İngilizce Bilmeden Teknolojiyle Alakalı Mesleklerde Uzmanlık

petek temizliği

İngilizce bilmeden günümüzde kendi ülkemizde bile sadece belirli meslek gruplarında çalışılabilmektedir. Teknolojinin baş döndürücü hızda ilerlediği dünyada gelişmelerini yakalayabilmek ve bilgi alabilmek için dünyanın ortak gördüğü dil olan İngilizceyi öğrenmeniz gerekmelidir. Örneğin Çin ile iş yapmak için Çince, Hindistan ile iş yapabilmeniz için Hintçe bilmeniz gerekmemektedir.

 

 


 

 

 

Teknoloji Harici Meslekler

 

Ne kadar basit bir meslek yapıyorsanız yapın bütün dünyada sizinle yapılan benzer meslek gruplarıyla iletişime geçebilmek, fikir alabilmek adına ingilizce bilmelisiniz. Örneğin marangoz olabilirsiniz. Klasik yöntemlerle mobilya üretmek isteyebilirsiniz. Dünyadaki örneklerini ve yapım tekniklerini bulabilmek için ingilizcenizin olması yeterli olacaktır. Uzman sitelerinden ve sosyal medyadan yola çıkarak da ilgili klasik mobilya alanında uzman kişileri bularak öğrenim sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

 

 

İngilizceniz olsa Bile Profesyonel Dil Tercüme Zorunluluğu

 

Çok iyi düzeyde ingilizce olabilir fakat bazı durumlarda tercüme bürosu hizmeti almanız gerekebilmektedir. Örneğin mühendis iseniz ve Türkçe hazırlanan sunumun ingilizceye tam anlamıyla çeviri için profesyonel tercümana ihtiyacınız olacaktır. Bogazicitercume.com.tr’nin deneyimli tercümanlarına göre tam anlamıyla yapılmayan ve eksik yapılan çeviriler ciddi anlam bozukluklukları oluşturmaktadır. Bu anlam bozuluklukları iş sözleşmelerinin iptaline kadar işi götürebilmektedir.

 

boğaziçi tercüme

 

Teknoloji ile Alakalı Meslekler

 

Yazılım, endüstri mühendisi, elektronik mühendisi gibi mesleğiniz varsa ingilizce bilmeden uzmanlaşmanız bile oldukça zordur. Örneğin yazılımdan yola çıkacak olursak öncelikle yazdığınız kodları tamamen ingilizcedir. C#, php ve Java gibi diller kütüphanelere sahiptir ve bunların çoğunun Türkçe tercümesi bulunmamaktadır. Herhangi bir yazılım, kod hatası ile karşılaştığınızda Türkçe yazdıklarınıza bir kaç kişi cevap verebilmekteyken stackoverflow gibi sitelerde İngilizce yazarak onlarca kişinin görüşlerini alabilirsiniz.

 

 

İngilizce Haricinde Ortak Dünya Dili

 

1970’li yıllarda Esperanto adında dil oluşturularak kullanıma sunulmuştur fakat beklenilen geri dönüşü sağlayamamıtır. İngilizce ise bütün dünyada geçerliliğini korumakta ve gün geçtikçe vazgeçilmezliğini arttırmaktadır. Çok sınırı bir kesim tarafından konuşulmaktadır. Hemen hemen dünyanın bütün köşesinde İngilizce konuşarak derdinizi anlatabilirsiniz.
Dünyanın ortak gördüğü dilin haricinde bölgeler rağbet gören diller vardır. Arap coğrafyasında Arapça, Çin’de Mandarin, Hindistanda Hintçe, Güney Amerikada İspanyolca gibi diller bulunmaktadır.

 

 

Sonuç olarak;

Öğrenci yada çalışan olun ingilizce bilmek sizlere müthiş yararlar sağlayacaktır. Türkçe bulamadığınız kaynakları İngilizce olarak ücretsiz temin edebiliyor olacak aynı zamanda da bu meslek gruplarındaki profesyonel kişilerle online görüşme imkanı yakalayabileceksiniz. İş ve akademik dünyadaki profesyonellere göre İngilizce öğrenmeniz anadilinizin üzerine şart ve ekstrada bir dil bilmenizde fayda vardır.

Okudunuz Mu?  Yöneticilik Kavramına Yeni Bir Soluk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir