Borsa Nedir?

petek temizliği

Borsa yatırımı konusuna ilk defa girmek isteyenler için öncellikle Borsa nedir sorusunu yanıtlayalım. Borsa; hisse senedi, yatırım fonları, bono, emtia ürünleri, tahvil, varant, sertifika gibi menkul kıymet olarak bilinen değerli evrakların alım satımının yapıldığı, finansal piyasadır. Yapılan ticaret sebebiyle borsalar, pazar ya da piyasa olarak da adlandırılabilir. Borsalar, devlet denetimi altında belli kurallara göre işleyen ve talep gören mallar için organize edilmiş piyasalar olarak da tanımlanabilir. Örneğin hisse senedi gibi değerli evrakların alınıp satıldığı yerlere menkul kıymet borsası denir.

Yeni adıyla Borsa İstanbul (BİST) eski adıyla da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) adından da anlaşıldığı gibi bir menkul kıymet borsasıdır.

Borsanın işleyişiyle ilgili en temel bilgi fiyatlar düşükken satın alıp, fiyatlar yükseldiğinde satış yaparak kar elde etmektir. Örnek vermek gerekirse 10 TL’den aldığınız bir payı (hisse senedini) 11 TL’den sattığınızda aradaki 1 TL’lik fark sizin kârınızdır. Tabii burada önemli olan fiyatın ne zaman düşüp ne zaman yükseleceğini öngörebilmektir.


Hisse senedi ise, şirketlerin ortaklarına sahip oldukları sermaye payını belgelendirmek amacıyla verdikleri kıymetli evraklara denir. Hisse yatırımı konusunda detay bilgi için Deutsche Bank’ın resmi internet sitesini inceleyebilirsiniz.

borsa nedirTürkiye sermaye piyasalarında borsaları tek çatı altında toplayan Borsa İstanbul, esas sözleşmesinin Sermaye Piyasası Kurulu’nca hazırlanıp ilgili Bakanın onayı sonrasında 3 Nisan 2013 tarihinde doğrudan tescil ve ilan edilmesiyle faaliyet izni almıştır. Türkiye’de Borsa İstanbul, bir anonim şirket olarak kendi yönetim kurulunun aldığı kararlar ile yönetilir.

Updated: 22 Mayıs 2016 — 22:25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir