Ev Almak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli ?

petek temizliği

Bakalım BilelimEv almak çok ciddi bir karardır. Neticede bir ömür boyunca en rahat yaşam süreceğiniz mekanı seçeceksiniz. Bu seçimi yaparken önceliklerinizi belirlemeniz gerekir. Örneğin müstakil bahçeli bir evde mi oturmak istiyorsunuz yoksa apartman dairesinde mi? Bütçenizin durumu nedir?

Ev almak isteyenler için ince elenip sık dokunulması gereken çok zorlu bir karar sürecidir bu. Ev alma sürecinde dikkat etmeniz gereken pek çok kritik noktayı göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.Neticede pazardan domates almıyorsunuz ve alacağınız yanlış bir karar sizi çok zor durumlara sokabilir.

Muskon


Peki ev alırken dikkat edilecek en önemli kriterler nelerdir?

Birincisi; alacağınız evin kentsel dönüşüme tabi olup olmadığına ve tapusunun olup olmadığına bakmanız gerekir. Etraftaki evlerin fiyatlarını size sunulan fiyatla karşılaştırmanız ikinci olarak dikkat etmeniz gereken konudur.

Bakalım BilelimSatın almayı düşündüğünüz evin konumunun ulaşım imkanları açısından uygun pozisyonda olup olmadığına bakmanız gerekir. Dahası ilerleyen zaman içinde alacağınız evin değer kaybına uğrayıp uğramayacağını öngörmeniz lazım. Alacağınız evin güneşe göre konumu, güneş alma saatleri gibi durumların da büyük bir öneme sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Isınma problemleri ile karşılaşmamanız için bu kriteri göz önünde bulundurmalısınız.

 

Yerleşeceğiniz mahallenin genel güvenliğini araştırmanız ve o mahalle sakinlerinin sicilinin temiz olması bir başka önemli husustur.[adrotate banner=”4″]

“ Ev alma komşu al” atasözü geçerliliğini modern dünyada da korumaya devam ediyor.

Alacağınız evin, çocuklarınız için oyun alanlarına olan konumuna dikkat edilmelidir. Çocuklar tüm gün evde hapis ortamında bulunamazlar. Gelişimleri için oyun oynamaya ihtiyaç duyarlar.

Bir başka önemli husus; otopark sorununun olup olmadığı… Günümüzde neredeyse her ailenin iyi veya kötü bir araba sahibi olduğunu gözönünde bulundurduğumuzda, bu konunun da önemi açığa çıkıyor.

Alacağınız evin bakım onarım konusunda ekstra masrafları ayrıca göz önünde bulundurulmalıdır. Mümkünse otoyolların çevrelerinden ve gürültülü/tehlikeli sanayi kuruluşlarından uzak olması yararınıza olacaktır.

 

Umarım sizler için fayda sağlayan, en azından fikir veren bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarda tekrar görüşürüz. Hoşçakalın.

5 Comments

Add a Comment
  1. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

  2. Çok güzel bilgiler ve fikirler.

  3. İnanın bu kadar büyük bir meblağı kesinlikle eve bağlama taraftarı değilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir