Dolardaki Yükseliş ve Altın Yatırımı İlişkisi

petek temizliği

Merhaba değerli takipçilerim. Ülke olarak yine sancılı bir dönemdeyiz. Ekonominin kaygan zeminde hareket ettiğini, rakamların gün içindeki hızlı değişimleri ile net olarak görebilmekteyiz. Özellikle dolar cephesindeki önlenemez yükselişi hepimiz izliyoruz.

 

Siyasi açıdan belirsizliğin getirdiği ekonomik olumsuzluklar etkisini daha şiddetli göstermeye başladı. Hükümet kurma çalışmalarının olumsuz sonuçlanması, piyasa kurucuları tarafından her ne kadar beklentiler içerisinde bir gelişme olarak görülse de arzu edilmeyen bir sonuç olduğu için tedirginlik had safhaya çıktı. Yazıyı yazdığım an itibariyle dolar’ın fiyatı 2,93 tl seviyelerini görmüş durumda.

Seçim sonuçlarının akabinde yazdığım makalede ve daha önceki amatör altın yatırımı yapanlara yönelik yazılarımda, altın yatırımı yapacakların dolar’ı çok iyi takip etmeleri gerektiğini, dolar’ın fiyatının altın fiyatlarını doğrudan etkilediğini belirtmiştim. Nitekim ons bazında çok büyük değişkenlikler olmamasına rağmen dolar artışıyla birlikte altın fiyatları hızlı yükseliş göstermeye başladı.

 

 

Dolar Neden Yükseliyor?

 

ADolar ve altın yatırımıçıkcası genel piyasa durumuna göz attığımızda bunu açıklamak zor olmayacaktır. Özellikle son haftadaki yükselişi iki nedene bağlamak mümkün. Bunlar;

 

  1. Son koalisyon denemesinin de olumsuz sonuçlanması neticesinde erken seçime gitme durumunun kesinliğe yaklaşması
  2. Merkez Bankası’nın açıkladığı faiz kararları sonucunda faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmemiş olması(Dolar’ın önünün kesilmesi için faiz arttırımı yapılması gerekiyor)

şeklinde sıralanabilir.

 

 

Bundan Sonra Altın Fiyatları Ne Olacak?

 

Amatör altın yatırımı yapan bireyler olarak “elimizdeki altını bozdurmalı mıyız?” sorusunu sürekli birilerine yönlendirmekteyiz. Bunun cevabı kendi içimizde saklı. Elinizdeki altın miktarına, yaptığınız kâr miktarına, maddi kaynak ihtiyacınıza vs. nedenlere göre değişen cevapları var bunun. Önümüzdeki sürece ilişkin görüşüm ise altın fiyatlarının bir miktar daha artacağı yönündedir. Nedeni ise dolar’ın aylardır dile getirilen ve psikolojik sınır kabul edilen 3 tl seviyelerine çok yaklaşmış olmasıdır. Dolar arttığı müddetçe altın fiyatları da artmaya devam edecektir. Altın yatırımı yapanlar pişmanlık duygusunu bir kenara bırakmalıdır. Aksi takdirde zarar edilmesi çok olasıdır. Bu sebeple iyi miktarlarda kâr yaptıysanız bozdurmanız faydanıza olacaktır. Küçük miktarlarda altın yatırımı yaptıysanız bekleyebilirsiniz.

 

Amatör altın yatırımı yapanlar için genel bir analiz yapmaya çalıştım. Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte aklınızda bir fikir oluşturabilmek adınadır. Hepinize iyi yatırımlar dilerim, hoşçakalın.

8 thoughts on “Dolardaki Yükseliş ve Altın Yatırımı İlişkisi

  1. bir kaç hafta öncesinde altın almadığıma o kadar pişmanım ki, 108tl i bulmuş gram.Kendi rekorunu kırdı.Daha düşük seviyelerde girilmediği için şimdi girmekte zor. Altın yatırımı yapmak her zaman mantıklı aslında..

  2. Son günlerde dolar artmasına rağmen altın biraz düşüşe geçti. son 1 ayda çeyrek altın fiyatı 8-9tl geriledi. akıl sır erdiremiyorum yatırım işlerine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir