İş Sağlığı ve Güvenliğinin Hiçe Sayıldığı Ülkemiz !

petek temizliği

Her tür trajediye bağışıklık kazanmış bir ülkenin bireyleriyiz… Ölümlerin, yaralanmaların kol gezdiği bir çalışma hayatının içinde çırpınıp duruyoruz. Ne çalışanlar konunun önemini özümsemiş durumda ne de işverenler… Peki İş Sağlığı ve Güvenliğini nereye kadar gözardı edeceğiz? Sıra bize gelince mi?

 

İnsan hayatına değer vermeyen anlayışların hüküm sürdüğü bir dönemdeyiz. İşverenlerin işçi hayatını çok önemsemediği gibi işçilerin de kendi hayatlarını zaman zaman hiçe saydığını yazılı ve görsel medyadaki örneklerde görmekteyiz. Devlet-İşveren-İşçi üçgeninde sorumluluğunu tam anlamıyla yerine getiren yok gibi…

 

 

Peki üzerimize düşen fakat yerine getirmediğimiz-getiremediğimiz yükümlülükler nedir, bir bakalım isterseniz;

 

İşçiler olarak neleri yapmıyoruz?

 

 • Çalışma sahasında, her nevi koruyucu donanımların kullanımını alışkanlık haline getiremiyoruz.
 • İş esnasında diğer çalışanların sağlıklarını da tehlikeye sokacak davranışlara dikkat etmiyoruz.
 • Makina, teçhizat vs. araçların kullanımında, çalışma prensiplerine ve güvenlik unsurlarına önem vermiyoruz.
 • İş Sağlığı ve Güvenliğini tehdit eden ve kaza unsuru barındıran durumları hızlı ve etkili şekilde sorumlululara bildirmiyoruz ve gerekli önlemleri aldırtmıyoruz.
 • İş güvenliği konusunda aldığımız eğitimleri sahada uygulamıyoruz.

 

 

İşverenler olarak neleri yapmıyoruz?

 

 • İş Sağlığı ve GüvenliğiÇalışma şartlarını işçilere uygun hale getirmek için çabalamıyoruz.
 • Çalışanlara yapılan işin ehemmiyetini, tehlike arz eden noktalarını önceden anlatmıyoruz.
 • İş güvenliğini en üst düzeyde tutacak koruyucu malzeme, araç-gereç vs. temin etmiyoruz.
 • İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda gerekli eğitimleri vermiyoruz.
 • Verilen eğitimlerin uygulamalarını denetlemiyoruz.

 

 

Devlet olarak neler yapılmalı?

 

 • İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda ilgili mevzuatlar hızlı ve etkin bir şekilde oluşturulmalı.
 • Aktif ve periyodik olarak, zaman zaman da ansızın denetimler yapılmalı.
 • Caydırıcı önlemler(Yüksek para cezaları gibi) ile işverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda dikkatli ve bilinçli olması sağlanmalı.

 

Her ne kadar işçi-işveren-devlet üçgeninde sorumluluklar olsa da asıl olayın işveren ve devlet tarafında bittiğini söylemeliyiz. Biz yine de tüm kesimlerin sorumlu olduğunu ve bu sorumlulukların neler olduğunu genel çerçevede açıkladık.

 

Son zamanlarda o kadar büyük iş kazası faciaları yaşadık ki İş Sağlığı ve Güvenliği konusu tekrar gündeme oturdu. Halbuki her daim gündemde olup bu bilinç sorumlu kesimlere işlenmiş olsaydı bu iş kazaları gerçekleşmemiş olabilirdi. Yine de caydırıcılık konusunda etkili önlemlerin alındığını söylemek çok güç. Nitekim ardı arkası kesilmiyor bu faciaların… Sizlerle, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda belli başlı konulardaki en güncel idari para cezaları tablosunu paylaşacağım şimdi;

 

[table id=6 /]

Okudunuz Mu?  Özel Tasarım Pırlanta Yüzük Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere birçok noktada cezalar belirlenmiştir. Lakin bu cezaların uygulamaları konusundaki yetersizlik had safhadadır.
[table id=4 /]

 

Belirtmek isterim ki bir firma ya da işyeri ilk aşamada, risk analizini kesinlikle yaptırmalı ve iş güvenliği eğitimini personeline vermelidir. Aksi takdirde ceza alması kaçınılmazdır. İşverenler bu hususa çok dikkat etmekle birlikte ne gibi yükümlülüklere sahip olduklarını bilmelidirler. Tablolarda para cezalarının sadece bir kısmı belirtilmiş olup önlem alınmayan birçok noktada da yüksek miktarda para cezaları ile karşılaşılabilir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda aklınıza takılan soruları, danışmak istediklerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince cevaplamaya, bilgilendirmeye çalışacağımızdan emin olun.

 

 

Unutmayın:

Kazanın büyüğü, ihmalin küçüğü ile başlar.

 


Değerli katkılarından dolayı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı İbrahim BAŞ‘a teşekkür ederim.

 

 

 

 

25 thoughts on “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Hiçe Sayıldığı Ülkemiz !

 1. Yazınız için çok teşekkürler Ekrem Bey. Sektördeki sorunları ana hatlarıyla çok güzel kaleme almışsınız. İş sağlığı ve güvenliği konusunda emekleme evresinde olan ülkemizin, işveren ve çalışanlar olarak ”Bana bir şey olmaz” zihniyetinden kurtulduğunda daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Yazılarınızın devamını bekliyoruz…

 2. sözde bir sürü kanun çıkardılar iş güvenliği için, hepsi kendi yandaşlarına ihaleyi verdi para kazandılar

 3. İş güvenliği için her geçen gün yasalar ve kurallar gözle görülür derecede artıyor şahsen içinde bulunduğum sektörde son 1 yılda iş güvenliği konusunda çok büyük gelişmeler oldu umarım dahada iyi bir seviyeye gelicek. İş kazaları olmasın ekmek paralarının peşinde koşan kardeşlerimiz hayatlarından olmasın dileğiyle…

 4. İş sağlığı malesef ülkemizde bana birşey olmaz mantığı ile devam ediyor ve zamanla oturacaktır sanırım.

 5. bu konuda devletin daha duyarlı olması ve kuralları yerine getirmesi gerekirken bu durumda olmak çok acı.

 6. Ne yazık ki iş sağlığı ve güvenliğine dediğin gibi yeteri kadar önem verilmiyor. Ama yeni yasalar çıkarılıp bu önlenmeye çalışılıyor.

 7. bir şeyler iyiye güzele gitsin, kazalar azalsın felan diye yok bu kurum. zaten olan oluyor bir sorumlu lazım bir kurban onu bulmak için. hiç bir kurum tam anlamıyla uygulamıyor. yakında berberlerin bile iş güvenliği uzmanları olacak. düşünün içini boşaltacaklar yine…

 8. Ülkemizdede bu tür yasalar yavaş yavaş oturmaya başladı geçtiğimiz son 2 yıldan buyana iş güvenliğinde büyük gelişmeler oldu..

 9. iş sağlıgında ülkemiz ççok gelişmiş değil bu konularda acil bir şekilde gelişmemiz gerekiyor.

 10. Ülkemizde ne yazıkki bi önlemin veya bir yasağın hayata geçmesi için can kaybı olması gerekiyo. can kaybı olmadan o önlemi almayı akıl edemiyorlar..

 11. Bizim buradaki inşaatçılar bastıkları kalasları kesiyor ne mantıkla kesiyorlarsa artık.İş sağlığı yok ama inşallah bu bilinci tüm işçi ve yetkililerde uyandırabiliriz.

 12. sadece bizim üşkemizde değil dünyada durum böyle. birçok kanun var ama kimse uymuyor. denetleyenlerin de denetlenmesi gerekli. çünkü rüşvet alan denetleyiciler kesinlikle vardır

 13. iş sağlığı nedense ülkemizde pek kıymeti yok. insanlarımız bilinçsiz bir davranış içerisindedir

 14. Sanırım iş kazası ölümlernde dünya 3. avrupa 1. siyiz. Hemde diğer ülkere göre oran 10 kat fazla.

 15. mutlaka, çalışmalar sırasında tıp, fizik, kimya, matematik, istatistik, iktisat, sosyoloji, psikoloji ve ergonomi gibi bilimlerden yararlanılmalı.

 16. bizde iş güvenliği denetimi, şirkete 1 hafta önceden haber verilip yapılıyor, bu bir haftada eksikler taamlanıyor. hooop veriyorlar en iyi puanı. ülkemizde devlet iş güvenliğini sıkı denetlemiyor. denetliyor diyenlere maden ocakları örneğini veririm…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir