FED Faiz Kararlarıyla Altın Fiyatları Ne Olacak?

petek temizliği

Amatör altın yatırımı ile uğraşanlar ve bankalardaki altın hesabı vasıtasıyla gram altın alış-satış işlemi yapanlar için önümüzdeki günlerin hareketli geçeceğini söyleyebiliriz. Nitekim FED(Amerika Merkez Bankası) yetkilileri 15-16 Aralık’ta faiz kararı için toplanacaklar. FED’in para politikasını belirleyen FOMC(Federal Açık Piyasa Komitesi) üyeleri içinde oy hakkına sahip olan üyeler, faiz artışına daha yatkın gibi görünüyor. Yani FED’in aralık ayı faiz toplantısında faiz arttırma kararı çıkabilir. Peki olası sonuçları ülke içi gelişmelerle değerlendirdiğimizde altın fiyatları yükselir mi, düşer mi, bunu değerlendirmeye çalışacağım.

 

FED Faizleri Arttırırsa Altın Fiyatları Ne Olur?

Banka altın hesabı ile gram altın fiyatları takip edilerek yapılan küçük yatırımlar, altın fiyatlarının hareketli olduğu dönemlerde daha güzel kazançlar sağlayabilir. Altın yatırımı ile uğraşanlar bilmeliler ki ABD’den gelen ekonomik veriler ve ülke içi gelişmeler, altın fiyatlarını etkileyen önemli unsurlardır.


gram altın fiyatları15-16 Aralık’ta yapılacak FED faiz toplantısının sonuçlarını ekonomi çevreleri merakla bekliyor. Gerek şahsi fikrim gerekse ekonomi aktörleri tarafından dile getirilen düşünce, faiz artışı yapılması yönünde. Peki FED faizleri arttırsa altın fiyatları ne olur? Açıkcası faiz arttırımı ile birlikte ons fiyatlarında kayda değer düşüşler gözlemlenecektir. Bunun yanı sıra ABD dolarının değeri de yükselecektir. Ben, altın fiyatlarını belirleyen ve genelde zıt hareket eden bu iki değişkenin birbirini dengeleyeceğini düşünenlerdenim. Dolayısıyla gram altın fiyatları çok değişim göstermeyebilir. Altın fiyatlarına heyecan katacak olay ise Türkiye’nin Rusya ile içinde bulunduğu kriz ve bunun yansımaları… Ülke içindeki altın fiyatları değişimine doların yüksek etkisi olduğunu daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Küresel çapta doların yükselişine Rusya Krizi ve akabindeki gelişmeler de eşlik ederse dolar hızlı bir yükseliş gösterebilir. Bu da gram altın fiyatları yükselir mi sorusunu evet diye cevaplandıran bir gelişme olur.

Altın ile Nasıl Para Kazanılır? Okumak için TIKLAYIN

FED Faizleri Değiştirmezse Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın fiyatları ne olacakTürkiye’de gram altın fiyatları, yazıyı yazdığım tarih itibariyle 100-101 tl civarında seyrediyor. Rusya Krizi öncesinde 2,86-2,87 tl düzeylerinde seyreden dolar, yaşanılan bu kriz sonrası 2,92 leri bile test etmiş durumda. Peki FED’in faiz arttırımını ertelemesi durumunda tüm bu gelişmeler altın fiyatlarını nereye taşıyacak? Faiz arttırımı her ne kadar ertelenecek olsa da ileriki dönemlerde faiz artışının kaçınılmaz olması ons fiyatlarını baskı altında tutacaktır. Dolayısıyla ons fiyatlarında büyük bir artış olmayabilir. Dolar cephesindeki olası düşüş, Rusya ile kriz içerinde olduğumuz bu ortamda çok rahatlatacaktır ülkemizi. Krizin aşılamaması ya da ilerlemesi durumuna karşılık bir emniyet sübabı vazifesi görecektir doların düşüşü…

Okudunuz Mu?  Dolar ve Altın Ons Fiyatları El Ele...

Altın hesabı olup gram altın alış-satış işlemi gerçekleştiren küçük yatırımcılar açısından olaya bakarsak, faiz arttırımının ertelenmesinin altın fiyatlarını düşüş yönünde çok fazla etkilemeyeceğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise Rusya krizi sonrası dolar fiyatları üzerinde oluşan baskıyla açıklanabilir. Eğer ki ülkemizin içinde bulunduğu bu kriz ve etkileri kısa zamanda çözülürse, altın fiyatlarındaki düşüş belirgin hale gelebilir diye düşünmekteyim.

 

Altın fiyatları neden yükseliyor, okumak için bağlantıyı tıklayın;

>>> https://www.kredibanka.org/altin-fiyatini-etkileyen-nedenler/

 

 

 

Not: Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte kendi düşüncelerimi, bilgilerimi ve tecrübelerimi yansıtmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir