Kamuya Düz Memur Alımı Yeterince Yapılmıyor

petek temizliği

2016 KPSS memurluk sınavı yaklaştıkça adaylardaki kuru heyecan da giderek artıyor. Niye kuru heyecan kavramını kullandım? Çünkü adaylar, kpss düz memurluk kadrolarının yine fazla açılmayacağını ve her zamankinden daha da yüksek puan almak gerektiğinin farkındalar.

 

Bu yazımı okuyunca gerek eğitim ve/veya fen-edebiyat fakültesi mezunu öğretmen adayları gerekse de sağlık bölümleri mezunları hiç kızmasınlar. Her ne kadar çok ihtiyaç olsa da diğer memur gruplarına oranla katbekat daha fazla öğretmen ve sağlıkçı atamaları gerçekleştiriliyor. Elbette ki alımların daha fazla olmasından yanayız. Peki gih(genel idare hizmetleri) sınıfı memur adaylarının hali ne olacak? ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi alımlarda, 10-12 bin kişilik kadro açılan tercih kılavuzunda, neredeyse 3000 civarı bir gih sınıfı memur kadrosu zor çıkıyor.


 

kpss de yüksek puan almanın yolları

 

Düz Memur Alımlarının Azalması En Çok Hangi Adayları Etkiledi?

 

Gih sınıfı b grubu düz memur alımlarının azalması en çok da İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi gibi bölümleri bünyesinde barındıran İİBF(İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) mezunlarını zor duruma düşürdü. Mezun sayısı ile birçok ülke nüfusunu geçecek bir topluluğa dönüşen İİBF mezunu memur adayları kitlesi, kamudaki idari memur kadrolarında daha fazla yer almak istiyor. Genel memur kontenjanından daha fazla pay isteyen İİBF mezunu memur adayları, en azından KPSS’den memur olarak atanma yarışını makul kılacak bir kadro talep ediyor.

 

roflFDbot

 

Düz Memur Alımlarında Neden İİBF Mezunları Tercih Edilmeli?

 

Bölümünden alım olmayan birçok üniversite mezunu, herhangi bir özel nitelik gerektirmediği gerekçesiyle Gih Sınıfı kpss memur alımlarının, tüm lisans mezunlarının tercih yapabileceği genel nitelik kodu olan 4001 ile yapılmasını istiyor. Çaresizliklerinde haklı olsalar da özünde doğru bir tespit değil maalesef. Genel idare hizmetleri sınıfı memurluğu evrak-kayıt memuru gibi görmeyin! Bir memur, çalıştığı iş ile ilgili çoğunlukla mevzuatlar, yönetmelikler, genelgeler üzerinden hareket eder. Bunun yanısıra kamu idaresinin genel işleyişini bilmek durumundadır. Bunlar çok daha ayrıntılı şekilde uzatılabilir. İİBF mezunu memur adayları ise bu niteliklere haiz şekilde eğitim almaktadır. Dolayısıyla direkt olarak gif sınıfı memur kadroları ile bağları mevcuttur.

 

 

Kadro Açılmayan Diğer Üniversite Bölüm Mezunları Ne Olacak?

 

kpss memur alımlarıÖzellikle fen-edebiyat fakültelerinde öyle bölümler var ki mezunları için üzülmemek elde değil. Biyoloji, Fizik, Felsefe ve daha çokça bölümün neredeyse hiç kadrosu açılmamakta. Bu nasıl çözümlenebilir? Fen-edebiyat fakültesi mezunları nasıl memur olabilir? Benim bu konudaki düşüncem ve önerim, kendi alanlarında kadro açılmasa da açılacak gih sınıfı düz memur kadrolarından bir nebze nasiplendirecek derecede oransal açıdan sabit bir kontenjan verilmesidir. En azından “90 ve üstü puanla memur olamayan fen-edebiyat fakültesi mezunu memur adayı” kavramını ortadan kaldırmak gerektiğini düşünüyorum.

Okudunuz Mu?  KPSS Memurluk Sınavında Benden Düşük Puanla Atandı!

 

 

Düz Memur Alımları Neden Arttırılmalı?

 

Düz memur alımlarının arttırılması gerekliliğini, memurluk bekleyen aday sayısının fazlalığına bağladığımı düşünenler olabilir. Esasında ise düz memur alım sayısının arttılması gerekliliği net bir şekilde ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. Yazımın başında da belirttiğim gibi binlerce öğretmen ve sağlıkçı alımı gerçekleştiriliyor her yıl. Buna paralel olarak da gih sınıfı memur ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bunun dışında özellikle SGK, Tapu, İçişlerine Bakanlığı’na bağlı nüfus müdürlükleri gibi aşırı yoğun kurumlarda da memur ihtiyacı her dönem fazla oluyor. Özellikle memurların emekliliği konusunda da cazip düzenlemeler yapılarak genç ve işsiz mezun ordusunu olabildiğince eritmek ve kamudaki memur kadrolarını gençleştirmek, dinamikleştirmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir