Kamuda En İyi Memurluk Hangisi?

petek temizliği

KPSS memurluk sürecinin her geçen yıl daha da zorlaştığını ve KPSS atamalarında açılan düz memurluk kadrolarının hızla azaldığını net bir ifadeyle söyleyebiliyoruz. Bu durumla doğru orantılı olarak da KPSS taban puanları eski yıllara nazaran çok daha yüksek seviyelerde kapatıyor. Fakat KPSS’yle memur olmak her ne kadar zorlaşsa da en iyi memurluk hangisi sorusu sürekli araştırılıyor. Biz de en iyi memurluk konusunda araştırma yapan özellikle yüksek KPSS puanına sahip adaylar için bu konuda bazı değerlendirmelerimizi sunacağız.

 

Hangi Memurlukları Tercih Etmeliyiz?

KPSS’yle memur olmak elbette ki zor ama KPSS’den yüksek puan alan memur adayları için bu zorluk yerini seçiciliğe bırakıyor. Yüksek puanlı adaylar, memurluğa atanma ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünerek hangi kurumları ve hangi memurlukları tercih etmek gerektiği konusunda araştırmalar yapıyor. Burada adayların kıstasları genel itibariyle; iş yoğunluğu, tayin durumu, maaş, sosyal imkanlar(lojman gibi), kurum yeri(hangi ilde) şeklinde oluyor.


 

En İyi Memurluk Hangisi?

En iyi memurluk hangisi sorusunun cevabı kişiden kişiye değişmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere burada önemli olan nokta, memurluk tercihinde hangi kriterlerin ön planda tutulduğudur. Yüksek maaşlı memurluklar mı, tayini kolay kurumlar mı, iş yoğunlu az olan kurumlar mı istiyoruz? Bu soruların her birine göre en iyi memurluk hangisi sorusu ayrı ayrı cevaplanabilir. Örnekler üzerinden deha detaylıca bakalım:

Kamuda en iyi memurluk hangisi?

Tayini Kolay Kurumlar

Memur adaylarının KPSS tercihlerinde dikkat ettiği konulardan birisi de tayin olanaklarıdır. Özellikle eş durumu vb. nedenlerle tayini kolay kurumlar araştırılmaktadır. Peki tayin durumu açışından en iyi memurluk hangisi sorusunun cevabı nedir? Bir kurumda tayin imkanının fazla olabilmesi için o kurumun ülke bazında teşkilatlanmasının yüksek olması gerekir. Buna en iyi örnek de bakanlıklardır. Bazı istisnalar hariç tüm bakanlıkların her ilde ve/veya ilçede teşkilatı(müdürlüğü) bulunmakta olup bu kurumlarda tayin imkanları çok daha fazladır.

Mahalle bekçiliği konusunda detaylı bilgilere Bekcialimi.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Yüksek Maaşlı Memurluklar

Kuşkusuz ki KPSS’den yüksek puan alan adayların en çok araştırdıkları ve atanmaya çalıştıkları memur kadroları, yüksek maaşlı memurluklardır. Yüksek maaşlı memurluklar denilince akla ilk gelen de KİT kadrolarıdır. Nitekim 399 sayılı kanuna tabi KİT kurumlarındaki memurlar, 657’ye tabi kurumlardaki memurlara göre en az 500 TL ve üzeri daha yüksek maaş almaktadır. Bunun yanı sıra 657’ye tabi yerel yönetim kurumlarından olan bazı Belediye ve Özel İdarelerde de SDS(Sosyal Denge Tazminatı) denilen maaşa ek bir ödeme kalemi verilmektedir. Bu rakam da ilgili kuruma göre değişmekle birlikte 250 ile 750 lira arasında değişebilmektedir.

KİT Kadroları Nelerdir? Okumak için TIKLAYIN

 

Okudunuz Mu?  Teknik ve Mühendislik Eğitimleri ve Projeleri Merkezi

İş Yoğunluğu Az Olan Kurumlar

Açıkladığımız diğer iki kritere göre daha az dikkat edilen bir kıstas olmakla birlikte iş yoğunluğu az olan kurumlar da adaylar tarafından araştırılmaktadır. İş yoğunluğu kavramı göreceli olmakla birlikte biraz da şansa bağlıdır. Nitekim genel itibariyle iş yoğunluğu az olan bir kuruma atanıp en yoğun serviste çalıştırılabilirsiniz ya da tam tersi iş yoğunluğu fazla olan bir kuruma atanıp rahat bir birimde görevlendirilebilirsiniz. Bunlar istisnai durumlar olup iş yoğunluğu az olan kurumlara şu örnekleri verebiliriz; Üniversiteler, Bazı Bakanlıklar(Gençlik ve Spor, Orman ve Su İşleri, Meteoroloji, Bilim ve Sanayi, Kültür ve Turizm gibi), KİT kurumları…

 

Görüldüğü üzere en iyi memurluk hangisi sorusuna verilecek cevaplar, istenilen memurluk kriterlerine göre değişmektedir. Diğer yazılarımda da belirttiğim üzere her ne kadar yüksek puana sahip olsanız da aşırı seçicilikten olabildiğince uzak durun ve makûl ölçüde memurluk tercihleri oluşturun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir