Geleceğin Sorunu; Siber Saldırılar

petek temizliği

Her ne kadar geleceğin sorunu diye nitelendirsek de esasen günümüzde de çok etkili olduğunu söyleyebiliriz siber saldırıların… Nitekim bir kaç gün önce ABD odaklı gerçekleştirilen büyük çaplı siber saldırı, konunun ne kadar önem arz ettiğini ortaya koymuş durumda. Peki günümüzdeki etkisiyle birlikte ileride daha büyük sorunlar yaşatmaya gebe olan siber saldırılar nasıl oluyor?

 

Siber Saldırı Nedir?

Siber saldırı; internete bağlı her türlü cihazın sahipleri, yöneticileri dışındakiler tarafından devre dışı bırakılması ya da kontrol altına alınmasını ifade eder. Çeşitli siber saldırılar olmakla birlikte en sık karşılaşılanı DDOS dediğimiz siber saldırı türüdür. Bir kaç gün önce ABD’ye yönelik gerçekleştirilen siber saldırı da Ddos saldırısı olarak yapılmıştır. Siber saldırganlar tarafından yapılan Ddos saldırısı ile internet sunucularına çok sayıda hizmet talebi gönderilmiş olup bu talebi karşılayamayan sunucular çökmüştür. Twitter, spotify, reddit, paypal gibi birçok site bu siber saldırıdan büyük zarar görmüştür. Yapılan açıklamalara göre bahse konu DDOS siber saldırılarının ABD’ye maliyeti 7 milyar dolar civarında olmuştur.


siber-saldirilar

Siber Saldırılar Nasıl Yapılıyor?

Siber saldırıları düzenleyen “internet eşkıyaları” çokça yöntem kullanmaktadır. Bunlar arasında virüs, casus yazılım, istenmeyen(spam) e-posta, hizmet dışı bırakma siber saldırı yöntemleri arasında sıklıkla karşılaştığımız saldırılardır.

 

Siber Saldırılara Karşı Bireysel Önlemler

Siber saldırılara karşı bireysel anlamda alınabilecek en etkili yöntem şifrelemedir. İnternete bağlı olarak kullandığımız cihazları çok güçlü şekilde oluşturulan şifrelerle korumalıyız. Bunun haricinde belli periyotlarla şifrelerimizi değiştirmeliyiz. Yine mail adreslerimize gelen spam e-postaları açmamalıyız, bilmediğimiz bağlantılara tıklamamalıyız. Kaynağını bilmediğimiz ya da kaynağına güvenmediğimiz yazılımları cihazlarımıza indirmemeliyiz. Mutlaka etkili bir virüs programı kullanmalıyız. Tüm bunları tatbik etmek elbette ki %100 oranında koruma sağlamayacaktır ama siber saldırılarda zarar görme ihtimalinizi azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir