Hangi Üniversiteyi Hangi Bölümü Okumalıyım?

petek temizliği

2005 yılında üniversiteye girmeye hak kazanmış biri olarak bizim zamanımızda üniversiteye girmek hakikaten de zordu. Günümüze dönecek olursak artan üniversite sayıları ve doğal olarak beraberinde gelen kontenjan artışları ile birlikte neredeyse her iki adaydan biri üniversiteye girmeye hak kazanıyor. Bunun ne derece iyi veya kötü bir şey olduğunu tartışmak başka bir konu başlığını oluşturmakla birlikte bugünkü yazımda, hangi bölümü okumalıyız konusuna değinmeye çalışacağım.

 

 


 

 

Üniversitede Hangi Bölümü Okumalıyız?

 

Üniversiteye hayalleri kuran öğrenciler, ilkokul yıllarından başlamak üzere kendilerine spesifik hedefler koymaya başlıyorlar; misal benim hedefim de Bilgisayar Mühendisliği okumak idi. Bu hedefler genel itibariyle üniversiteye hazırlık süreçlerine doğru etkisini kaybeder ve puan potansiyeli doğrultusunda yeni hedefler ortaya çıkar. Nitekim ben de yukarıdaki hedefime rağmen İktisat Bölümü mezunu olarak üniversite eğitimimi tamamladım.

 

 

Peki üniversite sınavlarına hazırlık sürecinde hedeflerinize ulaşmak mümkün değilse hangi bölümü okumalıyız?

 

  • Bunu belirlemek için öncelikle geleceğinizi düşünmelisiniz.
  • İçinde bulunduğunuz şartları maddi-manevi açıdan hesaba katmalısınız.
  • Keyifle olmasa da sıkılmadan yapabileceğiniz ve iş imkanı açısından avantajlı olabilecek bölümleri belirlemelisiniz.
  • Hangi sektörde mutlu olabileceğinizi bilerek hareket etmelisiniz.
  • Seçeceğiniz bölümlerin mesleki anlamdaki imkanlarını iyi araştırmalısınız.  

     

Bu maddeler daha fazla da arttırılabilir… Önemli olan içinde bulunduğunuz potansiyel çerçevesinde en etkin bölümü tercih etmeniz gerekliliğidir. Özellikle kamuda memur olmak isteyen üniversite mezunu adaylar tarafından gönderilen sorularda, birçok adayın etkisiz(kötü anlamında değil) bölümlerde okuduğunu veya bu bölümlerden mezun olduğunu farkettim. Maalesef ki bu ve benzer üniversite bölümü mezunları gerek kamu gerekse de özel sektörde iş imkanı bulamıyor.

Üniversiteye hazırlanan ve hangi bölümü okumalıyız sorusunu çevresine yönlendiren adaylar, bu durumları dikkate alarak hem özel sektör ilanlarında hem de kamudaki memur alım ilanlarında yer alan bölümlerde okumaya özen göstermelidir. Nitekim bu şekilde iş hayatına daha şanslı bir giriş yapacakları kesindir.

 

Üniversiteye hazırlanan adaylar için umarım faydalı bir yazı olmuştur. Hepiniz hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir