Dolar Ne Olur?

Bu yazı; dolar ne olur, dolar ne zaman yükselir veya dolar ne zaman düşer, Dolar’ın yükselmesine neden olabilecek faktörler nelerdir gibi sorulara ilişkin bilgiler içermektedir.

petek temizliği

Dolar, Amerika Birleşik Devletinin kullandığı para birimidir. Tabi farklı ülkelerde dolar kullanmaktadırlar örneğin Avustralya veya Yeni Zelenda. Onların ki Yeni Zelenda Doları veya Avustralya Doları diye adlandırılmaktadır. Bizim bugün işleyecek olduğumuz dolar ise bizi daha yakından ilgilendiren Amerikan Dolarıdır.

Dolar ülkemizde hem bir yatırım aracı olarak kullanıldığından, hem ihracat ve ithalatta en çok kullanılan para birimlerinden biri olduğundan, döviz sepetini etkileyerek Euro ve sterlin fiyatında da yükselmelere yol açabildiğinden ve yine ülkemizde en çok tercih edilen gram altın yatırımını da yakından ilgilendirdiğinden oldukça büyük bir öneme sahiptir hem ekonomimiz, hem de yatırımcılarımız için. Altın yatırımcıları da dolarda yaşanan fiyat hareketlerinden hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkilenmektedir. Yani altın fiyatı düşer mi, altın fiyatları ne olur gibi soruların cevapları ile ilgili tahminde bulunabilmek için de öncelikle dolar kuru hakkında bir tahmin yürütülebiliyor olması gerekmektedir.

 

Dolar Ne Zaman Düşer?

Dolar birçok insan tarafından yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Doların düşmesi, dolara yatırım yapan insanlar için kayıp anlamına gelmektedir. Doların düşmesi demek, doların TL karşısında değer kaybetmesi anlamına gelmektedir. Yatırımcıların dolar ne olur, dolar ne zaman düşer sorusuna cevap olarak; bir piyasada eğer dolara olan ilgi az ve dolar varlığı çok ise bu durum verilebilir. Bir ülkedeki siyasi istikrar, olumlu gelişmeler o ülkeye turist gelmesini sağlayacaktır ve ülkeye döviz girmesini arttıracaktır. Bu artış ile birlikte piyasada dolar miktarı artacağından döviz kuru aşağı yönlü hareket edecektir ve bu da doların düşmesini sağlayacaktır.

 

Doları Amerika devleti basabilmektedir. Eğer Amerika devletinin dolar üzerinden dış borcu var ise kendi borcunu değersizleştirmek için para basabilmektedir. Bu durum ise doların düşmesini etkileyen nedenlerden birisidir. Yatırımcılar için dolar yükselir mi sorusuna ise verilecek cevap bu sayılan maddelerin gerçekleşmesi halinde dolar düşük seviyede seyretmeye devam edecektir. Dolar yatırımcıları için anlık piyasa ve fiyat takibi son derece önemlidir. Bu nedenle canlı dolar fiyatını takip etmeli, güncel dolar yorumları ve analizlerini takip etmelidirler.

Küresel anlamda dolar tarafında yaşanacak düşüşler her zaman için dolar tl kurunun da düşeceği anlamına gelmemektedir. Öyle ki, şuan için bir çok para birimi dolara karşı son birkaç yılın zirvelerini yenilerken biz de ise dolar kuru hala oldukça yüksektir. Bunun ise birden fazla farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlere bir başka makalemizde değinmeye çalışacağız.

Okudunuz Mu?  Kaldıraçlı Yatırım

 

Dolar Ne Zaman Yükselir?

Dolar, değerinin düşmesinin aksine yükselmesi yatırımcının kazanması anlamına gelmektedir. Dolar kur miktarı o ülkenin sahip olduğu dolar miktarının azlığına ya da fazlalığa göre belirlenir. Doların yükselmesi Türk Lirasının da dolar karşısında değer kaybetmesi anlamına gelmektedir.

Doların yükselmesinin nedenlerden birisi o ülkede önemli bir şahıs ya da siyasi bir aktörün yaptığı sert konuşma, meydan okuma gibi durumlarda piyasaların buna verdiği tepki ve insanların Türk Lirasını götürüp yerine dolar almasıdır. Ayrıca genel olarak piyasalara bakıldığında doların yükselmesi, dolara olan ilginin ve talebin çok olduğu ancak piyasada bu talebe karşılık daha az dolar olması durumudur. Yani bir para birimi ne kadar ilgi görür ve bulunması zor duruma gelirse değeri yükselmiş anlamına gelir. Siyasi karışıklıklar, savaşlar, sert söylemler dolar yükselir mi sorusuna cevap olarak verilebilir. Örnek vermek gerekirse bir ülkede yeterli miktarda döviz bulunmuyor ise vatandaşların ya da şirketlerin talep ettiği döviz meblağları karşılanamayacak duruma geldi ise bu durumda o ülkenin cari açığından bahsedilebilir. Ve cari açık durumunda da döviz kurları ile doların da yükselmesine neden olmaktadır.

Enflasyonun artması da doların yükselmesinde önemli bir etkendir. Doların yükselmesindeki bir diğer etken ise devletlerin yapılarına askeri müdahaleler yapılması gibi demokrasi dışı yaklaşımlar da doların değerini yükselten faktörlerden biridir. Dolara yatırım yapan yatırımcıların da en çok beklediği durum doların yükselmesi ve kazanımlarını çoğaltmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir