İlaçları Doğru Kullanmayı Ne Zaman Öğreneceğiz ?

İlaçları Doğru Kullanmayı Ne Zaman Öğreneceğiz ?

12 Mart 2015 33 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Yine bir Dikkat Noktası ile hepinize Merhaba diyorum. Malum, herşeyin başı sağlık! İnsani ilişkilerimizde, hal-hatır sorgularında hep kullanırız “Allah can sağlığı versin” deyimini… Peki can sağlığımızın yerinde olması için ne kadar özen davranışlar sergiliyoruz?

Hastalık, vücut fonksiyonlarımızın zaman zaman bozulması durumudur. Kimi zaman ruhen kimi zaman ise bedenen bir bozulma… Ne tür rahatsızlık olursa olsun, eninde sonunda bir ilaç kullanmak durumunda kalıyoruz. İşte sorun da tam bu noktada başlıyor; kontrolsüz ilaç kullanımı.

 

Son zamanlarda, özellikle antibiyotik kullanımları konusunda haberler gündeme gelmekte. Tam da konumuzun can damarı haberler… Peki nedir vaziyet?Konuyla ilgili haberi yapılan araştırma sonuçları ürkütücü görünüyor.Antibiyotik kullanımında Avrupa ülkeleri arasında başı çekmekteyiz. Aşırı yüksek antibiyotik kullanım oranları, toplumumuzun bu konudaki bilinçsizliğini ortaya çıkartıyor. En kolay başa çıkılabilecek hastalıklarımızda bile hemen antibiyotiklere sarılıyoruz.

Soğuk Algınlığının Doğal İlacı Soğuk Algınlığının Doğal İlacı

Yaygın ve gereksiz antibiyotik kullanımları, bakterilerin daha dirençli hale dönüşmesine neden oluyor ve oldu da. Yine araştırmalar neticesinde, antibiyotiklerin mikroplarla mücadelesinde, eskiye nazaran daha çaresiz kaldığı gözleniyor ve durum uzmanlarca sürekli dile getiriliyor.

 

İlaç Kullanımındaki Hatalarımız ve Yapabileceklerimiz

  • Yaygın ve gereksiz antibiyotik kullanımı; Yukarıda da değinmiştik bu kötü alışkanlığımıza. En sık ve olağan rahatsızlıklarımızda dahi doğal yollardan iyileşmeyi tercih etmeyip antibiyotik kullanımına yöneliyoruz. Bu şekilde bakterilerin antibiyotiklere karşı dirençlerini istemeden arttırmış oluyoruz. Haliyle iyileşme süreleri uzuyor hatta imkansız hale geliyor.
  • İlaç kullanım saatlerine uymama; İlaç kullanımında nerdeyse hepimizin ihmal ettiği bir konu. Sağlığımızı önemsiyorsak ilaçların kullanımı konusunda da dikkatli olmalıyız. Günde 4 defa kullanmamız gereken bir ilacı sizce hangimiz tam kullanıyor? Sabah-akşam olmak üzere günde iki kere kullanmamız gereken ilacı bile nerdeyse uygun şekilde alamıyoruz. Haliyle hastalık süremiz daha da uzuyor.
  • İlaç kullanım miktarlarına uymama; Evimizin ecza dolapları muhtemelen ilaç yığınlarıyla doludur. Sebebi ise gereksiz ilaç alımlarında ve doktor tarafından yazılan ilaçların tam kullanmamasında saklı. Hastalığımızın tedavisi için verilen ilaçları tam kullanmazsak iyileşmemiz de tam olmayacaktır. Bir kutudan 2-3 hap içtiğimizde ve kendimizi biraz iyi hissettiğimizde iyileştiğimizi sanıyoruz. Bu yanılgıyla birlikte ilaç kullanımını da kesiyoruz. Bu durum aynı rahatsızlıkla bir daha karşılaşma ihtimalizi de arttırıyor.
  • İlacın bünyemize vereceği olası zararlara karşı dikkatli olmama; Bu konuda, özellikle doktor muayenesi sonrasında ilaç yazılmadan önce belirgin rahatsızlıklarımızı ve varsa halihazırda kullandığımız ilaçları doktorumuza belirtmeliyiz. Bu şekilde hem sağlığımıza zarar verecek olası durumlara karşı önlemimizi baştan almış oluruz hem de gereksiz ilaç tüketiminin önüne geçmiş oluruz.
  • Komşu tavsiyesiyle! ilaç kullanımı; Bilinçsizlik konusunda zirveyi zorladığımız bir mevzu! Kolum ağrıyor, bacağım ağrıyor diye bir konu açıldığında hemen oradan biri atlar: “…Bende bi ağrı kesici var, yarım saatte ağrı sızı bırakmıyor… Sana vereyim de kullan…” Yani tartışmasız bir tartışma bizimkisi. Böyle bişey kesinlikle doğru değil. Başkasına verilen bir ağrı kesici sizin bünyeniz için zarar teşkil edebilir. Kullandığınız ilaçlarla tehlikeli etkileşimler oluşturabilir. Bu sebeple doktorunuz tavsiye etmediği müddetçe bu şekilde ilaç kullanımı yapmamalıyız.

 

Neredeyse tüm yazılarımda belirtiyorum. Ben de içinizden biriyim ve haliyle bu hataların çoğunu ben de yapıyorum. Umarım ben dahil hepimiz için uyarıcı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarda buluşmak üzere sağlıkla ve esenlikle kalın.