Bulgaristan Elektronik Market ve Teknoloji Mağazaları PS5 ve İphone

petek temizliği

TL nin Bulgar levası karşısında hızlı değer kaybetmesi ve getirilen ek vergiler sonucu Türkiye’de elektronik ürünlerin satış fiyatlarında kayda değer artışlar yaşanmıştır. Bu durumda özellikle İstanbul’dan gidecekler için Bulgaristan’a otomobille gidip elektronik alışverişi yapmak birçok durum için avantajlı hale gelmiştir. Yeni yıl öncesi  sevdiklerine elektronik hediye almak isteyen kişiler tarafından mini turlar dahi düzenlenmektedir. Gidiş dönüş maliyetleri ve Bulgaristan elektronik market zincirleri ve en fazla tercih edilen ürünlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Bulgaristan Elektronik Market Zincirleri


Technomarket.bg

Technomarket.bg 48 mağaza ile Bulgaristan’daki  en yaygın elektronik market zinciridir. Ayrıca online satış kanalları arasında en fazla bilinirliğe sahip markadır. Apple yetkili satıcısıdır. Türkiye’ye kargolama hizmeti bulunmamaktadır.

 

Novmak

novmak.com adresinde Apple marka ürünlerin yetkili satışını gerçekleştirmektedir. Türkiye’ye kargo göndermemektedir. Sofya’da showroom ve fiziksel mağazası bulunmaktadır.

 

Technopolis

Technopolis.bg adresinden ulaşılabilmektedir. 27 teknoloji mağaza ile Bulgaristan’daki 2. En büyük teknoloji marketidir. Cep telefonu ve küçük ev aletlerine ek olarak beyaz eşya satışı da gerçekleştirmektedir. 15 gün koşulsuz iade ile hizmet almanızı sağlar.

 

Zora

Zora.bg adresinden ulaşılabilmektedir. Ülker geneli 8 şubesi ile Bulgaristan elektronik marketleri arasında önemli yere sahiptir.

 

İabalka

İabalka.bg adresinden ulaşılabilen apple ürünleri yetkili satıcıları arasında yer almaktadır.

 

Telenor

Telenor.bg adresinden ulaşılabilir ülke geneli 20 şubesi ile ve online satış kanalı ile hizmet vermektedir. Türkiye’ye kargo gönderisi yoktur. Özellikle sağladığı fiyat avantajı ile birçok T.C vatandaşının Bulgaristan Cisri Mustafapaşa (Svilengrad) şubesini tercih etmiştir. Bu şube Edirne merkeze ortalama 55 km mesafededir. İphone 12 satışları devam etmektedir. Play station satışı bulunmamaktadır.

 

Bulgaristan Playstation 5 Satışı

Tüm dünyada satışa sunulması ile eş zamanda Playstation 5 Bulgaristan’da satışa sunulmuştur. Artan talep sebebiyle 499 Euro’luk (1000 Leva) tavsiye niteliğindeki fiyatı ile bulunması Aralık ayı itibariyle güçlenmiştir. Vizem.net yetkilileri ile yaptığımız söyleşide Kasım ve Aralık ayında toplam 36 kişi sadece Bulgaristan’dan Playstation ve elektronik eşya almak için vize başvurusunda bulunmuş ve bu 36 kişi 2 ayrı turla minibüs  kiralayarak buraya seyahat düzenlemiştir.

 

Bulgaristan PS5 Fiyatı

 

Aşağıdaki tabloda Bulgaristan Playstation 5 fiyatı modellerine göre verilmiştir.

 

Bulgaristan PS5 Fiyatı
PS5 Digital Edition 799 Leva
PS5 Standard 999 Leva

 

*1 Bulgar Levası yaklaşık 4.6 TL’dir.

Alımlar Pulsar.bg ve technopolis.bg adreslerinden kısa süreliğine bulunabilen Bulgaristan Playtation 5 fiyatı ürünler tükendikten sonra kaldırılmıştır.

 

Bulgaristan’dan Bilgisayar Almak

 

Bulgaristan’dan bilgisayar almak maliyet açısından son dönemde Türkiye’deki maliyetlerle yol ve vize masrafları dahil 10000 TL ve üzeri bilgisayarlar için ortalama 1/5 oranında ucuza mal edilebilmektedir. Bulgaristan 2. El sitelerinden alınan bilgisayarlarda ise yarı yarıya fiyat avantajı sağlamak mümkün olabilmektedir.

Sofya’daki elektronik pasajı 2. El bilgisayar için T.C vatandaşlarının en sık tercih ettiği adrestir.

 

Bulgaristan 2. El siteleri

Aşağıda en fazla kullanılan Bulgaristan 2. E siteleri verilmiştir. Bulgaristan elektronik fiyatları 2. El alımlarda Türkiye’ye göre oldukça avantajlı olabilmektedir. Ancak bu ürünlerin alınmadan önce mutlaka denenmesi olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi bakımından tavsiye edilmektedir.

 

  1. Olx.bg

Bulgaristan’nın en büyük ikinci el platformudur. Elektronik eşya, gayrimenkul, otomobil kategorilerinde Bulgarsitan’da 2. El siteleri arasında en popüler olanıdır.

 

  1. Bazar.bg

Özellikle 2. El otomobil ve motorlu taşıtlar bakımından Bulgaristan’ın en popüler sitesidir. Bulgaritan’da şirket kurarak araç getirmek isteyen T.C vatandaşlarının en sık araştırma yaptığı siteler arasındadır.

 

Bulgaristan Teknoloji Marketleri

En fazla tercih edilen Bulgaristan teknoloji marketleri ve alışveriş siteleri aşağıda verilmiştir.

  1. Emag.bg
  2. pazaruvaj.com
  3. get.bg
  4. mallbg.com
  5. zora.bg
Okudunuz Mu?  Geleceğin Sorunu; Siber Saldırılar

Bulgaristan teknoloji  marketleri üzerinden yapılan alışverişlerde Türkiye’ye kargo seçeneği bulunmamaktadır.

 

Teknosa Bulgaristan Şubesi Var Mı?

 

Teknosa Bulgaristan’da hizmet sunmamaktadır. Mağazası bulunmamaktadır. Ve Bulgaristan’a kargo yapmamaktadır.

 

Bulgar Parası Birimi

 

Bulgar parası birimi Bulgar levası’dır. Bulgaristan elektronik marketlerden yapılacak ödemeler Leva  cinsinden yapılabilir. Fiziksel mağazalardan yapılan alışverişlerde ödemeler Euro cinsinden de kabul edilmektedir. İnternet ve mağaza alışverişlerinde kredi kartı geçmektedir. Ancak Türk bankalarının kredi kartlarına taksit imkanı sunulamamaktadır.

 

Teknoloji Alışverişi İçin İle Bulgaristan’a Gitmek

 

Şahsi kullanım amaçlı alışverişler için ortalama 12000 TL üzerinde yapılacak alışverişler kullanılmamış elektronik ürünler için Bulgaristan’da 1 gün konaklamalı yapılacak seyahatlerde Türkiye’ye göre avantaj sağlanabilmektedir. 2. El ürünlerin alışverişlerinde bu tutar 8000-9000 TL’ye kadar düşebilmektedir. Vizem.net danışmanı ile yaptığımız ve merak edilen soruların cevaplarını aşağıda yanıtladık.

 

Bulgaristan’dan En Fazla Ne Kadarlık Elektronik Ürün Getirebilirim?

 

Elektronik ürün getirmek için kanunlar aracılığı ile belirlenmiş bir üst limit bulunmamaktadır. Ancak aynı üründen 3 adet ve daha fazla adetlerde getirilmesi söz konusu değildir. Şüpheli giriş çıkışlarda gümrük polisi inisiyatif sahibidir.

 

Bulgaristan Elektronik Marketlerde Tax Free Uygulaması Var Mıdır?

 

T.C pasaportuna sahip kişiler için fiziksel mağaza olarak yapılan alışverişlerde tax free uygulaması bulunur. İlgili teknoloji marketinde alışveriş yaparken bu uygulamanın olup olmadığı sorulmalıdır. Bulgaristan’da KDV oranı tüm elektronik ürünlerde %20’dir.

 

Bulgaristan’a 1 Ayda En Fazla Ne Kadar Girip Çıkabilirim?

 

Multi özellikli vize alındığı taktirde kişi istediği kadar Bulgaristan’a giriş çıkış yapabilir. Vize başvurusu yapmadan önce kişi mutlaka multi vize almak istediği acentemize bildirmelidir.  Ancak bu kişinin giriş çıkış sayısı yüksek ve kar amacı ile gerçekleştirdiği anlaşılırsa gümrükte aracında bulunan elektronik eşyalara el konulma riski bulunmaktadır.

 

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

 

Bulgaristan vize ücreti C tipi (Turistik) vizeler için sigortası dahil 110 Euro’dur. Seyahat sigortası alınmadığı durumlarda 100 Euro ödenmelidir. Ödemeler o günkü Garanti BBVA Euro satış kurundan hesaplanarak TL olarak yapılabilir. Başvuru sahiplerinin planlanan seyahatten en az 15 gün önce başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

 

Bulgaristan Vize Alma Süreci Nasıl İşler?

Vizem.net Bulgaristan Konsoloslukları ve Ankara Büyükelçiliği akreditasyonu bulunan Türkiye’deki 17 acenteden birisidir. Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan vize işlemlerinde başvuru sahibinin şahsen Konsolosluğa ya da başvuru merkezine gelmesine gerek yoktur. Gerekli evrakları İstanbul merkez ofisine elden bırakması yada ücretsiz olarak göndermesi yeterlidir.

Bulgaristan vizesi için gerekli evrakların gönderilmesi sonrasında aşağıdaki prosedür izlenmektedir.

  1. İlgili danışman evrak kontrolü yaparak başvuru formunu doldurur
  2. Başvuru sahibinin ikamet iline göre yetkili Bulgaristan dış temsilciliğine saha ekibinden bir personel başvuruyu gerçekleştirir.
  3. Vize onayı sonrası pasaport vizem.net personeli tarafından ilgili Konsolosluktan alınıp tekrar başvuru sahibine postalanır.

 

Bulgar Konsolosluğu Vize İşlemleri İçin Randevu Verir Mi?

Bulgar Konsolosluğu vize işlemleri için vizeyi karara bağlayan yetkili mercidir ancak C Tipi (turistik) vize başvurularında şahsi başvuru kabul etmemektedir. Başvurular yetkili acenteler yada aracı kuruluş vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

 

Bulgaristan C Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bulgaristan C vize sorgulama vizem.net üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Ayrıca 5 aşamalı SMS ile vize başvuru durumu başvuru sahibine gönderilmektedir. Covid-19 salgı önlemleri sebebiyle hafta sonu sokağa çıkma yasağı sebebiyle 7 gün 09:00-20:00 olan call center çalışma saatlerinin Bulgaristan C vize sorgulama işlemi şimdilik sadece hafta içi 09:00-20:00 arasında yapılabilmektedir.

 

Diğer Tüm Soru ve Bulgaristan Vize Başvurusu İçin: 0850 241 1868

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir