Dolar ve Altın Fiyatları Ne Olacak?

petek temizliği

Dünyadaki gelişmelere genel bir çerçevede göz attığımızda, hem ekonomik hem de siyasi anlamda sıkıntıların devam ettiğini görmekteyiz. Zaten iki değişken de birbirini sürekli etki altına alıyor.

Ülkemizdeki gelişmelere bakacak olursak terör, siyasi tartışmalar ve güney sınırımızdaki kargaşa kaygı verici durumda. Ekonomi açısından son haftaların en çok konuşulanı ise altın fiyatlarındaki sıçrayış! 1 hafta gibi kısa bir sürede 10-12 liralık bir yükseliş kaydederek 118 TL seviyelerini test eden altın fiyatları, 115 TL seviyelerinde durgunlaşmış görünüyor. Dolar cephesinde ise yaklaşık 3 haftadır 2,90-2,99 TL arasında bir hareketlilik gerçekleşiyor.

 


 

Dolar ve Altın Fiyatları Ne Olur?

 

Herkesin merak ettiği sorular arasında en popüler olanlarını; “altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi, dolar fiyatı ne olacak” şeklinde sıralayabiliriz. Özellikle son dönemdeki gelişmeleri baz alırsak dolar fiyatının kayda değer bir yükseliş göstermemesi gerçekten de ilginç görünüyor. Tabi bunda Amerika ekonomisindeki yavaşlığın etkisi çok büyük.

gram altınKüresel piyasalarda güç kaybeden ABD Doları, ülkemizde de TL’nin değer kaybına yönelik frenleyici etki görevi üstleniyor. Ülke olarak içinde bulunduğumuz tüm etkenlere rağmen dolar fiyatının 2,90-3,00 TL bandında izlediği seyir, ABD ekonomisinin yavaşlığı sürdüğü müddetçe devam edecek gibi görünüyor. Yani keskin yükselişler veya düşüşler beklemiyorum kısa vadede… Altın fiyatları açısından da 115 TL  seviyesinde devam eden yatay seyir ons fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak kısa vadede bir miktar daha düşebilir. Gram altın yatırımı yapanlar için piyasadaki hareketleri iyi izlemek iyi kazanç elde etmeyi kolaylaştıracaktır. Daha önceki altın yatırımı yazılarımda da belirttiğim gibi banka altın hesabı üzerinden gram altın alış-satış yapanlar parça alım-satım stratejisi izleyerek kâr elde etme ihtimalini yüksek, zarar yapma ihtimalini düşük tutabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir