Devlet Dairelerinde Hızlı İşlemin Sırları

petek temizliği

Günlük hayatta resmi dairelerle sürekli iletişim halindeyiz. Nüfus müdürlüğünden sosyal güvenlik kurumuna, tapu dairelerinden belediye, kaymakamlıklardan işkur müdürlüğüne varana kadar birçok kamu kurumunda aktif olarak işlem yapıyoruz. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar, işlerini yapabilmek adına hem kurumlar arasında hem de kurum içi birimler arasında mekik dokuyor. Peki işimizi kısaltmak adına gerekli olan herşeyi yerine getiriyor muyuz?

Memur-vatandaş ilişkilerinde memur kısmını şimdilik bir kenara atıp vatandaş boyutuyla eksikliklerimize ve işimizi kısa sürede halledebilmek adına yapabileceklerimize değinmeye çalışacağım. Tabi yine bunu her yazımda olduğu bir vatandaş gözüyle, bildiklerim ve araştırabildiklerim çerçevesinde, elimden geldiğince ve dilimden döndüğünce yapacağım.

>>>Öncelikle kamu kurumlarında işlem yapmak için yola çıkarken belgesiz, kağıtsız, kalemsiz gitmemeliyiz. Zaman oluyor büyükşehirlerin yoğun kurumlarında, bir kağıt veya bir kalem aramak için dakikalarımızı harcıyoruz.


>>>Nüfus bakımından küçük illerde her ne kadar fazla sorun teşkil etmese de büyük illerde işimizi hayli zorlaştıran bir durum da başkası adına işlem yürütmektir. Bu kişi 2.derece akrabamız da olabilir, bir tanıdığımız da… Bu işlemlerinizi gerçekleştirirken yanınızda vekaletname belgesi bulundurmanız çok önem arz eder. Göstermelik dahi olsa işinizi kolayca yapmanızı sağlayacaktır. Aksi takdirde ne kadar dil dökerseniz dökün memur tarafının haklılığını değiştiremeyeceksiniz ve işleminizi olumlu sonlandıramayacaksınız.

>>>Bir diğer konu da nüfus belgesi, T.C. numarası eksiklikleri… Bir kamu kurumuna giderken her ne işlem olursa olsun yanınızda bir nüfus kağıdı fotokopisi bulundurun. Yine kurum içerisine vermeniz gereken ama bir yandan da sizde bulunması şart olan belgelerin fotokopisini her zaman hazırda bulundurun. Aksi takdirde kurum dışında fotokopi çekecek yer ararsınız. Döndüğünüzde ise kendinizi işlem kuyruğunun en arkasında bulmanız olasıdır.

Kamuda gereken evraklar

>>>İşlemlerinizi tamamladıktan sonra kurumdan ayrıldığınızda belgelerinizle ilgili sorunlar veya eksiklikler çıkma durumu her daim ihtimal dahilindedir. İşte bu tarz durumlarda ilgili evraklarınızdan birine, herhangi bir iletişim numarası not etmeniz çok önemlidir. Bir sorun oluştuğunda ilgili memurun size bildirim yapması kolaylaşacak ve haliyle işlem sürenizin uzaması da engellenecektir.

>>>Size ait olup kurumlara gönderdiğiniz evraklar, kurumların size ait başka kurumlara gönderdiği evraklar veya kurumların size gönderdiği evrakların tarih ve sayı numaralarını kesinlikle öğrenin ve not alın. İşlem sırasında işleminizle ilgili evrak gidiş-geliş sorunlarını bu şekilde daha net çözümleyebilirsiniz.

>>>İşlem yapmak istediğiniz kamu kurumuna girerken şuursuzca servislere tek tek sormak yerine girişteki danışma servislerine veya güvenlik görevlilerine sorununuzu anlatıp ilgili servisin neresi olduğunu ve nerede olduğunu öğrenmeye çalışın.

Okudunuz Mu?  1 Yıl Parça ve İşçilik Garantili Buderus Servis Merkezi

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. İlerleyen günlerde bilgilendiren, ilgilendiren, uyaran, uyandıran yazılarda buluşmak üzere hoşçakalın.

Tavsiye Yazı: Dilekçe Nasıl Yazılır?

30 Comments

Add a Comment
 1. Yazı için teşekkürler. Bu tarz noktalara dikkat edersek hızla işlerimizi halledebiliriz

 2. Kamu işiniz varsa dediniz var demektir. özellikle bilmeden sıra alıp bekleyip işleminizin orada yapılmadığını öğrenince kafamız atıyor. bunları yaşamamak için faydalı bilgiler olmuş tşk ederiz

 3. Şu dairlerde işim olmsın diye dua ediyorum beklemek gerçekten sıkıcı

 4. Gerçekten devlet dairelerindeki bekleme sorunu çok fazla.Yararlı bir yazız olmuş teşekkürler…

 5. Teşekkürler gerçekten güzel fikirler.bu yazıyı görüpte okuyanlara mutlaka faydası olacaktır.

 6. Yazının en can alıcı yeri, şuursuzca her birime soru somak yerine danışmaya sorulamızı sormak.Gerçekten doğru, Neredeyse her kapıyı açıp aynı soruyu sorup duruyorlar.

 7. Gerçekten devlet dairelerinde beklemek herkesin derdi gerçekten.

 8. Bazı yerlerde danışmaya gerçekten danışma yani kaç kere başıma geldi :d

 9. Eskiden bu tip işlemler sorun oluyordu ama artık danışma kurulu ve bölümü var bir işlemi yapmadan önce oraya sorar isek her sorunu nokta atışı ile çözmüş oluruz. ama önce bu sistemi kullanabilmeyi öğrenmeliyiz

 10. En son kimlik yenilemek için sıra beklemiştim çok yorucu şu kamu dairelerinde beklemek

 11. şu sıralar bence hala tanıdığın yoksa sürünüyorsun. süreç aşırı derecede çok yavaş

 12. Gerçekten bazı dairelerde işlem yapmak adamı öldürüyor.

 13. ankara dayın istanbulda amcan varsa her şey hızlı hallolur 🙂

 14. ankara dayın istanbulda amcan varsa her şey hızlı hallolur :):)

 15. Bir devlet memuru olarak küçük ama önemli bir ekleme yapmak isterim: İşinizin olduğu ofise yapılan yönlendirmeleri dikkatle takip edin, gün geliyor bir bölüm servisine oklarla yönlendirme yapıyoruz, okları takip etmek yerine önüne gelen herkese soruluyor servis :(( Bir de işinizin yapılacağı ofise gelmeden önce internetten ya da telefonla önbilgi alabilirsiniz. Ya da ilgili kuruma gelip de ofise girmeden önce kapı ya da duvara asılmış olan notları lütfen dikkatle okuyun. Hem sizin hem de memurların işi müthiş kolaylaşacak..
  Teşekkürler, bilgiler için…

  1. Bizim vatandaşımız maalesef dikine gidiyor. Ben sizi çok iyi anlıyorum…

 16. Faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler bloğunuzu e-mail ile takipteyim sevgiler

  1. Çok teşekkür ederim, bende aynı şekilde sizi takipteyim.

 17. Çok faydalı bilgileri biraraya getirdiğiniz bir paylaşım olmuş. Teşekkürler..Vatandaşların da işlemleri kolaylaştırıcı tüm tedbirleri alması elbette ki çok önemli…

 18. evet beklemek bazen çok sıkıcı olabiliyor en iyisi herşeyi hazırlayıp gitmek

 19. Genelde her iki tarafında suçu oluyor. Ancak olan bize oluyor 🙂

 20. ben şunu bilirim şunu söylerim devlet kurumları ile işin olmayacak en hızlı çözüm birini göndereceksin halledebiliyorsa 😀

 21. Ne yararlı bir yazı olmuş. Devlet dairesinde saatlerce bekleyip sonrada işini çözemeden gelmek.. Çok zor.

 22. devlet dairelerinde dayın varsa hemen yaparlar 🙂

 23. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkür ederim. Devlet dairelerinde işini bir an önce halledip çıkmak herkese nasip olmuyor. Erken çıkınca da çok seviniyorum valla 🙂

  1. Allah herkese işini haletmiş şekilde erken çıkmayı nasip etsin devlet dairelerinde… 🙂

 24. Devlet dailereli bi ara düzelir gibi oldu ama yine ne zaman gitsem çok ağır işliyor.

 25. Her gidişimde muhakkak kavga ederim. Ya memurla ya vatandaşla.
  Vergi dairesinde beni bekletirken yanındaki misafiri ilr muhabbet edip çekirdek çitleyen memurun kucağına fırlattığım takoz gibi telefon (ödü kopmuştu) ve sıra beklerken araya kaynamaya çalışan kadına fermuarınız patlamış yalanım aklımdan gitmeyenler arasında.
  Ayrıca yukarıdaki maddelere bir ekleme de ben yapayım; bu gibi kurumlarda işiniz varsa yüksek enerjili moral depolamış bir gününüzde gitmeyi tercih edin:)
  Sevgiler

 26. işiniz düştü mü yandınız. tanıdığınız yoksa çok zor ilerliyor prosedürler ve saire çok zor iş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir