Boşanma Davası Çeşitleri

petek temizliği

Boşanma, evliliklerini sürdürememiş bireylerin bu evliliklerini bitirme kararı almasıdır. Bu karar gerçekten zor bir karardır. Ama artık geçinemeyecek kadar vahim bir noktaya gelindiyse, yapılacak en doğru karar boşanma kararıdır. Fakat bazı çiftler boşanma hakkında bilgi almadan kendi başlarına adliye yolunu tutuyorlar. Haklarından habersiz olarak boşanma sürecini başlatıyorlar. Bu gibi durumlarda alınması gereken en büyük önlem, iyi bir boşanma avukatı tutmaktır. Tabi, boşanmaya kesin ve emin bir şekilde karar verdikten sonra avukat seçilmelidir. Bunun için de en uygun avukatı ilinizde bulunan, Bursa’da iseniz Bursa boşanma avukatıdır. Çünkü eğer siz boşanma konusunda kendinizden emin olmazsanız, bu süreçte yalnız olacağınız için tek destekçiniz yine kendiniz olacaktır. Evlenirken yanınızda olan kişiler böyle kötü gününüzde yanınızda olmayabilirler. Bu yüzden kararınız önemlidir.

 

Aslında boşanma avukatı diye bir şey yoktur. Bütün avukatlar her davaya bakabilir ancak deneyimli olduğu konuda kendini yetiştirirse boşanma avukatı diye adlandırılır. Bu yüzden çiftler hem zaman kaybını önlemek hem de herhangi bir durumda hak kaybetmemek için avukat tutmaları her zaman yararına olur. Bursa boşanma avukatı Bursa’da ikamet eden bireylere yardımcı olma da bir numaradır diyebiliriz. Boşanma anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olmak üzere ikiye ayrılır. Eşler ikisi de belli konularda uzlaşmışsa ve herhangi bir problem olmadan ayrılmaya karar vermişse anlaşmalı boşanma davası açabilirler. Eşler nafaka, çocuk varsa velayeti gibi konularda uzlaşma sağlayan çiftler anlaşmalı boşanma dilekçesini imzalarlar. Bu şilde dava uzun sürmeden anlaşmalı olarak tek celsede boşanırlar.


 

Eşler boşanmada uyuşamazlarsa, fikir ayrılığına girerlerse ve boşanmak isterlerse çekişmeli boşanma davası açarlar. Çekişmeli boşanma davasında, eşlerin eğer çocuk varsa velayetinin kimde olacağı, nafakanın miktarının ne olacağı, malların nasıl paylaşılacağı konusunda eşlerin fikir birliğine varamamalarında açılmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları için de başvurmanız gereken yer, yaşadığınız yer Bursa ise Bursa’da boşanma avukatıdır. Çekişmeli boşanma avukatı tutmak isteyen çiftler, buraya başvurarak uzman, işinin ehli avukatlarla görüşebilir ve vekâletini gönül rahatlığıyla verebilir. Tabi boşanma davalarında avukat tutmak zorunlu değildir. Bireylerin kendi yararına olacağı için tutması önem arz eder.

Updated: 16 Ekim 2017 — 08:21

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir