İktisat Bölümü Memur Alımları ve Atamaları

petek temizliği

Merhaba değerli ziyaretçilerim, bugün sizlere Lisans İktisat bölümü hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. İktisat bölümü memur alımları yapılıyor mu, yapılıyorsa iktisat bölümü memur atama puanları kaçla kapatıyor sorularını cevaplandırmaya çalışacağım.

 

İktisat Bölümü Memur Alımları

İktisat bölümü, İİBF(İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) içinde yer alan ve İİBF bölümleri içinde genel itibariyle memur alımı en fazla olan 2. veya 3. bölümdür. 4-5 yıl öncesine kıyasla memur alımları ciddi miktarda azalsa da her KPSS atamasında iktisat bölümünden belli miktarlarda memur alımı yapılmaya devam edilmektedir. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atamalar dışında açıktan alım(Kurumsal alımlar) vasıtasıyla da iktisat bölümünden memur alımları yapılmaktadır.

2012 KPSS döneminde iktisat bölümü memur atamaları kapsamında toplam 2500 civarı bir alım yapılırken, 2014 KPSS döneminde ise ilk 3 atama dönemindeki iktisat bölümü memur alımları 600 civarında gerçekleşmiştir. Bu da demek oluyor ki iktisat bölümü memur alımlarında yüzde 70’e yakın bir düşüş söz konusu.

 

İktisat Mezunları Hangi KPSS Oturumuna Girmeli?

Eğer ki A grubu dediğimiz müfettişlik, uzmanlık, denetmenlik gibi kariyer meslekleri istemiyorsanız ve sadece düz memurluk kadrolarına hazırlanmak istiyorsanız; B GRUBU KPSS’ye girmelisiniz. Yani sadece genel kültür – genel yetenek oturumuna girmeniz yeterlidir. Buradan elde edeceğiniz P3 puan türü ile düz memurluk kadrolarını tercih edebilirsiniz.

İİBF Mezunları A Grubunda Hangi Oturumlara Girecek, Okumak için TIKLAYIN

 

İktisat Bölümü Memur Atama Puanları

2012 B Grubu KPSS memur alımlarına bakıldığında iktisat bölümü memur atama puanlarının son alımda 83 puan seviyelerine indiğini görüyoruz. 2014 KPSS atamalarında ise iktisat bölümü atama puanları üçüncü atamalar itibariyle 85 civarındadır. 2014 KPSS’nin son ataması olan 2016/1 haziran ataması yapıldığında ise taban puanlar en fazla 84,5 seviyelerine gelebilecektir. Bu da 2012 KPSS’den 2014 KPSS’ye iktisat bölümü memur atamaları taban puanlarının 1,5 puan yükseldiğini göstermektedir. İktisat bölümü memur adayları KPSS’ye hazırlanırken bu puan artışlarını göz önünde bulundurup ona göre puan hedefi belirlemelidir.

2018 Ocak en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Okumak için TIKLAYIN

2 thoughts on “İktisat Bölümü Memur Alımları ve Atamaları

  1. Selamlar hocam, sizin bölüm 4431 nitelik kodu içinde yer alan bölümlerden biri. Bu koddan açılan memurluklar şu an 84 seviyelerine indi… Yani daha altına da inmez. 84-85 gibi düşünün taban puanları…

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir