Efsane Cuma İndirimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

petek temizliği

Amerika’da her yıl Şükran Gününden sonraki ilk cuma gününde, Black Friday(Kara Cuma) adı altında yapılan ve büyük indirimleri içeren alışveriş kampanyaları, birçok yabancı ülkede de uygulanmaktadır. Adeta alışveriş çılgınlığına dönüşen bu kampanyalarda, ev ve araba dahil neredeyse her konuda büyük indirimli satışlar yapılmaktadır. Ülkemize de sirayet eden bu indirimle alışveriş kampanyaları, farklı isimler adı altında yapılmaya başlandı. En sık telaffuz edileni Efsane Cuma olmakla birlikte şahane cuma, tekno cuma gibi firma bazında değişen kampanya isimleri oluşturuldu. Peki bahse konu efsane cuma indirimleri gerçekten tatminkar mı? Efsane cuma indirimi konusunda nelere dikkat etmeliyiz? Efsane cuma indirimleri hangi ürünlerde yapılıyor, inceleyelim.

Efsane Cuma İndirimi

Efsane Cuma İndirimleri İyi Araştırılmalı

Efsane cuma indirimleri birçok vatandaşı cezbetmiş durumda. Öyle ki yazıyı kaleme aldığımız an itibariyle büyük bir tüketici kitlesinin online alışveriş sitelerinde gezindiğini söyleyebiliriz. Peki global anlamda Black Friday(Kara Cuma) olarak adlandırılan ve ülkemize Efsane Cuma gibi isimlerle düzenlenen bu indirimler gerçekten de avantajlı mı? Maalesef ki bazı tüketicilerin yüksek indirim oranlarına aldanarak bilinçsizce alışveriş yaptığını görmekteyiz. Halbuki birçok ürün fiyatının hali hazırda “şişirilmiş” olduğunu ve büyük indirim adı altında yapılan fiyat indirimi ile ürünün olması gereken fiyat düzeyine yakın seviyeye geldiğini söyleyebiliriz. Özetle, süper indirimli diye aldığımız bir ürünü aslında normal fiyatına yakın seviyeden almış oluyoruz. Bu durumda çok avantajlı bir alışveriş yaptığımızı söylemek mümkün olmuyor. Peki efsane cuma indirimleri kapsamında gerçekten de büyük indirimli ürün satışı yapılmıyor mu? Elbette ki yapılıyor. Her ne kadar Amerika başta olmak üzere diğer yurt dışı ülkelerindeki kadar büyük bir indirim furyası olmasa da bazı ürünleri ciddi manada indirimli ve çok uygun fiyata almak mümkün.


 

Gerçekten İndirimli Olan Ürünü Nasıl Anlarız?

Efsane cuma indirimleri kapsamında çok sayıda online alışveriş sitesi kampanya başlatmış durumda. Peki gerçekten yüksek indirimli ve uygun fiyat içeren ürünü nasıl tespit edeceğiz? Yapmamız gereken işlemleri sıralayalım;

Efsane Cuma İndirimleri

Öncelikle almak istediğimiz ürün grubundaki en çok beğendiğimiz birkaç ürünü belirleyelim.(Misal tost makinesi alacaksanız 3-4 tane beğendiğiniz ürünü belirleyin)

Sonra bu ürünlerin isimleri Google’a yazarak arama yapın.(Örneğin; Korkmaz A329 Tostkolik Tost Makinesi şeklinde yazıp aratmak)

Son aşamada ise arama çubuğunun altında yer alan Alışveriş butonuna basın. Bu sayede bu ürünün diğer alışveriş sitelerindeki fiyatlarını görmüş olursunuz. Eğer ki göze çarpan büyük fiyat farkları yok ise yüksek indirimli diye satılan ürünün aslında kayda değer bir indirimde olmadığını görürsünüz. Eğer ki diğer yerlerdeki fiyatların çok yüksek olduğunu görürseniz aldığınız üründe gerçekten de büyük indirim yapıldığını anlayabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  2018 Asgari Ücretin Memur Maaşına Etkisi

 

Efsane Cuma İndirimleri Hangi Ürünlerde Yapılıyor?

Efsane cuma indirimleri hangi ürünlerde yapılıyor sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil. Nitekim birçok ürün yelpazesinde efsane cuma indirimi uygulanmaktadır. Fakat aradığımız bir üründe efsane cuma indiriminin uygulanmadığını da görebiliriz. Bu gibi durumlarda aradığımız ürünle ilgili diğer alışveriş sitelerinde indirim olup olmadığını detaylıca araştırmalıyız. Eğer ki bulamazsak efsane cuma indirimleri uygulanan muadil ürünleri incelemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir