KİT Kadroları Nelerdir?

petek temizliği

KİT kadroları konusunda bu zamana dek birçok yazı kaleme aldık. Fakat görebildiğimiz kadarıyla hangi kurum ve memurlukların KİT kadroları olduğu konusunda sorular ve tereddütler devam ediyor. Bu nedenle, kafa karışıklığını gidermek adına özellikle KPSS atamalarında yer alan KİT kadrolarının açıldığı KİT kurumlarını liste halinde yayınlamaya karar verdik.

KİT kurumları nelerdir?

KPSS’deki KİT Kadroları, Kamudaki KİT Kurumları

KİT kadrolarının açıldığı KPSS Merkezi Atamalardaki KİT Kurumları aşağıda sıralanmıştır;


1→ DHMİ

(Devlet Hava Meydanları İşletmesi)

2→ TCDD

(Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları)

3→ TMO

(Toprak Mahsulleri Ofisi)

4→ DMO

(Devlet Malzeme Ofisi)

5→ MKE

(Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu)

6→ TEİAŞ

(Türkiye Elektrik İletim A.Ş.)

7→ EÜAŞ

(Elektrik Üretim A.Ş.)

8→ ÇAYKUR

(Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü)

9→ TETAŞ

(Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş.)

10→ TÜVASAŞ

(Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.)

11→ TÜDEMSAŞ

(Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi A.Ş.)

12→ TKİ

(Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu)

13→ TTK

(Türkiye Taşkömürü Kurumu)

14→ ESK

(Et ve Süt Kurumu)

15→ ETİMADEN

(Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü)

16→ TİGEM

(Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü)

17→ TÜLOMSAŞ

(Türkiye Lokomotif ve Vagon Sanayi A.Ş.)

 

Bazı KİT Kurumları Hakkında Bilgiler

Özellikle KPSS merkezi atamalarda açılan KİT kadroları adaylar tarafından çok araştırılmaktadır. Nitekim KPSS’deki KİT kadroları maaş açısından en iyi memurluklar arasında yer almakla birlikte tayin, özelleştirme gibi konularda dezavantajlı durumdadır. Aşağıda bazı KİT kurumları hakkında genel bilgiler yer almakla birlikte bu bilgiler; kurum çalışanları, KPSS forumları ve diğer görsel/yazılı medya siteleri üzerinden derlenerek hazırlanmıştır.

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

KİT kurumları arasında en yüksek maaş veren ve bunun yanı sıra diğer sosyal olanaklar açısından da en ideal kamu kurumudur. Teşkilatlanma açısından da birçok ilde teşkilatı bulunduğu için diğer KİT kurumlarına göre kağıt üzerinde tayin olanağı daha fazladır.

 

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü

MKE özellikle mühendislik fakültelerinden mezun olan adaylar kendilerini geliştirebilmeleri adına en ideal KİT kurumlarından biridir. Çalışma şartlarına bakacak olursak özellikle MKE fabrikaları nispeten daha tempolu ve yorucudur.

 

TİGEM ve TMO

KİT kurumları arasında tercih edilebilecek en son kurumlardan biridir. Nitekim maaş ve çalışma şartları bakımından diğer KİT kurumlarına göre daha vasat kurumlardır.

 

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü ve TKİ

Çalışma yoğunluğu ve şartları açısından rahat KİT kurumları olmakla birlikte sadece bir kaç yerde teşkilatlandıkları için tayin imkanı çok kısıtlı KİT kurumlarıdır.

Okudunuz Mu?  Kamuda 4/D İşçi Kadrosu Nedir?

 

TEİAŞ ve EÜAŞ

TEİAŞ da özellikle Elektrik, Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunları için ideal KİT kurumlarından biridir. EÜAŞ ise özellikle son yıllarda özelleştirme süreçleri nedeniyle nispeten daha sıkıntılı olan KİT kurumları içinde yer almaktadır. Ek olarak EÜAŞ santrallerinin sapa yerlerde bulunması gibi sorunlar da sosyal olanaklar açısından sıkıntı yaratabilmektedir.

 

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü

İş yoğunluğu açısından rahat bir kurum olsa da sadece Karadeniz bölgesinde teşkilatlandığı için tayin imkanı çok çok kısıtlıdır.

 

TÜVASAŞ(Sakarya), TÜDEMSAŞ(Sivas), TÜLOMSAŞ(Eskişehir)

Bu KİT kurumları da iş yoğunluğu açısından çok rahattır fakat sadece bir ilde yer aldıkları için tayin imkanları yoktur. Bu kurumları tercih edecek adayların bunu göze alarak tercih yapması doğru olacaktır. Her ne kadar KİT kurumlarının genelinde tayin imkanı çok zor olsa da kağıt üzerinde ihtimal mevcuttur. Bu kurumlar ise sadece bir ilde yer aldıkları için tayin imkanları hiç yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir