Ekran Çözünürlüğünde Son Nokta; 4k Ultra Hd Tv’ler

petek temizliği

PLAZMA, LCD ve LED TV derken televizyon teknolojisinin hızına da yetişilecek gibi değil!

Akıllı telefonlardaki firmalar arası rekabetin televizyonlar konusunda da hararetli bir şekilde devam ettiğini görebiliyoruz.

Rekabetin getirisi ile birlikte televizyon üretimindeki teknolojik gelişmeler de hız kazanıyor. Öyle ki ekran çözünürlüğü/kalitesi anlamında 4K Ultra Hd dediğimiz en üst düzeye geçtik.

Peki 4K Ultra Hd nedir, sizler için araştırdık ve kaleme aldık.

 

4K Ultra Hd Teknolojisi İsmini Nereden Alıyor?

Tüketiciler olarak belki de 4k Ultra Hd Tv teknolojisinde, 4K’nın nereden türediğini merak ediyoruz. Biliyorsunuz ki Full Hd özelliğe sahip bir ekranın çözünürlüğü 1080*1920 değerlerine sahiptir. 4k Ultra Hd ekranda ise hem yatay piksel hem de dikey piksel olarak Full Hd ekran değerleri ikişer kez katlanmaktadır. Haliyle ortaya 2160*3840 çözünürlüğe sahip bir ekran teknolojisi çıkmaktadır. 4K nedir sorusunun cevabı da yatay piksel değeri olan 3840 değerinden gelmektedir. 4000’e yakın olan bu yatay piksel çözünürlük değeri, 4K olarak adlandırılmıştır. Yine Full Hd Tv’lerin yaklaşık 2.1 Megapiksellik çözünürlüğe sahip olduğunu ve 4K ekran teknolojisinin de 8.3 megapiksel çözünürlük ile Full Hd Tv teknolojisinden 4 kat daha fazla olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, 4K ekranların çıkış noktasını anlayabilmekteyiz.

 

4K Ultra Hd Tv Teknolojisinin Özellikleri Nelerdir?

4k Ultra Hd TeknolojisiEkran çözünürlüğü ve kalitesi noktasında, şu an itibariyle 4K Ultra Hd Tv’ler en üst segmentte yer alıyor. Full Hd Tv’lere göre yaklaşık 8 milyon daha fazla piksele sahip olan 4K Ultra Hd ekranlar sayesinde görüntüleri daha net, keskin, doğal ve canlı izleyebilmekteyiz. Full Hd Tv’lerin çözünürlüğünü dörde katlayan 4K ekranlar sayesinde görüntüleri daha gerçekmişcesine hisssediyoruz.

 

4K Ultra Hd Tv Almak Gerekli Mi?

Açıkcası her ne kadar 4k ekran teknolojisini övsek de şu an itibariyle bu teknolojiyi evimizde bulundurmak çok da gerekli değil. Peki neden?

  • Öncelikli olarak Full Hd Tv’ler günümüz tv yayınları ile gayet yeterli durmaktadır.
  • Yayıncılık alanında teknolojinin getirdiği son nokta olan UHD(Ultra Hd) kalitesinde yayın yapan bir kanalın olmaması da 4K ekranlara geçmek için beklenmesini gerekli kılmaktadır. Aynı zamanda 4K ekranlarda oynatılabilecek bir içerik(film vs.) bulmak da pek mümkün değildir.
  • Yine Teknoloji kategorisinde satış yapan online alışveriş sitelerini incelediğimizde, çok yüksek fiyatlara rastlamaktayız. Haliyle tv yayınlarının 4k UHD teknolojisine uyumlu hale getirilmesini ve fiyatların düşmesini beklemek daha makul bir davranış olacaktır.
Okudunuz Mu?  LCD ve LED TV Alırken Hangi Özelliklere Bakmalıyız?

 

4K Ultra Hd teknolojisi göz kamaştırmakla birlikte bu teknolojiyle uyumlu tv’leri satın almak için biraz daha beklemek gerektiğini düşünüyoruz. İlerleyen zamanlarda 4K görüntü teknolojisi ile ilgili farklı yazılar da paylaşmaya çalışacağız. Umarım sizler için faydalı bir genel bilgilendirme olmuştur, hoşçakalın.

10 thoughts on “Ekran Çözünürlüğünde Son Nokta; 4k Ultra Hd Tv’ler

  1. sizi tebrik ederim çok güzel konuyu aktarmışsınız ama doğru olan bir şey varsa henüz bu sistemlere uyum sorunu var. sadece 4k çekimi yapabilen özel kameraları bu cözünürlükte izlemek mümkün

  2. Bu aralar bir tv almayı düşünüyorum. bir kaç gündür harıl harıl bir araştırma içindeyim ve vardığım sonuç sanırım sizinkiyle aynı 4k şu anda gereksiz. Belki 2017-2018’ler de falan ihtiyaç olabilir ama şu anda avantajdan çok dezavantaj.

  3. 4K için çok erken hemde çok,unutmamalı ki full HD yayınlar yeterince yayılmamaışken 4K televizyon almak alış veriş bağımlılığından başka birşey değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir