İlaçları Doğru Kullanmayı Ne Zaman Öğreneceğiz ?

Antibiyotikler
petek temizliği

Yine bir Dikkat Noktası ile hepinize Merhaba diyorum. Malum, herşeyin başı sağlık! İnsani ilişkilerimizde, hal-hatır sorgularında hep kullanırız “Allah can sağlığı versin” deyimini… Peki can sağlığımızın yerinde olması için ne kadar özen davranışlar sergiliyoruz?

Hastalık, vücut fonksiyonlarımızın zaman zaman bozulması durumudur. Kimi zaman ruhen kimi zaman ise bedenen bir bozulma… Ne tür rahatsızlık olursa olsun, eninde sonunda bir ilaç kullanmak durumunda kalıyoruz. İşte sorun da tam bu noktada başlıyor; kontrolsüz ilaç kullanımı.

 

Son zamanlarda, özellikle antibiyotik kullanımları konusunda haberler gündeme gelmekte. Tam da konumuzun can damarı haberler… Peki nedir vaziyet?Konuyla ilgili haberi yapılan araştırma sonuçları ürkütücü görünüyor.Antibiyotik kullanımında Avrupa ülkeleri arasında başı çekmekteyiz. Aşırı yüksek antibiyotik kullanım oranları, toplumumuzun bu konudaki bilinçsizliğini ortaya çıkartıyor. En kolay başa çıkılabilecek hastalıklarımızda bile hemen antibiyotiklere sarılıyoruz.

Soğuk Algınlığının Doğal İlacı Soğuk Algınlığının Doğal İlacı

Yaygın ve gereksiz antibiyotik kullanımları, bakterilerin daha dirençli hale dönüşmesine neden oluyor ve oldu da. Yine araştırmalar neticesinde, antibiyotiklerin mikroplarla mücadelesinde, eskiye nazaran daha çaresiz kaldığı gözleniyor ve durum uzmanlarca sürekli dile getiriliyor.

 

İlaç Kullanımındaki Hatalarımız ve Yapabileceklerimiz

 • Yaygın ve gereksiz antibiyotik kullanımı; Yukarıda da değinmiştik bu kötü alışkanlığımıza. En sık ve olağan rahatsızlıklarımızda dahi doğal yollardan iyileşmeyi tercih etmeyip antibiyotik kullanımına yöneliyoruz. Bu şekilde bakterilerin antibiyotiklere karşı dirençlerini istemeden arttırmış oluyoruz. Haliyle iyileşme süreleri uzuyor hatta imkansız hale geliyor.
 • İlaç kullanım saatlerine uymama; İlaç kullanımında nerdeyse hepimizin ihmal ettiği bir konu. Sağlığımızı önemsiyorsak ilaçların kullanımı konusunda da dikkatli olmalıyız. Günde 4 defa kullanmamız gereken bir ilacı sizce hangimiz tam kullanıyor? Sabah-akşam olmak üzere günde iki kere kullanmamız gereken ilacı bile nerdeyse uygun şekilde alamıyoruz. Haliyle hastalık süremiz daha da uzuyor.
 • İlaç kullanım miktarlarına uymama; Evimizin ecza dolapları muhtemelen ilaç yığınlarıyla doludur. Sebebi ise gereksiz ilaç alımlarında ve doktor tarafından yazılan ilaçların tam kullanmamasında saklı. Hastalığımızın tedavisi için verilen ilaçları tam kullanmazsak iyileşmemiz de tam olmayacaktır. Bir kutudan 2-3 hap içtiğimizde ve kendimizi biraz iyi hissettiğimizde iyileştiğimizi sanıyoruz. Bu yanılgıyla birlikte ilaç kullanımını da kesiyoruz. Bu durum aynı rahatsızlıkla bir daha karşılaşma ihtimalizi de arttırıyor.
 • İlacın bünyemize vereceği olası zararlara karşı dikkatli olmama; Bu konuda, özellikle doktor muayenesi sonrasında ilaç yazılmadan önce belirgin rahatsızlıklarımızı ve varsa halihazırda kullandığımız ilaçları doktorumuza belirtmeliyiz. Bu şekilde hem sağlığımıza zarar verecek olası durumlara karşı önlemimizi baştan almış oluruz hem de gereksiz ilaç tüketiminin önüne geçmiş oluruz.
 • Komşu tavsiyesiyle! ilaç kullanımı; Bilinçsizlik konusunda zirveyi zorladığımız bir mevzu! Kolum ağrıyor, bacağım ağrıyor diye bir konu açıldığında hemen oradan biri atlar: “…Bende bi ağrı kesici var, yarım saatte ağrı sızı bırakmıyor… Sana vereyim de kullan…” Yani tartışmasız bir tartışma bizimkisi. Böyle bişey kesinlikle doğru değil. Başkasına verilen bir ağrı kesici sizin bünyeniz için zarar teşkil edebilir. Kullandığınız ilaçlarla tehlikeli etkileşimler oluşturabilir. Bu sebeple doktorunuz tavsiye etmediği müddetçe bu şekilde ilaç kullanımı yapmamalıyız.
Okudunuz Mu?  Kraliceoyun.com İle Kız Oyunlarında Harikalar Yaratın!

 

Neredeyse tüm yazılarımda belirtiyorum. Ben de içinizden biriyim ve haliyle bu hataların çoğunu ben de yapıyorum. Umarım ben dahil hepimiz için uyarıcı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarda buluşmak üzere sağlıkla ve esenlikle kalın.

 

33 thoughts on “İlaçları Doğru Kullanmayı Ne Zaman Öğreneceğiz ?

  1. Yorumunuz icin tesekkur ederim. İnanin bu hatalari ben dahil hepimiz yapiyoruz. Ozellikle ilac saatleri ve ilac bitene kadar kullanimi devam ettirme konusunda eksigiz…

 1. Aşırı tüketim noktasında ülkemi tebrik ediyorum! Obezite denen sigara kadar yaygın bir hastalığın yine bizim ülkemizde yaygın olmasına bakarsak ilaç kullanımında geldiğimiz nokta çokta şaşırtmıyor hani. Her şey için azı karar çoğu zarar diyelim. 🙂

  1. Tabiki de herseyin azı karar çoğu zarar. Zaten aslolan hastalık öncesi veya sırasında öncelikle doğal yollara eğilmektir. Tabi burdan kastım piyasada dolaşan her nevi bitki çayları değişik bitki karşımları vs. değil asla. İlaç kullanımı gereklilik arz ettiği zaman da bilinçli bir şekilde kullanmalıyız.

 2. başım ağrıyor diyoruz, annemiz ağrı kesici var diyor, oram ağrıyor diyoruz ilaç var diyor, bence biz bilinçli insanlar olarak ailemizi bilinçlendirmeliyiz

 3. çok faydalı bir paylaşım olmuş. yanlış ilaç kullanımlarından çoğu kişi daha sonra hastane köşelerinde sürünmek zorunda kalıyor

 4. hepimizin yaptığı hatalar aslında bunlar bir tülü millet olarak bunu öğrenemiyoruz ne olacakki diyip kayıtsız davranıyoruz asıl meselemiz bu aslında. Bilgilendirme için teşekkürler.

 5. Ne yazık ki toplum olarak ilaçları çerez niyetine yemekte ve almaktayız. Faydası ve zararı hakkında en ufak bir bilgimiz olmamasına rağmen tüketip dururuz

 6. Gerçekten ilaçları dikkatli kullanmak gerekiyor. Özellikle antibiyotik kullanımı çok sıkıntı. Bilinösiz kullanız sorun oluyor.

 7. İlaç kullanımı günlük çay içmeye benziyor artık alışkanlık olmuş bazı kişilerde. Dikkatli kullanılması gereken ilaçlar var. Bilgilendirici bir yazı olmuş tşkler.

 8. Yanlış ilaç kullanımı ve bilinçsiz tüketim ile bir çok kişi ölmektedir. doktoruma danışmadan kullanmayalım.

 9. ilaç kullanımının son derece yaygın olduğu bu dönemde bu yazıyı oldukça faydalı buldum, teşekkürler

 10. ben direk gördüğüm kadarıyla kullanımı soyliyim ve kısa ve net.

  ilk bir kaç gün iyi gideriz,sonra biraz iyi olunca günde bir sefer almaya başlarız derken unutmaya başlarız ve hop artık ilaç kullanmayız.kullansakta saatleri karışıktır bir türlü düzene sokmayız. sonra dr a gider vay efendim bu ilaç bana iyi gelmedi baskası yok mu.yahu sen iyi kullandın mı :)))

 11. hataların başını çeken bir olay babamın başınıda geldi böbreğinden oldu lütfen dikkat edınız

 12. annemin huyu kurusun başım ağrıyor dişim ağrıyor desem doktorda bu ilaçları vericek zaten diyor 🙂

 13. Benimde burnum ağrıyodu bu ilaç iyi geldi sende kullan gibi cümleler bitmedikçe bu iş son bulmaz

 14. bizim evde hep aynı senaryo, karnım ağrıyor diyorum, doktor zaten bu ilacı verir al iç diyor annem

 15. Gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsiniz,ben bir sağlıkçı olarak bir çok vakaya çıkabiiyoruz ilaç zehirlenmesi yönünden.

 16. Bilinçsiz ilaç kullanımı çok fazla.Ona iyi geldiyse bana da iyi gelir mantığı bir türlü bitmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir