Okusun, Kendisini Kurtarsın Yeter…

Okusun, Kendisini Kurtarsın Yeter…

2 Nisan 2015 15 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Her aile, türlü türlü meşakkatler içinde çocuklarını büyütüp yetiştirmeye çalışır. Onların her başarısında, gururla başlarını dik tutarlar ve bazen dışa vurarak bazen de içten içe sevinçlerini yaşarlar.

 

Özellikle okul hayatlarında, çocuklarımızın başarısı için ayrı bir çırpınırız. Eğrisiyle doğrusuyla herşeyi onların iyiliği için yapmaya çalışırız. Zaman olur aldığı notları yorumlarız, sınıf arkadaşıymışız gibi! Zaman olur ödevlerine yardım ederiz anlayabildiğimiz kadarıyla… Hep bir çırpınış vardır süregelen ve devam eden… Peki niye bu çabalar? Klasik bir deyimimiz vardır ya “okusun, kendisini kurtarsın.”

 

“Okusun, kendisini kurtarsın yeter” deyimi de sanırım son 20 yıldır etkinlik göstermeye başladı… Eskiden, aileler bir güvence gibi görürdü çocuklarını… Büyüyecek, bize bakacak, denirdi. Esas görev gene bu olsa da ekonomik şartlar buna izin vermiyor artık. Peki neden? Öyle bir devirdeyiz ki maddi anlamda aldığımız verdiğimiz birbirini direkt götürüyor. Herkesin kazancı kendi başını idare edebiliyor ancak. Aileler de yeni ekonomik düzenin farkında olsa gerek ki temennilerini bu sözlerle dile getiriyorlar artık. Tüm uğraşlar, çocuklarının iyi kötü bir meslek sahibi olmalarını sağlamak adına oluyor hep…

 

İşte bu bağlamda çocuklarımızın yönlendiriliş biçimi de önemli hale geliyor. Kimi meslekler teknolojinin girdabında derinlere gömülürken kimi meslekler de teknoloji çağının dalgalarıyla yükseliyor. Bugün, garanti meslekler dediklerimiz 10 yıl sonra popülerliğini yitirebiliyor. İşte tüm bunları çocuğumuzla birlikte konuşarak karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak en doğrusu. Yani doğru yol doğru iletişimden geçiyor.  Bizler, çocuklarımızın gelecek tayininde bir pusuladan öteye gitmemeliyiz. Çocuklarımızın elindeki bir pusula gibi olmalıyız, doğru yönü göstermeliyiz ama son gidecekleri yön seçimini gene onlara bırakmalıyız.

 

İlerleyen zamanlarda konuyla bağlantılı olarak, popüler meslekler, yükselişteki meslekler, ölmeyen meslekler konusunda bilebildiğim ve araştırabildiğim çerçevede paylaşımlarda bulunacağım. Umarım sizler için faydalı olabiliyorumdur. Hepiniz hoşçakalın….

 

Taviye Yazı: 29 Ekim ile İlgili Şiirler