Kaldıraçlı Yatırım

petek temizliği

Kaldıraçlı yatırım konusuna geçmeden önce, ekonomideki kaldıraç kavramından bahsetmek gerekir. Kaldıraçlar, bir varantın ne ölçüde dayanak varlığına paralel olarak hareket ettiğini gösterir. Bir varantın basit kaldıraç oranı, dayanak varlığın fiyatının varantın fiyatına bölünüp (dönüşüm oranıyla düzeltilmiş şekilde) hesaplanabilir. Geleneksel varantlarda basit kaldıraçtan çok esneklik veya Omega olarak da bilinen etkin kaldıraç kullanılır. Basit kaldıraç, hem dayanak varlığın hem de varantın fiyat hareketlerinin paralel olduğu varsayımına dayanmaktadır. Fakat bu varsayım her zaman doğru değildir.

Kaldıraç etkisi, nispeten daha küçük bir yatırımla daha büyük bir pozisyon alabilmeyi ifade eder. Basit kaldıraç, dayanak varlık fiyatını varant fiyatına bölerek hesaplanır.

Kaldıraç özelliği sayesinde varantlar, küçük bir primi riske atarak yatırım yapma imkanı sağlıyor. Varantlar, Türkiye’de ilk defa paylar için her iki yöne de yatırım imkanı veren yatırım araçlarıdır. Alım satım maliyetleri tipik olarak daha düşüktür.


kaldıraçlı yatırımÇok geniş ürün yelpazesi olmasının yanı sıra piyasa yapıcılığı sayesinde yatırımcılar istedikleri zaman likidite bulup pozisyonlarını gerçekçi fiyatlardan kapatabilmektedir. Bir opsiyon olan varantlar ekonomik dalgalanmaların yarattığı risklerin ortadan kaldırılmasını ya da azaltılmasını sağlamaktadır. Varantlar spot piyasalarda meydana gelebilecek fiyat değişimlerine karşı yatırımcıları koruma özelliğine sahiptir. Zarar edilecek miktar başta varanta ödenen miktar ile sınırlıdır.

Deutsche Bank X-markets varantları aracılığıyla BIST30, DAX, S&P500, NASDAQ, Dow Jones, Eurostoxx 50, FTSE 100, Nikkei 225 endekslerine ve AKBNK, EKGYO, EREGL, GARAN, HALKB, ISCTR, KCHOL, SAHOL, THYAO, TTKOM, TUPRS, VAKBN ve YKBNK hisselerine kaldıraçlı yatırım yapılabilir.

Varantlar, kaldıraçlı hisse senedi ve Yurtdışı piyasalar hakkında bilgi almak için Deutsche Bank’ın internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Updated: 22 Mayıs 2016 — 22:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir