Devlet Dairelerinde Hızlı İşlemin Sırları

23 Mart 2015 30 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Günlük hayatta resmi dairelerle sürekli iletişim halindeyiz. Nüfus müdürlüğünden sosyal güvenlik kurumuna, tapu dairelerinden belediye, kaymakamlıklardan işkur müdürlüğüne varana kadar birçok kamu kurumunda aktif olarak işlem yapıyoruz. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar, işlerini yapabilmek adına hem kurumlar arasında hem de kurum içi birimler arasında mekik dokuyor. Peki işimizi kısaltmak adına gerekli olan herşeyi yerine getiriyor muyuz?

Memur-vatandaş ilişkilerinde memur kısmını şimdilik bir kenara atıp vatandaş boyutuyla eksikliklerimize ve işimizi kısa sürede halledebilmek adına yapabileceklerimize değinmeye çalışacağım. Tabi yine bunu her yazımda olduğu bir vatandaş gözüyle, bildiklerim ve araştırabildiklerim çerçevesinde, elimden geldiğince ve dilimden döndüğünce yapacağım.

>>>Öncelikle kamu kurumlarında işlem yapmak için yola çıkarken belgesiz, kağıtsız, kalemsiz gitmemeliyiz. Zaman oluyor büyükşehirlerin yoğun kurumlarında, bir kağıt veya bir kalem aramak için dakikalarımızı harcıyoruz.

>>>Nüfus bakımından küçük illerde her ne kadar fazla sorun teşkil etmese de büyük illerde işimizi hayli zorlaştıran bir durum da başkası adına işlem yürütmektir. Bu kişi 2.derece akrabamız da olabilir, bir tanıdığımız da… Bu işlemlerinizi gerçekleştirirken yanınızda vekaletname belgesi bulundurmanız çok önem arz eder. Göstermelik dahi olsa işinizi kolayca yapmanızı sağlayacaktır. Aksi takdirde ne kadar dil dökerseniz dökün memur tarafının haklılığını değiştiremeyeceksiniz ve işleminizi olumlu sonlandıramayacaksınız.

>>>Bir diğer konu da nüfus belgesi, T.C. numarası eksiklikleri… Bir kamu kurumuna giderken her ne işlem olursa olsun yanınızda bir nüfus kağıdı fotokopisi bulundurun. Yine kurum içerisine vermeniz gereken ama bir yandan da sizde bulunması şart olan belgelerin fotokopisini her zaman hazırda bulundurun. Aksi takdirde kurum dışında fotokopi çekecek yer ararsınız. Döndüğünüzde ise kendinizi işlem kuyruğunun en arkasında bulmanız olasıdır.

Kamuda gereken evraklar

>>>İşlemlerinizi tamamladıktan sonra kurumdan ayrıldığınızda belgelerinizle ilgili sorunlar veya eksiklikler çıkma durumu her daim ihtimal dahilindedir. İşte bu tarz durumlarda ilgili evraklarınızdan birine, herhangi bir iletişim numarası not etmeniz çok önemlidir. Bir sorun oluştuğunda ilgili memurun size bildirim yapması kolaylaşacak ve haliyle işlem sürenizin uzaması da engellenecektir.

>>>Size ait olup kurumlara gönderdiğiniz evraklar, kurumların size ait başka kurumlara gönderdiği evraklar veya kurumların size gönderdiği evrakların tarih ve sayı numaralarını kesinlikle öğrenin ve not alın. İşlem sırasında işleminizle ilgili evrak gidiş-geliş sorunlarını bu şekilde daha net çözümleyebilirsiniz.

>>>İşlem yapmak istediğiniz kamu kurumuna girerken şuursuzca servislere tek tek sormak yerine girişteki danışma servislerine veya güvenlik görevlilerine sorununuzu anlatıp ilgili servisin neresi olduğunu ve nerede olduğunu öğrenmeye çalışın.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. İlerleyen günlerde bilgilendiren, ilgilendiren, uyaran, uyandıran yazılarda buluşmak üzere hoşçakalın.

Tavsiye Yazı: Dilekçe Nasıl Yazılır?