Geri Dönüşüme Katkı Sunalım, Doğayı Kurtaralım !

Geri Dönüşüme Katkı Sunalım, Doğayı Kurtaralım !

26 Şubat 2015 28 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Bir iddiam vardır hep… Gelişen teknolojinin getirdiği yararı kadar oluşturduğu zararı vardır. Durdurulamaz bir hızla hayatımız kolaylaşıyor, işlerimiz kolaylaşıyor, mesafeler kısalıyor… Peki bunun bir bedeli yok mu? Daha çok plastik ürünler ve kanserojen maddeler, daha çok kağıt tüketimi ve oksijen kaynaklarımızın azalması, daha çok batarya-pil ve çevre kirliliği…

 

 

İnsanlık tarihine bakıldığında doğaya en çok zararı verdiğimiz bir zaman diliminde yaşadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Gerek bizi yönetenler olsun gerek biz bireyler olsun geleceğimizi ve geleceğe bırakacağımız nesillerimizi hiç düşünmüyoruz. Doğayı korumak adına yeni yeni bilinçlenmeler olsa da bunun henüz düşük seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Biz en azından bireysel anlamda neler yapabiliriz bunu düşünmeliyiz. Düşünmekle kalmayıp tatbik de etmeliyiz ki dünyanın geleceğine iyi yönde,  zerre de olsa bir katkımız olsun.

Sizlere bazı maddelerin doğada çözülme sürelerini ve doğaya verdikleri zararları yazacağım;

 

 • Atık pil ve bataryalar: Toprağa karışma süreleri 5-15 yıl arasında olup içerdikleri zehirli kimyasal maddeler ile insan sağlığına büyük zararlar verebilmektedirler.
 • Atık yağlar: Toprağa ve suya karışması çok kolay olan atık yağlar ummadığımız kadar tehlike yaratıyor. Kamu spotlarında da sıkça rastladığımız, 1 lt atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kullanılamaz hale getirmesi gerçekten de korkunç.
 • Plastikler: 1000 yıla yakın bir sürede ancak çözülebilmektedir. İleriye dönük büyük çevre kirliliklerini yol açan plastikler hem canlıların yaşamını tehdit etmekte hem de çevrenin görünümünü çirkinleştirmektedir.

 

 

Geri dönüşüm konusunda gelişmiş ülkelerin çabaları imrendirecek cinsten… Bu şekilde hem muazzam tasarruf yapılıyor hem de doğa korunuyor. Elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının büyük kısmını çöplerin geri dönüşümü ile elde edilen enerjiden sağlayan İsveç, bu konudaki en tipik örneklerden biri… Öyle ki yakın zamanda ülkesinde çöp kalmadığından sıkıntı bile yaşamıştır! Yine teknolojinin kol gezdiği ülkelerde geri dönüşüm otomatlarının yaygınlığı da göze çarpmaktadır. Bu otomatlarda pet şişeler, cam şişeler, metal kutular vb. ürünler toplanarak geri dönüştürülebiliyor. Karşılığında ise kişilere mini ödüller verilebiliyor.

indir

Bireysel anlamda geri dönüşüme vereceğimiz önem ile belki küçük bir adım atmış olacağız ama her birimizin attığı adım ile hem doğanın bize sunduğu kaynakları daha verimli kullanacağız hem de geleceğe daha temiz bir dünya bırakacağız. Ben bu işte varım diyorsanız, en basit ve etkisi yüksek neler yapabileceğimize bir göz atalım;

 

 1. Atık Pil ve Bataryaların Geri Dönüşümü: Teknoloji ilerledikçe pil, batarya gibi ürünler geri dönüşüme uygun şekilde üretilmeye başlanmıştır. Doğaya karıştığında zehirli kimyasallar salarak kirliliğe sebep olan bu ürünleri KESİNLİKLE çöpe atmamalıyız. Belediye, muhtarlık gibi yerlerden atık pil kutusu temin edip atık pillerimizi muhafaza edebiliriz. Biriken atık pilleri atık toplama noktalarına bırakabiliriz. Bu şekilde geri dönüşebilenler ülkeye maddi katkı sağlar. Dönüşümü olmayanlar ise tesislerde bertaraf edilip etkisiz hale getirilir.
  Atık Pil Kutusu

  Atık Pil Kutusu

   

 2. Bitkisel Atık Yağların Geri Dönüşümü: Suya karışan 1 lt yağın bile nelere sebep olacağını yukarda dile getirmiştik. Çoğumuzun mutfakta yaptığı bişeydir kullanılmış yağı lavaboya dökmek… Kanalizasyona karışan atık yağlar, atıksu sistemine büyük zararlar vermekle birlikte denize karışması halinde de deniz canlılarının yaşam alanını tehdit etmektedir. Bu sebeple evimizde oluşan bitkisel atık yağlarımızı temiz ve kapalı bir bidon içerisinde biriktirmeliyiz. Biriken atık yağları genelde belediyeler almaktadır. Bu konuda belediyeniz ile iletişime geçebilirsiniz. Atık yağların dönüşümü ile biyoelektrik, biyodizel üretimi yapılabilmektedir.Ülkemiz için kaydadeğer bir maddi kazancın da kapısını açmaktadır. Tabi herşeyden önemlisi çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olmasıdır.

  Atık Yağ Toplama Bidonu

  Atık Yağ Toplama Bidonu

 

Bunlar dışında da sayısız geri dönüşüm örnekleri mevcut ama en azından rahatça yapabileceğimiz iki önleme vurgu yapmak istedim. Bunları uygulayarak hem kolay hem etkili şekilde bireysel geri dönüşüme faydamız dokunacaktır. Dilerim ki bu yazıyı okuduktan sonra en azından bu iki önlemi uygulamaya koyarsınız.

 

Geri dönüşüme katkı sun, hayatına hayat kat…