En İyi Maaş Veren Kurumlar Hangileridir?

En İyi Maaş Veren Kurumlar Hangileridir?

22 Haziran 2016 50 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Memur maaşları her daim en çok ilgi çeken konuların başında olmuştur. ÖSYM tarafından yayınlanan KPSS tercih kılavuzlarını inceleyen memur adayları, başta kurumlardaki memur maaşları olmak üzere tayin, iş yoğunluğu, yükselme gibi çalışma şartlarını merak etmektedir.

KPSS memurluk tercihlerini yapacak olan adaylar, genel itibariyle en iyi maaş veren kurumlar ile tayin imkanı kolay kurumlara yönelmektedir. Ben de adayların bu arayışlarını göz önünde bulundurarak, nispeten en yüksek maaş veren kurumları ele almaya çalışacağım.

 

Kamuda En İyi Maaş Veren Kurumlar Nelerdir?

2012 yılında Eşit İşe Eşit Ücret sloganıyla yürürlüğe giren 666 KHK(Kanun Hükmünde Kararname) ile birlikte, kamu aynı statüde çalışanların maaşları eşitlendi. Elbette ki ortaya bir adalet çıkmadı ama bu ayrı bir tartışma konusu. Sonuç itibariyle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak aynı unvanda çalışanların maaşları eşitlendi. Misal Türkiye’nin neredeyse en yoğun kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki bir memur ile Orman İşletme Müdürlüğü’nde çalışan bir memur aynı ücreti almaktadır. Peki kamuda nispeten daha yüksek maaş alabileceğimiz en iyi maaş veren kurumlar nelerdir, inceleyelim;

En İyi Memurluk Hangisi? Okumak için TIKLAYIN

Düz memur ne iş yapar? Okumak için TIKLAYIN

 

KİT Kurumları:

KİT kurumları 399 Sayılı Kanun’a tabi olmakla birlikte Kamu İktisadi Teşebbüsleri olarak faaliyet göstermektedir. Bunlara örnek olarak; Elektrik Üretim Anonim Şirketi(EÜAŞ), Eti Maden İşletmeleri A.Ş., Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları(TCDD) vs. olarak sıralanabilir. En yüksek maaş veren kamu kurumları içinde yer alan KİT kurumlarındaki memur maaşları, 657’ye tabi çalışan memurlara göre yaklaşık 500-750 TL daha fazladır. Ayrıca sosyal olanakları da daha iyi diyebiliriz. Bu sebeple KİT kurumları çokça tercih edilmektedir. KİT kurumları arasında özellikle DHMİ(Devlet Hava Meydanları İşletmesi) en iyi KİT kurumudur ve diğer KİT kurumlarına göre biraz daha yüksek maaş vermektedir. KİT kurumunda yeni başlayan bir memur ortalama 3250 TL maaşla işe başlamaktadır.

KİT Kadroları ve Kurumları Nelerdir? Okumak için TIKLAYIN

KPSS’de hangi kurumlar tercih edilmeli? Okumak için TIKLAYIN

 

Belediyeler ve İl Özel İdareleri:

Sosyal Denge Sözleşmesi Tazminatı adı altında Belediyeler ve İl Özel İdareleri tarafından verilen aylık ek ödemeler, bu kurumları en yüksek maaş veren devlet kurumları arasında tutmaktadır. Sosyal Denge Sözleşmesi Tazminatı miktarları yaklaşık 250 TL – 750 TL arasında değişmektedir. Bu miktarlar Sosyal Denge Sözleşmesi yapıldığı müddetçe her ay verilmektedir. Şöyle bir örnek vereyim ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan İSKİ kurumunda çalışan bir memur, ortalama 2600 TL’lik memur maaşının yanı sıra yaklaşık 700 TL’lik SDS almaktadır. Yani aylık maaşı yaklaşık 3.300 TL civarındadır. Buna ek olarak il özel idare belediyelerde; ikramiye, yemek kartı vb. ödemeler de yapılabilmektedir. Bu da memur maaşlarını aylık ortalama 3500 seviyelerine taşımaktadır. SDS veren Belediyeler ve İl Özel İdare’lerine ait net bir liste vs. olmamakla birlikte tercih yapmadan önce SDS veren Belediyeler ve İl Özel İdare’leri araştırmak gerekmektedir. Çünkü SDS’yi hepsi vermemektedir. Tercih Kılavuzunda yer alan Belediyeler ve İl Özel İdareleri arayarak, SDS verip vermediklerini ve ne kadar SDS tazminatı verdiklerini öğrenmeye çalışabilirsiniz.

SDS nedir, hangi kurumlar SDS verir? Okumak için TIKLAYIN

Not: Bazı belediye personelleri bu konuda bilgi vermekten kaçınmaktadır. Bu sebeple farklı yollardan bir şekilde öğrenmeye çalışın. Farklı servisleri arayarak öğrenebilirsiniz mesela…

2018 Ocak En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak? Okumak için TIKLAYIN