Gelecekte Hayatımızı Kolaylaştıracak Teknolojik Gelişmeler

petek temizliği

Son yıllarda yapılan Ar-Ge yatırımları ve farklı sistemler üzerindeki çalışmalar sayesinde teknolojideki ilerlemeler hızına hız kattı. Neredeyse günlük işlerimizin birçoğunda teknolojiden yararlanır olduk. Bu nedenle insan hayatının vazgeçilmezleri arasında yerini alan teknoloji, ilerleyen yıllarda daha da fazla gelişmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yaşanan teknolojik gelişmeler yapılacak olan çok sayıda işi daha da kolay hale getiriyor ve insanlık adına birçok olumlu sonuç ortaya çıkartmayı da başarıyor. 2020 yılına kadar tıp ve teknoloji konularında ortaya çıkacak olan devrimler, yaşam kalitemizi yüksek oranda etkileyecek gibi. Bu gelişmeler arasında kanserle mücadele de yerini alıyor. Son birkaç yılda bu hastalık giderek yayılmaya başladı ve ölümcül sonuçlar doğurduğu için uzmanlar tarafından yoğun çalışmaların önü açıldı. Yapılacak olan gen deşifreleri ile beraber kanser dâhil birçok ölümcül hastalığın önüne geçilmesi bekleniyor.

kanserde-kisiye-ozel-tedavi

Çok sayıda kişi için günümüzün en büyük sorunlarından birisi de araçların fazla yakıt harcaması oluyor. Ancak çok sayıda firma bu konuda gerekli çalışmalar yapmaya başladı. Henüz seri üretime geçilmese de, elektrikle çalışan araç modelleri tasarlandı ve insanlığın hizmetine sunulması için birçok adım atıldı. Şimdilik yaygın olarak kullanımı bulunmasa da bundan 5 – 10 sene sonra daha da yaygınlaşacağı ve insanların faydasına olacağı kesin. Yaşanan teknolojik gelişmeler arasında elektrikle çalışan araçların yeri de oldukça büyük. Çok az masrafla kilometrelerce giden araçların yanı sıra, uçan arabalar ve hatta çift katlı otoyolların da hayata geçirilmesi bekleniyor.

Elektrikli otomobil teknolojisi

Teknolojik gelişmeler arasında ise şüphesiz ki robotların yeri büyük olacak. Günümüzde bile çok sayıda farklı robot, oluşturulan yapay zekâ sistemleri ile işlev görür hale gelmeye başladı. Bu şekilde oluşturulan robot teknolojisinin özellikle ev işlerinde kullanılması hedefleniyor. Bu sayede yaşlı ya da kendi işini göremeyecek durumda olan kişilerin de ihtiyaçları sorunsuz bir şekilde karşılanacak. Ancak bunun ne kadar zaman sonra hizmete geçecek olduğu henüz muamma. Gelecekte hayatımızı kolaylaştıracak olan bu gelişmeler için daha çok sayıda çalışma yapılıyor ve kısa zaman içerisinde birçok yeniliğin hayata geçirilmesi de hedefler arasında yer alıyor.

 

Her ne kadar teknolojik gelişmeler hızla artıyor olsa da olumlu sonuçlar doğuran teknolojik gelişmeler olması dileğini de sunmak gerekir. Nitekim gelişen teknoloji beraberinde bazı olumsuzluklar da oluşturuyor.

Yaşanabilir bir hayat için geliştirilen teknolojiler olması dileğiyle, hoşçakalın.

 

Tavsiye Yazı: Teknolojinin Yararları Nelerdir ?

28 thoughts on “Gelecekte Hayatımızı Kolaylaştıracak Teknolojik Gelişmeler

  1. İlginç.. Hastalığı yaratan da aslında insanoğlu; ilaç sektörü para kazansın diye insanları kobay olarak kullanıyorlar. Umarım iyi insanlar çoğalır da buna bir dur denir ve teknolojiyi sağlıklı olmak ve hayatımızı olumlu olarak etkileyecek şekilde geliştirebiliriz. Güzel yazı olmuş teşekkürler 🙂

  2. Kendi kendine evi temizleyip sonra başlaığı yere dönen elektrik süpürgesi çoktandır piyasada o yüzden ileri ki yıllara şaşırmamak gerek

  3. Teknoloji candır, hayattır lakin doğru kullanmak mesele. Ne yazıkki teknolojinin iyi ve kötü yanlarıda var bunlarıda unutmamak lazım

  4. Şuan kullandığımız teknolojiler normal sistemin 5 sene gerisinden geldiğini düşünürsek 5 yıl içinde hepsi gerçekleşebilir

  5. çift katlı yol ben şehir içi ulaşım için acıl yapılmalı diye düşünüyorum hatta 3 katlı bile yapabilirler öyle caddelerimiz var bir taş sökemessin ne yapmak lazım katlı yollar yapmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir