Deprem Olacak… Ya Da Oldu, Ne Yapacağız?

petek temizliği

Adını duyduğumuzda bile irkildiğimiz doğal afetlerden birisidir deprem. Yıkım gücü çok yüksek olan bu doğal afetin, özellikle deprem kuşağı içerisinde yer alan bir ülkede yaşayan bizler için ayrı bir korkutuculuğu vardır. Şiddetiyle saniyeler içinde yüzlerce binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olabilen bu doğal felaket ile yaşamayı öğrenmek haliyle bizler için daha da şart!

Kimimizin hafızlarındaki derin acıları, üzüntüleri tekrar hatırlatacak belki ama yakın zamandaki 17 Ağustos 1999 Gölcük, Marmara vs. olarak isimlendirdiğimiz deprem ile çok büyük kayıplar yaşadık. Resmi rakamlara göre 17.480 ölüm, 23.781 yaralanma ile sonuçlanan bu doğal afet aynı zamanda çok yüksek maddi kayıplara neden olmuştur.

Depremlere hem devlet olarak hem de bireysel olarak hazır olmadığımız aşikar. Japonya gibi depremlerle yaşamayı öğrenmiş bir ülke olabilir miyiz bilmiyorum ama en azından bireysel olarak bu doğal afetle başa çıkabilmeyi öğrenmeliyiz. Bu noktada yazılmış onlarca yazı ve arka arkaya sıralanmış birçok önlem var. Eminim ki bu yazıları okuduğunuzda “…amaaan, bunların hangi birini yapacağım…” deyip es geçiyorsunuz. Bende bu sebeple en azından daha yapılası önlemleri sizler için yazmaya çalışacağım. Sizden de isteğim, erinmeyi bir kenara bırakıp bu önlemleri olabildiğince uygulamanızdır.


 

 

Deprem öncesi alabileceğimiz önlemler:

 • Öncelikle bina sakinleri olarak bu konudaki ortak duyarlılığı oluşturun ve bina zemin etüdünüzü yaptırın.
 • Ev bireyleri olarak kendinize basit bir plan yapıp deprem sırasında ve sonrasında nasıl hareket edeceğinizi programlayın.
 • Deprem sonrası için çevrenizdeki barınabileceğiz, çadır vs. kurabileceğiniz uygun alanları önceden belirleyin.
 • Basit de olsa bir deprem çantası hazırlayın ve deprem esnasında kolayca alıp çıkabileceğimiz uygun bir noktaya bırakın.
 • Deprem esnasında çabuk devrilebilecek eşyalarınızı muhakkak sabitleyin. Bu basit bir önlem gibi görünse de sarsıntı ile birlikte kafamıza alacağımız darbeler, cam kesmesi, eşyaların delici kısımlarının vücudumuza batması vs. gibi durumları en aza indirgemiş oluruz bu şekilde.

 

Deprem esnasında yapılacaklar:

 • Öncelikle sakin kalabilmeyi öğrenmeliyiz. Panik yapmadan kendimize güvenerek hareket etmeliyiz. Deprem sonrası haberlerde hepimiz duyuyoruz… Pencereden atlayıp yaralananlar, heyecanlanıp kalp krizi geçirenler…
 • Büyük bir sarsıntıda yürüyebilmemiz hatta ayakta durabilmemiz bile zor olduğundan uygun bir yerde korunma pozisyonuna geçmeliyiz. Devrilmesi zor ve dayanıklı eşyaların yanına saklanarak korunmak en sağlıklı yöntemdir. Bu sebeple çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, koltuk vb. eşyaların yanında nispeten daha iyi korunabiliriz.
 • Balkon ve merdivenler bir binanın en tehlikeli noktalarıdır. Bu nedenle deprem esnasında binanın bu kısımlarından uzak durmalıyız.
Okudunuz Mu?  Kurumsal Eğitimler Başarıyı Getiriyor

 

Deprem sonrası yapmamız gerekenler:

 • Sakinliğimizi koruyalım ve yaralı olup olmadığımızı kontrol edelim. Ailemizi de panik halinden çıkartalım ve yine onların da yaralı olup olmadığına bakalım.
 • Artçı sarsıntılar süreceği için önceden hazırladığınız deprem çantasını da alarak evinizi bir an evvel terk edin.
 • Dışarıda, önceden belirlediğimiz uygun alanlarda bekleyelim.
 • Enkaz altında isek; yine olabildiğince sakin kalmalıyız ve çevremizdeki panik hallerini de engellemeye çalışmalıyız. Olumlu telkinlerde bulunarak kendimiz dahil herkesin enerjisini muhafaza etmesini sağlamalıyız. Hareket kabiliyetimiz çok kısıtlı ise enkazdan çıkmak için kendimizi yormamalıyız. İlerleyen saatlerde ses çıkartabilecek sert zeminlere vurarak yerimizi belli etmeye çalışmalıyız.  Enkaz altında uzun süre sağ kalanların ortak noktasının sakin kalabilmeleri ve kendilerini yormamaları olduğu tespit edilmiştir. Bunu her zaman aklımızda tutmalıyız.

 

 

Deprem konusunda ne kadar bilinçli olursak can ve mal kaybı da o derece az olur. Deprem ülkesi olduğumuzu unutmadan her an hazırlıklı olmalıyız. Yaşam biçimimize depremin varlığını da entegre etmeliyiz. Özellikle son zamanlardaki deprem uyarıları nedeniyle böyle bir yazıyı ele almak istedim. Umarım tek kişi dahi olsa uyarabilmişimdir, uyandırabilmişimdir. Sizden isteğim bu yazıyı aşağıdaki paylaşım butonları vasıtasıyla sosyal medyada vs. paylaşmanızdır. Bir kişiyi bile bu konuda tekrar canlı tutmak ilerisi için daha sağlam bilinç ve daha az kayba olanak sağlayacaktır.

Hepinize daha bilinçli daha huzurlu günler diliyorum, hoşçakalın.

16 Comments

Add a Comment
 1. tavsiyeleriniz için teşekkürler.Eger depremde kendimi kurtayırım diye koşarsanız başınıza kötü şeyler gelebilir.

 2. deprem tatbikatlarına artık başlamalıyız ara ara değil sık sık yapılmalı

 3. Her an depreme hazırlıklı olmalıyız aslında. Ne zaman nerde başımıza geleceğini bilemeyiz.

 4. çok bilgilendirici ve hayat kurtarıcı olmuş yazınız umarım insanlar okuyup yararlanır. Deprem öldürmez tedbirsizlik öldürür.

 5. detaylı bilgiler için teşekkür ederim. deprem sırasında yapılacağı hakkında bilgi vermeniz çok önemli.

 6. aslında hepimiz biliyoruz ama neden bu hazırlıkları yapmıyoruz bilmiyorum.

 7. Depremden çok korkuyorum allah kimseyi göçük altında bırakmasın gerçekten çok kötü bir durum. Deprfemden korunmanın yollarını bence herkez bilmeli en azından öğrenmeye çalışmalı.

 8. oldu olacak diye diye en sonunda olduracaklar. Bırakın o işi Allah’ın işine karışılmaz

 9. son günlerde bu deprem söylentileri iyice arttı diken üstündeyim resmen.

 10. Yaşadığım ülkede pek fazla deprem olmuyo Allah’a şükür. Ama olursada tatbikatlar vs. ile hazırlanıyoruz her yıl

 11. Nedense Deprem tehlikesi hep ülkemizde bir yer sallanıca aklıma geliyor ve kayıp olmadıgında hemen unutuluyor oysaki bu bilinç her an olabilir şeklinde zihnimizde olmalıdır.

 12. tedbirlerimizi önceden alalım, tatbikatlar yapalım

 13. Deprem öldürmez binalar öldürür. Ne kadarda doğru laf. Ölüm Allah’ın emridir fakat tedbir almadan yaşayarak Allah böyle uygun gördü deme yanlış olduğu kadar ne kadar tedbir alırsan al Allah istedikten sonra Dağın içine girsen boş.

 14. çok faydalı bir paylaşım olmuş. bir deprem bölgesi olan ülkemizdeki her vatandaşın bilmesi gereken tedbirler bunlar

 15. Çok faydalı bir paylaşım,teşekkür ederim..Ne yazık ki deprem kuşağında yer almamıza rağmen sarsıntılar geçtiği gibi unutuyoruz her şeyi..

 16. çok iyi bir yazı olmuş hele ki İstanbul gibi deprem bölgesi olan bir yerde yaşıyorum. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir