Geri Dönüşüme Katkı Sunalım, Doğayı Kurtaralım !

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Bir iddiam vardır hep… Gelişen teknolojinin getirdiği yararı kadar oluşturduğu zararı vardır. Durdurulamaz bir hızla hayatımız kolaylaşıyor, işlerimiz kolaylaşıyor, mesafeler kısalıyor… Peki bunun bir bedeli yok mu? Daha çok plastik ürünler ve kanserojen maddeler, daha çok kağıt tüketimi ve oksijen kaynaklarımızın azalması, daha çok batarya-pil ve çevre kirliliği…


 

 

İnsanlık tarihine bakıldığında doğaya en çok zararı verdiğimiz bir zaman diliminde yaşadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Gerek bizi yönetenler olsun gerek biz bireyler olsun geleceğimizi ve geleceğe bırakacağımız nesillerimizi hiç düşünmüyoruz. Doğayı korumak adına yeni yeni bilinçlenmeler olsa da bunun henüz düşük seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Biz en azından bireysel anlamda neler yapabiliriz bunu düşünmeliyiz. Düşünmekle kalmayıp tatbik de etmeliyiz ki dünyanın geleceğine iyi yönde,  zerre de olsa bir katkımız olsun.

Sizlere bazı maddelerin doğada çözülme sürelerini ve doğaya verdikleri zararları yazacağım;

 

 • Atık pil ve bataryalar: Toprağa karışma süreleri 5-15 yıl arasında olup içerdikleri zehirli kimyasal maddeler ile insan sağlığına büyük zararlar verebilmektedirler.
 • Atık yağlar: Toprağa ve suya karışması çok kolay olan atık yağlar ummadığımız kadar tehlike yaratıyor. Kamu spotlarında da sıkça rastladığımız, 1 lt atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kullanılamaz hale getirmesi gerçekten de korkunç.
 • Plastikler: 1000 yıla yakın bir sürede ancak çözülebilmektedir. İleriye dönük büyük çevre kirliliklerini yol açan plastikler hem canlıların yaşamını tehdit etmekte hem de çevrenin görünümünü çirkinleştirmektedir.

 

 

Geri dönüşüm konusunda gelişmiş ülkelerin çabaları imrendirecek cinsten… Bu şekilde hem muazzam tasarruf yapılıyor hem de doğa korunuyor. Elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının büyük kısmını çöplerin geri dönüşümü ile elde edilen enerjiden sağlayan İsveç, bu konudaki en tipik örneklerden biri… Öyle ki yakın zamanda ülkesinde çöp kalmadığından sıkıntı bile yaşamıştır! Yine teknolojinin kol gezdiği ülkelerde geri dönüşüm otomatlarının yaygınlığı da göze çarpmaktadır. Bu otomatlarda pet şişeler, cam şişeler, metal kutular vb. ürünler toplanarak geri dönüştürülebiliyor. Karşılığında ise kişilere mini ödüller verilebiliyor.

indir

Bireysel anlamda geri dönüşüme vereceğimiz önem ile belki küçük bir adım atmış olacağız ama her birimizin attığı adım ile hem doğanın bize sunduğu kaynakları daha verimli kullanacağız hem de geleceğe daha temiz bir dünya bırakacağız. Ben bu işte varım diyorsanız, en basit ve etkisi yüksek neler yapabileceğimize bir göz atalım;

 

 1. Atık Pil ve Bataryaların Geri Dönüşümü: Teknoloji ilerledikçe pil, batarya gibi ürünler geri dönüşüme uygun şekilde üretilmeye başlanmıştır. Doğaya karıştığında zehirli kimyasallar salarak kirliliğe sebep olan bu ürünleri KESİNLİKLE çöpe atmamalıyız. Belediye, muhtarlık gibi yerlerden atık pil kutusu temin edip atık pillerimizi muhafaza edebiliriz. Biriken atık pilleri atık toplama noktalarına bırakabiliriz. Bu şekilde geri dönüşebilenler ülkeye maddi katkı sağlar. Dönüşümü olmayanlar ise tesislerde bertaraf edilip etkisiz hale getirilir.
  Atık Pil Kutusu

  Atık Pil Kutusu

   

 2. Bitkisel Atık Yağların Geri Dönüşümü: Suya karışan 1 lt yağın bile nelere sebep olacağını yukarda dile getirmiştik. Çoğumuzun mutfakta yaptığı bişeydir kullanılmış yağı lavaboya dökmek… Kanalizasyona karışan atık yağlar, atıksu sistemine büyük zararlar vermekle birlikte denize karışması halinde de deniz canlılarının yaşam alanını tehdit etmektedir. Bu sebeple evimizde oluşan bitkisel atık yağlarımızı temiz ve kapalı bir bidon içerisinde biriktirmeliyiz. Biriken atık yağları genelde belediyeler almaktadır. Bu konuda belediyeniz ile iletişime geçebilirsiniz. Atık yağların dönüşümü ile biyoelektrik, biyodizel üretimi yapılabilmektedir.Ülkemiz için kaydadeğer bir maddi kazancın da kapısını açmaktadır. Tabi herşeyden önemlisi çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olmasıdır.

  Atık Yağ Toplama Bidonu

  Atık Yağ Toplama Bidonu

 

Bunlar dışında da sayısız geri dönüşüm örnekleri mevcut ama en azından rahatça yapabileceğimiz iki önleme vurgu yapmak istedim. Bunları uygulayarak hem kolay hem etkili şekilde bireysel geri dönüşüme faydamız dokunacaktır. Dilerim ki bu yazıyı okuduktan sonra en azından bu iki önlemi uygulamaya koyarsınız.

 

Geri dönüşüme katkı sun, hayatına hayat kat…

 

Ekrem Özdemir

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

You may also like...

28 Responses

 1. Süleyman ÖZKAN dedi ki:

  Güzel yazı tebrikler. Özellikle atık yağlar ve plastikler konusunda bundan sonra daha dikkatli olacağım sanırım. Bildiğimiz şeyleri bile arada birilerinin hatırlatması gerekli sanırım, hatırlatma için tekrar teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Rica etmekle birlikte asıl ben teşekkür ederim duyarlılığınız için. Özellikle kızartmalarda kullandığımız yağları ve bitmiş her nevi pil-batarya türünü çöpe atmamamız gerekiyor. Umarım okuyan herkes için bir başlangıç olur bu konuda.

 2. Fatih dedi ki:

  Daha fazla kazanma hırsını bir gün bir kenara bırakabilirsek o zaman sağlıklı bir çevrede yaşayabileceğime inanırım. Çünkü geri dönüşümünde bir sınırı vardır ve küreselleşme-kapitalizm çağında bu tarz etkinliklerin sınırlı bir etkisi vardır. Böyle bir çaba da iyidir, bunu küçümsediğimden söylemiyorum fakat yeterli olduğu düşünülmemelidir.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Degerli yorumunuz icin tesekkurler. Zaten Geri donusum konusunun onemi de para hirsinin hicbir zaman bitmeyeceginden geliyor. Fikrinize katilmakla birlikte ozellikle yazida belirttigim atik yag ve pillerin dogaya verdigi zarari yadsimamak lazim. Nitekim konu geridonusum oldugu kadar zararli maddelerin bertarafini da icermektedir.

 3. Geri dönüşüme çok önem veren bir tüketici olarak yazınızı çok beğendim .Evimde daima 2 çöp poşeti bulunur Birinde sebze meyve atıklarım diğerinde kağıt cam plastik atıklarım bulunur ve onları sitemizdeki geri dönüşüm kutusuna atarım ayrıca atık yağlarımıda sitemizde bulunan atık yağ toplama makinesine götürürüm .Çevremde ki insanlara da bunları öğretmeye çalışıyorum ama nafile sadece bir kaç kişiyi bilinçlendirebildim.Eğitim şart…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Yani o kadar mühim bir konu ki ve mühimlik derecesiyle birlikte o kadar basit ki ama yine de kimse umursamıyor. Sizi gerçekten bu konuda tebrik ederim. Hiç değilse atık yağ ve atık pillerin toprağa, suya karışmaması adına onları lavaboya-çöpe atmamalıyız.

 4. Aleejhoan dedi ki:

  özellikle pillerimize ve plastik şişeleri doğaya atmayalım katil olmayalım

 5. Ayşe dedi ki:

  geri dönüşüm ülkemizin problemlerinin en büyüğü malesef insanlar bu konuda oldukça bilinçsiz bir şekilde davranıyorlar.

 6. cafer dedi ki:

  Geridönüşüm kutularını gördüğüm yerde kullanmaya çalışıyorum ama ne yazıkki heryerde bulunmamasından dolayı çoğu geri dönüşüme uygun atıklar çöpe karışıp gidiyo..Ayrıca bu konu hakkında detaylı bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim..

 7. onur dedi ki:

  geldiğim şehirde her ne kadar kullanmayı düşünüp biriktirsem de böyle kutuları bulmak zor gereken önem verilerek arttırılmalı

 8. atakan dedi ki:

  geri dönüşümün büyük önemi vardır, doğayı kirlettiğimizde o havayı yine biz soluyacağız, biz doğada koşup oynayacağız

 9. Acıma, Sezai dedi ki:

  Geri dönüşüme ürün göndererek aslında kendimize iyilik yapıp israfı önlemiş oluyoruz. Farkında değil bir sürü insan.

 10. Bahar dedi ki:

  malesef devletin bu konuyla ilgili oturmuş bir politikası yok. atık yağ, pil, cam … toplama kutuları koymuşlardı bir ara sonra geri kaldırdılar

 11. bilginehri dedi ki:

  her alanında her zaman bu geri dönüşüm sistemine destek olmuşumdur pil ve yağ atıkları kağıt atıklarını her zaman değerlendiri ve gönderirim

 12. alicante58 dedi ki:

  geri dönüşüm ileride çocuklarımızı düşünürsek en önemli şeylerden biridir

 13. Ahmet dedi ki:

  Bir arkadaşımın dediği gibi ”geri dönüşüm ülkemizin problemlerinin en büyüğü malesef insanlar bu konuda oldukça bilinçsiz bir şekilde davranıyorlar”

 14. Mert dedi ki:

  Doğayı korumalıyız. Gitgide yaşlanıyor dünya..

 15. WebAdam dedi ki:

  geri dönüşüme katkıda bulunmak çok faydalı ve sanal alemde böyle yazılar görüldükçe umarım daha ileriye gitmek mümkün

 16. yusuf dedi ki:

  Onceden beri biriktirdigim pilleri geri dönüşüme atmak icin carsiya götürdüm ama bulamadım bence olabildiğince bu kutulardan konulmalıdır

 17. özcan dedi ki:

  Bu kutuların her yerde bulunması için çalışma yapılmalı bence çünkü merkezi ve büyük semtler dışında başka bir yerde bulunmuyor ve geridönüşüme gidebilecek olan atık,çöp evsel atıklarla karışıp gidiyo malesef..

 18. SystemHack dedi ki:

  Geri dönüşüm ağı arttırılmalı. Her sokakta geri dönüşüm kutuları olursa insanlar geri döünüşüme katkı sağlamak için dahada heves ederler. Geri dönüştürülecek şeyleri biriktiripta taa şehrin öteki ucuna götürmek kimsenin işine gelmeyecektir.

 19. teoman dedi ki:

  Şu geri dönüşüm sistemi çok güzel bence doğada herşey geri dönüştürülebilir. Sonucta üretiliyorsa yeniden yok edlip imal edilebileceğini düşünüyorum

 20. Suzan dedi ki:

  Umarım herkes uyarda sorun olmaz

 21. Bilal Can dedi ki:

  sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekiyor. artık bazı belediyeler harekete geçti. düzenli toplama yapanlar var atıkları

 22. Hakan dedi ki:

  Öneml bir konu gerçekten. Bu konuya ve kağıt israfına dikkat edelim

 23. Fidan dedi ki:

  Geri dönüşüm oranı avrupanın çok gerisinde kaldık ve avrupara %70 80 oranında iken ülkemizde %40 50 arasında.

 24. Gencay dedi ki:

  Çok önem verilmesi gereken bir konu gerçekten. Ancak ülkemizde gerektiği kadar önem verilmiyor.

 25. mert dedi ki:

  geri dönüşüm herkesin sorumluluğu. ama yağ ve pil atıkları en az önemsenenler arasında toplum içinde maalesef

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir