Ev İçi Pratik Tasarruf Önerileri

petek temizliği

Bilindiği üzere geçen yıllar orta ve alt ekonomik sınıftakiler için pek de iyi şartlar sunmuyor. Gelirlerimizin giderlerimize kafa tutmakta zorlandığı bir dönemdeyiz. Biz de elimizde olanla nasıl idare edebiliriz bunun peşinden koşmalıyız ve pratik tasarruf önerileri konusunda bilgi edinmeliyiz.

Günlük yaşantımızda dikkat etmediğimiz bir çok konuda inanılmaz israflar yapıyoruz. Rakamsal değerini bilmediğimizden olsa gerek, tasarruf yapmaya eğilim göstermiyoruz. Ama her es geçilen gider kalemi toplam zararımızı arttırıyor. Bu sebeple “artık tasarruf vakti!” sloganıyla hareket etmenin ve buna uygun hareket etmenin tam zamanı…

 


Giderleri Azaltan Pratik Tasarruf Önerileri

 

Açık Kalan Aydınlatma Cihazları

Pratik tasarruf önerileri içinde en önemlisi kuşkusuz ki aydınlatma cihazları, yani lambalar… Ben kesinlikle tasarruflu ampül tavsiyesinde bulunmayacağım. Birkaç araştırmadan sonra tasarruflu ampüllerin kendi fiyatını amorte etmediğini tespit ettim. Mükemmele yakın bir elektrik tesisatı olmayan evde kullanılan tasarruflu lambalar kısa sürede bozulmaktadır. Haliyle diğer lambalara oranla çok pahalı olan bu ampullerin avantajı dezavantaja dönüşmektedir. Burada yapmamız gereken, klasik akkor ampüllerin watt’ını düşürmek olmalıdır. Bu kapsamda Çin malı olmayan 40 watt’lık ampüller kullanabiliriz.

 

Prizde Sürekli Takılı Elektrik-Elektronik Cihazlar

Yine sıkça boşverdiğimiz konulardan biri… Çoğumuz elektrikli ev aletlerini prizde takılı tutmakta ve elektrik harcamadığını düşünmektedir. Televizyonu kumandadan kapatırız, bilgisayarı uyku moduna alırız, şarj cihazını prizden hiç çıkartmayız vs. vs. örnekleri çoğaltmak mümkün. Bunları yazarken emin olun birkaç tanesini bende evimde yapıyorum. Tabi hep birlikte yanlış yapıyoruz. Kullanılmayan elektrikli aletler stand-by(bekleme) konumunda da elektrik harcamaya devam etmektedir. Her ne kadar cüzi bir miktar olsa da her geçen gün evlerimizde elektrikli ürün sayısının arttığını düşündüğümüzde gözle görülür bir maliyet oluşmaktadır.

 

Elektrik Tüketimi Yüksek Cihazlar

-Buzdolabı: Beyaz eşyalar içerisinde sürekli çalışan buzdolabı, bir evdeki elektrik tüketiminde aydınlatma ile birlikte en çok orana sahip cihazdır. Bu sebeple kullanımına dikkat etmeliyiz. Buzdolabı kapılarındaki manyetik bantları her ay düzenli olarak temizlemeliyiz. Dolabımızı fırın vs. gibi ısı veren eşyaların uzağında tutmalıyız.

-Çamaşır makinesi: Az dolu veya aşırı dolu şekilde çalıştırmamalıyız. Rezistansını korumak için kireç önleyici kullanmalıyız.

-Saç kurutma makinesi: 10 dk’lık bir çalıştırma ile 3 saate yakın yanan bir ampulün tükettiği elektrik harcanır. Bu göz önüne alındığında duş sonrası saçlarımızın olabildiğinde çok kurulanması, saç kurutma makinesi kullanımı süremizi düşürecektir.

-Ütü: Harcadığı elektrik miktarıyla öne çıkan aletlerden biri de ütüdür. Ütülenecek kıyafetlerimizi biriktirip toplu bir şekilde ütülemeliyiz. Ütü işleminin sonlarına doğru ütümüzü kapatarak kalan sıcaklık ile ütümüze devam edebiliriz.

Okudunuz Mu?  Kış Gelmeden Kombitamircisi.com.tr Kampanyalarını Kaçırmayın

-Elektrikli süpürge: Yine çok elektrik tüketen eşyalardan biri olan elektrik süpürgelerimizin toz torbalarını ve filtrelerini belli aralıklarla değiştirmeliyiz. Bu şekilde hem emiş gücü artar hem de temizlik süresi daha kısalır.

 

Diğer Pratik Tasarruf Önerileri

-Pişirme süresi uzun süren yemekleri düdüklü tencerede yapmalıyız.

-Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü tarzı belirli günler çalıştırdığımız cihazları, elektrik tüketim bedelinin daha düşük olduğu gece 22:00 ve sonrası saatlerde çalıştırmalıyız.

-Yemeklerimiz ocak üstünde kaynamaya başladığında ocak ateşini kısmalıyız. Çünkü kaynama başladıktan sonraki yüksek ateş pişirmeyi hızlandırmaz.

Bunlar dışında sayısızca tasarruf tedbiri de var elbette ama sizler için yapılabilmesi en kolay ve faydası en fazla olabilecek olanları seçtim. Nitekim bu dünyaya tasarruf yapmaya da gelmedik dimi. En iyisi “suyunu çıkarmak” deyimine maruz kalmadan konuyu kısa ve öz tutmak… Bir sonraki yazılarımda elektrik-elektronik aksamlı ürünleri alırken dikkat etmemiz gereken özellikler konusuna değineceğim. Hepinize geçimi kolay yaşamlar dilerim.

7 Comments

Add a Comment
  1. sularımızı elektriğimizi vs kısarak çok ciddi şekilde tasarruf yapabilir faturalarıma etki ettirebiliriz.

  2. son derece yararlı bilgiler. elektrik ve suyun yeterli miktarda tasarrufu bize başka kaynaklara olanak sağlar doğal olarak

  3. Günlük hayatımızda gerçekten dikkat etmemiz gereken konular bunlar cok israf ediyoruz.

  4. Günümüzde maalesef bolluk içinde yüzen insanlar var ne tasarruftan anlarlar nede israftan.

  5. zamanında yaşamadığımız için yokluğu şimdi harvurup harman savuruyoruz

  6. herkesin okuması gereken bir yazı gerçekten. tüm herkes bu sitedeki ekonomik yöntemlere göz atmalı ve uygulamalı

  7. Ev içinde ya da iş yerlerinde maalesef ki tasarrufu gözardı etmekteyiz. Bu noktada verdiğiniz tavsiyeler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir