ISO 9001 İfadesinin Anlamı Nedir?

petek temizliği

Günlük hayatta birçok alanda kullanımını geçekleştirdiğimiz gıda, temizlik ürünleri, eşya, malzeme vs. her nevi ürünün üzerinde birtakım damgalar dikkatimizi çekmiştir. Peki bu damgalar nedir, ne işe yarar? Bu damgalar, İSO(Uluslararası Standartlar Organizasyonu) olarak adlandırılan kalite yönetim sistemine ait standartları temsil etmektedir. En çok kullanılanlar arasında ise İSO 9001 standardı görülmektedir. Sıkça rastladığımız İSO 9001 ne demektir, birlikte inceleyelim.

 

İSO 9001 nedir

Kalite Yönetim Sisteminin oluşturulması için yerine getirilmesi gereken şartları barındıran bir belge olarak tanımlamak mümkün. Bir kuruluşun İSO 9001 belgesine sahip olması, o kuruluşun ürettiği ürün ve vermiş olduğu hizmetin ilgili yasa ve mevzuat şartları doğrultusunda müşteri gereksinimlerini karşılayabilecek nitelikte olduğunu gösterir.


En bilinen kalite yönetim standartlarından biri olan İSO 9001, temel olarak 8 kalite yönetimi prensibiyle hareket etmektedir. Bunları;

 • Müşteri Odaklı Hareket
 • Liderlik
 • Kişilerin Tam Katılımının sağlanması
 • Proses(süreç) Yaklaşımı
 • Yönetimde Sistem Yaklaşımı
 • Sürekli İyileştirme ve Geliştirme
 • Objektif Kararla Hareket Etme
 • Karşılıklı Fayda Sağlayan Tedarikçi İlişkileri

…şeklinde sıralayabiliriz.

 

Neden İSO 9001 Belgesi Daha Çok Tercih Ediliyor ?

Hem müşteriler hem de çalışanlar açısından memnuniyeti arttıran, kurum içi iletişimi düzenleyen ve faaliyetleri daha rahat ve detaylı takip etme imkanı sunan, kalite anlayışını bir adım öne götürerek pazar içerisindeki payın arttırılmasını ve karlılığa daha çok imkan veren bir model olduğu için çok tercih edilmektedir. İSO 9001 standardı konusunda şunları da dikkate almalıyız;

 • Bu belge, etkin bir kalite yönetimi oluşturabilmek adına gerekli olan minimum şartları sunar.
 • Nelerin yapılması gerektiğini belirtir ama izlenmesi gereken yöntemler konusunda bilgi içermez.
 • Kalite ile ilgili bütün sorunlara çözüm getirmez.

 

İSO 9001 belgesi firmalara büyük pazar avantajları sağladığı için çok talep görmektedir. Yine de bu belgeye sahip olmanın tam anlamıyla bir kusursuzluk göstergesi olmadığını bilmek de önem arzetmektedir.

Updated: 7 Ekim 2019 — 14:56

8 Comments

Add a Comment
 1. iso nun ne amaçla kullanıldığını hiç bilmiyordum. bu bilgilendirici paylaşım için teşekkürler

 2. Her türlü detayını açıklamışsınız. Kimsenin de aklında soru işareti bırakmamışsınız. Kendi adıma teşekkürler…

 3. okulda flnda sürekli görürdü ama hiç de bu ne diye düşünmemiştim.Bizleri aydınlattığınız için teşekkürler

 4. Çok sağolun bilgi için bende çok merak ediyodum bu ISO yu aydınlanmış olduk sagolun

 5. dünya standantlarının kabul ettiği bir belge olarak anladım almasıda öyle çok kolay deil bazı kriterler gerektiriyor.

 6. Bu belgenin aslında tüm üretim yapan işletmeler için şart olması gerek. Sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama sık sık da yenilenmesi gerek.

 7. Belge kalite yönetimi için minimum değerlere sahip olduğunu gösteriyor. Ülkemizde bu belgeyi almak profesyonellik sayılıyor…

 8. İSO 9001 belgesine sahip olması, o kuruluşun ürettiği ürün ve vermiş olduğu hizmetin ilgili yasa ve mevzuat şartları doğrultusunda müşteri gereksinimlerini karşılayabilecek nitelikte olduğunu gösterir.konu burada özetlenmiş kalite belgesi niteliğini belgelemiş olması kabul edilmiş .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir