Gümrük Bakanlığı Açıktan Alım ile Personel Alıyor

petek temizliği

2015/2 KPSS Tercih Kılavuzu herkesi hayal kırıklığına uğrattı. Kadro sayılarının giderek azalması ve rakip sayısının artması, merkezi atamalar yoluyla memurluk kadrolarına yerleşmeyi daha zor hale getiriyor. Daha önce kaleme aldığım açıktan alımlar ile ilgili yazımda, belli bir yüksek puana sahip olan adayların açıktan memur alımları ilanlarını da takip etmeleri gerektiğini söylemiştim. Hatta kayda değer alımlar olursa sizlerle paylaşacağımı ifade etmiştim. O alımlardan biri bugün yayınlanan GÜMRÜK ve TİCARET BAKANLIĞI personel alım ilanı…

Detaylara bakalım;

 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 535 Adet Personel Alım İlanı

 

Açıktan alım ilanları genel şartları bakımından birbirinin aynısıdır. Ben sizler için kısa maddeler halinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personel alım ilanı hakkında bilgilendirme yapacağım.

 

 

BAŞVURU TARİHİ, YERİ VE ŞEKLİ:

 • 30 Kasım 2015 – 09 Aralık 2015 tarihleri arasında başvurular alınacaktır.
 • Başvurular ilgili bakanlığın websitesi üzerinden yapılacaktır. Posta veya şahsen başvurular kabul edilmeyecektir.

 

ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR:

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartlara sahip olmak.
 • 2014 yılı KPSS Memurluk sınavında, KPSSP3, KPSSP93 ve KPSSP94 puan türlerinden 70 ve üzeri puan almış olmak.

 

BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

 • 2014 KPSS memurluk sınavında ilgili alanlardan 70 ve üzeri puan alan adaylar arasından, yüksek puandan başlamak üzere başvurdukları bölümden alınan kadro sayısının 3 katına kadar ki kısma girenler sözlü sınava girmeye hak kazanır. Sözlü sınavda başarılı olabilmek için de en az 70 puan almak gerekir. Daha sonra sözlü sınav ve KPSS sınav puanlarının aritmetik ortalaması
 • belirlenerek, alınacak personel adedini geçmemek üzere en yüksek puanlı adaylardan başlayarak kazananların listesi belirlenir.

 

 

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

—–>>> 2014 KPSS puanıyla merkezi atamada herhangi bir B grubu memurluk kadrosuna yerleşen adaylar, bu alıma başvuramazlar.

—–>>> İlgili bakanlık sitesi üzerinden yapılan online başvurular onaylandıktan sonra Bakanlıkça dahi değiştirilemeyecektir. Bu sebeple online başvuru esnasında çok dikkatli olmak gerekmektedir.

—–>>> Bazı kadrolar için yaş şartı, boy ve kilo şartı gibi durumlar söz konusudur. Bu duruma da dikkat etmeniz gerekir.

 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Alımına Kimler Başvurabilir?

 

535 adet kadro açılan bu alımda, hangi bölüm mezunlarının başvuru yapabileceğinin listesini aşağıda yer almaktadır.

 

 

Mühendis Alımı İçin

 • Elektrik Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği veya Endüstri Mühendisliği

 

Avukat Alımı İçin

 • Avukatlık ruhsatı olanlar

 

Tüketici Hakem Heyeti ve Raportörü Alımı İçin

 • 1. Grup için: Üniversitelerin en az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının fakülte veya yüksekokullarından mezun olmak.
 • 2. Grup için: En az iki yıl süreli eğitim veren adalet meslek yüksekokulu, yüksekokulların adalet, bankacılık ve sigortacılık programları, adalet ön lisans programlarından mezun olmak.
Okudunuz Mu?  2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzu KİT Kadroları: EÜAŞ Tehlikesi!

 

Muayene Memuru Alımı İçin

 • 1- En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, İktisadî ve İdarî bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden veya en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların gümrük işletme bölümünden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının fakülte veya yüksekokullarından mezun olmak. Adayların, söz konusu bölümlere denk sayılan bir bölümden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini başvuru esnasında jpeg formatında taratarak iş talep formuna eklemeleri gerekmektedir.

          2- Sınava son başvuru tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak. (09/12/1980 tarihinde ve daha sonra doğanlar başvurabilir.)

 

Muhafaza Memuru Alımı İçin

 • 1 – En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, İktisadî ve İdarî bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden veya en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların gümrük işletme bölümünden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının fakülte veya yüksekokullarından mezun olmak. Adayların, söz konusu bölümlere denk sayılan bir bölümden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini başvuru esnasında jpeg formatında taratarak iş talep formuna eklemeleri gerekmektedir.

       2- Sınava son başvuru tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak, (09/12/1986 tarihinde ve daha sonra doğanlar başvurabilir.) Erkekler en az 172 cm, bayanlar ise en az 165 cm       boyunda olmak, “Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, psikiyatrik bir hastalık, kişilik bozukluğu, nörolojik rahatsızlığı, şaşılık, körlük, gece körlüğü, renk körlüğü, işitme kaybı, topallık, kekemelik, kas veya iskelet sisteminde hareket kısıtlılığı ve benzeri engeller bulunmadığını belirten, “Yurdun her yerinde görev yapabilir ve silah kullanabilir” ibareli sağlık kurulu raporu” almak.

     3- (Söz konusu rapor, sözlü sınavda başarılı olanlardan atama öncesi istenecektir. Rapor ibraz edemeyenlerin ve sözlü sınav esnasında yapılacak ölçümde boy şartım taşımayanların kurumumuzca ataması yapılmayacaktır.)

 

Memur Alımı İçin

 • 1. Grup için: En az dört yıllık eğitim veren yüksek öğretim kurumlarının hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme ve İktisadî ve İdarî bilimler fakülteleri, uygulamalı bilimler yüksekokullarının gümrük işletme bölümünden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca onaylanmış yurt içi veya yurt dışındaki yüksek öğretim kuramlarının fakülte, yüksekokul veya bölümlerinden mezun olmak.
 • 2. Grup için: En az iki yıl süreli eğitim veren ihracat -ithalat, uluslararası ticaret, uluslararası ticaret yönetimi, dış ticaret, uluslararası ticaret ve lojistik, lojistik yönetimi, adalet meslek yüksekokulu ile meslek yüksekokullarının adalet, gümrük işletme veya gümrük işleri ön lisans programlarından mezun olmak.

 

Şoför Alımı İçin

 • 1 – Lise mezunu olmak

2 – (E) sınıfı sürücü belgesine sahip olmak,

 

 

Alım ilanı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak ve ilan metnini incelemek için TIKLAYINIZ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir