KPSS Memurluk 

Okusun, Kendisini Kurtarsın Yeter…

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Her aile, türlü türlü meşakkatler içinde çocuklarını büyütüp yetiştirmeye çalışır. Onların her başarısında, gururla başlarını dik tutarlar ve bazen dışa vurarak bazen de içten içe sevinçlerini yaşarlar.

 

Özellikle okul hayatlarında, çocuklarımızın başarısı için ayrı bir çırpınırız. Eğrisiyle doğrusuyla herşeyi onların iyiliği için yapmaya çalışırız. Zaman olur aldığı notları yorumlarız, sınıf arkadaşıymışız gibi! Zaman olur ödevlerine yardım ederiz anlayabildiğimiz kadarıyla… Hep bir çırpınış vardır süregelen ve devam eden… Peki niye bu çabalar? Klasik bir deyimimiz vardır ya “okusun, kendisini kurtarsın.”

 

“Okusun, kendisini kurtarsın yeter” deyimi de sanırım son 20 yıldır etkinlik göstermeye başladı… Eskiden, aileler bir güvence gibi görürdü çocuklarını… Büyüyecek, bize bakacak, denirdi. Esas görev gene bu olsa da ekonomik şartlar buna izin vermiyor artık. Peki neden? Öyle bir devirdeyiz ki maddi anlamda aldığımız verdiğimiz birbirini direkt götürüyor. Herkesin kazancı kendi başını idare edebiliyor ancak. Aileler de yeni ekonomik düzenin farkında olsa gerek ki temennilerini bu sözlerle dile getiriyorlar artık. Tüm uğraşlar, çocuklarının iyi kötü bir meslek sahibi olmalarını sağlamak adına oluyor hep…

 

İşte bu bağlamda çocuklarımızın yönlendiriliş biçimi de önemli hale geliyor. Kimi meslekler teknolojinin girdabında derinlere gömülürken kimi meslekler de teknoloji çağının dalgalarıyla yükseliyor. Bugün, garanti meslekler dediklerimiz 10 yıl sonra popülerliğini yitirebiliyor. İşte tüm bunları çocuğumuzla birlikte konuşarak karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak en doğrusu. Yani doğru yol doğru iletişimden geçiyor.  Bizler, çocuklarımızın gelecek tayininde bir pusuladan öteye gitmemeliyiz. Çocuklarımızın elindeki bir pusula gibi olmalıyız, doğru yönü göstermeliyiz ama son gidecekleri yön seçimini gene onlara bırakmalıyız.

 

İlerleyen zamanlarda konuyla bağlantılı olarak, popüler meslekler, yükselişteki meslekler, ölmeyen meslekler konusunda bilebildiğim ve araştırabildiğim çerçevede paylaşımlarda bulunacağım. Umarım sizler için faydalı olabiliyorumdur. Hepiniz hoşçakalın….

 

Taviye Yazı: 29 Ekim ile İlgili Şiirler

↓ Bu yazılar da faydalı olabilir ↓

15 Thoughts to “Okusun, Kendisini Kurtarsın Yeter…”

 1. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler ♥

 2. Hepsinin Şansı bol olsun.
  Hayat boyu çocuklar iyi insanlarla karşılaşsın.

 3. Ailelerin işi çok zor. Her zaman zordu ama artık o kadar sık eğitim sistemi değişiyor ki ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Meslek seçimi için yönlendirmede haklısınız son söz çocukların, sevgiler…))

 4. seda

  Güzel bir yazı olmuş elinize emeğimize saglik

 5. Bilal Can

  çocuk kendi istediği mesleği yapmalı ve bunun planlaması da geleceği görerek olmalı.

 6. Serkan

  Güzel bir yazıyı kaleme almışsınız. Okurken zevk aldım gerçekten.

 7. Meclis-i Âlâ

  Aileler çocuklarının geleceği için endişe ettiğinden dolayı böyle davranışlar sergilerler çoğu zaman. Benim ailemin de böyle davrandığı olmuştu. Ama çok iyi niyetli oldukları için hiç bir zaman kötü bir karşılık vermedim 🙂

 8. Şansları bahtları hep açık canları sağ olsun.Sevgiler

 9. Ali

  Herşey okumak değil bence birazda zeka lazım bu devirde

 10. Rahman

  Kim ne derse desin çocuğumuzu böyle dememliyiz sonuçta hepimizin hayalleri var çocuklarımızda kendi hayallerinden ilerlemeli.

 11. sedef

  Tüm aileler çocuklarının okuması için dişini tırnağına takar ki işsizlik ortmanında dışarıda kalması için ama biz çocukken bunu anlayamadık.

 12. Metin

  Bu devirde okuyan insanların bile geleceği pek parlak olmuyor bir arkadaşın dediği gibi herşey akılda bitiyor

 13. Paul

  Bencede çocukları doğru yönelendirmeliyiz hepimiz sonrasında çocuklarımız pişman olabilir bizlerde üzülebiliriz güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

 14. Cihan

  Bu düşünce çok yanlış bence bana sorarsanız okusun yeter değil okusun adam olsun.

 15. valla hep eskiler hep bu lafı söyler ama bunun için uğraş veren aileler maalesef az sayıda

Leave a Comment

%d blogcu bunu beğendi: