KİT’leri Kötüleyenler! 657-399 Karşılaştırması

petek temizliği

2016 KPSS düz memurluk sınavına az bir zaman kala memurluk ile ilgili forumlar canlanmaya başladı. Memur adaylarının bir kısmı bilmedikleri konularda konu başlıkları açarak ya da açılmış konular üzerinden yazılanları okuyarak bilgi almaya çalışırken bir kısım kendi bilmezler de yaptıkları yanlış yönlendirmelerle yeni memur adaylarının kafasını karıştırıyor.

Özellikle KİT kadroları hakkında yapılan yanlış veya kasti yönlendirmeli yorumlara istinaden bir yazı kaleme aldım sizler için…

 


 

 

KİT’lerin Avantajları, Dezavantajları Nelerdir?

 

Memur forumlarının kpss memurluken önemlilerini 7-8 yıldır takip eden ve KPSS Memurluk sürecini sonuna dek yaşamış biri olarak memur adaylarınının KİT kadroları konusundaki en büyük çekincelerinin, KİT’lerin 399’a tabi sözleşmeli kurumlar olmasından kaynaklandığını gördüm ve görmeye devam ediyorum. KİT’lerin sözleşmeli oluşu, adaylar arasında; “…acaba kadro alamama durumum olur mu, işten çıkarılır mıyım” gibi gereksiz düşüncelere neden oluyor. Bu nedenle KİT’lerin avantajlarından birçok aday yararlanamıyor. Halbuki 399’a tabi KİT kurumları süresiz sözleşmeli kadrolar olup iş güvencesi bakımından 657’ye tabi kadrolardan neredeyse hiç farkı yoktur.

KİT kurumlarında memurluktan çıkarılma süreci 657’ye tabi kurumlara benzer şekilde işlemektedir. İş güvencesi bakımından KİT’lerde dikkat edilmesi gereken tek nokta KİT’lerin özelleştirilmesi durumudur. Özelleştirilme durumu olan ya da özelleştirme kapsamında olan KİT kurumlarını buradan takip edebilirsiniz. Özelleştirme kapsamına alınmamış bir KİT kurumuna atanmanız durumunda iş güvencenizi kaybetme durumunuz bulunmamaktadır. Siz kuruma atandıktan sonra kurumunuzun özelleştirme kapsamındaki KİT kurumları kapsamına alınması durumunda, havuz sistemi vasıtasıyla 657’ye tabi diğer kurumlara dağıtılırsınız ve 657 kapsamında memurluğunuza devam edersiniz.

Gelelim maddi açıdan KİT’lerin avantajları nelerdir… Geçenlerde forumları gezinirken birisinin “… arkadaşlar kit yazmayın, kit’lerin avantajları kalmadı. Vergi dilimi ile maaşlar eridi…” gibi bir yorumuna rastladım. Bunlar, KİT’lerin avantajlarını kötülemeye yönelik tamamen aldatıcı yorumlar! KİT ile 657’ye tabi memurluk arasında en az 400 tl’lik bir maaş farkı var. Varın siz hesap edin gerisini… Her ne kadar  KİT kurumlarındaki maaş vergi dilimi biraz yüksek olsa da 657’ye tabi memurlar için de vergi diliminden kaynaklanan kesintiler mevcuttur. KİT kurumları maaş açısından çok tatminkar kurumlardır. 2016 KPSS için hazırlıklarını sürdüren adaylar bu durumları dikkate alarak tercihlerine yön verebilirler.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın.

2 Comments

Add a Comment
  1. Çok faydalı bir yazı olmuş. Bazı insanlar küçük hesapları içinde bogulur gider. Bazıları da gerçekten yardım eder.

  2. bilgi olarak güzel ama realite alanında bana çok uzak geliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir