Dolar ve Altın Ons Fiyatları El Ele…

petek temizliği

Merhaba değerli ziyaretçilerim, uzun zamandır altın yatırımı ile ilgili yazılar yazamıyordum. Yazamadığım dönemlerde ise ekonomik ve siyasi gelişmeleri belli ölçüde takip edebilen ve bunların sonuçlarını sezebilen amatör altın yatırımı müdavimleri kesinlikle kazandılar… Nitekim hareketli ve olası kazanç miktarı yüksek olan bir dönemdi ve hala da öyle gidiyor süreç…

Özellikle son 1 haftalık süreçte doların fiyatı ile altın ons fiyatları aynı yönde hareket ediyor. Tablolar üzerinden inceleyelim;

dolar


ons fiyati

Yukarıdaki iki tablodan da görüleceği üzere yaklaşık 1 haftadır dolar ve altın ons fiyatları birlikte hareket ediyor. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere altın ons fiyatları ile dolar fiyatı normal şartlarda ters yönlü hareket eder. Peki global piyasalarda altın ons fiyatları yükselişteyken Türkiye’de dolar fiyatları neden yükselişe geçti?

 

 

Dolar Neden Yükseliyor?

 

Eğer ki para ve ekonomi piyasalarına az çok ilginiz var ise özellikle ülkemizdeki siyasi gelişmelerin ekonomiyi ne kadar hızlı ve önemli ölçekte etkilediğini çok iyi bilirsiniz. Zaten altın yatırımı yapanlar da siyasi gelişmeleri her daim takip ederler ki dolar fiyatındaki değişimlerin altın fiyatlarını direkt etkilediğini belirtmiştik. Peki son dönemde dolar neden yükseliyor? Elbette ki yakın zamanda hükümet kanadında yaşanan gelişmeler en önemli rolü oynuyor. Hali hazırda Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun partinin yeni kurultayında aday olmayacağını açıklamasıyla birlikte ekonomi çevrelerinde istikrar kaygıları oluşmaya başladı. Başbakan kim olacak, sorusuyla başlayan siyasi belirsizlik, ekonomi ve para piyasalarına da belirsizlik ve geleceği görememe şeklinde yansıyor. Bunun sonucu olarak da TL’den kaçış Dolar’a sarılış olarak gerçekleşiyor.

 

 

Altın Fiyatları Ne Olacak?

 

An itibariyle piyasa rakamlarına baktığımızda gram altın fiyatının 122 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu aşamada altın yatırımı yapmak doğru olur mu, altın fiyatları artar mı? Açıkçası yakın zamandaki altın fiyatları değişimine yine siyasi gelişmeler en büyük yönü verecektir. Yeni Başbakan’ın ismi açıklandığında dolar fiyatında gevşeme yaşanacaktır fakat bu siyasi düğüm çözülene dek doların kritik 3 TL bandını görmesi çok şaşırtıcı olmaz. Altın ons fiyatlarındaki yükseliş de devam ederse gram altın fiyatının 125 TL rakamlarını görebileceğini söyleyebiliriz.

 

 

Not: Yazı tamamen şahsi düşünce ve tahminlerimi yansıtmış olup yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir