İngiltere’nin AB’den Çıkışı ve Altın Fiyatları

altın yatırımı

petek temizliği

Merhaba değerli ziyaretçilerim, bir altın yatırımı makalesinde daha buluştuk. Altın yatırımı konusunda kaleme aldığım yazılar genel itibariyle, altın fiyatlarındaki yükselişi ya da düşüşü haber vermekten ziyade altın fiyatlarının hangi verilere göre hareket ettiği, hangi durumların altın fiyatlarını etkilediği konusunda oluyor. Nitekim buradaki amacım; doğru verileri doğru zamanda okuyarak, siyasi ve askeri gelişmeleri iyi analiz ederek en doğru zamanda gram altın alış ve satışı yapabilmenizi kolaylaştırmaktır.

 

 

 

 

BREXİT; İngiltere’nin AB’den Çıkışı Referandumu

 

Görsel veya yazılı medya üzerinden az çok haberleri takip edebiliyorsanız yaklaşık 2 haftadır BREXİT adı verilen ve İngiltere’nin AB’den ayrılması ile ilgili referandumu içeren haberlere denk gelmişsinizdir. Bahse konu referandum 24 Haziran 2016 tarihinde sonuçlandı ve halk %52 oranla İngiltere’nin AB’den ayrılmasını istedi.

 

 

 

İngiltere’nin Ayrılması Neden Önemli?

 

Her ne kadar hali hazırda AB’in ortak para birimi olan Euro’yu kullanmasa da İngiltere AB için çok önem arz etmektedir. Nitekim AB içindeki ticaret payı, askeri açıdan gücü vb. açılardan büyük bir ortaktır. Bu sebepledir ki en az İngiltere kadar AB ve dünya ekonomisi de bu durumdan etkilenecektir.

 

 

İngiltere’nin AB’den Ayrılması Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?

 

Gelelim konumuzun özüne, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı ile birlikte altın fiyatları nasıl değişim gösterdi, altın yatırımı yapanlar için nasıl bir fırsat çıktı ortaya?

Yazının başında da belirttiğim üzere siyasi gelişmeleri iyi takip etmek ve analiz gücüne sahip olmak altın yatırımında her daim avantaj sağlar. Nitekim BREXİT oylaması öncesinde olası ayrılık kararını tahmin edip bir miktar risk eşliğinde altın yatırımı yapanlar kayda değer bir kazanç sağladı diyebiliriz. BREXİT oylaması öncesi ve şu an ki altın fiyatları karşılaştırmasını üç tablo halinde inceleyelim:

 

Dolar Fiyatındaki Durum:

Tablodan da görüleceği üzere BREXİT oylamasının yapılacağı gün ve öncesinde 2,85 TL altında olar dolar fiyatı, an itibariyle 2,93 TL seviyelerindedir.

dolar

 

 

Ons Fiyatlarındaki Durum:

Tablodan da görüleceği üzere BREXİT oylamasının yapılacağı gün ve öncesinde altın onsu 1.260 dolar altında iken şu an itibariyle 1.327 dolar seviyesindedir.

ons

 

 

Gram Altın Fiyatlarındaki Durum:

Tablodan da görüleceği üzere BREXİT oylamasının yapılacağı gün ve öncesinde 115 TL civarında olan gram altın fiyatları, BREXİT oylaması sonucunda an itibariyle 124 TL civarındadır.

altin fiyatlari

 

 

Sonuç itibariyle BREXİT oylaması öncesinde altın yatırımı yapanlar gram başına neredeyse 10 TL’lik bir kazanç sağlamış durumdalar. Yani 10.000 TL’lik bir gram altın ile bir iki günde yaklaşık 1.000 TL’lik bir kâr elde edebilirdiniz. Bundan sonra gram altın fiyatları ne olacak diye soracak olursanız da açıkçası düşeceği yönünde pek beklentim yok. Nitekim İngiltere’nin AB’den ayrılması konusundaki kriz henüz derinleşmiş değil. İlerleyen zamanlarda daha da derinleşeceği kanısındayım.

Okudunuz Mu?  Servis Taşımacılığı Sektörü Hızla Gelişiyor

 

Not: Bahse konu yazı şahsi düşüncelerimi yansıtmaktadır. Yatırım tavsiyesi niteliğinde olmamakla birlikte kendi görüşlerimdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir