Neden İş Kazası Avukatı Tutmalıyız?

petek temizliği

İş teknolojisi her geçen gün gelişmektedir. Teknolojik cihazların gelişmesi ile birlikte iş kazalarının önlemesi beklenir. Fakat maalesef ki durum böyle olmamaktadır. İş kazaları ülkemizde her geçen gün artmaya devam etmektedir. İş kazalarının artmasındaki etkenler arasında, kanunlar arasında yer alan açıklar, işverenlerin iş kazalarına karşı kayıtsız kalması yer almaktadır.

Sebebi her ne olursa olsun ülkemizde maalesef ki iş kazalarından dolayı yaralanan, sakat kalan ve hatta hayatını kaybeden insanlar vardır. İş kazası avukatı, kazazede olan kişilerin haklarını almaları konusunda onlara yardımcı olan kişilerdir. Ülkemizdeki birçok çalışan kendi haklarından habersizdir. Bireylerin hukuksal hakları hakkında bilgi sahibi olmamaları hem maddi hem manevi zarar görmelerine neden olmaktadır. İş kazası avukatları, bireylerin iş kazasından sonra kime ve ne şekilde başvurması konusunda önderlik yaparlar.

İş Kazası Avukatları Davalarda Ne Katkı Sağlar?

Günümüzde yaşanan iş kazalarında geçici veya kalıcı yaralanmalar, ölümler gerçekleşmektedir. Yaşanan bu olumsuzluklarda iş kazası avukatı önemli bir yere sahiptir. Yaşanan somut olayın, iş kazası olup olmadığının doğru bir şekilde değerlendirilip netleştirilmesi gerekir. Bu anlamda tespit yapılması gerekmektedir. Tespit yapıldığında işverenlerin cezai ve idari sorumluluklarını yerine getirmesi mümkün olmaktadır. Yaşanılan zararların karşılanması adına iş kazası avukatları önemli rol üstlenmektedir.


Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 13. maddesinde iş kazaları tanımlanmıştır. Yapılan tanıma göre bir kazanın iş kazası olabilmesi için bazı şartları taşıyor olması gerekir. Buna göre;

  • Sigortalı olarak çalışan işçinin iş yerinde bulunduğu sırada gerçekleşmiş olması
  • İşverenin verdiği görevi yerine getirirken iş yeri dışında meydana gelen durumlar da iş kazasına girer.
  • Emziren annenin bebeğine süt vermek için ayrılan sürede geçirdiği kaza da iş kazasına girmektedir.

İş Kazası Avukatı ile Hakların Alınması

Yaşanan olumsuz hadiseden sonra tespitin doğru yapılabilmesi ve işçinin haklarını tam anlamıyla savunabilmesi için alanında uzman iş kazası avukatı desteğine ihtiyaç vardır. İş kazası avukatına danışmayan kişiler maddi ve manevi tazminatını almakta zorlanabilir. Hatta hak kayıplarının yaşanma ihtimali yüksek olacaktır. Bundan dolayı hak kayıplarının yaşanmaması için avukat desteği almak şarttır.

İş kazası yaşandıktan hemen sonra haber verebilecek durumda ise kazayı geçiren kişi, değilse kazaya şahit olan iş arkadaşlarının hemen kolluk birimlerine haber vermesi gerekir. Kolluk birimine yapılacak ihbar, delillerin toplanması için önemli olup asla ihmal edilmemelidir. İşveren hakkında açılacak soruşturmada delillerin toplanmış olması olumlu sonuçlar alınması adına önemlidir. İş kazası avukatının olması kazadan sonraki başvuru sürecinin doğru ilerleyebilmesi ve işçi hak kaybının yaşanmaması adına büyük önem taşır.

Okudunuz Mu?  Hit Müzikleri Cebine İndir!

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/is-kazasi-avukati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir