Düz Memur Ne İş Yapar, Nerelerde Görevlendirilebilir?

Düz Memur Ne İş Yapar, Nerelerde Görevlendirilebilir?

25 Kasım 2015 197 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Devlet güvenceli iş olanaklarının popülaritesi giderek artıyor. KPSS yoluyla memurluk için çaba gösteren binlerce aday, kamuda çalışabilmenin yollarını aramaya devam ediyor. Devlet memuru olmak için gösterilen ilginin nedenleri ise çok açık; iş ve maaş garantisi, çalışma şartlarının iyi olması. Eminiz ki 2018 KPSS memurluk sürecini yaşayan adaylar, google arama çubuğuna “memur ne iş yapar” diye yazıp defalarca arama yapmıştır. Biz de bunu düşünerek memurun ne iş yaptığını, yeni atanan memurun nasıl görevlendirildiğini anlatan bir yazı kaleme aldık.

Memurlukta yükselme nasıl olur? Okumak için TIKLAYIN

 

Bu yazıda neler var?

Yeni Atanan Memur Nasıl Görevlendirilir?

Memur olarak atananlar genellikle ilgili amir tarafından çağrılır, yapılan görüşme neticesinde uygun görülen birimde çalıştırılmasına karar verilir. Çalıştırılacağınız servis; eğitim düzeyinize, bitirdiğiniz meslek bölümünüze, sahip olduğunuz sertifikalarınıza, genel görünümünüze, diksiyonunuza, tavırlarınıza varana kadar birçok şeye göre belirlenebilir. Tabi bu saydıklarım zaman zaman çok etkili olsa da atandığınız kurumun personel ihtiyacı duyduğu serviste çalıştırılma ihtimaliniz her zaman daha yüksektir. Bir örnek vereyim; siz muhasebe mezunusunuz ve kurumunuza bu bölümden memur olarak atandınız. Atandığınız kurumda personel işleri servisinden bir kişinin tayini çıktığını ve bu serviste bir memur ihtiyacı doğduğunu varsayalım. Normal şartlarda muhasebe veya benzer konuların yürütüldüğü bir serviste çalışmanız gerekir. Buna rağmen ilgili amir, personel servisindeki memur ihtiyacından ötürü sizi bu serviste görevlendirebilir.

KPSS’de hangi kurumlar tercih edilmeli? Okumak için TIKLAYIN

 

Yeni Atanan Düz Memur Ne İş Yapar?

Peki memur ne iş yapar? Düz memurluk kadrolarına atananların yapacakları işi, büro içinde masa başı memurluk olarak tanımlayabiliriz. Yapılan iş ve işlemler genel itibariyle büro içinde ve bir bilgisayar başında gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra bazen ofis dışıyla bağlantılı bir iş de olabilir. Kurum içindeki tüm servislerin temel işleyişi aynıdır. Genel olarak yazışma, veri hazırlama gibi standart işler yapılır. Misal muhasebe servisindeki bir memur personel maaşları, harcırahlar, ödenekler vs. gibi kurumun mali işleyişiyle alakalı işleri yaparlar. Personel servisinde çalışan bir memur ise kurum personeline ilişkin izinler, terfiler, atamalar, tayinler vb. konulardaki evrak-yazışma işleriyle uğraşır.

En İyi Memurluk Hangisi? Okumak için TIKLAYIN

KPSS’de yüksek puan nasıl alınır? Okumak için TIKLAYIN

Düz memurluk kadrolarına atananların yapacakları iş ve işlemler atandıkları kurumlara göre de değişiklik gösterebilir. Bazı kurumlar mevzuat ağırlıklı bazı kurumlar ise nispeten daha basit işlemlerin yürüdüğü kurumlardır. Örneğin iş yoğunluğu fazla olan Sosyal Güvenlik Kurumu; içerisinde birçok mevzuatı barındıran, genel itibariyle bilgisayarlarda yüklü olan çeşitli programlar üzerinden iş akışını yürüten ve tüm ülke nüfusuna hizmet veren bir kurumdur. Bir de Spor Genel Müdürlüğü kurumuna bakalım; yoğun mevzuat bilgisi gerektirmeyen, muhtemelen standart evrak-yazışma işleri olan bir kurumdur. Tüm nüfusa hitap etmeyen yapısı ile yoğun bir kurum olmadığını ve standart bir masa başı memurluk içerdiğini söyleyebiliriz.

Kamu kurumlarında işleyişler gerçekten de çok farklıdır. Bu sebepledir ki çalıştığınız servise ve yaptığınız işe çok fazla kafa yormayın. Bugün amiriniz sizi muhasebede görevlendirdiyse yarın yerine geçen başka bir amir sizi farklı bir serviste çalıştırabilir. Memurluk her daim rahattır, bunu aklınızdan çıkarmayın. Umarım faydalı bir yazı olmuştur, şimdilik hoşçakalın.

2018 Ocak En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak? Okumak için TIKLAYIN