Gıda, Tarım Bakanlığından Mühendis Alımı Açıklaması

Gıda, Tarım Bakanlığından Mühendis Alımı Açıklaması

25 Ocak 2016 0 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

KPSS memurluk sınavında birçok üniversite mezunu, bölümünden memur alımının az olduğu ya da hiç olmadığı için yarışa 1-0 geriden başlıyor. Bunlar arasında özellikle mühendislik mezunu adaylar var ki 90 ve üstü puan almalarına rağmen alım azlığından dolayı mühendis kadrolarına yerleşemiyorlar. Bu bağlamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelen açıklama bazı mühendis adaylarını sevindirecek gibi görünüyor. Hangi mühendislik bölümleri için ne gibi açıklamalarda bulunulduğuna bakalım şimdi…

 

 

 

Gıda, Tarım Bakanlığı Bu Mühendisliklerden Alım Planlıyor

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde MHP Grup Başkanvekili Erhan AKÇAY’ın verdiği soru önergesini yanıtlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK, alım bekleyen bazı mühendis adayları için sevindirici açıklamalarda bulundu. Bakan ÇELİK; 2016 yılında Bakanlığa tahsis edilen kadro kontenjanı dahilinde veteriner hekim, ziraat mühendisi, gıda mühendisi ve su ürünleri mühendisi alımı planlandığını belirtmiştir.

kpss mühendis alımlarıÖzellikle çok yüksek puanlar alarak atama bekleyen Gıda Mühendisliği mezunu adaylar için çok önemli olan bu gelişme, alım sayısı çok çok az olan Su Ürünleri Mühendisliği mezunları için de keyif vericidir. Her ne kadar gıda ve su ürünleri mühendisliklerine göre daha çok alımı olsa da Ziraat Mühendisliği alımlarının da mezun sayısına göre az olduğunu söyleyebiliriz.

 2014 Atamaları
(İlk 3 Atama)
Açılan Kadro Sayısı
Taban Puan
(En son kaç puanla kapattı?)
Gıda Mühendisliği35 Adet91 üstü
Su Ürünleri Mühendisliği11 Adet86 üstü
Ziraat Mühendisliği76 Adet82 üstü

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıklamalarını takip etmekle birlikte umarız ki Bakanlığa verilecek atama kontenjanlarının tamamı kullanılır ve memur alım sayısı düşük olan bölüm mezunlarından daha fazla memur alımı yapılır.

memurlukta yükselme

memurluktan mühendisliğe geçiş