Bilindiği üzere geçen yıllar orta ve alt ekonomik sınıftakiler için pek de iyi şartlar sunmuyor. Gelirlerimizin giderlerimize kafa tutmakta zorlandığı bir dönemdeyiz. Biz de elimizde olanla nasıl idare edebiliriz bunun peşinden koşmalıyız.

Günlük yaşantımızda dikkat etmediğimiz bir çok konuda inanılmaz israflar yapıyoruz. Rakamsal değerini bilmediğimizden olsa gerek, tasarruf yapmaya eğilim göstermiyoruz. Ama her es geçilen gider kalemi biriktikçe zararımız da büyük oluyor. Bu sebeple “artık tasarruf vakti!” sloganıyla hareket etmenin zamanıdır.

Giderlerimizi kısabileceğimiz alanlar nelerdir hep birlikte inceleyelim…

 

 

AYDINLATMA

 

Aşağı yukarı herkesin bildiği tasarruflu ampül konusundan başlayalım. Ben kesinlikle tasarruflu ampül tavsiyesinde bulunmayacağım. Birkaç araştırmadan sonra tasarruflu ampüllerin kendi fiyatını amorte etmediğini öğrendim. Mükemmele yakın bir elektrik tesisatı olmayan evde kullanılan tasarruflu lambalar kısa sürede bozulmaktadır. Haliyle diğer lambalara oranla çok pahalı olan bu ampullerin avantajı dezavantaja dönüşmektedir. Burada yapmamız gereken bence normal ampülünüzün watt’ını düşürmek olmalıdır. Çin malı olmayan ve 40 watt’lık ampüller kullanabiliriz.

 

 

ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ

 

Yine sıkça boşverdiğimiz konulardan biri… Çoğumuz elektrikli ev aletlerini prizde takılı tutmakta ve elektrik harcamadığını düşünmektedir. Televizyonu kumandadan kapatırız, bilgisayarı uyku moduna alırız, şarj cihazını prizden hiç çıkartmayız vs. vs. örnekleri çoğaltmak mümkün. Bunları yazarken emin olun birkaç tanesini bende evimde yapıyorum. Tabi hep birlikte yanlış yapıyoruz. Kullanılmayan elektrikli aletler stand-by(bekleme) konumunda da elektrik harcamaya devam etmektedir. Her ne kadar cüzi bir miktar olsa da her geçen gün evlerimizde elektrikli ürün sayısının arttığını düşündüğümüzde gözle görülür bir maliyet oluşmaktadır.

 

 

ELEKTRİK TÜKETİMİ YÜKSEK CİHAZLAR

 

-Buzdolabı: Beyaz eşyalar içerisinde sürekli çalışan buzdolabı, bir evdeki elektrik tüketiminde aydınlatma ile birlikte en çok orana sahip cihazdır. Bu sebeple kullanımına dikkat etmeliyiz. Buzdolabı kapılarındaki manyetik bantları her ay düzenli olarak temizlemeliyiz. Dolabımızı fırın vs. gibi ısı veren eşyaların uzağında tutmalıyız.

-Çamaşır makinesi: Az dolu veya aşırı dolu şekilde çalıştırmamalıyız. Rezistansını korumak için kireç önleyici kullanmalıyız.

-Saç kurutma makinesi: 10 dk’lık bir çalıştırma ile 3 saate yakın yanan bir ampulün tükettiği elektrik harcanır. Bu göz önüne alındığında duş sonrası saçlarımızın olabildiğinde çok kurulanması, saç kurutma makinesi kullanımı süremizi düşürecektir.

-Ütü: Harcadığı elektrik miktarıyla öne çıkan aletlerden biri de ütüdür. Ütülenecek kıyafetlerimizi biriktirip toplu bir şekilde ütülemeliyiz. Ütü işleminin sonlarına doğru ütümüzü kapatarak kalan sıcaklık ile ütümüze devam edebiliriz.

-Elektrikli süpürge: Yine çok elektrik tüketen eşyalardan biri olan elektrik süpürgelerimizin toz torbalarını ve filtrelerini belli aralıklarla değiştirmeliyiz. Bu şekilde hem emiş gücü artar hem de temizlik süresi daha kısalır.

 

 

DİĞER ÖNERİLER

 

-Pişirme süresi uzun süren yemekleri düdüklü tencerede yapmalıyız.

-Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü tarzı belirli günler çalıştırdığımız cihazları, elektrik tüketim bedelinin daha düşük olduğu gece 22:00 ve sonrası saatlerde çalıştırmalıyız.

-Yemeklerimiz ocak üstünde kaynamaya başladığında ocak ateşini kısmalıyız. Çünkü kaynama başladıktan sonraki yüksek ateş pişirmeyi hızlandırmaz.

Bunlar dışında sayısızca tasarruf tedbiri de var elbette ama sizler için yapılabilmesi en kolay ve faydası en fazla olabilecek olanları seçtim. Nitekim bu dünyaya tasarruf yapmaya da gelmedik dimi. En iyisi “suyunu çıkarmak” deyimine maruz kalmadan konuyu kısa ve öz tutmak… Bir sonraki yazılarımda elektrik-elektronik aksamlı ürünleri alırken dikkat etmemiz gereken özellikler konusuna değineceğim. Hepinize geçimi kolay yaşamlar dilerim.

Kategori: Genel

Ekrem Özdemir Hakkında

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. aleejhoan dedi ki:

  sularımızı elektriğimizi vs kısarak çok ciddi şekilde tasarruf yapabilir faturalarıma etki ettirebiliriz.

 2. tolgaburak dedi ki:

  son derece yararlı bilgiler. elektrik ve suyun yeterli miktarda tasarrufu bize başka kaynaklara olanak sağlar doğal olarak

 3. yusuf dedi ki:

  Günlük hayatımızda gerçekten dikkat etmemiz gereken konular bunlar cok israf ediyoruz.

 4. Osman dedi ki:

  Günümüzde maalesef bolluk içinde yüzen insanlar var ne tasarruftan anlarlar nede israftan.

 5. alicante58 dedi ki:

  zamanında yaşamadığımız için yokluğu şimdi harvurup harman savuruyoruz

 6. Bilal Can dedi ki:

  herkesin okuması gereken bir yazı gerçekten. tüm herkes bu sitedeki ekonomik yöntemlere göz atmalı ve uygulamalı

 7. Mert dedi ki:

  Ev içinde ya da iş yerlerinde maalesef ki tasarrufu gözardı etmekteyiz. Bu noktada verdiğiniz tavsiyeler için teşekkürler.

Yorum Yazın




ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları ziyaretçilerin kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan bakalimbilelim.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

%d blogcu bunu beğendi: