Bonservis, Sertifika ve Ustalık Belgesi Nedir, Kimlere Verilir, Nereden Alınır?

Bonservis, Sertifika ve Ustalık Belgesi Nedir? Bonservis, Sertifika ve Ustalık Belgesi Aynı Mıdır? Bonservis Belgesini Kim Verir? Sertifikalar Nasıl ve Nereden Alınır? Ustalık Belgesi Nereden Alınır?

Sertifika, bonservis ve ustalık belgesi

petek temizliği

Başta kamu kurumları olmak üzere birçok yer tarafından yapılan personel alımlarında, zaman zaman birtakım belgeler istenmektedir. Bunlar arasında çeşitli sertifikalar, bonservis belgeleri ve ustalık belgeleri yer almaktadır. Bahse konu belgeler, iş başvurusunda bulunacak adaylar arasında kafa karışıklığına yol açabilmektedir. Buna istinaden söz konusu belgelerin tanımlarını, farklarını ve nasıl temin edilebileceklerine dair bir yazı kaleme aldık.

 

Bonservis, Sertifika ve Ustalık Belgesi Aynı Mıdır?

Bonservis, sertifika ve ustalık belgesi gerek içeriği gerekse de temin edildiği yerler bakımından tamamen birbirinden farklı şeylerdir. Nitekim bonservis, kişinin bir önceki işyerindeki çalışma bilgilerini gösteren bir belge iken sertifika, belli bi konuda kurs yoluyla eğitim alındığını gösteren bir belgedir.

 

Bonservis Belgesini Kim Verir?

Bonservis belgeleri, çalışılan özel sektörce verilmektedir. Örneğin bir marangozun bonservisini çalıştığı marangozhane sahibi verir ama bu belge, ilgili mesleğin kayıtlı odasından da onaylattırılır.

 

Sertifikalar Nasıl ve Nereden Alınır?

Sertifikalar ise bilhassa M.E.B.(Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından açılan kurslara katılan kişilere verilmektedir. Farz edelim ki bulunduğunuz ilde MEB tarafından bir bilgisayar kursu açıldı ve kursa katılıp başarı ile kursu bitirdiniz. Bu durumda MEB onaylı bilgisayar sertifikası sahibi olursunuz.

 

Ustalık Belgesi Nereden Alınır?

Öncelikle usta ne demektir, kanundaki tanımı nedir ona bakalım. 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre, bir mesleğin gerektirdiği bilgi, yetenek ve iş alışkanlıklarını kazanmış ve bunları iş hayatında uygulayabilen kişilere usta denir. Bu unvan için gerekli olan belgeye de mesleki yeterlilik belgesi ya da ustalık belgesi denmektedir.Ülkemizde ustalık belgesi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Mesleki (Çıraklık) Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir