KPSS A Grubu Kazanmak Zor Mu, Kaç Net Gerekiyor?

KPSS A Grubu Kazanmak Zor Mu? KPSS A Grubu Atanmak Zor Mu? KPSS A Grubu En Zor Ders Hangisi? KPSS A Grubu 70 Puan Almak İçin Kaç Net Gerekir? KPSS A Grubu 6 Ayda Kazanılır Mı?

KPSS a grubu kazanmak zor mu?

petek temizliği

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere KPSS’de dört adet sınav türü bulunmaktadır. Bunlar B Grubu KPSS, A Grubu KPSS, Öğretmenlik Grubu KPSS ve Din Hizmetleri Grubu KPSS şeklindedir. Bu KPSS türlerini hitap ettiği memur adayları açısından açıklayacak olursak;

Öğretmenlik Grubu KPSS; adından da anlaşılacağı üzere öğretmen mesleği için

Din Hizmetleri Grubu KPSS; imam, müezzin gibi dini kadrolar için

B Grubu KPSS; memur, vhki, bilgisayar işletmeni, mimar, mühendis, tekniker, teknisyen gibi kadrolar için

A Grubu KPSS; uzman, müfettiş, denetmen, kaymakam gibi kadrolar için düzenlenmektedir.

Bugünkü yazımızda ise A Grubu KPSS konusunu açıklayacağız. Daha ziyade adayların sıkça yönelttiği; kpss a grubu zor mu, kpss a grubu kazanmak zor mu, kpss a grubu en zor ders hangisi, kpss a grubu 70 ya da 80 puan almak için kaç net gerekli gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

 

KPSS A Grubu Kazanmak Zor Mu?

Belirttiğimiz üzere A grubu kpss ile uzman, müfettiş, denetmen gibi kariyer meslek olarak adlandırılan devlet kadrolarına giriş imkanı sağlanıyor. Bu meslekler hem itibarı açısından hem de kayda değer dolgun maaşları bakımından çok arzu edilmektedir. Fakat bu memurluklara giriş süreci, b grubu kpss türünde olduğu kadar basit değildir. Peki kpss a grubu kazanmak zor mu? Bu sorunun cevabı, sizin bu mesleklere girme konusundaki arzunuza ve harcamayı göze aldığınız emeğe bağlı olarak değişir. Eğer ki öylesine bir gireyim ya da biraz çalışayım şansımı deneyeyim düşüncesini taşıyorsanız kazanma şansınız çok zordur. Bir ihtimal; yeni mezunsanız ve a grubu kpss derslerine ait bilgileriniz taze ise şansınız bir miktar fazla olabilir ama yine de şansınız düşüktür. Nitekim kpss a grubunda işleyen süreç, ciddi manada yorucu ve yıpratıcıdır. Her şeyden önce düzenli, disiplinli bir emek gerektirir. Eğer tüm bunları göze alırsanız ve düzenli bir çalışma planı oluşturarak hareket ederseniz kısa sürede sınavın havasına girersiniz ve size bağlı faktörleri olumlu anlamda en hazır hale getirirsiniz. A grubu kpss süreci nasıl işliyor, kısaca açıklayalım;

 

KPSS A Grubu Süreçleri

KPSS a grubu sınava hazırlık ve a grubu memur alım ilanlarına giriş sürecini dört madde halinde şu şekilde sıralayabiliriz;

♦İlk olarak sınava hazırlanma süreci başlar. Yukarıda da belirttiğimiz üzere disiplinli bir çalışma düzenine girilmelidir. Burada kesinlikle “inekleme” olarak tabir edilen bir düzenden bahsetmiyoruz. Tamamen sosyal aktivitelere ve günlük yaşam düzenine ters düşmeyecek bir şekilde hareket edilmelidir. Bu süreçte çalışma kaynakları da önem arz eder. A grubu KPSS dersleri için farklı kaynaklardan faydalanmak, farklı soru kalıplarını öğrenmek adına çok önemlidir. Bu kaynaklara erişmenin de belli bir maliyeti(kitap, test ücretleri) olacağından maddi yeterlilik de a grubu kpss hazırlığında çok önemlidir.

♦ Gelelim sınav aşamasına… A grubu kpss, genel kültür-genel yetenek oturumunun yanı sıra iktisat, işletme, maliye, hukuk, muhasebe, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, istatistik, çalışma ekonomisi gibi derslerin testlerinden de oluşmaktadır. Bu da doğal olarak sınavı zorlaştırmaktadır. İyi bir sonuç elde edebilmek için girilmek istenen a grubu memur kadroları iyi belirlenmeli ve bu doğrultuda ilgili derslerin testlerine daha çok ağırlık verilmelidir. Nitekim a grubu kpss ile kariyer mesleklere giriş yapabilmek için ilgili puan türlerinde en az 70 almanız gerekir.

♦ Sınav sonrası süreç… KPSS a grubu oturumlarına girdiniz ve çeşitli puan türlerinde KPSS puanı elde ettiniz diyelim. Bundan sonra bekleme sürecine giriyorsunuz. Nitekim kamu kurumları tarafından uzmanlık, müfettişlik, denetmenlik, kontrolörlük gibi unvanlarda alım ilanı açmadan bir işlem yapamazsınız. Bu ilanlar açıldıkça istenen puan türündeki ve diğer konulardaki şartları sağlıyorsanız başvurunuzu yaparsınız.

♦ Mülakat süreçleri… KPSS a grubu kazanmak ya da kpss a grubu atanmak zor mu sorusuna; yorucu ve yıpratıcı şeklinde cevap vermiştik. İşte tam da bu süreçte başlıyor yıpratıcılık… Çünkü ilan başvuru süreci, başvuru sonucu mülakat listesine kalıp kalmama süreci, mülakata kaldıktan sonra tekrar yazılı ve sözlü sınava hazırlanma süreci derken bekleyiş ve hazırlık süreci devam ediyor. Özellikle mülakatların olumsuz sonuçlanma ihtimalinin yüksek olması, adayların moralini ciddi manada etkilemektedir. Dolayısıyla kpss a grubunda süreci iyi geçirmenin temel prensibi, emek vermeye ve sabırlı olmaya dayanmaktadır.

 

Okudunuz Mu?  Kamburluk Korsesi ile Dik Durun!

KPSS A Grubu En Zor Ders Hangisi?

KPSS a grubu, çok sayıda derse ait testlerden oluşmaktadır. Peki kpss a grubu en zor ders hangisi? En son yapılan 2018 a grubu kpss verilerine baktığımızda, a grubu testler arasında en az net sayısının istatistik ve uluslararası ilişkiler bölümünden geldiğini görüyoruz. Bunları sırasıyla; çalışma ekonomisi ve işletme dersleri izlemektedir. Fakat sadece bu verilere dayanarak kpss a grubu en zor ders bunlardır demek mümkün değildir. Nitekim adaylar, kpss a grubunda bu testlere fazla ağırlık vermemektedir. Fakat tüm bunlara rağmen kpss a grubu en zor ders olarak istatistik alanını gösterebiliriz. 2018 a grubu kpss testlerine baktığımızda, istatistik test ortalamaları yaklaşık 3 net civarında kalmıştır.

 

KPSS A Grubu 70 Puan Almak İçin Kaç Net Gerekir?

KPSS a grubu 70 puan almak için çaba göstermek oldukça önemlidir. Çünkü a grubu memur alım ilanlarına başvurabilmek için gerekli baraj puanı genelde 70 puan ve yukarısı olarak belirlenmektedir. Peki kpss a grubu 70 puan almak için kaç net gerekir? Bunun net bir cevabı olmamakla birlikte genel kültür-genel yetenek oturumundaki performansınıza göre değişmektedir. Eğer ki gk-gy oturumunda ortalama 80 civarı puanlar elde ederseniz diğer a grubu testlerinden elde edeceğiniz ortalama 7-8 net sayısıyla bile 70 puan barajını aşabilirsiniz. Birçok a grubu kpss puan türünde, gk-gy oturumundan gelen puanın %20’si kullanılmaktadır. Dolayısıyla a grubu testlerde çok yüksek netlere sahip olmasanız bile gk-gy oturumundan elde edeceğiniz yüksek puanlar sayesinde tüm puan türlerinizi yükseltebilirsiniz.

 

KPSS A Grubu 6 Ayda Kazanılır Mı?

İlk paragraftan itibaren kpss a grubu kazanmak zor mu sorusuna, “zor” olarak cevap verdik. Fakat bu demek değildir ki a grubu kazanılamaz. Bu bağlamda gelen sorulardan birisi de kpss a grubu 6 ayda kazanılır mı şeklinde oluyor. Açıkçası kpss a grubu 6 ayda kazanmak daha da zor. Çünkü 6 aylık bir zaman dilimi, a grubu kpss için yeterli bir zaman değildir. Her şeyden önce kitap vb. kaynakları tamamlamaktan tutun da bol test çözme sürecine varana dek tüm hazırlıklar, sıkıştırılmış periyotta yapılacak. Bu da oldukça bunaltıcı ve verimsiz bir hale dönüşecektir. Her şeye rağmen şunu da belirtmek gerekir. Eğer ki İİBF’den yeni mezunsanız ve bilgileriniz taze ise mezun olduğunuz dönem itibariyle kpss a grubuna daha kısa sürede ve daha verimli şekilde hazırlanmanız mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir