KPSS A Grubu mu KPSS B Grubu mu Çalışmalıyım?

KPSS A Grubu mu KPSS B Grubu mu Çalışmalıyım?

4 Eylül 2015 206 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

2018 KPSS memurluk sürecindeki adaylar, bir yandan çalışmaya nereden başlayacakları konusunda tereddüt yaşarken bir yandan da KPSS sürecinde kafa karıştıran temel kavramları araştırmakla meşgul oluyor. Biz de bu makalemizde “2018 KPSS’ye A grubu memurluk için mi, B grubu memurluk için mi hazırlanmalıyız” sorularına bilgi, tecrübe ve yorum çerçevesinde cevap vermeye çalışacağız.

 

 

 

 

A Grubu Memurluk Sınavlarına Hazırlanmak…

 

KPSS A Grubu sınavlar gerçekten çok ama çok emek isteyen bir süreçtir. Çok disiplinli, düzenli ve çok sayıda kaynak vasıtasıyla çalışmayı gerektiren bir sınav grubudur. Elbette ki nihai sonuç olumlu olduğunda, tüm uğraşlara değen bir mesleki konumda olunacaktır ama o mevkilere gelmek gerçekten de büyük emek istiyor. Yıpratıcı bir alan olan A grubu memurluk süreci; tek sınavla biten bir süreç değildir. 2018 KPSS A Grubu sınavında alınacak a grubu puan türleri, kariyer meslek alım ilanlarına başvuru için sadece baraj puan niteliğinde olacaktır. Yani 2018 KPSS A Grubu sınavlardan yüksek puan almakla iş bitmiyor. Kurumların kendi yaptıkları yazılı ve/veya sözlü sınavlardan da başarılı olmanız gerekiyor. Açıkçası sağlam bir zihin ve direnç isteyen zorlu bir süreçtir bu.

2018 A grubu KPSS’de Hangi Testler Çözülecek? Okumak için TIKLAYIN

İİBF Mezunları A Grubunda Hangi Oturumlara Girecek, Okumak için TIKLAYIN

 

B Grubu Memurluk Sınavlarına Hazırlanmak…

 

KPSS B Grubu memurluk sınavına hazırlanmak ise A Grubu KPSS gibi aşırı yıpratıcı bir süreç içermez. Maddeler halinde KPSS B Grubu memurluğa hazırlık ile KPSS A Grubu memurluk sınavına hazırlık süreçlerini karşılaştıralım:

 

KPSS B GRUBU HAZIRLIKKPSS A GRUBU HAZIRLIK
Yoğun ve tempolu bir çalışma gerektirmez, sadece GK-GY sınav testlerine girilir.Yoğun, tempolu ve planlı bir çalışma gerektirir, GK-GY nin yanısıra alan derslerine de çalışmak gerekir.
B Grubu memurluk için P94, P93 ve P3 olmak üzere sadece 3 puan türü ile tercih yapılır.KPSS A Grubu memurlukta Yaklaşık 117 tane puan türü bulunmaktadır.
KPSS B Grubu sınavda alınan puan ile tercih yapıp yerleşmemiz halinde direkt olarak ilgili kurumda işe başlanabilir.KPSS A Grubu memurluk puanları baraj niteliğinde olup ilgili mesleklerin alım ilanlarına başvuru için kullanır, direkt memur olma sözkonusu değildir.
KPSS B Grubu memurluklar; memur, vhki, bilgisayar işletmeni, hemşire, mühendis, mimar gibi kadrolardan oluşmaktadır.KPSS A Grubu memurluklar ise; uzman, müfettiş,denetmen,kontrolör, kaymakam gibi kadrolardan oluşmaktadır.
KPSS B Grubuna çalışmak büyük bir mali külfet getirmez.KPSS A Grubu memurluk sınavlarına hazırlık için gerekli kitap ve kaynaklara ulaşmak çok daha fazla maddi imkan gerekmektedir.

 

En İyi Memurluk Hangisi? Okumak için TIKLAYIN

 

Önerim Nedir?

 

Yukarıdaki bilgiler ışığında hangi KPSS memurluk grubunun nasıl çalışma gerektirdiğini az çok fark edebiliriz. Eğer ki henüz yeni mezunsanız ve ciddi anlamda A grubu memurluk istiyorsanız, bilgileriniz taze iken A grubu memurlukluklara kuvvetli bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Eğer ki A Grubu KPSS alan derslerine çalışmayı göze alamıyorsanız ve A Grubu memurluk sürecini yürütecek ne maddi ne manevi güce sahip değilseniz, B Grubu KPSS’ye hazırlanmak sizin için en idealidir.

 

KPSS’de Hangi Kurumlar Tercih Edilmeli