için; kimler hangi memurlukları yazabilir, bölümünden alım olmayanlar hangi memurlukları tercih edebilir konularına ilişkin bilgiler paylaşacağız.

Bölümünden Memur Alımı Olmayanlar Ne Yapmalı?

Kimler Hangi Memurlukları Yazabilir?

Okuduğunuzda sıkılmamanız ve daha rahat kavrayabilmeniz için örnek teşkil edecek sorular ve cevaplar vasıtasıyla konuyu anlatacağız.


Örnek-1: Lisans İşletme Bölümü Mezunuyum. Hangi Memurlukları Tercih Edebilirim?

Öncelikle yapmanız gereken ÖSYM’deki KPSS Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları Tablosundan, işletme bölümüne ait nitelik kodunu tespit etmektir. Bu tabloda ilk sol sütunda yer alan kodlar, nitelik kodlarıdır ve lisans mezunları nitelik kodlarının tamamı 4(dört) rakamı ile başlar. Bu tablo vasıtasıyla nitelik kodumuzun 4431 olduğunu öğreniyoruz. Bu bize, ÖSYM’nin yayınladığı KPSS Memurluk Tercih Kılavuzunda 4431 kodu ile açılmış memurlukları tercih edebileceğimizi gösteriyor. Bunun yanı sıra 4001 nitelik kodundan açılmış memur kadrolarını da tercih etme hakkımız var.

4001 Nitelik Kodu Nedir: Bu kod, tüm lisans mezunları için tanımlanmış genel nitelik kodudur. Yani bu kod ile açılmış memurluklara başvurabilmek için herhangi bir lisans mezunu olmak yeterlidir.

Sonuç itibariyle lisans işletme mezunu bir aday, hem 4431 hem de 4001 nitelik koduyla açılmış memurlukları tercih edebilir. Bu koddan açılan memurluklar genel itibariyle memur, vhki, bilgisayar işletmeni unvanıyla yer alır. Tercih sırası olarak bilgisayar işletmeni, vhki, memur olarak değerlendirilebilir. Memurluklarda yapılan iş genel itibariyle aynıdır. Büro memurluğu adı altında masa başı diye tabir ettiğimiz şekilde genel evrak işleriyle uğraşılır.

 

KPSS’de hangi kurumlar ve memurluklar tercih edilmeli? Okumak için TIKLAYIN

En İyi Memurluk Hangisi? Okumak için TIKLAYIN

 

Örnek-2: Önlisans Muhasebe Bölümü Mezunuyum. Hangi Memurlukları Tercih Edebilirim?

Yine ÖSYM’deki KPSS Önlisans Mezunları İçin Nitelik Kodları Tablosundan, muhasebe bölümüne ait nitelik kodunu tespit ediyoruz. Bu tabloda ilk sol sütunda yer alan kodlar, nitelik kodlarıdır ve önlisans mezunları nitelik kodlarının tamamı 3(üç) rakamı ile başlar. Bu tablo vasıtasıyla nitelik kodumuzun 3173 olduğunu öğreniyoruz. Bu bize, ÖSYM’nin yayınladığı KPSS Memurluk Tercih Kılavuzunda 3173 kodu ile açılmış memurlukları tercih edebileceğimizi gösteriyor. Bunun yanı sıra 3001 nitelik kodundan açılmış memur kadrolarını da tercih etme hakkımız var.

*3001 Nitelik Kodu Nedir: Bu kod, tüm önlisans mezunları için tanımlanmış genel nitelik kodudur. Yani bu kod ile açılmış memurluklara başvurabilmek için herhangi bir önlisans mezunu olmak yeterlidir.

Sonuç itibariyle önlisans muhasebe mezunu bir aday, hem 3173 hem de 3001 nitelik koduyla açılmış memurlukları tercih edebilir. Bu koddan açılan memurluklar genel itibariyle memur, vhki, bilgisayar işletmeni unvanıyla yer alır. Tercih sırası olarak bilgisayar işletmeni, vhki, memur olarak değerlendirilebilir. Memurluklarda yapılan iş genel itibariyle aynıdır. Büro memurluğu adı altında masa başı diye tabir ettiğimiz şekilde genel evrak işleriyle uğraşılır. Maaşlar için en alttaki resimli linki tıklayabilirsiniz.

 

KPSS’de tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Okumak için TIKLAYIN

 

Bölümünden Alım Olmayanlar Hangi Memurlukları Tercih Edebilir?

Yukarıda verdiğimiz örneklerde, herhangi bir bölümden mezun olanların KPSS’de hangi kadroları seçebileceğini açıkladık. Fakat memur adaylarının en çok merak ettiği husus, bölümünden alım olmayan adayların hangi memurlukları yazabileceği konusudur. Bu konudaki örnek sorular ve cevaplar aşağıda yer almaktadır.

 • Lisans mezunuyum ve bölümümden memur alımı yok. Hangi memurlukları yazabilirim?

Lisans mezunu olup da bölümünden alımı olmayanlar, merkezi atamalardaki tercih kılavuzunda 4001 kodu ile açılmış memurluklara başvurabilir. 4001 kodu, tüm lisans mezunlarına tanımlanmış bir kod olduğundan bu kod ile açılmış memurluklara tüm lisans mezunu adaylar başvurabilir. Fakat 4001 kodlu memurluk kadrolarında bazen sürücü belgesi, sertifika vb. özel şartlar yer alabilmektedir. Bu nedenle 4001 kadrolarını tercih ederken de bu şartları sağlayıp sağlamadığımızı iyi incelemeliyiz.  4001 kodu ile açılan memurluk kadro sayısı az olduğundan ve tüm lisans mezunları bu memurluklara başvurabildiğinden taban  puanları çok yüksek kapatmaktadır. 4001 kodundan açılan memurluklar için en ama en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız başlasın.

 • Önlisans mezunuyum ve bölümümden memur alımı yok. Hangi memurlukları yazabilirim?

Önlisans mezunu olup da bölümünden alımı olmayanlar, merkezi atamalardaki tercih kılavuzunda 3001 kodu ile açılmış memurluklara başvurabilir. 3001 kodu, tüm önlisans mezunlarına tanımlanmış bir kod olduğundan bu kod ile açılmış memurluklara tüm önlisans mezunu adaylar başvurabilir. Fakat 3001 kodlu memurluk kadrolarında bazen sürücü belgesi, sertifika vb. özel şartlar yer alabilmektedir. Bu nedenle 3001 kadrolarını tercih ederken de bu şartları sağlayıp sağlamadığımızı iyi incelemeliyiz. 3001 kodu ile açılan kadro sayısı da az olduğundan ve tüm önlisans mezunları bu memurluklara başvurabildiğinden taban  puanları çok yüksek kapatmaktadır. 3001 kodundan açılan memurluklar için en ama en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız başlasın. 3001 kodundan açılan memurlukların taban puanları 4001 koduna nazaran yarım ile bir puan arasında daha düşük olabilmektedir.

 • Lise mezunuyum ve bölümümden memur alımı yok. Hangi memurlukları yazabilirim?

Lise mezunu olup da bölümünden alımı olmayanlar, merkezi atamalardaki tercih kılavuzunda 2001 kodu ile açılmış memurluklara başvurabilir. Fakat 2001 kodlu memurluk kadrolarında bazen sürücü belgesi, sertifika, bonservis vb. özel şartlar yer alabilmektedir. Bu nedenle 2001 kadrolarını tercih ederken de bu şartları sağlayıp sağlamadığımızı iyi incelemeliyiz. 2001 kodu, tüm lise mezunlarına tanımlanmış bir kod olduğundan bu kod ile açılmış memurluklara tüm lise mezunu adaylar başvurabilir. Lise düzeyinden açılan memur kadroları genel anlamda çok çok az olduğundan özellikle tüm lise mezunlarının tercih yapabileceği 2001 kodundan açılan memurlukların taban puanları aşırı yüksek seviyelerde kapatmaktadır. Bu nedenle özellikle düz lise ya da alımı hiç olmayan bir lise bölümünden mezun olanlara tavsiyemiz; hiç vakit kaybetmeden işletme, muhasebe, büro yönetimi gibi KPSS’de alımı olan önlisans bölümlerine kayıt yaptırmalarıdır. Açık öğretim vasıtasıyla bu bölümleri sorunsuzca bitirebilirsiniz. Bu şekilde KPSS’den memur olma şansınızı daha yükseltmiş olursunuz.

Okudunuz Mu?  2016 KPSS Düz Memurluk Sınavı Çok Önemli!

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılanları sitemizde yer alan Sorun Cevap Verelim bölümünden sorabilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın.

2019 ocakta en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Okumak için TIKLAYIN

51 Comments

Add a Comment
 1. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları lisans p3 ten pmyo ya başvurabilir mi

  1. Merhabalar, Herhangi bir lisans mezunu başvurabilir polis alımlarına…

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 2. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları lisans p3 ten pmyo ya başvurabilir mi düz memurluk için hangi bölümlere başvurabilir

  1. Merhabalar, edebiyat mezunu olarak çok sınırlı sayıda alım yapılıyor. Misal bir önceki 2015/1 atamasında sadece 4 kişi alınmış ve puanlar 87,5 ta kalmış. Edebiyat bölümü dışında 4001 kodundan açılan memurluklara da başvurma hakkınız bulunuyor. Ama bu kadrolara girmek içn en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız olsun. Kısacası memurluk için ennn az 87 hedefi koyun kendinize…

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 3. Hocam dış ticaret açf 1. Sınıftayım kpss ye girip 85 üstü alabilirim ama okulum 2017 de biticek ve dış ticaret aöf mezunu olarak şansım olabilir mi ? Şimdiden cevabınız için teşekkürler

  1. Selamlar, dış ticaret önlisans bölümünden maalesef ki nerdeyse hiç alım yapılmıyor. O yüzden bölümünüzden atanma şansınız düşük. Tabi bölüm dışından tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodundan açılan düz memurluk kadrolarını tercih edebilirsiniz. Bu kadrolara yerleşebilmek için de en az 87-88 puan almanız lazım ki şansınız başlasın. 2017 haziranda mezun olduğunuzu varsayarsak 2016 kpss puanınızla, 2017 kasım ve 2018 haziran atamalarında tercih yapabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 4. İletişim fakültesi mezunuyum. Düz memurluk için (bölümüm nedeniyle puanım kırılmaksızın, yani sıralamam Kpss puanıma göre olacak şekilde)başvuru yapabilir miyim?

  Bir de 2016 Kpss sonucunda toplam düz memur kontenjanı sayısının kaç olacağına dair bir firiniz var mı?

  1. Selamlar, iletişim fakültesinin hangi bölümünden mezun olduğunuzu belirtmemişsiniz. Şimdi düz memurluk denilen olay genel kültür genel yetenek oturumuna girilerek elde edilen p3 puanı ile girilen memurluklar olarak adlandırılır genelde… Şimdi siz de bölümünüz itibariyle gk-gy oturumuna girerek elde edeceğiniz p3 puanıyla merkezi memur alımlarında tercih yapabilirsiniz. Bu tercihleri hem bölümünüzden açılan memurlukları hem de tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan memurlukları tercih ederek yapabiliyorsunuz. 4001 diye nitelendirdiğimiz genel nitelik kodunu, alımı olmayan ya da çok az alımı olan bölüm mezunları değerlendirebilir.

   Özetle siz, 2016 lisans kpss ile elde edeceğiniz p3 puanıyla, hem bölümünüzden hem de ortak kod olan 4001 kodundan açılan memur kadrolarını tercih edebilirsiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 5. Merhabalar..
  2016 eylul ayinda dokuz eylul universitesi bilgisayar programciligindan mezun olacagim. Ayni zamanda kpss ye hazirlaniyorum. Kendi bolumumden atama var mi ? Tekniker atamalari nasil oluyor ? Bir de en az kac almam gerekiyor acba ? Bilgi verebilirseniz sevinirim tesekkurler ✋

  1. Selamlar, bölümünüzden alımlar var… Ortalama 100-150 kişi alınıyor 1 atamada. Şu an öyle en azından. Taban puanlar ise 86 seviyelerinde. Bu puanın ne kadar üzerinde alırsanız o kadar garanti atanırsınız. aynı zamanda açıktan atamalarda da bu bölüm mezunu olarak memur olma şansı bulabilirsiniz. Nitekim sizin bölümden açıktan alımlarda memur alınabiliyor.
   Tekniker, memur, vhki, bilgisayar işletmeni unvanlarıyla kadrolar açılıyor merkezi atamada. Siz ona göre terchinizi yaparsınız. Tekniker maaşı yüksek lduğu için elbette daha çok tercih ediliyor. Ona göre de diğer unvanlara nazaran daha yüksek kapatıyor…

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 6. Merhaba ben müzik bilimleri mezunuyum. Formasyonum da var. Ancak şu an atamalarda gidemeyeceğim. Bölümümle ilgili, girebileceğim bir memuriyet var mıdır acaba? Bilgileriniz için şimdiden çok teşekkürler.

  1. Selamlar, atamaları incelediğimde lisans müzik bilimleri bölümünden herhangi bir alım yapılmadığını gördüm. Yani bölümünüzden memur alımı yok. Ancak tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan memurlukları tercih edebilirsiniz. Bu kadrolara girebilmek için ise en az 87 ve üstü puan almanız lazım ki şansınız olsun.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 7. 2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum. Kpss den kacla hangi bölümlere memur olabilirim.

  1. Selamlar, bölümünüzden memur alımı çok çok az yapılıyor. Misal 2014 KPSS atamalarında sadece 5 kadro açılmış ve 82 puan ile kapatmış. Yani 82 ve üzeri puan almanız ve olası 5-10 kadro verilmesi durumunda atanma ihtimaliniz oluşur. 88 ve üstü alarak da bölüm dışı memurluklarda şansınız olabilir.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonlarınıza Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 8. Merhaba edebiyat mezunuyum ve malesef atanma ihtimali çok düşük. Önlisanstan hangi bölümleri okuyabiliyoruz?

  1. Selamlar, lisans mezunu olduğunu için maalesef ki önlisans olarak KPSS’ye giremezsiniz. O sebeple önlisans okumanızın KPSS açısından avantajı olmaz.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 9. Imam hatip mezunuyum nereleri tercoh edebilirim ,bölüm dışı tercih edebilir miyim ?

  1. Selamlar, bir önceki yorumunuzu cevapladım.

 10. Merhaba lise son sınıftayım muhasebe bölümü okuyorum bu sene kpss ye gireceğim hangi mesleği seçebilirim

  1. Selamlar, hem muhasebe bölümünden açılmış memurlukları hem de tüm lise mezunlarının ortak kodu olan 2001 kodundan açılmış uygun memurluk kadrolarını tercih edebilirsiniz.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 11. Merhaba.ben kadın giyim modelistlik bölümünden mezunum ayrıca adalet 2.sınıfdayım.ben kpss ye girdiğimde modelistlik bölümünden girmek istemiyorum adaletten girmem için önce adaleti mi bitirmem gerek aaba

  1. Selamlar, zaten lise bölümünüzden bir memur alımı yapılmıyor. Gene en iyisi önlisans olarak sınava girmek.
   Her ne kadar henüz iki yıllık üniversitenizi bitirmemiş olsanız da sınava önlisans adalet mezunu olarak girebiliyorsunuz. Fakat bölümünüzden mezun olduğunuz tarihten sonraki KPSS atamalarında tercih yapabilirsiniz.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 12. Mrb hocam yardiminiza cok ihtiyacim var akim karisik. Ben imam hatip mezunuyum bu yil ki kpssde nereleri tercih edebilirim ?? lutfen ayrintili bir cewap bekliyoorum tsk

  1. Selamlar, alanınızda memur alımı nerdeyse hiç yok. Bazen 1-2 adet gassal(ölü yıkayıcısı) kadrosu açılıyor ve 87-88 gibi puanlarla kapatıyor ama bunun dışında tüm lise mezunlarının ortak kodu olan 2001 kodundan uygun memurlukları da tercih edebilirsiniz. Bu memurluklara girebilmek için ise en az 95 civarı puan almanız lazım ki şansınız olsun.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 13. Merhaba dışticaret mezunuyum kpssde 70puan gibi bi net cıkaracagımı düsünüyorum. İlk deneyimim o yuzden Hangi bölümleri secebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz 3001 zor ama kendi bölümüm daha zor, baska bi alternatif yokmu 🙁

  1. Selamlar, maalesef ki bu puan ile merkezi atamalarda şansınız olmaz. Ancak Gümrük Bakanlığı’nın açıktan memur alımlarında bir ihtimal mülakatlara kalabilirsiniz.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 14. Merhaba tercih kılavuzu yayınlanmış diye bir haber vardi baktim ama sadece saglik alaninda atamalar var baska bir tercih kılavuzu dahami yayinlanacak yoksa baska bolumlerden atama olmayacakmı ben bankacılık ve sigortacılık mezunuyum 80.75 aldim atanma durumum varmi duz memurlukta olabilir

 15. Umarim en kisa surede cevap verirsiniz eger hic umut yoksa tekrar ygs ye hazirlanmam gerekecek cunku saglik okumak her zaman avantajdır. Birde sgk atamalarinada basvurabiliyormuyum. acil yardim bekliyorum atanma durumumuda degerlendirebilir misiniz

 16. Onlisans hocam peki 3001 nitelik koduyladami atanmam imkansiz bu arada cevabiniz icin cok sagolun

 17. Onlisans hocam peki 3001 nitelik koduyladami atanmam imkansiz bu arada cevabiniz icin cok sagolun.

  1. Üzgünüm ama zor. 3001 kodlu memurluklar(ŞOFÖR VS HARİÇ) zaten 89 altını görmedi 2014 KPSS atamalarında…

   Sizin için açıktan zabıt katibi atamaları bir şans olabilir, bence şansınızı bu açıktan alımlarda deneyin.

 18. Peki hocam mulakat sarti varmi eger varsa benim mulakata cagirilmam olanakli mi hani mulakata cagirilmak icin puan barajimi var ? bizi aydinlattiginiz icin tekrar tekar tasekkurler

  1. Açıktan alımlarda elbette ki mülakat var ama bu sizin moralinizi bozmasın. Misal zabıt katipliği alımı için iyi bir klavye beceriniz var ise daha daha şanslı olursunuz.

 19. Tabi hocam birde o var ya bilmem kac saniyede kac kelime yazma zorunluluğu keske turkiyedeki sistem farkli olsaydi herkes okudugu alanla ilgili bir is yapsaydi bankalarda calisanlarin %80 i farkli bolumler okuyup farkli mazeret veya referans taninarak ise alinmislar bu nasil istir bilmiyorum ama Allah kimsenin cefasini baskasinin sefasi yapmalarina izin vermesin cunku bizim ne sartlarda bu seviyeye (her ne kadar iyi olmasada) geldigimizi bir o bilir. cok sagolun hocam iyi gunler

  1. Maalesef ki dediğiniz her konuda haklısınız… Ülkemizde sistem böyle gidiyor ve düzelmez de…

   Klavye konusunda ise 3dakkada 90 hatasız kelime şartı aranıyor. Zaten 1 ay klavye çalışması yapsanız bunu rahatça halledersiniz.

 20. Peki hocam hangi klavyeden sorumlu tutulucaz herhangi bir bilginiz varmi

  1. Sanırım sınav esnasında istediğiniz(f veya Q klavye) klavye türü ile yazma hakkınız var ama f klavyede yazmaya alışırsanız daha iyi olur ilerisi için de…

 21. Haklisiniz hocam cok sagolun dediginiz gibi yapacam

 22. Merhabalar hocam ben dış ticaret mezunuyum kpss de 67 aldım atanmam imkansiz gibi birsey duz memurluk olarak tercih yapmak istiyorum nasil yapabilirim hangi bolum oluyor yardimci olursaniz cok sevinirim.

  1. Selamlar, arkadaşlar sizde şöyle bir yanılgı var; 2001(liseler), 3001(önlisanslar) ve 4001(lisanslar) kodlu düz memurluklar yüksek kapatan memurluklardır. Çünkü bu kodlar ortak kod olup ilgili öğrenim düzeyindeki tüm mezunlar tercih edebilmektedir. Bu kod daha ziyade yüksek puan alıp bölümünden alım olmayanlar için faydalıdır. Yani şöyle diyeyim ki misal önlisans 3001 kodlu düz memurluklar en az 88 ile kapatmıştır. Yani 67 puan ile atanmanız maalesef imkansız.

 23. arkadaşlar ben maliye önlisans mezunuyum maliye bölümü banka ve sigorta alanının alt birimi olarak okudum tercih yaparken banka ve sigorta kodundan da tercih yapabiliyormuyum bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Selamlar, maalesef ki sadece bölümünüzden açılan memurlukları tercih edebilirsiniz. Bölümünüzün kpss nitelik kodu 3181 olarak görünüyor. Tercih kılavuzunda 3181 koduyla açılan memurlukları tercih edebilirsiniz.

 24. hocam benim kpss lisans 2016 p3 pauanım 81 sosyoloji mezunuyum bu ilk yılım atama şansım zor ancak ailemin isteğiyle tercih vermek istiyrum kendi bölümüm dışında sadece 4001 i mi verebiliyrum şimdiden teşekürler 🙂

  1. Selamlar, hem sosyoloji bölümünden açılan kadroları hem de tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodlu memurlukları tercih edebilirsiniz. Lakin 4001 kodlu memurluklar en düşük 87-88 seviyesinde kapattığı için 4001 yazmanız mantıklı olmaz. Bence alanınızdan açılan memurlukları tercih edin hep.

 25. merhabalar ben önlisansdan sınava girdim önlisans puanım 73 ben düz memurluklarada başvurmak istiyorum aranan şartlarda 2001 herhangi bir liseden mezun diyor ben onu tercih edebilirmiyim acaba ???

  1. Selamlar, sınava önlisanstan girdiyseniz 2001 koduyla tercih yapamazsınız ki. 2001 kodu belirttiğniz gibi liseler içindir. Önlisansların genel nitelik kodu 3001’dir. Fakat 73 puanla herhangi bir kadroya yerleşme ihtimaliniz maalesef ki yok.

 26. İki yıllık bilgisayar mezunuyum nereleri tercih verebiliyorum puanım 82 yardımcı olurmusunuz
  Bir de meb onaylı bilgisayar sertifikası isteniyor benim o sertifikayı almama gerek varmı zaten bilgisayar mezunuyum hem lise hem üniversite şimdiden teşekkür ederim

  1. Selamlar, girdiğiniz önlisans KPSS ile bölümünüzden açılan kadroları ve tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodlu uygun memurlukları yazabilirsiniz ancak 3001 memurlukların gelme ihtimali bu puanla pek mümkün değil. Sertifika olayına gelirsek de bilgisayar dersi gördüğünüz için bu sertifikaya gerek yok.

 27. Merhaba kolay gelsin Ekrem bey Ben Bilişim veritabanı mevzunuyum lise dengi 2001 koduyla denilen yerleri yazdım fakat ön lisan okuyorum ve devam etmekde ben ön lisans istiyen yerleride yazabilirmiyim tercihde teşekkürler

  1. Merhabalar, lise bilişim mezunu olarak lise bilişim bölümünden açılan memurlukları ve 2001 koduyla açılan uygun memurlukları tercih edebilirsiniz ancak. Önlisans kadrolarını tercih edemiyorsunuz.

   1. teşşeküler sağolun Bilgi için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir