KPSS Düz Memurluk Nedir, Nasıl Memur Olunur?

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Memurluk kadrolarına ilgi duyan ve KPSS’ye girip memur olmak isteyen sayısı o kadar fazla ki her KPSS döneminde yüz binlerce KPSS başvurusu yapılıyor. Peki adaylar nasıl bir memurluk kadrosu istediğini biliyor mu? Masa başı olarak çalışabileceği basit bir memurluk mu yoksa uzman, müfettiş, denetmen gibi kariyer meslek olarak adlandırılan özel memurluklar mı? Bu yazımızda, adaylarca daha çok tercih edilen düz memurluk nedir, nasıl memur olunur sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.


Düz memurluk nedir?

Kpss her yıl yapılan bir sınavdır. Kariyer meslek grubu adayları, öğretmenler ve polis adayları, Kpss’ye her yıl girip aldıkları puanlar ile ilgili alımlara başvurabilirler. Bunlar dışındaki düz memurluk diye adlandırdığımız KPSS B Grubu memurluk adayları ise sadece çift yıllardaki(2 yılda bir) Kamu Personeli Seçme Sınavına başvuruda bulunabilir. Bu sebeple düz memurluk kadroları için uğraşanlar ve daha ziyade merkezi atama yoluyla atanmak isteyen adaylar, çift yıllardaki KPSS’ye hazırlanmalıdır.

Düz memur ne iş yapar? Okumak için TIKLAYIN

En İyi Memurluk Hangisi? Okumak için TIKLAYIN

 

Düz Memurlukta Kullanılan Puan Türleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çift yıllarda girilen KPSS neticesinde, mezun olduğumuz öğrenim seviyelerine göre puan türleri belirlenmiştir. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

*Lise Mezunları için : Girilen KPSS sınav oturumu sonucunda hesaplanan KPSS P94 puanı ile tercihler yapılır.

*Önlisans Mezunları için: Bu grup ise girdikleri KPSS sınav oturumu sonucu hesaplanan KPSS P93 puanı ile tercihte bulunabilir.

*Lisans Mezunları için : Lisans mezunları da KPSS P3 puan türü ile merkezi yerleştirmelerde tercihte bulunabilir.

 

Düz Memurluk Süreci Nasıl İşler?

Süreci kısaca özetlemek gerekirse, çift yıllarda girilen Kamu Personeli Seçme Sınavı; Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim(lise) öğrenim düzeylerinde yapılmaktadır. Bu sınavlardan elde edilen P3(LİSANS), P93(ÖNLİSANS) ve P94(LİSE) puan türleri ile merkezi atamalarda memur kadroları tercihi yapılır.

ÖSYM yılda iki kez olmak üzere 2 yıl boyunca toplam 4 adet kadrolu atama işlemi gerçekleştirir. Bu yerleştirme işlemine dair memurluk tercih kılavuzları, genel itibariyle her yılın haziran ve kasım aylarında yayınlanır(Nadir durumlarda bu tarihler geriye veya ileriye de çekilebilir). Açıklanan tercih kılavuzlarındaki uygun memurluk kadroları, 30 tercih şeklinde ÖSYM’ye bildirilir. Merkezi yerleştirmelerin en önemli yanı, puan üstünlüğüne dayanarak sonuçlanmasıdır. Haliyle tercih edilen bir kadroya, nitelikleri uygun olan adaylardan en yüksek puanı alan kişinin yerleştirmesi yapılır. Sonraki süreçte ise yerleşilen ilgili kurum, adaylardan gerekli belgeleri toplayıp uygunluğunu kontrol eder ve atama işlemini gerçekleştirir.

2019’da en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Okumak için TIKLAYIN

Ekrem Özdemir

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

You may also like...

1.605 Responses

 1. Dinçer dedi ki:

  Düz memur olduğumuzda tam olarak ne oluyoruz anlayamadım da açıkcası.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hangi anlamda sordunuz anlayamadım? Devlet güvencesinde bir iş sahibi olacaksanız, güzel değil mi…

   • Özlem dedi ki:

    Merhaba Ekrem Bey. Ben 2012 kpss önlisansa yerel yönetimler mezunu olarak hazırladım ve 83 aldım. Ne yazıkki alımlar yok denecek kadar az sonuçta atanamadım ve puanım yandı. Aöf’den Kamu Yonetimi’ne tamamladım. Bu yıl tekrar kpss hazırlamayı düşünüyorum. Alan konusunda kararsızım. Sonuçta bu dersler konusunda bir temelim yok, dersler de baya zor görünüyor. Sınavdan sonra mülakat ve ayrı bir sınavın yapılması da gözümü korkuttu açıkçası. Sadece düz memurluk denesem atanma şansı var mıdır? Yoksa hiç temel olmadan dersaneye gidip alan çözmek mi? Tavsiyenize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler..

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Şahsım adına alan için hiç uğraşmayın derim. Çok ama çok emek sarfatmeniz gerecek. düz memurluk için ise 85 ve üstü bir puan alarak atanabilirsiniz. 2016 kpss ye çok ciddi şekilde hazırlanın. Atama süreçlerinde gene konuşuruz bu durumları

     • Özlem dedi ki:

      Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Hedefim düz memurluk 🙂

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Teşekkürler, Bütün atama dönemlerinde yanınızdayım. Elimden geldiğince yanıtsız soru bırakmıyorum.
      (Yazılarımı FACEBOOK, TWİTTER gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana en büyük katkıyı sağlayabilirsiniz.)

     • Rumeysa dedi ki:

      Merhaba hocam ben acik ogretimden subatta diplomami alacagim ve 2016da kpss sinavina girecegim. Yani duz lise mezunu olarak kac puanla hangi gruplara atamam olabilir.detay verirseniz sevinirim cunku sorularima cevap bulamiyorumm.

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Merhabalar, lise düzeyinden alımlar çok ama çok az. Hele bir de niteliksiz bir düz lise mezunu iseniz cok daha zor işiniz. En az 91-92 almalısınız ki şans olsun. Siz gene de alabileceğiniz en yüksek puanı alarak en azından zabıt katipliği gibi açıktan alımları değerlendirebilirsiniz. Varsa aklınıza takılan nokta sorabilirsiniz yine

     • aslmrm dedi ki:

      merhaba hocam ben uluslararası ilişkiler mezunuyum kpss b den atanmam ıcın en az kac puan almam lazım

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Merhabalar, 85 üstü puan almayı hedefleyin. Bu puanın altında da atanabilirsiniz ama her şey alım sayısına bağlı olarak değişiyor.

      Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   • Ebru dedi ki:

    Hocam KS bakmayın rahatsız ettim,bende ise bir şey danışmak istiyorum. KPSS 2015 maratonunda a grubuna hazirlandim. İktisat mezunuyum . sonuç hüsran hem sağlık problemim hemde sınav sürecinde derslerin ağırlığı yüzünden yaşadığım depresyon . üstesinden gelemedim,, hem de ders çalışmayı bi okadar sevmeme rağmen.2016 yilindada tekrar hazırlanmak istiyorum,ama kafam karisik kimileri a grubundan az da olsa temel yaptın ona yüklen diyor, kimileride b grubuna çalış mulakatla uğraşma diyor. Açıkçası benim de a grubu çalışmak hiç içimden gelmiyor , b grubundan hazırlamayı, düz memur olduktan sonra yükselmek icinde ugrasirim diyorum . a grubuna da ciddi maddiyat gidiyor hocam her üniversite mezunu gibi bende iş güç sahibi olayım istiyorum. Benim çalışma da sıkıntı yok ama korkularimdan bir tanesi de b grubu atamalarında bazen mulakat oluyor o kısmı anlamıyorum b grubunda da mi mülakat durumu var ? Bir de bir kaç arkadaşım b den 90 alsanda atanamazsin diyor alım çok az oluyormuş a grubundan gene 3-5 sınava giriyorsun ama b tek şans diyen de var . kısacası kafam karisik hocam . bir şeye karar verip bir an önce çalışmaya başlanan lazım bana yardımcı olup fikir verir misiniz lütfen? Hanı a grubu öyle bir şey ki ders çalışırken masama sticker hatırlatıcı kagit bile yapistiramiyordum oraya bi defter falan asmam gerekiyordu yanı. Bir de ailemin maddi durumu da çok iyi dgil mantıklı bir şeye karar verip emeklerini hayallerini boşa cikarmamam lazım cevabınizi bekliyorum şimdiden tesekkur ediyorum . umarım kendimi anlatabilmisimdir

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Merhabalar hocam. Hemen seni rahatlatacak cümleleri kurayım. Öncelikle ben de iktisat mezunuyum. Şimdi A grubunu bir kenara bırakıyorsun.(ilerde o dosyayı açarsın)2016 B grubu düz memurluk sınavı için genel kültür genel yetenek çalışmaya başlıyorsun. Tempolu değil, düzenli ve disiplinli çalışıyorsun. Hem ders hem eğlence… İkisine de vakit ayırıyorsun. güzel bir gk-gy kitap seti alıyorsun. Takıldığın alanlardan(misal tarih gibi) ek kaynak kitap alıyorsun. Ortalama 85 puan almaya çalışıyorsun ve atanıyorsun. Tabi daha da yukarı puan alırsan atanma ihtimalin 100de 100e yaklaşır ve daha iyi kurumlara daha istediğin illere atanırsın. Stres yapma. yakın zamanda çalışmaya başla. B grubu memur olup yaklaşık(bugünün rakamları ile) 2100 tl maaşla işe başlıyorsun. Ondan sonra da ister kurumunda ilerlemeye calısırsın istersen a grubuna çalışırsın. Çalışma süreci boyunca buradan irtibatta kalırsın tüm durumları değerlendiririz, konuşuruz, vaziyetleri yorumlarız. Herkes için geçerli bu. Görüşmek üzere.

     • Ebru dedi ki:

      Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim .

     • İbrahim dedi ki:

      Hocam meraba .Ben anadolu imam hatip lisesi mezunuyum.Ve engelliyim . Bu yıl ki ekpss ye başvuru yapacağım . Hocam sorum şu , ben nasıl hazırlanmalıyım ? Neler yapmalıyım ? Nelere dikkat etmeliyim ? Ve düz memur olabilir miyim ? Veya alanımdan daha çabuk atanırmıyım ? Teşekkürler :))

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Merhabalar,
      Diyanet İşleri Başkanlığınca Verilen Kur’an Kursu Öğreticiliği Yeterlik Belgesine Sahip Olmak
      Diyanet İşleri Başkanlığınca Verilen İmam-Hatip Yeterlik Belgesine Sahip Olmak
      Diyanet İşleri Başkanlığınca Verilen Müezzin-Kayyım Yeterlik Belgesine Sahip Olmak

      Eğer ki bunlardan birine sahip iseniz puanlar 65 lere kadar düşmüş. Bu belgelerden herhangi birine sahip değil iseniz en azından 85 puan almalısınız. Bu da en az almanız gereken. Çalışma olarak da güzel bir genel yetenek-genel kültür kitap seti alıp başlamalısınız. MAtematiğiniz çok kötü ise türkçe ve tarihe çok ağırlık vererek diğer derslere de çalışmalısınız. Yine takıldığınız noktalar var ise sorabilirsiniz.

   • derya dedi ki:

    Merhaba kpss p3 puaniyla hangi memurluklara basvurulabilir, sözel yada sayisal bölüm okumak p3 puaniyla atanilan memurluklarda herhangi bir degisiklik arzettirir mi? Bilgi verirseniz sevinirim

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Merhabalar, p3 puanıyla memur, vhki, bilgisayar işletmeni vb. çeşitli unvanlardaki kadrolara başvuru yapılabilir. sözelci veya sayısalcı olmanız önem arz etmez. Ama kpss den atanma durumunuz böümünüze göre değişir.

     • bir garip yolcu dedi ki:

      S.a. hocam.. Düz memurluğu diyelim ki kazandık ve çalışmaya başladık. Ordan kendi istediğimiz bölümün ( elek.elekt.müh.) memurluğuna nasıl geçiş yapacağız? Memuriyetler arası geçişler zor olur mu? Amaç tamamiyle istediğim yüksek puanı alıp doğrudan mesleğimle alakalı memurluğa atanamazsam, düz memurluktan geçiş yapabilip kaybımı telafi edebilir miyim?

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Hocam mesela bir kuruma düz memur olarak atandın diyelim. Elektrik Elektronik mühendisi kadrosuna iki şekilde geçebilirsiniz. 1-kurumda görevde yükselme sınavı ile senin Mühendisliğinden de kadro açılır ve şartların da tutarsa geçersin. 2-tekrar kpssye girip bu sefer yüksek puan alıp direkt mühendislik kadrosuna atandığınızda, memur olarak çalıştığınız kurumdan muvafakat (geçiş izni) belgesi alarak rahatça geçersiniz.

   • merve dedi ki:

    merhaba ben bankacılık ve finans okuyorum kpss p3 ile hangi bolumleri tercih edeceğimi bilmiyorum bana bu konuyu açıklayıcı bir şekilde anlatabilir misiniz?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Selamlar, sizin tercihlerde kullanacağınız nitelik kodunuz 4465 olarak görünüyor. Bu koddan açılan kadroları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan kadroları da tercih edebilirsiniz. Bölümünüzden alımlar çok az maalesef. Taban puanlara baktım da geçen ki atamada 86,5 ile kapatmış. Yani atanmanız için 85-86dan aşağı puan almamaya çalışın ki şansınız olsun. Başka aklınıza takılanlar varsa buyrun sorun…

     Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   • Derya dedi ki:

    Merhaba ekrem bey tekrar ben kpss evde bilgisayarim internetim var onerebileceginiz kpss videolari varmi.ayrica h coxuk gelisimini hemde kpssye bir arada goturebilirmiyim.muhasebe onlisans atamasi nasil 2006 mezunuyum demisdim.en az kac puan almam gerekiyor matematigim hic yok ne yapmam gerekiyor.yas 31 kac yasina kadar atanma var ekrem bey

   • Funda dedi ki:

    Merhaba. Ben lojistik on lisans mezunuyum. Bu bölümden mezun olduğumda beklentilerim çok fazlaydı. Fakat iş hayatına girdiğimde tamamen değişti düşüncelerim. Aynı durum kpss de de geçerli çok az tercih alanımız var. ptt lojistik için kurye elemanı arıyor ve kız almıyorlar. Bizim tercih edebileceğimiz başka alan var mı? Düz memurluk için şansımız var mı? Ve puanları hakkında bilgi rica ederim.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Selamlar, aynen de dediğiniz gibi hayaller ve hayatlar aynı olmuyor… Bölümünüzün alımı dediğiniz gibi sıkıntılı. Yanlış bilmiyorsam gümrük bakanlığı kendi alımlarında lojistik bölümünden mezunlara da kadro açabiliyor. Gümrük bakanlığı alımlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodundan açılan memurlukları da tercih edebilirsiniz. 3001 kodundan açılan düz memurluklara girebilmek için de en az 87-88 puan almanız lazım ki şansınız başlasın…

     Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

     Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

     Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 2. Ali dedi ki:

  Düz memurların maaşı daha mı düşük oluyor peki?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   KPSS B grubu adı altındaki memurluklar genelde düz memurluk olarak adlandırılır. Bu memurluklar hizmet sınıfına göre değişiyor. Misal teknik hizmetler sınıfından bir mühendis de B grubu kadrodur, genel idari hizmetler sınıfından bilgisayar işletmeni kadrosu da bir B grubu kadrodur. Maaşlar ile ilgili ilerleyen zamanlarda bir yazı paylaşacağım. Şu an bekar en düşük lisans mezunu memur maaşı 1.980 tl civarı.

 3. Serhat dedi ki:

  Güzel ve faydalı bir bilgi ailelerimizin dediği gibi oğlum sırtını delete dayasında diyenler için güzel bir yazı

 4. Burak dedi ki:

  Kardeşim için bakıyordum teşekkürler gerçekten.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Kpss ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmından istediğiniz zaman sorabilirsiniz, belki 1 dakka sonra belki 1 gün sonra ama kesinlikle dönüş yaparım.

   • Büsra dedi ki:

    Merhaba. Ben iktisat 3. Sınıf öğrencisiyim açıktan da adalet okuyorum. Hedefini belirleyemiyorum bi turlu. Napmaliyim KPSS b daha mi iyi olur sizce. İdari hakimlik falan da düşünüyorum ama çok zor. Bankalara ne dersiniz ?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Düz memurluk, banka, idari hakimlik… Hepsi de ayrı bir alan hocam. Bana göre bir an önce genel kültür genel yetenk çalışmaya başlayın. Hakimlik için de gerekli olan dersler neler ise onlara da hafiften çalışabilirsiniz. İlk düşünceniz B grubu memurluk için uğraşmanız olmalı bence, diğer taraftan da idari hakimlik için hazırlık yapabilirsiniz.

 5. Mustafa dedi ki:

  Kaç çeşit memurluk çeşidi var ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Temel olarak 3 grup var… Makalede de belirttiğim gibi, a grubu memurlar(bunlar kariyer meslek gruplarıdır, ekstradan yarışma sınavları ile alım yaparlar), b grubu memurlar(bunlar direkt kpss puanı ile alınırlar. Asıl ilgilendiğimiz grup bunlardır.) Bir diğer grup da öğretmenlerdir… Memurluk çeşidini hangi açıdan soruyorsunuz daha net belirtirseniz daha çok yardımcı olabilirim…

 6. Hakan Akkuş dedi ki:

  Hocam Herkesin Üretimci değil de düz bir mantıkla tüketici zihniyetine sahip olduğu bu dönemde memurluğa da tamda yakkışır bir isim vermişler Düz Memurluk.Yazınız için teşekkür ederim umarım ilgililere faydası olmuştur.

 7. fernando dedi ki:

  sözleşmeli olarak yerleştikten sonra 657’den yerleşebilmek için tekrar sınava girip daha yüksek puan mı almak gerekiyor?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Kamuda sözleşmeli alımla yerleştiyseniz bir ihtimal kadroya geçebilirsiniz. Sizler de biliyosunuz ki yakın zamanda toplu olarak sözleşmelilere kadro verildi. Bunun dışında yeniden kpss ye girip yüksek puan alıp tercih yapıp kadrolu olarak yerleşebilirsiniz. Kadrolu kurumu atandıgınızda da istifanızı verirsiniz. Yani size tercih aşamasında bir sıkıntı yaratmaz sözleşmeli olarak çalışmanız…

 8. ümmühan dedi ki:

  merhaba bir şey sorucam.Ben önlisans alanındanım kpssye önlisanstan girdim bölüm dışı tercih yapma imkanım var mı? ortaöğretimden falan tercih yapabiliyormuyuz hani yapsak bile bunun tutma olasılığı ne kadardır?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Bir alt öğrenim düzeyinden tercihte bulunamazsınız maalesef. onlisans bölümünüz dışındaki bölümlerden de tercih yapabilirsiniz elbette. Misal merkezi atamalarda sadece 3001 nitelik kodu aranan kadroları tercih edebilirsiniz.

 9. gastro dedi ki:

  Merhaba ben gastronomi ve mutfak sanatları dördüncü sınıf öğrencisinin bu yıl KPSS gy gk e basvurdum düz memurluk için bölümümun mezun olunca is imkânı omadgini düşündüğümden ama çift yıl olmadığı için düz memur da olamıyorm.. Gastronomi atamalarıyla ilgili bilgi paylaşır misiniz hangi bolumLERi tercih edebiliyorm ve kaç kontenjan açılıyor.. Tesekkur ederim..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Öncelikle merhabalar. Kamuda iş bulma olanağınız bu bölüm kodu ile çok ama çok zor görünüyor. Mezun sayınız diğer bölümlere oranla çok düşüktür ve alanınızdaki rakiplerin kpss puan başarısı da çok düşüktür ama bölümünüzden alım olmadığı için bi faydası olmayacaktır. Tek şansınız 4001(herhangi bir lisans mezunu olmak) nitelik kodu ile alım yapılan memur kadrolarına başvurmaktır. Bunun için de çift yılardaki KPSS memurluk sınavlarına girmeniz lazım. 2016 kpss ye sıkı sıkıya çalışın. 88 ve üzeri puan almaya bakın. Yine sormak istediğiniz bir konu olursa danışabilirsiniz.

   • karaca dedi ki:

    gastronomi ve mutfak sanatları bölümü mezunlarının kamuda diyetisyen, hijyenci, gıda mühendisi alanlarında çalışabilme imkanları yokmu? sonuçta biz bütün bunların eğitimini aldık ve diğer sorumda bir gastronomi bölümü mezunu olarak memur atanma sansım yok mu bölümümle alakalı olarak?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Mantık çerçevesinde elbette ki bahsettiğiniz alanlarda da çalışma imkanınız olmalı ama memur alımlarında maalesef ki bölümünüzde alım olmuyor. Nitelik kodu istemeyen tüm mezunların basvurabildiği kadroları tercih etmelisiniz. Bunun için de puanınızı çok yüksek tutmalısınız

 10. kemal dedi ki:

  Merhaba maliye bölümünden mezun olan bir kişinin hangi mesleklere ulaşması daha kolaydır ve maliye bölümünü ilgilendiren meslekler nelerdir. teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merkezi kpss yerleştirmeleri yoluyla 4459 nitelik kodundan atanmanız mümkün. 85 ve üzeri bir kpss puanı ile 4 atama dönemi sonunda düz memurluğa atanabilirsiniz. Bunun dışında a grubu dediğimiz uzmanlık, müfettişlik gibi kariyer mesleklere girebilirsiniz lakin çok zorlu bir süreç. Yine özel sektörde muhasebe, mali müşavirlik gibi alanlarda kendinizi değerlendirebilirsiniz. Bankalara da girmeniz çok mümkün.

 11. zilan emine dedi ki:

  Mrhb.gida muhendisiyim.kendi bolumumden girme sansim dusuk alimlar az cunku.baska bir alanda sansim varmi.herhangi bir memurluk icin ne yapmam neyi secmem gerek.tskler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Gıda Mühendisliği önemli bir mühendislik dalı olmasına rağmen ülkemizde hiç rağbet görmüyor. Bir türlü beklenen patlamayı yapamadı bu bölüm. 2012 kpss sınavının son atamasına baktığımda 88küsür puanlara kadar düştüğünü görüyorum. Gerçi o zaman da Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da kadro vermesi neticesiyle biraz ele avuca gelir kadro çıkmış ortaya. 2014 kpss’nin ilk atamasına baktığımızda ise sadece 1 kişinin alındığını görüyorum. Umut bitirici bir tablo. 93 puanla kapamış o kadro da. Eğer ki kamuda çalışmak istiyorsanız ve matematiğiniz de iyiyse Çift yıllardaki kpss sınavlarına hazırlanın. 2016 kpss’den en az 86 üstü bir puan çıkarmaya bakın. Bu şekilde hem kendi alanınızdan verilen kadroları hem de 4001(herhangi bir lisans mezunu olmak) nitelik kodundan verilen kadroları kovalarsınız. Şansınız da yüksek olarak. Bir an önce çalışmaya başlamanızı tavsiye ederim.

 12. murat tuna dedi ki:

  Merhaba elektrik-elektronik mühendisliği mezunuyum .2014/1 de var olan 7161 nitelik kodu 2015/1 atamasında yok bütün 4611 ve 4619 kadrolarına basvurabilir mym ?7161 nitelik koduna göre almam gereken 3 elektrik dersinden 2 sini aldımama şu an bu nitelik görünmüyor kılavuzda tercih yapmam uygun mu? Bir de mühendislik kadroları dısında sadece 4001 i taşıyan memur kadrolarına mı tercih yapabilirim?Ayrıca bazı kadrolarda sınıf derece yazıyor yeni mezunum bu kadrolara başvurabilir miyim ? Teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, 7161 nitelik kodu değil bölüm kodudur hocam. O da grafik tasarım bölüm kodu. 4611 ve 4619 nitelik kodu ile alım yapan kadrolara basvurabilirsiniz tabikide. Evet mühendislik kadroları dışında 4001 nitelik koduna sahip kadroları da tercih edebilirsiniz. Sınıf/derece kısmına takılmayın. Onlar mevzuatsal düzenlemeler, önemi yoktur.

 13. murat tuna dedi ki:

  7161 özel koşul elektrik makineleri,yüksek voltaj ve güç sistemleri derslerinin transkripte yer alması şartını sunuyordu. Ama böle bir özel şart yeni kılavuzda yok .Güç sistemleri dersini almadım diye sıkıntı çıkmaz umarım .peki 2016 kpss de merkezi atamalar devam edecek mi b kadroları için ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Murat Bey, Tercih Kılavuzundaki kadroların yanında yer almayan özel koşullar için herhangi bir sıkıntı çıkmaz. Demek ki ilgili kadrolarda bu sefer o şart aranmıyor. Arkanıza yaslanarak tercih yapabilirsiniz. Kpss 2016 elbette olacak ve alımlar devam edecektir. Hatta artık öğretmen alımının sonlarına gelindiği için memurluk kadrolarının daha da artacağı kanısındayım.

 14. Sema dedi ki:

  78 aldim 3001 nit kodunu tercih etsem atanabilme olasiligim var mi…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   3001 nitelik kodundan atanma şansınız sıfıra yakın maalesef. Elinizde ekstradan bir sertifa belge olması lazım ki ancak atanbilesiniz. Misal a seviye ingilicze puanı gibi…

 15. Fatma dedi ki:

  67 aldim maliye mezunuyum duz memurluga atanma ihtimalim varmi??

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   ÖSYM’nin yaptığı merkezi atamalarda şansınız yok maalesef… Açıktan alımları takip edin. Puanınız çok düşük. 70 alsaydınız en azından zabıt katipliği alımlarına başvuru yapardınız.

 16. ipek dedi ki:

  mrb ben kamu yönetim mezunuyum alan sınava girmeden tercih yapma hakkım var mı lisans düzeyinde atana bilir miyim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Sanırım şunu kastediyorsunuz. 2014 kpss lisans puanı var ama 2015 te alan kpss ye gireceksiniz. 2014 lisans kpss geçerliliğini korur mu, diyorsunuz. Cevap, evet korur.

 17. PINAR dedi ki:

  merhabalar, öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederiz. Ben lisans mezunuyum, düz memurluk için cumartesi sabah ve öğleden sonra yapılan oturumlara mı girmek gerekiyor? yarınki sınav yeterli mi?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, merkezi yerleştirme yoluyla düz memurluk için çift yıllardaki kpss sınavına girmelisiniz. Tek yıllardaki kpss puanı daha ziyade öğretmenlik, kariyer memurluklar, polislik vs alımlar için kullanılmaktadır

 18. ipek dedi ki:

  önlisans mezunuyum düz memur olmak isyorum alan dılı tercih mümkünmüdür

 19. mutsuz dedi ki:

  merhaba.
  öncelikle çok ama çok üzgün olduğumu belirtmek istiyorum.31 yaşındayım.iletişim fak radyo tv mezunuyum. Sadece 4001 kadrosu için girebiliyorum sanırım.Kendi alanımdan olan atamalar çok çok az diye biliyorum yanılıyormuyum? : ( 3 kez sınava girdim ve Bir türlü yüksek puan alamadım. 2014 e sorunlarım sebebiyle de hazırlanmadım. En son 2012 de girdim ve 75 aldım: ( En az 90 almalıydım ki bir şansım olabilsin: ( Kaldı ki istanbul yada Ankara ili içinde olsun da istiyordum. Hiç umudum kalmadı. Hele ki düz memurluk için alımlarda azalmış: ( kadro sayıları çok çok az: ( benim son şansım 2016 : ( 90 puan nasıl alınır bilmiyorum:( bana umut veren bir şeyler olsa keşke umudum olsanız diye size yazdım. Yeni konular eklendi, onlar hakkında hiç bir fikrim yok. Derslerimde çok başarılı değilim. Umutsuzluktan, 4001 kadrosunun yanında yazan 1-2 adet personel yazısından, hiç bilmediğim bir şehre gitmek zorunda kalacak olmaktan, sınavın kalkacağı söylentilerinden, kopya skandallarından sonra umutsuzluğum kat be kat arttı. En çok da alım sayısının çok ama çok düşük olmasından ve çıkan soruların müfredat dışı olabilirliğinden zorluğundan dolayı bir türlü motive olamıyorum. Bana umut olabilir misiniz. 4001 kadro alım sayıları ne düzeyde varmıdır istanbul yada ankara için şansım: ( Aptallık edip geçen zamanlarda atanamadım.Kadro sayısı o eski yıllara göre azaldı mı gerçekten. Çok daha mı zorlaştı. Ben bu yaştan sonra nasıl başarabilirim. İmkansız mı. Sanki yine boş boşuna emek verecekmişim gibi geliyor. Soruların zorluğu yetmezmiş gibi bide aklımdaki bu sorular , var olan olumsuzluklar içinde hala bi umut var mı. KPSS ye sadece benim gibi 4001 için 1 yılını verecek olan, gecesini gündüze katanlar var mı. Tüm bunlardan sonrada kaç kez yine baştan başlayamayacak olan artık yorulan ve son kez bu yola girmeye cesareti olmayan insanlar var mıdır: ( Bana umut olun nolur yardımcı olun…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Ah hocam ah, atıp tutmuşsunuz arkamdan ama ben bu kpss yazılarını karşılıksız olarak sadece sizleri düşünerek yazdım ve yazıyorum. Yanıt vermediğim bir yorum dahi yok nerdeyse kpss konusunda. Anında veremiyorum bazen. Ama çoğuna bizzat mail adreslerine bile atıyorum cevaplarımı. Size de yazayım hemen…
   1-2016 kpss ye büyük umutla hazırlanmaya başlayın.(Sınav kalkmaz)
   2-31 yaşındayım demişsiniz. Afedersiniz de daha yolun ortasındasınız. 35 yaş üstü olup çırpınanlar var… Rahat olun…
   3-Alanınız kısıtlı ama gün doğmadan neler doğar… 87 üstü alırsanız 4001den de atanma şansınız olur…
   4-Evet alımlar çok azaldı ama illa ki bi noktada bomba alım olacak…
   5-Ankara kadroları çok yüksek kapatıyor. İstanbul için 87-88 puanlarla 4001den şansınız olabilir.
   6-Sadece merkezi alım olarak bakmayın olaya. Açıktan alımları da kollayın.
   7-Klavyenizi geliştirin, zabıt katibi olma imkanı yakalayın…
   8-Bana da kızmayın, ben elimden geldiğince her daim yardım edeceğim sizlere…

 20. mutsuz dedi ki:

  yorumuma onay vermediniz mi? sebep nedir.. teşekkür ederim bu ince davranışınız için. gerçekten çok yardımcı oldunuz. sizin samimiyetinize istinaden yazmıştım. keşke yazmasaymışım: ((

 21. volkan dedi ki:

  abi s.a ben 19 yaşındayım Bu yıl tarih 1.sınıfı bitirdim 4001’den düz memur olmak için çabalayacağım hem bölümü bitirip lisans mezunu olmak amacım hem de tarih bölümü kpss adına da bir şeyler katsın istedim bana şimdiden memurluk sınavlarına başlayacağım. 3 yılım kalıyor üniversitenin bitmesine Benim nasıl bir yol izlemem gerekli bana biraz fikir verirmisin . . Yaşım genç Temelim var Şimdiden düştüm ekmek davasına yardımlarını bekliyorum fikir olarak 🙂

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, senin yerinde olsam, lise düzeyi kpss ye hazırlanırdım, hem de deli gibi… En az 92-93 almaya bakardım… Bir de unv okudugum ile atanmaya çalışırdım.( ne kadar yüksek puan alırsan o kadar şansın artar bu konuda.) Ondan sonrası harika… Hem okur hem memurluk yapardım.

 22. umutlu dedi ki:

  Hocam merhaba ben tarımsal biyoteknoloji(ziraat muhendisi) mezunuyum 2014 kpss p3 puanim 72 .2015 merkezi alımlarında tercih verdim atanma şansım var mıdır? . 2016 kpss den kac alırsam atanma şansım yuksek olur.simdiden teşekkürler..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam net bişey söylemek zor. Alanınızdan çok fazla alım yapılmadığı gibi mezun sayısı da çok fazla. Hersey tarım bakanlığının politikasına bağlı…

   • Ünal dedi ki:

    Hocam ben biyoloji mezunuyum. Kpss A grubundan bi memurluğa hazırlanmak istesem bu mümkün mü?  Yani kpss gk gy den yüksek puan yapmanın ardından kurum içi sınava girmek gerekiyor sanırım. Sizce buna hazırlanmak mümkündür, mümkünse de  ne kadar mantıklı?  Teşekkürler hocam

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Merhabalar hocam, A grubu kadrolar sadece İİBF mezunları içindir, sizi kapsamayan bir sınav grubudur hocam. Siz sadece B grubu KPSS memurluk sınavlarına gireceksiniz. B grubu KPSS’de biyoloji ile ilgili alımlara veya diğer düz memurluk kadrolarına tercihte bulunabilirsiniz. Ama Hem alanınızdan alımın çok az olması hem de 4001(herhangi lisans mezunu olmak) nitelik kodundan yapılan düz memur alımlarının az olması nedeniyle çok sağlam(en az 88) puan almanız gerekiyor.

 23. mağdur dedi ki:

  meraba ben işletmeden mezun olucam seneye. alanımız biraz zor olduğu için bu sene yalnızca kpss b ye çalışıcam. alanımızın sınavına girmedende seneye tercih yapabiliriz değil mi ve atanabiliriz bide 3. sınıflar girebiliyormu kpssye tercihde yapabiliyorlar mı yardımcı olursanız çok seviniriz.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam lisans işletme okuyorsunuz değil mi? Bir de 2014 kpss puanınız var ve onla tercih yapma durumunu mu soruyorsunuz yoksa 2016 kpss ile ilgili mi

   • mağdur dedi ki:

    2016 kpsssi daha girmedim sınava

   • mağdur dedi ki:

    evet lisans işletme

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Siz zaten 3.sınıftasınız henüz.. Kpss b grubu sınavlar çift yıllarda yapılıyor. Yani 2016 kpss ye hazırlanacaksınız. 2016 kpss ye girdiğinizde zaten mezun olacaksınız aşağı yukarı.
     B grubu memurlukları istiyorsanız tek yıllardaki kpss ye girmenize gerek yok hocam.

     • mağdur dedi ki:

      yok ben değil bir arkadaşım daha var. seneye 3. sınıf olucak ve 3 senede bitircek okulu lisans işletme o da. sınava girebilir mi 3. sınıfken. ve alan sınavına girmeyip sadece kpss b ye çalışsa yinede atanabilir mi düz devlet memurluğuna. onu soruyodum ben

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Elbetteki girebilir. 3.Sınıftaki biri mezun olmasa bile sınava girp mezun olduktan sonraki atamalara katılabilir.

 24. FİLİZZZ dedi ki:

  merhaba, ben işletme mezunuyum geçene sene kpss lisans p3 61 puan aldım, bu senede girdim düz memurluk için ama yazılarınızı okuyunca yeterince bilgi sahibi olmadan sınava girdiğim için üzüldüm, bu sene düz memurluk için hazırlanmıştım hemde dersaneye gittim ama dersanede de tek kpss öğrencisi olduğum için kimse bişey söylememişti,kimseyle bişey paylaşamamıştım, düz memurluk alımı yok bu sene diye. bu sene için şansım nedir ne yapmam lazım…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Yapacağınız en ama en güzel şey sakince ve yavastan 2016 lisans kpss ye hazırlanıp en az 85 puan hedeflemelisiniz.(merkezi yerleştirmede atanabilmek için)

   • FİLİZZZ dedi ki:

    peki geçen seneki puanım ile açıktan alımlara başvuru yapabilirmiyim, yada bu sene sınava girdiğim için geçen seneki puanım mı bu seneki puanımmı geçerli, hangisi yüksekse onunla mı başvuru yapmalıyım, kafam çok karışık

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Şimdi şöyle bişey, 2014 kpss ile 2015 kpss farklı kpss ler olduğu için iki puanı da ilgili alımlarda kullanabilirsiniz.

     Misal adliyede zabıt katibi alımı yapıldı diyelim… Orda ilanda 2014 ve 2015 kpss P3 puanı basvurabilir diye belirtirse hangisi yüksekle onla basvurursunuz. Burada mühim olan ilgili açıktan alım ilanında 2015 kpss yi kabul edip etmemeleridir. Kimisi 2015 kpss puanını da istiyor kimi sadece 2014 kpss puanı da diyebiliyor…

   • büş dedi ki:

    2016 kpss p3 81.8 kurtarmaz mı sizce olur mu düz memurluk

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Merhabalar, şu an ki şartlarda lisans düz memurluk en son 87 ile kapatmış. Belki bir iki puan daha düşebilir ama 81 seviyelerine düşmesi çok çok zor.

 25. elif dedi ki:

  merhaba ben bu yıl kpss a türünden sınava girdim edebiyat mezunuyum düz memurluk tercihi yapılmıyor mu bu sene ayrıca öğretmenlik dışında başka şansım var mı?

 26. elif dedi ki:

  merhaba ben bu yıl kpss a türünden sınava girdim edebiyat mezunuyum düz memurluk tercihi yapılmıyor mu bu sene ayrıca öğretmenlik dışında başka şansım var mı?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Tek yıllarda yapılan sınavlarda merkezi yerleştirme yoluyla düz memur alımı yapılmıyor. Puanınızı öğretmenlikte ve acıktan alımlarda kullanabilirsiniz ancak. Geçerliliği ise 1 yıldır. Çift yıllardaki kpss sınavlarında düz memurluk tercihinde bulunabilirsiniz.

 27. elif dedi ki:

  bir de bu yıl ki puanımı gelecek sene kullanabilir miyim

 28. sima dedi ki:

  Merhabalar .
  Yerel Yönetimler Bölümü Adalet Bölümü mezunuyum.Bölümüm itibariyle
  Kpss önlisan’tan [Düz Memur] olarak atanabilir miyim ?
  Ve kaç puan almam yeterli olur?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba, yerel yönetimlerde zaten alım yok gibi bişey. Adalet bölümü de AÖF ile birlikte 10binlerce mezun üretti. Sanırsam 200bine yakın adalet mezunu var. Aday sayısı çokk, alım sayısı ise az. En kötüsü de adalet mezunu olanlar çok yüksek puan alıyor. İlk 100e baksanız çok sayıda adalet mezunu görürsünüz. Bu çerçevede 86-87den aşağı almamak lazım diye düşünüyorum.

 29. ÇAĞRI dedi ki:

  EKREM BEY SORUM YOK TEBRİK EDİYORM HERKESİN SORUSUNA ÜŞENMEDEN AYRINTILI TEK TEK CEVAP YAZMIŞSINIZ…

 30. mahmut dedi ki:

  sosyal bilgiler ögretmenligi mezunuyum düz memurluk tercihi yapmak istiyorum bunun icin gecerli olan p3 puanı 2014ün puanımı olucak yoksa bu sene girdigim sınavın p3 puan türünümü baz alıcaklar bölge il ilce farketmez düz memurluktan atnmak icin minimum p3 puanınn kac olması gerekyr bilgileriniz icin simdiden tesekkürler saygılar…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   2014 kpss p3 puanı ile düz memurluk tercihi yapabilirsiniz. 87den aşağı almamanız gerekiyor bu şartlarda. Dil puanınız var ise 1-2 puan daha aşağıda şansınız olabilir. (Bayram öncesi telaştan dolayı gecikmeli cevap için özür dilerim.)

 31. ilknur dedi ki:

  hocam ben şuanda uluslararası ticaret 3.sınıf oldum.aynı zamanda açıktanda işletme okuyorum.Kpssye okul bittikten sonra 1 sene hazırlanıp b grubundan girmek istiyorum.Sizce ne yapmalıyım a grubumu yoksa b grubumu benim için daha avantajlı?
  Sizin bir tavsiyeniz var mı?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, geç cevap için herkesten özür dilediğimi tekrar belirtmek isterim. Şimdi hocam bilgileriniz taze iken a grubuna girmenizde de çok fayda var. Kesinlikle a grubuna da çalışın. Bunun dışında Düz memurluk için de çalışın. Zaten genel kültür genel yetenek calısmak aynı zamanda a grubuna da çalışmış olmak demektir bi açıdan. Neticede a grubu puanlarınızda gk gy nin de ağırlığı mevcuttur.

 32. seda dedi ki:

  Merhaba ben lise gıda bölümünden mezunum aynı zamanda hasta kayıt kabul bilgi işlem sertifikaları aldım bilgisayar sertifika var hangi bölümlere başvurabilirim bir bayan olarak

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, gecikmeli cevap için özür dilerim öncelikle. Açıkcası bölümünüzde alım nerdeyse hiç olmamakta. İlgili sertifikalarınız da size diğer adaylardan çok çok fayda sağlayacak çeşitte değil. Lise düzeyinden atanabilmeniz için çok çok yüksek puan almanız gerekiyor. Tavsiyem açıktan zabıt katibi, infaz koruma memuru gibi alımları takip etmenizdir. 70 ve üzeri puanla buralara başvuru yapabilirsiniz. önlisans okumak istiyorsanız da sosyal güvenlik önlisans bölümünü tavsiye ederim.

 33. fatma dedi ki:

  Iyi gunler matematik bölümü mezunlari ogretmenlik disinda hangi devlet kurumlarina atanabilir? Atanabildigimiz unvanlar nelerdir?

 34. fatma dedi ki:

  Iyi gunler matematik bölümü mezunlari ögretmenlik disinda hangi devlet kurumlarinda atanabilir? Bi de memurluk disinda hangi unvanlari alabiliyoruz?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, öncelikle gecikmeli cevabım için özür dilerim. Matematik bölümü mezunları, bazı kurumlarda programcı, çözümleyici, matematikçi, bilgisayar işletmeni, memur vb. unvanlarda çalışabilir. İhtiyaca göre her kurum alım yapabilir. Son zamanlarda göç idaresi programcı, çözümleyici adı altında 4513 nitelik kodundan alım yapmaktadır. Yalnız alanınıza verilen kadro sayısı düşük oldugundan ve yüksek puanlı aday sayısı fazla olduğundan işiniz zorlaşmaktadır.

 35. emrah dedi ki:

  Hocam oncelikle bilgilendirmeleriniz icin tesekkur ederim. Bn 2015 isletme lisans mezunuyum kpss a grbuna girdim tahminen 55 65 arasi bir puan bekliorum calismadan girdigim icin duz memurluk icin ne yapmam gerekir sehir skintim olmaz dogu illerinde memurluk tercih yapsam sansim olurmu

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam. 2015 kpss sınavında aldığınız p3 puanı işinize yaramaz. Düz memurluk için kullanılmıyor o puanlar. Siz 2016 lisans kpss ye hazırlanacaksınız. 85 ve üstü bir puan alırsanız da 2018 e kadar ki atamalarda bi yere yerleşirsiniz.

 36. fatih tercan dedi ki:

  öncelikle merhabalar ben 2016 yılında 2 yılda bir kpss yapılan sınava girmek istiyorum iyi bir bölüme grmek için en az kaç puan almamız gerekir?

 37. fatih tercan dedi ki:

  bide zahmet olmassa en düşük puan bölümlerinden en yüksek puan bölümlerini yazarmısınız ortaöğretim için?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Lise seviyesinden en düşük puan verilen kadro sayısı ve çeşidine göre değişiyor hocam. Misal son 2015/1 kpss alımında lise düzeyinden en düşük 90küsür puanla alım oldu. O da aşçı kadrosuydu. Yani aşçılık belgesi,sertifikası vs istiyordu.

 38. ahmet dedi ki:

  merhabalar bende bu sene ki kpssye girdim acaba bu 2015 kpss puanıyla düz memur olabiliyormuyuz lisans mezunuyum nasıl bir yol izlemem gerekli bilmiyorum şimdiden teşekkürler.

 39. ahmet işletme dedi ki:

  Ekrem bey merhabalar.
  1.Aöf Isletme mezunu bir kişi 4001 dışında hangi nitelik kollarından tercih yapabilir?
  2. Geçmiş kpss tercih kılavuzlarına baktığımda bir meslek için birden fazla nitelik kodu görüyorum. Bu nitelik kodlarının hepsine sahip olmak mı gerekiyor yoksa sadece mezun olduğumuz bölümün nitelik kodu yeterli oluyor mu?
  3. Aöf işletme mezunlarının nitelik kodu kaçtır?
  4. Aöf işletme mezunu birisi 4001 düz memurluk kadroları dışında hangi kadrolara atanabilir?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam. Merkezi yerleştirmelerde aöf-örgün ayrımı yoktur.

   1)4001 dışında işletme bölümüne ait genel nitelik kodu olan 4431 nitelik kodundan tercih yaparsınız esasen.
   2)Birden fazla sayıda genel nitelik kodu yazabilir. Bunun anlamı; bu nitelik kodlarından herhangi birine sahip olanlar bu kadroyu terchi edebilir, demektir. Yani herhangi biri size uyuyorsa tercih edebilirsiniz. Ama burada bazen 6 veya 7 ile başlayan özel nitelik kodları olabiliyor, bunlarla karıştırmayın.
   3)Aöf-örgün fark yok=4431
   4)4431 nitelik kodu olan tüm kadrolara atanabilirsin. İşletme bölümü İİBF(iktisadi ve idari bilimler fakültesi) içinde alımı en çok yapılan bölümlerden birisidir.

 40. ahmet dedi ki:

  öncelikle bizlere verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim benim bir sorum daha olacaktı acaba belediye kadrolarında memur olmak için nasıl bir yol izlemeliyiz örnk. zabıta vb. olmak için nasıl bir yol izlemeliyiz kadro nasıl alabiliriz teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam bi ara belediyeler kendileri alım yaparak zabıta memuru alımına çıkıyorlardı. Buna itiraz edildi ve zabıta memuru alımının merkezi atama yoluyla yapılması kararlaştırıldı. Bu karardan sonra da ne hikmetse bir anda zabıta memuru alımları kesildi. Açıkcası belediyeler başka yollarla zabıta memuru alıyor gene maalesef. O sebeple bu kadrolara sıradan kişilerin girmesi çok zor.

 41. işletmeci dedi ki:

  Ekrem bey ben meb de öğretmenim. Eşim işletme mezunu. Sorum şu, işletme mezunu birisi b kadrolarındaki mesleklerden hangilerini tercih ederse bulunduğu yerden başka bir yere tayini kolay olur? Bazı mesleklerin kadrolarının bulunduğu yerlerde yıllarca çakılı kaldığını biliyoruz. Ve açıkcası ayrı kalmaktan korkuyoruz. B grubundan hangi kadrolar bulunduğu yerde çakılı kalır, hangi mesleklerin tayini kolaydır?
  2.Sorum: diyelimki eşim b kadrolarındaki bir mesleğe atandı. Eş durumu tayinlerinde o mu bana tabi oluyor ben mi ona tabii oluyorum. O nerde görev yapıyorsa benim onun yanına mı tayin istemem gerekiyor, benim bulunduğum yerde onun kadrosu yoksa nasıl olacak? Çok teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam. İki sorun da tayin ile ilgili.
   Şimdi hocam tayin konusunda en rahat kurumlar sgk, meb ve çeşitli bakanlıklar olarak sayabiliriz.

   Tabi olma konusunda ise sizin öğretmen olmanız avantaj. Siz eşinizin yanına rahat gidebilirsiniz. ALt hizmet bölgesi ve unvan kavramları önemli. Eğer eşiniz normal düz memur olarak atanırsa siz her halukarda unvan olarak ondan üstün oldugunuzdan eşiniz size tabi olur. Bir de alt hizmet bölgesi konusu var ama o durum da aynı statüde olmanız durumunda devreye girer ancak. Eğer ki ister eşim yanımda olsun ister ben onun yanına gideyim, yeter ki bir arada olalım diyorsanız sgk gibi meb gibi ve her ilde teşkilatı olan bakanlıklar gibi kurumları tercih edebilir eşiniz. Size şunu belirtebilirim; eşiniz üniversite, belediye, KİT kurumları, her ilde tekilatı olmayan kurumlara(ekonomi bakanlığı gibi) yerleşirse yerinden kımıldayamaz. Tek alternatif sizin onun yanına gidişiniz olur. Bir de şahsi fikrimi söyleyeyim. Öğretmen olmanız büyük avantaj, eşiniz 657 ye tabi bir memurlugu kazanırsa kesin yanyana gelirsiniz fazla uzun sürmeden.

 42. DEMET dedi ki:

  merhabalar hocam öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz…Ben maliye mezunuyum yeni mezun oldum KPSS sınavı ile ilgili hiç bir bilgim yoktu ama genede şansımı denemek istedim ve 2015 KPSS sınavına girdim sonuçlar açıklanmadı ama pek te güzel geçmedi sınavım ben başvuru yapar ken görevli hocamıza da durumumdan bahsettim alan sınavlarında maliye.iktisat.muhasebe işletme vb.bir sürü ders var hepsinden girmem gerekli mi diye sordum bölümün maliye ise sadece ondan girersin sonuçta herkes alanından tercih yapacak dedi sadece maliyeyi seçtik.cumartesi genel kültür genel yetenek sınavına girdim.pazar oldu sadece maliyeyi çözdüm baktım millet harıl harıl bütün soruları çözüyo benim de moralim iyice bozuldu sorum size benim bu sene ve olmazsa bi daha ki seneye için nasıl bir yol izlemem gerekiyor bir yere yerleşebilmem için cumartesi oturumundan kaç puan pazar oturumundan kaç puan almam gerekiyor.bi de hangi derslerden girmemiz gerekli yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Öncelikle iyi düşünceleriniz için teşekkür ederim. Eğer ki sitemde KPSS konusunda yazılar yazıyorsam başlıca nedeni, sizin yaşadığınız olaydaki [kirmizitext]faydasız[/kirmizitext] kahramanların yanlış yönlendirmelerini önlemektir. Maliye mezunu olan sadece maliyeyi çözmeli diye bişey olabilir mi ? Şimdi demet hanım 2 tür kpss sizi ilgilendiriyor. Birisi alan kpss(uzman,müfettiş vs için) birisi de düz memurluk kpss. Düz memurluk kadrolarına girmek istiyorsanız sadece çift yıllardaki kpss sınavına girmelisiniz. Eğer ki uzman,denetmen vs kadroları için de uğraşıyorsanız her yıl yapılan kpss sınavına girebilirsiniz. Eğer ki uzman,denetmen vs gibi kariyer meslekler düşünüyorsanız her yıl yapılan kpss’nin sabah öğleden önce(gk-gy), pazar sabah(iktisat,işletme,maliye,muhasebe,hukuk) ve pazar öğleden sonra(çeko,ekonometri,istatistik,kamu yönetimi, ulusl.ilişkiler) oturumlarına girmelisiniz. Burdaki mantık şu; atıyorum eğer ki ilgili puan türü maliye ve iktisat ağırlıklı derslerden oluşan bir kariyer meslek düşüncesiyedeniz sadece pazar sabah oturumuna girebilirsiniz. Ama tüm puan türlerinden bir puanınız olması sizin için bir avantajdır. Bu sebeple kesinlikle pazar günkü tüm oturumlara girin ve tüm dersleri çözmeye çalışın(Tabi bilginiz dahilinde)

 43. DEMET dedi ki:

  EKREM BEY öncelikle vermiş olduğunuz bilgileriniz için teşekkür ederim .”Düz memurluk sınavına girmek istiyorsanız sadece çift yıllarda ki kpss sınavına girmelisiniz” demişsiniz.burada ki çift yıllarda ki kpss sınavu dediğiniz cumartesi girdiğiimiz genel kültür genel yetenek sınavı olmuyo galiba rica etsem bu konuyla ilgili de detaylı bilgi verirmisnz acaba?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Demet hanım eğer ki düz memur olmak istiyorsanız çift yıllarda yapılan kpss sınavlarının cumartesi öğleden önceki genel kültür-genel yetenek oturumuna girmesi gerekir. Yani 2016 kpss lisans sınavının cumartesi öğleden önce yapılan gk-gy oturumuna girmeniz neticesinde aldığınız kpss p3 puanı ile iki yıl boyunca yapılacak merkezi yerleştirme düz memurluk alımlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Aklınıza takılanlar varsa her daim sorabilirsiniz.

 44. Ozge dedi ki:

  Ben bu sene önlisans tıbbi dokümantasyon ve sekreterlikten mezun olacağım. Tıbbi dokümantasyondan sağlık teknikeri olarak atanmak istiyorum ama kadro çok az puanlar çok yüksek normal memurluk yazsam daha sonra okulumu 4 yıllığa tamamlasam görevde yükselmem olur mu sağlık teknikeri değil de düz memur olarak atanırsam?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Eğer ki teknikerlik mezunu iseniz ve sağlık teknikeri olarak görevde yükselmede kadro acabilecek ilgili bir kuruma memur olarak atanırsanız elbetteki geçiş yapabilirsiniz. Bunun kurumlara göre belli başlı kriterleri vardır. Bunları sağladıgınızda teknikerliğe geçiş yapabilirsiniz.

 45. Öncelikle iyi günler hocam ben bilgisayar mühendisi mezunuyum 2016daki sınava bomba gibi hazırlanıyorum yaşım 31 sizden ricam kaç puan almalıyım ki atanabileyim malum bizim bölümden atamalar az artık düz memurluklarda olur diye düşünüyorum.Yorumlarınızı şimdiden bekliyorum

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba hocam, madem bomba gibi hazırlanıyorsunuz, o halde 88 ve üstü puan alıp keyfinize bakın. 2016 atama dönemlerinde de yine birlikte inceleriz hocam.

 46. Aslı dedi ki:

  İyi akşamlar hocam bn işletme lisans mezunuyum ve formasyonda aldım bu sene kpss düz memurluk düşünüyorum ve aynı zmnda eğitimede çalışıp öğretmenliğide düşünüyorum alımları çok az ama ikisinden de şansım nedir bana kaç puan yeterli olur cvp verirseniz çok sevinirim kafam baya karışık ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, kpss düz memurluk düşünceniz var ise 2016 kpss ye sıkı sıkıya hazırlanın 85 üstü p3 puan almaya çalışın ki en kötü ihtimal işletme mezunu olarak atanabilesiniz.

 47. esra dedi ki:

  merhaba benimde bir sorum vardı ben ing.öğrt mezunuyum 2014 ve 2015 kpss sınavlarına girdim iyi hazırlanmadığım için olmadı şimdi 2014 kpss p3 puanım 70 suan duz memurluk yapma ıhtımalım var mı bide memurluk yaparsam 2016 da grdgm kpss ıle öğretmn. rahatca gecebilir miyim ?? şimdiden çok tesekkurler gercekten cok guzel bır yazı olmuss

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. 70 puan ile herhangi bir memurluk gelmez zaten. Bu sebeple 2016 kpss ye bomba gibi hazırlanın. Hem çift yıl kpss olduğu için p3 puanı ile düz memurlukları da tercih edebilrsiniz hem de öğretmenliği kovalarsınız.

 48. ŞİMAL dedi ki:

  Merhaba Ekrem bey Ben önlisans mezunuyum Fotoğrafçılık kameramanlık dersaneye yazıldım önumuzdeki sene için murat açıköğretime.. biraz bilgilendirirmisiniz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   210850001 OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ MEMUR (OSMANİYE / MERKEZ – Merkez) 1 0 82,62691 82,62691

   210090007 AMASYA ÜNİVERSİTESİ TEKNİKER (AMASYA / MERKEZ – Merkez) 1 0 83,41104 83,41104

   Yukarda gördüğünüz kadrolar 2015/1 tercih kılavuzunda 3399(fotografçılık) nitelik koduyla açılan 2 kadroya ait. SAdece 2 kişilik kadro açılmasına rağmen 82 küsürle bile alım yapılmış. Bu muazzam bişey. 2016 kpss ye bomba gibi çalışın ve 80 üstü puan almaya bakın. Atama zamanları gene görüşürüz.

 49. gizem dedi ki:

  merhaba.ben edebiyat mezunuyum. 2016 kpss ye hazırlanmayı planlıyorum. bu sınavda tercihlerimi yaparken öğretmenlik dışında çift yıl kpss ye denk geldiği için düz memurlukta da tercih hakkımı kullanabilir miyim ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Elbette, Cumartesi sabah girdiğiniz genel kültür genel yetenk sınavları sonucu elde edeceğiniz p3 puanı ile düz memurluk alımlarında da tercih yapabilirsiniz. Ama kadrolu olarak 657ye tabi kurumlara düz memur olarak atandığınızda ve sonrasın öğretmenlik puanınız ile öğretmen atamalarına başvurduğunuzda muvafakat sorunu yaşayacağınız için Yüksek puana sahipseniz önceliğiniz öğretmenlik atamaları olsun.
   (Yazılarımı FACEBOOK, TWİTTER gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana en büyük katkıyı sağlayabilirsiniz)

 50. merak dedi ki:

  merhaba. ben iletişim mezunuyum. 2016 da lys ve kpssye gireceğim. bir üniversiteye yerleşirsem okurken memur olarak atanırsam bir arada yürür mü? sınav zamanları izin veriliyor mu*

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar hocam. Bu tamamen atanacağın kurumun müdürü inisiyatifinde bişey. Tavsiyem, iş yoğunluğuğu çok çok fazla olan sgk, tapu, nüfus gibi kurumlar dışında tercih yapmandır. İş yoğunluğu az olan kurumlarda çok sorun yaşayacağını düşünmüyorum. En kötü ihtimal sınavlarına girersin. Burada önemli olan bir nokta da universitedeki yoklama durumunu halletmektir.
   (Yazılarımı FACEBOOK, TWİTTER gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana en büyük katkıyı sağlayabilirsiniz.)

 51. merve orhangazi dedi ki:

  meraba hocam.ben hem ygsye hem de kpss ye çalışmayı düşünüyorum.merkezi atamadan memur olmak istiyorum.hangi önlisans bölümünü okumalıyım.aydınlatırsanız çok sevinirim çünkü bu sorunun cevabını 1 yıldır arıyorum

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Ben şahsen sosyal güvenlik önlisans bölümünü çok şanslı görüyorum ilerisi için. Tavsiye ederim. Bunun dışında amacınız kamuda çalışmak ise muhasebe, bilgisayar gibi bölümlere daha cok kadro geldiğini hesaba katın.
   (Yazılarımı FACEBOOK, TWİTTER gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana en büyük katkıyı sağlayabilirsiniz.)

   • merve orhangazi dedi ki:

    cevabınız için çok teşekkür ederim.peki aöf bölümlerinden hangileri düz memurluk için daha avantajlı?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     İşletme,muhasebe,büro yönetimi gibi bölümleri de tercih edebilirsiniz. yime iş sağlığı ve güvenliği bölümü de yeni açılan bölümlerden ve bana göre geleceği parlak. Bunlarla ilgili bir makale de yazacağım yakın zamanda.
     (Yazılarımı Sosyal Medya(facebook,twitter gibi) hesaplarınızda paylaşarak bana en büyük teşekkürü etmiş olursunuz)

 52. Özlem dedi ki:

  Zorlu bir süreç olacak desteğinize ihtiyaç duyacağıma eminim. Tekrar teşekkür ederim duyarlılığınız için 🙂

 53. DİLAN dedi ki:

  Merhabalar hocam ben sağlık yönetimi 4.sınıf öğrencisi oldum bu yıl ve kpss-2016 sınavına hazırlanıyorum acaba düz memur olarak atanabileceğim bir memurluk türü var mıdır? Aynı zamanda tavsiye ettiğiniz iş sağlığı ve güvenliği bölümünü okumayı planlıyorum ancak okuduğum lisans bölümünün buna engel olacağı ve önlisans kpss sınavına giremediğim için atamam olamayacağını söylüyorlar.Size bir diğer sorumda bu sizce iki yıllık açıköğretim bölümüne kayıt yaptırabilir miyim?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, üst öğrenimi bitirdikten sonra alt öğrenimden kpss ye girseniz de tercih veremezsiniz maalesef. Bunun tek istisnası sanırım teknik hizmetler, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri kapsamındaki bölümleri okumak. Kendi alanınızda yani 4597 nitelik kodundan fazla alım da yapılmıyor. Misal 2015/1 kpss alımında 21 kişi alınmış ankara’ya. 84le kapamış taban. İşin açıkcası 2016 kpss de alacağını 85 civarı bir puan atanacağınızı düşünüyorum ben. Sağlık alımları giderek artıyor. Şansınız yüksek…

   • DİLAN dedi ki:

    Hocam ilginiz için teşekkür ederim… Tavsiyenize uymaya çalışacağım… Aslında atanma korkumun olma sebebi bölümümden kaynaklanıyor ve umarım dediğiniz gibi olur, atanmada bir sorun yaşamam… Tekrar teşekkürler herhangi bir sorum daha olursa tekrar size ulaşacağımdan hiç şüpheniz olmasın? Gerçekten siteniz oldukça faydalı… Emeğinize sağlık…

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     KPSS konusunda temel bilinmenmesi gereken kısımları bile birçoğumuz bilmiyoruz. ÖZellikle genel memurluk süreci hakkında bilgi vermek adına her zaman yanınızdayım. Sorularınızı gecikmeli de olsa illa ki cevaplarım.
     (Yazılarımı FACEBOOK, TWİTTER gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana en büyük katkıyı sağlayabilirsiniz.)

     • Rukiye dedi ki:

      Saglik yonetimi 1.sinifim 2016 kpssye kendi bölümüm ile önlisans olark girebilirmiyim yoksa lise duzeyinde mi girebilirim

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Selamlar, siz önlisans sağlık yönetimi mi okuyorsunuz şu an? Bir de hangi lise türü ve hangi bölümden mezunsunuz?

      Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
      Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

      Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 54. Hatice dedi ki:

  İyi günler. Maliye 3.sınıf öğrencisiyim kpss a gurubu için hazırlanmayı düşünüyorum, dershane ile şimdiden çalışmaya başlayım diyorum ama ikisini aynı anda idare etmekte endişem var.. bi akıl verseniz sizce mezun olmayı mı beklemeliyim yoksa erken hazırlanmanın avantajını mı göz önnde tutmalıyım ? cevabınız için şimdiden teşekkürlerr.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hafta sonu dersane ile bu işi götürebilirsiniz. Ama kendinizi fazla yıpratmayın. Nitekim bilgileriniz taze zaten. Kendinize güvenin ve sistemli çalışın. KAfamı duvarlara vurduğum bir konu vardır. Mezun olur olmaz a grubuna hazırlanmamak. Daha snra insan bilgilerini unutuyor ya da şevki kaçıyor. Siz siz olun a grubu düşünüyorsanız taze bilgilerle bu işe hemen girişin.

 55. seher dedi ki:

  Merhaba Hocam. Ben tarih bölümü okuyorum ve son sınıfım. Hangi bakanlık, kurumlarda çalışabilirim? Ayrıca düz memurluk nasıldır herhangi bir bilgim yok yani ne tür işler ile ilgilenebilirler? Son olarak bana tavsiyeniz var mı Sayın Hocam? Şimdiden teşekkürler…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Açıkcası net bir şekilde tarih bölümünden alım yok ve haliyle ilgili bir kurum adı vermek de mümkün değil. Sizin için en ideal olan 87 üstü bir puan almaya çalışıp 4001 nitelik kodundan düz memur olmaya çalışmaktır. Düz memur dediğimiz kavram ofiste masabaşı memurluktur. Rahattır ve belli kaideler çerçevesinde yükselmek de mümkündür.

 56. MÜHENDİS dedi ki:

  Merhabalar hocam, ben 2014 KPSS(B)ye girdim, 84.45 puan aldım ve kendi bölümümden(Endüstri Mühendisliği) atanmam imkansız gibi görünüyor şu an. Düz memurluk için şansım var mıdır ? Varsa ne gibi yerlerde olabilir mesela bilgilendirebilirseniz çok iyi olur hocam. Şimdiden teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, şansınız açıkcası var ama çok kuvvetli değil. Çünkü endüstri mühendisliğ dışında ancak 4001 kodundan tercih yapabilirsiniz. 4001 alımları ne kadar çok olursa şansınız o kadar artar. Bana sorarsanız sakin bir şekilde 2016 kpss ye çalışın ve 87 üstü puan almaya çalışn. Bir de dil bilginiz var ise yds ye girip en az c seviyesi puan almaya bakın. Çok avantaj saglayacaktır size.

 57. Ercan DURMAZ dedi ki:

  Merhabalar. Ben İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümü mezunuyum(2 yıllık). Aynı zamanda Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden de mezunum(4 yıllık). Bildiğiniz üzere; kpss sınavına lisans olarak girdikten sonra bir sonraki kpss sınavında önlisans olarak giriş hakkımız yok. yada ben öyle biliyorum. Peki durum bu şekilde ise, kamuya atanmak isteyen birisi olarak önlisansı boşuna okudum gibi hissediyorum. Jeofizik Mühendisliği bölümü ise Türkiye geneli alımlar yok denecek kadar az. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz, görüşleriniz neler?
  Teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar değerli hocam. Öncelikle genel olarak mezun olduğunuz öğrenim seviyesinin bir alt düzeyinde kpss ye girmeniz mümkün değil. Lakin 2013 yılındaki bir değişiklik ile bir alt öğrenim düzeyindeki teknik hizmetler, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri kapsamından okunan bölümlerden mezun olanlar(misal sizin bilgisayar bölümünden teknik hizmetler sınıfında alım da yapılıyor) lisans kpss puanları ile bölümlerine ait teknik hizmetler sınfındaki kadrolara da tercih verebiliyor diye biliyorum. Ama bu konuda yakın zamanda net bir araştırma çerçevesinde yazı paylaşacağım. Akıllardaki soru işaretlerinin gitmesini istiyorum çünkü.

   • Ercan DURMAZ dedi ki:

    cevabınız için teşekkür ederim ekrem bey. bu konuda net bir bilgiye ulaştığınızda bana mail gönderebilir misiniz rica etsem. [email protected] (tr dahil)

    —————————————-

    Merhabalar. Ben İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümü mezunuyum(2 yıllık). Aynı zamanda Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden de mezunum(4 yıllık). Bildiğiniz üzere; kpss sınavına lisans olarak girdikten sonra bir sonraki kpss sınavında önlisans olarak giriş hakkımız yok. yada ben öyle biliyorum. Peki durum bu şekilde ise, kamuya atanmak isteyen birisi olarak önlisansı boşuna okudum gibi hissediyorum. Jeofizik Mühendisliği bölümü ise Türkiye geneli alımlar yok denecek kadar az. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz, görüşleriniz neler?
    Teşekkürler.
    —————————————-

    Merhabalar değerli hocam. Öncelikle genel olarak mezun olduğunuz öğrenim seviyesinin bir alt düzeyinde kpss ye girmeniz mümkün değil. Lakin 2013 yılındaki bir değişiklik ile bir alt öğrenim düzeyindeki teknik hizmetler, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri kapsamından okunan bölümlerden mezun olanlar(misal sizin bilgisayar bölümünden teknik hizmetler sınıfında alım da yapılıyor) lisans kpss puanları ile bölümlerine ait teknik hizmetler sınfındaki kadrolara da tercih verebiliyor diye biliyorum. Ama bu konuda yakın zamanda net bir araştırma çerçevesinde yazı paylaşacağım. Akıllardaki soru işaretlerinin gitmesini istiyorum çünkü.

 58. nuriye dedi ki:

  tarih bölümü mezunuyumm duz memurluga calışmak istiyorum öğretmen olarak atanma ihtimalim düşük ne yapayımm ir sene daha öğretmenlık olrk çalşsam yoksa duz memurluk olrak mı calıssam

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam tarih bölümü öğretmenlik taban puanları kaçta kapatıyor bilmiyorum ama düz memurluk için en az 88 üstü bir puan için uğraşmalısınız. 2016 kpss ye hem öğretmenlik hem de genel kültür genel yetenek anlamında cok iyi çalışın.

 59. Semire dedi ki:

  Mrb ben onlisans muhasebe mezunuyum.2016 da hem alan hem duz memurluk icin hangi oturumlara girmeliyim.cok tesekkurler ilginiz icin.birde ayni puan alanlarda yasi buyuk olan daha once atanir diye bi yazi okumustum dogruluk payi varmi.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Sizde zaten alan gibi bişey sözkonusu değil. ALan kavramı lisanslar için geçerlidir hocam.

   Siz 2016 kpss, cumartesi sabah genelkültür-genelyetenek oturumuna gireceksiniz sadece.

   Puanlar eşit olması halinde yanlış bilmiyorsam diplomayı önce alan avantajlıdır.

 60. Osman dedi ki:

  Selamun Aleyküm Ekrem kardeşim gelen yorumlarla birebir ilgilendiğin için öncelikle teşekkür ediyorum.Sorumu sorayım ben bilgisayar mühendisliğinde henüz bu sene mezun oldum(haziran-2015).Önümde 2016 kpss var ve iş + kpss mi yoksa sadece kpss hazırlık mı yürütsem diye düşünüyorum.İşin içinden çıkamadım.Kpss ile bilgilerinizi de(zorluğu vs) göz önüne alarak size danışmak istedim nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında.Ayrıca bilgisayar mühendisliği mezunu olarak hangi kpss niteliklerinden atanabilirim/şansım nedir/en az kaç puan gerekir.Cevabın için şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Teşekkürler değerli hocam. Öncelikle kpss deneyiminiz var mı ve kpss matematiğini çok rahat çözebilir misiniz bunlarla ilgili cevabınızı bilmek istiyorum. Siz cevap atın ben de bir yandan diğer sorularınıza ilişkin bir bakınıp tekrar cevap atayım size.

   • Osman dedi ki:

    En son ve ilk kez 2014 Kpss sınavına girmiştim hazırlanmadan ve sonucum şu şekilde gelmişti: Genel Yetenek (D:45, Y:11) Genel Kültür (D:21, Y:22).Ve puanımda: KPSSP3 (72,38013, Başarı sıram:259228, Aday sayısı: 1118046) şeklindeydi.Matematiği rahat çözebileceğimi düşünüyorum.Cevap için teşekkür ederim.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Tekrar merhabalar hocam. Genel yetenek kısmında vaziyet iyi gibi görünse de genel kültür bayağı kötü durumda. Eğer ki atanmak istiyorsanız 87 ve üstü puan almaya çalışın hocam. Bilgisayar mühendisliği alım sayısına göre taban puanlar değişecektir elbette. 2016 kpss sınavı sonrası yine değerlendiririz zaten puan durumunu hocam.

     • Osman dedi ki:

      Teşekkür ederim cevabınız için.Birden yorumu göremeyince acaba silindi mi diye düşündüm kusura bakmayın 🙂 2016 da güzel bir puan alırsam inşallah aklımda yazacağım değerlendiririz.

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Ben teşekkür ederim hocam, her daim buradayım.

 61. Osman dedi ki:

  Sınav sonuç bilgilerimi atmıştım o yorum silinmiş neden acaba ?

 62. gastro dedi ki:

  Tekrar merhaba size daha oncedende yazmistm cevabiniz icin tesekkurler..kpss den 88 puan alip duz memur olarak atanma kapasitemin oldgunu dusunmuyorm malesef. Simdiki sorum su acik ogretimden iki yillik okuyup en rahat is bulabilecegm kpss de cok ugrsmadan atanabilecegim bolum yada bolumler var mi ? Tesekkur ederim..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, aöf yoluyla muhasebe, işletme gibi bölümleri bitirerek nispeten 83-84 puanlarla atanma imkanı bulabilirsiniz. Aynı zamanda osym nin gerçekleştirdiği merkezi alımlar dışındaki kurum alımlarında da şansınız yüksek olur.

 63. Demet dedi ki:

  Hocam ben inşaat teknikerliği mezunuyum,2014 kpss puanım 74,sizce aranabilir miyim?tesekkurler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   74 puan az hocam, 2016 kpss ye çalışın ve bir şekilde 80 üstüne atmaya bakın kendinizi. Yaşınızda sıkıntı yok. Bunları dert etmeyin. Millet 40 yaşında uğraşıyor KPSS ile. Bölümünüz hayet güzel. size güveniyorum. Sınavdan sonra da konuşup genel durumu yorumlarız hocam.

 64. Demet dedi ki:

  Atanabilir miyim?

 65. Demet dedi ki:

  Hocam yaşım 35,yani yolun yarïsı,2016 kpssye çok iyi çalışmayı dūşünüyorum,inşallah bu sefer olur…

 66. halil dedi ki:

  hocam kolay gelsin.ben örgün önlisans mezunuyum.bu sene aof sınavsız dikey geçiş olanagı ile kamu yönetimi bölümüne 3.sınıftan basladım ve suan 4. sınıfım. amacım düz memur olmak.2016 kpss için bu sene dersaneye yazıldım.kpss de diğer iibf bölümlerine nazaran kamunun ayrıcalığı var mı ve en düşük kaç puanla atanılabiliyor . diğer bir sorum ise ben aofye sınavsız dikey geçiş kapsamında 3.sınıftan basladım ve mezun olduktan sonra osymnin yapmış oldugu normal DGS sınavına girip iki yıllık bölümümü yine örgün olarak dörde tamamlayabilir miyim.iibf mezunu cok fazla oldugu için atanamayabilirim korkusuyla en azından örgün ögretimdeki bölümümede sırtımı dayamak istiyorum bi taraftanda. simdiden tesekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam. Öncelikle önlisanstan hangi bölümü bitirdin onu öğrenmek isterim. Bunun dışında kamu yönetimi bölümü de iyidir. Eskiden olsa(en azından 3yıl önce) 82 puanla atanırsın derdim ama şuan alımlar da az rakip de daha çok. En azından iyi-kötü bir yere kapak atayım diyorsan bi 85 puan almalısınız. O da zor değil, yeter ki çalış hocam. Dgs ile ilgili ise bilgim yok maalesef.

   • HALİL dedi ki:

    önlisans mimari restorasyon bölümünü bitirdim mimarlık,iç mimarlık,geleneksel el sanatları gibi bölümlere geçişim var acıkcası aof okurken bu hakkımında ölmesini istemiyorum ikinci sorum bu yüzdendi.bu sene yani lisans ikinci alımlarda kamunun puanı 80e kadar düştüğünü gördüm tabi sınav zorlugu kolaylıgıda önemli rol oynuyor ancak arastırıp bilgi sahibide olmak istiyorum acıkcası.ve kamu kpssde iibfdeki diğer bölümlerin kodunu kullanabiliyor ve o bölümleride secebiliyor bu diğer bölümlerdede var mı yoksa kamuya özgü bi ayrıcalık mıdır tesekkürler

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Tekrar merhabalar hocam. Kesinlikle güzel bir strateji izlemişsiniz. Aynı şekilde devam edin. Aslında önlisans bölümünüz de güzel lakin alım nerdeyse yok gibi. En son alımda sadece 2 kişi alınmış ve 88 puanlarla kapatmış. Kamu yönetimi bölümüne gelecek olursak da İİBF bölümleri içinde yer alan güzel bölümlerden biri. Diğerlerinden çok çok üstünlüğü yok bunu bilin. nitelik kodu 4503’tür. 80 puanla alım yapılan kamu yönetimi bölümü kadrosu olmadı ki? Varsa da kesinlikle başka şartlar vardır. Kamu yönetimi taban puanları iki alım itibariyle 85 üstünde şuan(86-87). Kasım alımında da 85 leri belki görür belki görmez.

     • HALİL dedi ki:

      tesekkürler hocam verdiğiniz bilgiler için yardımcı oldunuz allah razı olsun.siteniz faydalı bilgiler içeriyor devamını dilerim.kolay gelsin

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Ben de hepinize çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince hem memurluk öncesi hem tercih sırası hem de memurluk sonrası sizlere faydalı olmaya özen göstereceğim.

 67. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar hocam.
  Ben okul öncesi öğretmenliği mezunuyum.malesef ki bu yıl da atanmaktan yana umidim yok.geçen yıl p3 puanim 70.bu yıl 68.P10 da öyle.Kasım atamasında şansım olabilir mi memurlukta,acaba neler yapabilirim bu diplomamla özellikle sevgi evlerinde gorev almak istiyorum bunun için napmaliyim.tavsiyelerinizi merak ediyorum.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, açıkcası ilgili p3 puanı ile kasım ataması veya herhangi bir düz memmurluk atamasında memur olma ihtimaliniz neredeyse yok gibi. Bahse konu sevgi evleri’ne personel alımı shçek(çocuk esirgeme kurumu) vasıtasıyla yapılmaktadır. Sanırsam bir alım düşünceleri var ama ortada bir ilan yok. Sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumu’ndan bilgi alabilir ve aynı kurum üzerinden alımları takip edebilirsiniz. Potansiyeliniz nedir bilmiyorum ama 2016 kpss’ye iyi hazırlanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 68. Zeynep dedi ki:

  Mrblar…Ekrem hocam,

  ben tarih mezunuyum..
  Kütüphanecilige ve arsiv memurluguna basvuru yapabilirmiyim? bilgilendrrsenz sevinirim…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam merhaba, maalesef ki tarih bölümünden nerdeyse hiç alım yapılmıyor. Bölüm mezunu da çok. Yani hem rakip çok hem alım yok. İşiniz ciddi anlamda kolay değil. 4001 den atanma şansınız daha yüksek. Bunun için de 87-88 den aşağı bir puan almamalısınız.

 69. ozlem dedi ki:

  Merhaba hocam ben işletme lisans mezunuyum .Acikcasi alan sinavi gozumu çok korkutuyor p3ten hazirlanmayi dusunuyorum. Alana

 70. ozlem dedi ki:

  Merhaba hocam ben işletme lisans meznuyum .Acikcasi alan sinavi gozumu çok korkutuyor p3ten haziirlanmaliyrlanmayi dusunuyorum. Alana mi yoksa düz memurluga mi hazirlanmaliyim fikirlerinize önem veriyorm .düz memurluktan sansim ne kadar kaç puanla atanma sansm olabilir?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Alan için çok iyi çalışmalısınız. Düz memurluk için ise 85 ve üstü puan alarak işletme bölümünden memur olabilirsiniz. Bir an önce 2016 kpss için hazırlanın.

 71. büşra dedi ki:

  Merhaba Ekrem Hocam. Ben sanat tarihi mezunuyum. Bölümümle ilgili şansım çok düşük sanırım. Anlayamadığım ve sormak istediğim şey lisans mezunlarının seçebilecekleri kadrolar illa mezun oldukları bölümle mi ilgili olmalı? Ve ben bir sanat tarihi mezunu olarak sanat tarihini eleyeceksem ne yapacağım. Şimdiden teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam merhaba, hem kendi alanınızla ilgili nitelik kodundan da tercih yapabiliyorsunuz hem tüm lisans mezunlarını kapsayan 4001 nitelik kodundan da tercih yapabiliyorsunuz. Bazı kurumlardaki memurluklar için özel bir nitelik gerektirmediği düşüncesiyle 4001(herhangi bir lisans mezunu olmak) nitelik kodundan alım yapılıyor.

 72. Zeynep dedi ki:

  Mrblar hocam…
  sanirim yanlis anlama oldu. Tarih ögretmenligine atanma durumumu sormadim … kaldi ki tarihçiye gereken deger verilmiyo!!
  (Tarihinden bi haber yasayan insanlar azimsanmayacak kadar fazla)
  Kütüphanede memurluk icin bilgi almak istedim…
  sanirim 65 _ 70 le kapatio
  kütüphanecilik…bazi yillarda tarih mezunlari alinmis diye biliyorum
  acaba hala gecerli mi yoksa bilgi belge yöneimi mezunumu olmak gerekir net bir cevp verirsenz sevinicem ayrica arsiv memurlugu hakkinda da bilgi vermnizi rica ediyorum…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Öncelikle arşiv memurluğu için devlet arşivleri genel müdürlüğü’nin alımlarını takip etmek lazım. 4b li olarak alım yapıyorlar bazen. Bunun dışında kütüphanede memurluk vs. konularında 4099(kütühanecilik veya bilgi ve belge yönetimi) nitelik kodundan alımlar yapılıyor ve dediğiniz gibi 70li puanlarda kapatıyor. Tarih bölümü mezunu olarak şansınız burada yok. Bahsettiğiniz gibi tarih bölümünden alsalar bile ki zor, birçok yüksek puanlı tarih mezunu boşta aday kapışacaktır ve çok yüksek kapatacaktır.

 73. Zeynep dedi ki:

  Ve sunu eklemek istiyorum hocam,
  düz memurluk 88 le kapatiyosa alana yüklenip tarih ögretmenliği icin ugrasamak daha mantikli diye düşûnüyorum…
  çünkü tarih en son 80 le kapatti bilginize Ekrem hocam…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam bu sizin takdirinizdeki bişey tabiki. Benim verdiğim 88 puanı alımlara göre 87-86 ya da bir ihtimal düşebilir. Eğer ki öğretmenlik için daha hazır iseniz(test konuları anlamında) öğretmenliğe hazırlanmanız elbette ki daha dğru olur. Yalnız her halukarda gk-gy çözeceğiniz için burdan alacağınız yüksek puan da size düz memurluk için çok avantaj sağlayacaktır. Nitekim öğretmenlik puanı 1 yıl geçerli iken düz memurluk puanları 2 yıl geçerlidir.

 74. Aylin dedi ki:

  Ekrem Hocam meraba iyi çalışmalar. Şimdiden teşekkür ediyorum ilginiz için. Ben sağlık yönetimi mezunuyum bu sene KPSS ye girdim 70 puan aldım bu puan yetersiz biliyorum. Benim sorum şu ki Halk sağlığı müdürlüklerine veya toplum sağlığı ya da kamu hastane birliklerine herhangi bir açık kadro var mı bizimle ilgili, atanma şansımız var mıdır acaba?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam sağlık bakanlığının atamalarını takip edin. Puanınız düşük ama sağlık bakanlığına ait kadro sayısının çok fazla olması sizi şanslı kılıyor. Bir yandan da 2016 kpss ye sağlam bir şekilde hazırlanmaya başlayın. Atama döneminde bölümüzden yapılan alımları gene birlikte tartışırız.

 75. ahmet dedi ki:

  Ekrem bey kardeşim işletme mezunu birisinin 4001 ve 4431 nitelik kodlarından tercih edebileceği meslekler hangileridir acaba.? Sıralayabiliriz misiniz

 76. ali dedi ki:

  Merhabalar Ekrem bey kardeşim işletme mezunu birisinin 4001 ve 4431 nitelik kodlarından tercih edebileceği meslekler hangileridir acaba.? Sıralayabiliriz misiniz

 77. Emre dedi ki:

  Ekrem hocam hemsirelik mezunuyum. Hangi duz memurluklari yapabilirim

 78. Emre dedi ki:

  Hocam hemsirelik mezunuyum. Normal memurluktan hangi kodlari tercih edebilirim

 79. muhammed dedi ki:

  merhaba ekrem bey ben coğrafya öğretmeniyim atanmadım henüz bu sene normal öğretmenlik için girilen kpss p3(gk-gy) puanı normal düz memurluk için kullanılabilir mi bu sene için . ayrıca 2016 lisans kpss p3(gk-gy) puanı ile her ikisi için de tercih yapılabilir mi yoksa birinden birine mi tercih yapılacak?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, öncelikle 2015 yılında(tüm tek yıllarda) alınan p3 puanı ile düz memurluk kadrolarına giremezsiniz. 2016 kpss ile alacağınız p3 puanı ile düz memurluk kadrolarına tercih yapabilir, p10 öğretmenlik puanı ile de öğretmenlik alımlarına başvurabilirsiniz.

 80. Bilo dedi ki:

  Mrba hocam ben tarim ekonomisi (ziraat muh.) Mezunuyum kpss 82.16 puanim var atanma ihtmalim nedir simdiden tskler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, tarım ekonomisi nitelik kodu 4857 sanırsam. Atanma ihtimaliniz var. Kasımdaki 2015/2 tercih kılavuzu yayınlandığında gene değerlendirelim bunu hocam.

   • Bilo dedi ki:

    Oncelikle tesekkurler hocam cevap icin
    2015/2 de cok az alim olup atamam olmasa 2016 kpss de kac puan atamaya yetecektir ? Bide sizce gelecek yilda alimlarda artis olurmu projeler olur mu ? Kolay gelsin hoca.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Tarımsal anlamda ülkenin bir atak yapması doğal sonuç olacaktır ama gel gör ki ne zaman olur bilemiyoruz. Tarıma önem verildği anda otomatikmen tarımla ilgili bölümler de nasiplenecektir bir şekilde. Atanma durumunuz veilecek kadro sayısına bağlı. Bana kalırsa en kötü 2016/1 son atamada atanırsınız halihazırdaki puanınızla. Tercih kılavuzu yayınlandığı değerlendiririz gene bunu.

 81. mehatap dedi ki:

  Merhaba,

  AÖF İşletme Lisans mezunuyum.2016 KPSS sınavına girmek istiyorum fakat malesefki liseyi bitireli uzun bir süre oldu ve bilgilerim taze değil.Sizden ricam önerebileceğiniz yayınlar varmıdır.Birde malesef istanbul dışını tercih etme olasılığım bulunmuyor.işletme bölümü için istanbul atamalarının yoğunluğu nasıldır.Yaklaşık nekadar bir puanla istanbul da düz memurluğa atanma şansım olabilir.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şimdidedn çok teşeküürederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Öncelikle çok değil disiplinli ve özgüvenli bir şekilde KPSS 2016 ya çalışmaya başlayın bir an önce. Yayın olarak ihtiyaç, pegem, uzman kariyer alabilirsiniz. Hangi konuda daha eksik iseniz o konuda baska yayınlardan ayrıyeten kitap alın. Misal tarih soruları artık çok bilgiye dayanmakta. Ben 2016 kpss ye çalışacak olsam ki çalışmayı düşünüyorum, ektradan başka bir yayından tarih kitabı da alırdım. Bu şekilde hareket etmenizi öneriririm. Bir de kendinizi hiç yeterli bulmadığınız bir alan var ise yeterli bulduğunuz alan da mükemmel olmaya çalışın.

 82. mehtap dedi ki:

  Öncelikle çok teşekkürederim.Birde dediğim gibi istanbul dışı tercih şansım malesef ki yok.İşletme bölümü atamaları için İSTANBUL yoğunluğu nasıldır?atanma şansı yakalam için nekadarlık bir puana ihtiyaç duymalıyım.yardımcı olursanız memnun olurum.teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   İstanbul’a alım çoktur. Lakin yoğun kurumlardır hepsi. 85 ve üstü almaya çalışın muhakkak. Siz disiplinli çalışın yeter. O süreçte de yardımcı olmaya uğraşacağım sizlere.

 83. Sude dedi ki:

  Merhaba Hocam. Paylastiginiz bilgiler icin oncelikle tesekkur ederim. Ben kimya ogretmnligi mezunuyum ancak duz memurluk istiyorum. 2016 da yalniz gk gy oturumuna girebilirmyim

 84. Mehtap dedi ki:

  birde malesef istanbul dışını tercih etme olasılığım bulunmuyor.işletme bölümü için istanbul atamalarının yoğunluğu nasıldır.Yaklaşık nekadar bir puanla istanbul da düz memurluğa atanma şansım olabilir.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şimdidedn çok teşeküürederim.

 85. Semire dedi ki:

  Mrb hocam 2016 kpss icin kursa yazildim.onlisans muhasebe mezuyum.sinava sıkı calisacagim insallah.hatayda bi memurluga atanmam icin kac puan almam lazim ve hangi kurumlari onerirsiniz.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hatayda puanlar ne seviyede bilemiyorum ama 83 ve üstü puan alırsanız şu an ki veriler ile muhasebe bölümünden atanabilirsiniz. en sağlamı 85 ve üstü almaya bakın, atanma ihtimalinizi çok yükseltin. 2016 kpss sonrası gene puanı değerlendiririz zaten.

 86. elif dedi ki:

  Merhaba hocam ben Yönetim Bilişim Sistemleri mezunuyum.Dershaneye b grubuna yazıldım benim bölümüm 4431 den tercih yapıyor.4431 den tercih için sadece b calışmam yetiyormu yoksa a gurubu alana yazılmam gerekiyormu? Beni bölümümümün kpssyle olan ilişkini açıklarsanız sevinirim. İyi Günler…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, 4431 nitelik kodu B grubu memurluk için kullanılıyor. Doğru yoldasınız. 2016 kpss ye çok iyi çalışın. 85 ve üstü puan almaya çalışın. 4431 ve 4421 iktisadi ve idari bilimler fakültesinin en çok alım yapılan nitelik kodlarından biridir.

 87. Mühendis dedi ki:

  Merhaba ekrem bey ben cevre muhendisliginden yeni mezunum .bu yıl kpssye hazralncm fakat muhendis olarak atanabilmem icin rahat 90 puan gerek.duz memurluk denilen sey nasl oluyo.muhendis olarak atanack puani alamazsam nasl bir yol izlemem lazm.ne sekilde ve en az kac puanla duz memur olabilme sansm var

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar; mühendislik de memurluk da KPSS B Grubu memurluk kapsamında yer alıyor zaten. Her ikisi için de p3 puanı ile tercih yapılıyor. Mühendislik dışında normal memur, vhki, bilgisayar işletmeni gibi kadrolara da tercih verebilirsiniz. Yani çevre mühendisliğine ait nitelik kodu dışında 4001(herhangi bir lisans mezunu olmak) nitelik koduyla alım yapılan kadrolara da basvurabilirsiniz. Kadro sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte 88 ve üstü puanla memur kadrolarına yerleşme şansı bulabilirsiniz.

 88. tarihhh dedi ki:

  Merhaba ben Tarih bölümü mezunuyum aynı zamanda formasyonumda bulunamakta. Kpssye öğretmenlik için mi hazırlanmalıyım yoksa düz memurluk için mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   2016 KPSS sınavı hem düz memurluk için hem de öğretmenlik için. O sebeple ikisi için de çalışın. Tarih öğretmenliği taban puanlarınız ne aşamada bilmiyorum ama düz memurluk için en azından 87 puan almalısınız. Her halukarda genel kültür-genel yetenek oturumuna çalışacağınız için ektradan öğretmenlik için de çalışırsınız. Ha eğer ki öğretmenlik çalışmak zor geliyorsa sıkı bir şekilde gk-gy ye çalışın.

 89. Güler karataş dedi ki:

  Mrb hocam onlisans isci sagligi ve is guvenligi mezunuyum. Bu bolumden kac puan ile atanabilirim ve bu bolum disinda diger bolumlerden tercih yapabiliyor muyum?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, çok ilginç bir bölüm. Benim parlamasını beklediğim bir bölüm. Alımları çok çok az şuan. Bir alımda sadece 50 kişi bile alsalar çok enteresan düşük puanlarda kapatır rahatca.
   Herşey alıma bağlı, yani tam bir şsn. Misal 2014/1 tercih kılavuzunda 3043(iş güvenliği) nitelik kodunda yapılan alımlarda şu kadro 81 ile kapamış
   291100011 ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNİKER (KAHRAMANMARAŞ ELBİSTAN Taşra) 1 0 81,36251 81,36251

   Bu sebeple sizin durumunuz tam bir kumar. 75 puanla atama şansınız sıfır iken bir anda 100 tane alım yapılırsa en iy yere bile atanabilirsiniz. Siz 80 üstü almaya çalışın en az… 2016 ya iyi hazırlanın. BÖlümünüze istinaden iş kazaları hep gündemde. İlla ki bi noktada patlayacaktır.
   Bölümünüz dışında 3001 nitelik kodlu kadroalra da tercih verebilirsiniz.

 90. Rukiye dedi ki:

  Merhaba, ben aof iktisat 2.sınıfa geçtim. Ticaret meslek lisesi mezunuyum. Lise mezunu olarak geçen yıl 75 puan aldim. Zaten muhasebe bölümü alım yapılmadığı için 2001 koduyla tercih yaptım fakat tabiki de atanamadım. Bu yıl onlisans diploması alıp kpss ye iyice hazırlanmayı düşünüyorum fakat iktisat bölümü önlisans nitelik kodu olmadigindan yine mağdurum 3001 kodu ile tercih yapmak zorundayım. Durumum çok mu umutsuz kaç puan almam gerekir sizce , şimdiden teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, diplomanın üzerinde tam olarak ne yazdığını aktarır mısın? Direkt sadece önlisans mezunu ifadesi var ise elbette ki sadece 3001 nitelik kodundan tercih yapabilirsiniz. Bunun için de en azından 87 puan almaya bakın. Umutsuz olmayın, kitap, defter ve istek. Herşey sizin elinizde.

 91. Güler Karataş dedi ki:

  Mrb Ekrem Bey is sagligi ve guvenligi bolumunden mezunum.2016 devlet atama yapacak ama kac puan ile alacaklari belli degil. Sizce bu gibi durumlarda kac ile atama yapar.Yardimci olur musunuz?

 92. dilan dedi ki:

  Merhaba ben memur olmak istyrm lise mevzunuyum ama memurlukla ilgili hic bir bilgim yok memurlukla ilgili hiraz yardmci olabilirmisinz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Lise mezunu iseniz 2016 eylül ayında yapılacak olan KPSS sınavına hazırlanacaksınız. güzel bir kpss genel kültür-genel yetenek kitap seti alıp çalışmalara başlayın. Lisenin türünü belirtmemişsiniz ama düz lise mezunu iseniz çok yüksek puan almak durumundasınız. En azından 90 puan almalısınız.

 93. Güler Karataş dedi ki:

  mrb hocam onlisans is sagligi ve guvenligi mezunuyum. 2016 atama olacakmis bu gibi durumlarda atama puani kac olur.

 94. Guler Karatas dedi ki:

  pardon hocam ayni yorumu yaptim cok pardon

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Sorun değil. Aklınıza takılanları her daim sorabilirsiniz. Ayrıca yan taraftaki abonelik kutusundan abone olup yayınlanan yazılarımı anında mailinizde görebilirsiniz.

 95. Kader dedi ki:

  Merhaba ben 3 yıllık ingilizce öğretmeniyım ama öğretmenligi sevmiyorum normal memurluğa geçmek istiyorum.2 yıllık doğum iznine ayrılacağm bu zamanda sınava hazırlanmak istiyorum yanlış anlamadıysam p3 ten mi tercih yapmamz gerekiyor ve de dil puanı için yds ye mi girmemiz gerek. Bize kolaylik sağlıyor mu atamalarda çok sordum kusura bakmayın.Teşekkürler şimdiden.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, düz memur olarak atanmak için 2016 kpss ye girip en azından 87-88 puan almalısınız. 4001(herhangi bir lisans mezunu olmak) nitelik kodundan memur olacağınız için ve bu kodda dil puanı istemedikleri için çok faydası olmayacaktır. Ama siz gene de yds ye girip olaildiğince yüksek bir puan-derece alın. Maaş açısından katkısı olur. Bunun dışında yüksek puan alıp düz memurluğu kazandıktan sonra kurumunuzdan muvafakat(geçiş izni) belgesi almanız lazım. Ola ki bu belgeyi vermeyip sizi zora sokabilirler. Bunun dışında öğretmenlik memurluğa direkt geçiş konusunu araştırdınız mı hiç ?

 96. Ünal dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben biyoloji mezunuyum. Formasyon sertifikamda var ama alan ve eğitim gözümde büyüdüğü için sadece gk gy den yüksek puan yapma gibi bir düşüncem var. Siz ne dersiniz? Bu şekilde yapıp düz memurluk tercihi mi yapayım yoksa öğretmenlik için alan sınavı na da gireyim mi?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, açıkcası öğretmenlik atamalarından yana detaylı bilgim yok ama sanırsam son 37bin kişilik kontenjanda biyolojiye iyi bir kadro sayısı verildi diye biliyorum. Sonuçta öğretmenlik için de uğraşsanız gk-gy den yüksek puan almanız öğretmenlik puanınızı etkileyecektir. Gk gy de potansiyeliniz nedir bilmiyorum ama eğer ki 87-88 civari ve üstü puanları aşırı zorlanmadan yapabiliyorsanız düz memurluk için uğraşabilirsiniz.

 97. mağdur dedi ki:

  merhaba hocam ben muhasebe lisans mezunuyum alan sınavına girdim ciddi anlamda zor çok iyi çalışmam gerekiyor. düz memurluk sınavında kaç almam gerekiyor atanmam için ?
  teşekkür ederim..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar. Alan gerçekten de zorlu bir süreçtir. B grubu memurluk için çalışabilirsiniz. Bölümünüz diğer iibf bölümlerine nazaran daha az şansa sahip ama gene de 85 civarı bir puanla atanabilme şansınız olacaktır. Herşey kadro sayısına bağlı. Bu 85 puan 83 de olabilir 87 de olabilir. Olabildiğince 85 üstü puan almaya çalışın 2016 KPSS’de…

 98. Büşra dedi ki:

  Hocam düz memurluk toplam kontenjanı kaç kişi?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, her kılavuzda ayrı ayrı kadro sayısı mevcuttur. Bunu kılavuz yayınlanmadan bilemeyiz. Misal 2015 kasım atamasında bakalım kaç tane düz memur alımı yapılacak…

 99. hacer dedi ki:

  Selamün aleyküm hocam ben 2016 senesindeki kpss sınavına hazırlanmaya başlıyorum.ben yeni mezun olucam önümüzdeki seneye.
  1-)bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim kpss için bizim atama puanlarımız alımlarımız nasıl oluyor?
  2-)bilgisayar mühendisliği için ne kadar puan almak gerek?
  3-)Bilgisayar mühendisliğinde ANKARA için ne kadar puan almam gerek?
  .ayrıca düz memurluk anlatmışsınız düz memurluk tercih edebiliyorum yorumlardan anladığım kadarıyla peki
  4-)Düz memurlukda ANKARA için ne kadar almam gerek?
  5-)Atanabilmek için ne kadar almam gerek?.
  6-)Düz memurlukdan bilgisayar mühendisliği kadrosuna geçebiliyormuyum kurumsal içi geçişden?.
  7-)Son sorumda bilgisayar mühendisliğ maaşları ne kadar oluyor?
  8-)Düz memurluk maaşları ne kadar oluyor?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   A.s. merhabalar;

   1)2016 kpss gk-gy oturumuna girip elde edeceğiniz p3 puan türü ile tercih yapacaksınız.
   2)Alanınızdaki rakipler çok yüksek puanlar alıyor. En azından 86-87 almalısınız.
   3)Ankara, kadro unvanı ne olursa olsun en yüksek kapatan ildir. 87-88 almalısınız en az…
   5)88-89 dan aşağı kapatmaz kolay kolay…
   6)86 puan ile şansınız başlar… En az 86 civarı almaya bakın, tabi daha fazlasını almayı hedefleyin…
   7)657ye bağlı memurluklarda mühendisler 3300 ü geçkin maaş alıyor. Kit’lere atanırsanız 4000 civarı alırsınız.
   8)Düz memur şu an itibariyle 2080 tl civarı maaş almakla birlikte ocak ayında yaklaşık 2200 üstü maaş alacaktır…

 100. HACER dedi ki:

  Selamün aleyküm hocam ben 2016 senesindeki kpss sınavına hazırlanmaya başlıyorum.ben yeni mezun olucam önümüzdeki seneye.
  1-)bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim kpss için bizim atama puanlarımız alımlarımız nasıl oluyor?
  2-)bilgisayar mühendisliği için ne kadar puan almak gerek?
  3-)Bilgisayar mühendisliğinde ANKARA için ne kadar puan almam gerek?
  .ayrıca düz memurluk anlatmışsınız düz memurluk tercih edebiliyorum yorumlardan anladığım kadarıyla peki
  4-)Düz memurlukda ANKARA için ne kadar almam gerek?
  5-)Atanabilmek için ne kadar almam gerek?.

 101. sema dedi ki:

  merhaba ekrem bey . 2016 lisans kpss ye hazırlanıyorum . sizce dershaneye mi gitmeliyim yoksa program yapıp ewde mı calısmalıyım . işletme mezunuyum . en az atanmak için kaç puan almam lazım ç şimdiden teşekkurler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Altyapınız var ise ve çalışma ortamı bulabilecekseniz ve az bucuk da hevesiniz var ise dersaneye gerek yok, evde standart bir programla rahatlıkla çalışabilirsiniz.

 102. azra dedi ki:

  Ben lisans biyoloji mezunuyum şimdi önlisans acil tıp teknikerligi okudum 2016 kpss de lisans girip önlisans tercih yapicam sizce alimlar nasil olur kac puan almam gerekir

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Puanlar bakabildiğim kadarıyla düşük kapatıyor… Sanırsam 80 puan size hayli hayli yetecek. Puan kapasiteniz ne durumda bilmiyorum ama memur olursunuz sanırım.

 103. azra dedi ki:

  Ben lisans biyoloji mezunuyum şimdi önlisans acil tıp teknikerligi okudum 2016 kpss de lisans girip önlisans tercih yapicam sizce alimlar nasil olur kac puan almam gerekir

 104. arda gezer dedi ki:

  ekrem hocam ii günler. işletme lisans mezunuyum. 2016 kpss-b’ye girmeyi planlıyorum. sizce 2 yıl icinde garanti atanırsın dediginiz min. puan kactır ?? birde kendi ilim dısında bir yere atansam, kendi ilime tayinimi ne kadar süre icinde aldırabilirim ??

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam siz de az çok takip edebiliyorsunuz. Malum İİBF alımları giderek azalıyor. Bundan ötürü net bir durum yok ortada. Bana göre 85 puan almak gerekir. Tayin konusunda da atandığın kuruma göre değişen bir olaydır. Ama öyle kendi iline tayin olma gibi bişey sözkonusu değildir. Onun için sağlam bir referansınız olmalı. Ya da çok şanslı olmalısınız. En az 85 alacak şekilde çalışmalara devam edin hocam.

 105. ÖZGEN dedi ki:

  Merhaba hocam ben sanat tarihi mezunuyum. Bölümden çok az alım oluyor. O yüzden düz memurluk için hazırlanıcam. Size sorum memurluk için kütüphaneciliğe başvurabiliyor muyuz.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, kütüphaneci unvanlı kadrolara başvururken maalesef ki sanat tarihi bölümü aranmıyor. Sanırsam bilgi be belge yönetimi mezunlarından alıyorlar kütüphaneci kadrolarını… Sizin tek şansınız düz memurluk görünüyor… Onun için de 87-88 den aşağı puan almamalısınız…

 106. Hasan dedi ki:

  Hocam merhaba öncelikle . İşletme mezunuyum ve 2016 lisans kpss sine hazırlanmaya başladım . Bunun için dersaneye de yazılmayı düşünüyorum bugünlerde . Malumunuz genel kültür genel yetenek ve alana yüklenme durumum var . İşim gücüm de yok şu an çalışmıyorum ve hem dersane hem evde bu sene çalışmayı planlıyorum . Sağlam bir çalışmayla genel kültür genel yeteneğin mi üzerine tamamiyle düşmem lazım yoksa alan la beraber mi çalışma sistemi uygulamalıyım sizce ? P3 ten mi yerleşme olasılığım nasıl olur yada alan beni çok mu zorlar naçizane fikirlerinizi öğrenmek istiyorum ..

 107. ipek dedi ki:

  mrblar ekrem bey.ben bi konuda danışmak istiyorum.turizm işletmeciliği lisans mezunuyum kpss düz memurluk için sansım varmıdır.85 uzerı alınırsa.

 108. selin dedi ki:

  merhaba hocam, harita mühendisliği mezunuyum 2014 ve 2015 kpss ye girdim.mesleki teknik liselerde öğretmenlik kadrolarına başvuru yapacağım.merak ettiğim şey öğretmen olarak atanırsam 2014 kpss puanımı kullanıp merkezi atamalara da başvurabilirmiyim? yoksa öğretmenliğe atandığım için istifa edip beklemem mi lazım.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Başvurma hakkınız var ama başka bir 657 yi kazandığınız için ancak muvafakat(geçiş izni) belgesi ile geçebilirsiniz. Bunun dışında puanınız yüksek ise öğretmenlikten istifa edip 6 ay geçtikten sonraki atamlarda tercih verip atanabilirsiniz. Bu da atanamama ihtimali açısından riskli.

 109. vildan dedi ki:

  merhabalar ben 2015 önlisans turizm ve otel işletme mezunuyum kpss kursuna gidip hazırlanma kararı aldm fakat bu sürecte de lisans a tamamlamayı düşünüyorum.Bana önerebileceğiniz bölüm var mıdır gelecek için lisansa tamamlayabileceğim.Yüksek lisansta düşünüorum ama tabi sonrasında bana yardımcı olun lütfen:(

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, 4 yıllık açıktan tamamlayabileceğiniz kpss ye yönelik en ideal bölüm yine kamu yönetimi ya da işletmedir. Bana kalsa hiç 4 yıllık okumam, başka güzel bir iki yıllık okurum.

 110. kararsız dedi ki:

  merhabalar Ekrem bey ben önlisans turizm ve otelcilik okudum.kpss ye hazırlnmayı düşünüorum.Tabi bu sürecte açıktan tamamlayacagım önerdiğiniz bölüm var mıdır acaba gelecegim açısından .

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Valla bana kalsa iki yıllık başka bir bölüm okurum. Tabi bu benim düşüncem. 4 yıllık okuyacaksanız da kamu yönetimi ya da işletmeden tamamlayabilirsiniz.

 111. ARDA GEZER dedi ki:

  hocam biraz arastırdımda, 90 civarı puan icin, 120 sorudan 100 net bırakmak lazım gibi. sağlam bir puan hesaplama robotu varsa lütfen link atarmısınız.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba hocam, bu sınavın zorluğuna göre değişiyor. Misal 2012 ile 2014 kpss zorluğu farklıydı ve 2014te sanırsam daha düşük net ile daha yüksek puanlar alındı. Şimdilerde bizzat kpss nin sapması kullanılarak robotlar oluşturuluyor. Bu tarz robotlardan hesaplama yapın hocam. Bulursam bilgilendiririm sizi. Siz de hatırlatın gene hocam.

 112. Mercan dedi ki:

  Merhaba hocam Ben bu bilgisayar ve ogretim teknolojileri ogretmenligi mezunuyum.2015 kpss girdim ama ogretmenlik icin yeterli puani alamadim.zaten okullardaki bilgisayar derslerini de secmeli oluyo o yuzden ogretmenlikten de umudumu kestim Artik.benim kamuda 2016 kpss de Duz memurluk disinda secebilecegim bi alan var mi acaba? Simdiden tesekurler…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Maalesef ki hocam merkezi atamalarda düz memurluk dışında pek şansınız yok. Ama açıktan alımları da değerlendirebilirsiniz. Misal zabıt katipliği alımları olabilir.

 113. Berkay Okyar dedi ki:

  İyi günler ben kamu yönetimi mezunuyum 2016 kpss ye b grubundan hazırlanıyorum. Şöyle bir durum var. Benim tecilim Eylül 2016 da bitiyor. Şayet yüksek puan alırsam ne yapmam lazım . İlla gidip askerliğimi yapmam mı gerekiyor ? Tercih zamanlarında tercih nasıl yaparım bu durumda ? Teşekkür ederim şimdiden

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Askerdeyken tercih yapabilirsiniz. Hakkınız saklı kalır ve akabinde askerlik dönüşü başlarsınız. ZAten ilk atamada atanmanız için sağlam puan almalısınız. Askerliğinizi yapıp aradan çıkartın. O size engel değil. Askerde iken tercih ve atanma durumlarına ilişkin dpb görüşlerine de bakın hocam. Yalnız askerdeyken hakkınızın saklı kalma durumu 399a tabi kurumlarda sıkıntı yaratabilir. Bu sebeple 657’ye bağlı kadroları terci edin eğer askerde tercih yapacaksınız.

 114. serkan ozsoy dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 2016 kpss b grubuna hazırlanacağım. İşletme mezunuyum (lisans). Atanmam için kaç puan almam lazım veya kaç net aralığında olmam lazım teşekkür ediyorum

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Net aralığı sınavın zorluğuna göre değişen bişey olduğu için bu anlamda bişey demek mümkün değil hocam. Ama puan olarak 85 ve üstü almaya çalışın ki şansınızı yüksek tutun.

 115. sinan dedi ki:

  merhaba hocam ben kamu yönetimi mezunuyum yaş 35 düz memurluk için yaş sınırı var mı? bir de kpss de kaç puanla düz memur olurum

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam. Yaş sınırı düz memurlukta yok. Bölümünüz de fena değil. Bi gayret edip 85 ve üstü puana atabilirseniz kendinizi, memurluk kapısınızı aralarsınız. 2016 KPSS hazırlıklarına bir an önce başlayın hocam.

 116. Sinan dedi ki:

  Allah razı olsun hocam aydınlattığınız için 2016 kpss başladım çalışmaya kaç netle 85 ve üstü alabilirim.özel sektörde çalışıyorum vaktimde kısıtlı şimdiden çok teşekürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Net olayı sınavın zorluğuna göre değişiyor ama 80-85 net ve üstü yapmaya çalışın. Matematiğiniz çok fena değilse eminim yaparsınız. Yeter ki düzenli çalışın ve azimli olun.

 117. Yusuf dedi ki:

  merhabalar hocam ben 12.sınıf harita tapu kadastro bölümü meslek lisesi öğrencisiyim 2016 da yapılacak olan kpss sınavdan sonra atanma şansım,atanmak için almam gereken puan aralıkları ve kendi okuduğum bölümün memurluklarını tercih etmem durumunda bana bi kazancı getirisi var mıdır teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Değerli genç arkadaşım, çok güzel bir bölümün var.Bölümünden alım olması biraz şansa bir durum. Misal 2015/1 (en son kpss alımı) tercih kılavuzunu incelediğimde teiaş adlı kurum sizin bölümden 67 kişilik alım yapmış ve 75lere kadar düşmüş puanlar. Ama bir önceki alımda hiç alım yapılmamış senin alandan. Demek ki mezun sayısı az ve yüksek puanlı aday sayısı fazla değil. Eğer ki matematiğin fena seviyede değilse 2016 lise düzeyi kpss ye hazırlan ve 80 üstü puan almaya çalış. Eğer ki ufak da olsa alım da olursa bölümünden, Eminim ki rahat atanacaksın. Çok şanslısın, şansını değerlendir. Birçok kişi bu şekilde zamanında yönlendirilmediği için memur olma fırsatını kaçırıyor, sen kaçırma.

   • yusuf dedi ki:

    Çok teşekkürler hocam aklımda temel lise özel okul düşüncesi kararsızlığı da vardı şimdi kendi okulumda kalıp bölümümüm 4 yıllığına hazırlanıp bir yandan da kpss ye hazırlık yapacağım önerinizi değerlendireceğim teşekkürler

 118. selin dedi ki:

  Meraba hocam . Matematik bolum mezunlari duz memurluga atanmalari icin genel yet. genel kult. snavndan en az kac puaalmasi gerkiyor ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, geç cevap versem de kesin cevap vereceğimi bilmenizi isterim.
   Sorunuza gelecek olursak matematik bölümü kadrosu çok az veriliyor ve matematik mezunları da çok yüksek puan alıyor. 90 puandan aşağı almamanız lazım.

 119. selin dedi ki:

  Meraba hocam . Matematik bolum mezunlari duz memurluga atanmalari icin genel yet. genel kult. snavndan en az kac puan almasi gerkiyor 

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, geç cevap versem de kesin cevap vereceğimi bilmenizi isterim.
   Sorunuza gelecek olursak matematik bölümü kadrosu çok az veriliyor ve matematik mezunları da çok yüksek puan alıyor. 90 puandan aşağı almamanız lazım.

 120. nur dedi ki:

  Meraba hocam . Matematik bölum mezunları düz memur olmasi icin kpss den en az kac puan almasi gerekiyor

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, geç cevap versem de kesin cevap vereceğimi bilmenizi isterim.
   Sorunuza gelecek olursak matematik bölümü kadrosu çok az veriliyor ve matematik mezunları da çok yüksek puan alıyor. 90 puandan aşağı almamanız lazım.

 121. derya dedi ki:

  Merhaba ben onlisans bilgisayar progrmciligi bölümünden mezun oldum bu sene. Duz memur olmak için kaç puan ve hangi oturumdan sinava girmeliyim pek bilgim yok açıkçası bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, önlisans kpss ye girip cumartesi sabah yapılan genel kültür-genel yetenek oturumlarına gireceksiniz. Bölümünüz iyi bir bölüm, 83-84 ve üstü puan alırsanız atanabilirsiniz.

 122. nur dedi ki:

  Meraba hocam . Matematik bolum mezunlari kpss genel yetenek genel kultur snavindan en az kac puqnla atanir ? Bilgi verirseniz cok sevinirim

 123. nur dedi ki:

  Cok tesekkur ederim hocam . Kusurabakmayin yorumum iletilmedi sandigim icin bikac kere denedim :(bi sorum daha olucak matematik mezunlarna bankalar sinav aciyor mu

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hiç sorun değil. Sadece sorularınızın asla cevapsız kalmayacağını bilin. Bilmediğim bişey de olsa bilmiyorum derim veya araştırıp dönerim.
   Sorunuza gelecek olursak evet bankalar matematik mezunu da alabiliyor. Neticede hesap kitap ile ilintili bir bölüm. 2016 da heralde bankalar 10bine yakın alım yapacak. Takip edebilirsiniz bu alımları.

   • nur dedi ki:

    Peki hocam matematik mezunlarina kendi alanindan mi soruyolar ek olarak baska derslerde var mi ? Bu sene hazirlanmak istiyorm banka snavlarina ama tam olarak neye caliscami bilemedim 🙁 ayrica cok saolun cevaplariniz icin benim icin cok faydali oldu 🙂

 124. saffet doğan dedi ki:

  merhaba, halkla ilişkiler ve tanıtım mezunuyum, kpss girdiğim zaman illaki kendi bölümümden mi atanmam gerekecek yoksa düz memurluk gibi şansımız var mı? kpss tecrübem olmadığı için size soruyorum, teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, hem 3391(halkla ilişkiler) nitelik kodu ile hem de 3001(Herhangi bir önlisans mezunu olmak) nitelik kodu ile düz memurluk alımlarına başvurabilirsiniz.

 125. Gmz dedi ki:

  Hocam Merhabalar. .ben eğitim fakültesi mezunuyum ama alımlar çok azolduğu için çalışmaya başlayamıyorum ön yargılıyım olmayacak diye çalışamıyorum..önerileriniz nedir..başka neler yapabilirim memurluk adına..bölümüm sosyal bilgiler..Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığında alımlar oluyormuş bu konu hakkında da bilgi verirseniz sevinirim..Ayrıca açıktan okuyup bana kolaylık sağlayacak hangi bölümler var faydası olur mu

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam aöf de işletme vs önereceğim ama 4 yıl sonra bu bölümlerde de işler aşırı zorlaşacak. Bölümünüz dışında 4001 nitelik koduna sahip düz memurluk atamaları ile memur olabilirsiniz ama çok iyi çalışıp en azından 88 almaya çalışmalısınız. Herşey size bağlı, puan iyiyse sorun kalmaz. Ayrıca açıktan alım ilanlarını da takip edin hocam.

 126. emine koç dedi ki:

  merhabalar hocam

  ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum.şuan lisans işletme 3.sınıftayım fakat kamu olarak bölümümü değiştirmek istiyorum.sizce kpssye bilgisayar programcılığından atanma şansım nedir.bilgi verebilirmisiniz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Ha işletme ha kamu… Birbirine karşı çok büyük fark yaratacak bölümler değil. Aynı sayılırlar. bilgisayar programcılığı güzel bir bölüm ve lisans işletme ye göre atanma şansınız daha yüksek…

 127. HARUN dedi ki:

  merhabalar,elektrik elektronik bölümü mezunuyum kaç puanla kesın atanırım

 128. ceylan dedi ki:

  Merhaba hocam ben fizik son sinif ogrencisiyim formasyon almadim duz memurluk dusunuyorum iyi bir puanla sadece memur olabilir miyim?

 129. Feyza dedi ki:

  Hocam kamu yönetimi mezunuyum 2015 kpss a dan puan aralığım 75-83 arasında p3 puanım 88… kpss a ya isteyerek hazırlandım ama şu anda uzun ve zahmetli bi çalışma temposundan sonra hala kurumların gözle görülür bi alım yapmamasından dolayı çok umutsuzum kafayı toplayıp kurum sınavlarına hazırlanamıyorum bu yıl tekrar hazırlanıp b grubundan mı şansımı denemeliyim bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü gerçekten çıkmazlardayım :(( şimdiden teşekkürler..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam. Lafa maşallah diyerek giriş yapayım. Demek ki kpss a grubu için de b grubu için de bir temeliniz var. Tavsiyem; b grubu memurluğa yönelik çalışmanızdır. Ama a grubunu boşverin diyemem. Yani gk-gy ağırlıklı çalışın. Neticede a grubu puanları da yüzde 30 oranında etkiliyor gk-gy puanı. Eğer ki gk-gy yi fazla tempo harcamadan hallederseniz geçmiş bilgilerinizle birlikte a grubuna da göz gezdirin. Çok daha sağlıklı olacaktır. A grubu daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi ciddi meşakkat isteyen ve hedefe anında varılamayan bir süreç.

   • oktay dedi ki:

    slm hocm bana bır konuda yardmcı olurmusunz bn turızm işletmeciği 3 sınıf öğrencisym bizde öğretmnlkler varmı bu konu hakkında bir bilginz varsa benı aydınltrmısınz şimdiden teşekürler

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Elbetteki şansınız var ama bu bölümden öğretmenlik alımı neredeyse hiç yapılmıyor ve yapılacak gibi görünmüyor. teknik açıdan şans olsa da fiili duruma baktığımızda işler zor görünüyor hocam.

     • emel dedi ki:

      Merhaba hocam ben türk dili ve edebiyatı 4. Sınıf ögrencisiyim ama sınava önlisanstan hazirlanmayi düşünüyorum düz memurluk için ortalama kaç puan almalıyım. Şimdiden teşekkürler

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Sanırım daha önceden önlisans bitirmişliğiniz var… Nedir bu bitirdiğiniz önlisans bölümü? Eğer ki önlisanstan genel nitelik kodu(3001) ile atanamk istiyorsanız en az 87-88 almalısınız ki şansınız başlasın.

     • emel dedi ki:

      Merhaba hocam ben türk dili ve edebiyatı 4. Sınıf ögrencisiyim ama sınava önlisanstan hazirlanmayi düşünüyorum düz memurluk için ortalama kaç puan almalıyım. Şimdiden teşekkürler

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Merhabalar, daha önceki yorumunuzu cevapladım.

 130. oktay dedi ki:

  slm hocam oncelkle görüşlerinze biraz ikkt ettm cok dıkktlı yorum yapıyusnuz bn size bir soru yöneltmek istyrum hocm turzm işletme 3 sınıf öğrencisiyim bizde formaysyon alrak öğretmn olbiyruz acaba atama sıkıntısı cekrmıyız simdiden teşekür ederm

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam maalesef ki alanınızdan öğretmenlik alımı neredeyse hiç yapılmıyor. bu açıdan işiniz zor. Ancak düz memurluk açısından şansınız var onun için de en az 88 puan almalısınız. Lakin bölümünüzden çok fazla öğretmenlik adayı olacağını ve bunların çok fazla yüksek puan alma kapasitesi olmayacağını tahmin ederek olası bir 50-100 kişilik turizm öğretmeni alımı ile ummadığınız anda öğretmen de olabilirsiniz. bu sebeple öğretmenlik sınavında da bir puan bulundurun bence.

 131. halil dedi ki:

  Hocam ben 11. Sınıftayım ve kpssye girmek istiyorum. Bi andanda üniversite sınavına girmek istiyorum kafam çok karışık hem kpss hemde üniversite sınavına nasil hazirlancam bide okul var ne yapacam bilmiyorum. Ne yapmalıyım ilk önce kpss e için mi hazırlanmalıyım.lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmam gerek bu sene lise 3 e geçtim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Öncelik kesinlikle universite olacak tabiki. Lise düzeyi alımlar zaten cok cok az. Bu sebeple universiteye girmeye çalış önce. Ama deneme amaçlı kpss ye de girerek tecrübe edinebilirsin. En azından sistemi öğrenirsin.

 132. Fırat dedi ki:

  Merhabalar hocam ben türkçe öğretmenliği ogrencisiyim 3 sınıf. Bazı şartlar gereği memurluk sınavına girmeyi düşünüyorum . Düz memurluk okurken yapma imkanım var mı ? Kaç puan almam gerekiyor. Ve inşallah atanirsam bir yıl sonra öğretmen olmak için memurluktan ayrılma gibi bir şansım var mı ? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Memurken okuma imkanın var ama bazı şeyleirn bir araya gelmesi gerekiyor ve bu hiç de kolay değil. Öncelikle universitede yoklama sorunu olmaması lazım ki sorun olmasın. Bunun yanı sıra atandığın kurumun müdürü bu konuda sana esneklik sağlayabilecek bir iyiniyete sahip olmalı. Eğer ki memur olursan daha sonra da öğretmenliğe geçmek istersen çalıştığın yerden muvafakat(geçiş izni) belgesi alman gerekiyor. Bir üst düzey memurluk olduğu için bu belgenin sana verilmesinde bir zorluk çıkartılacağını da düşünmüyorum.

 133. ibo dedi ki:

  Hocam ben lise 3 e geçtim 2016 kpss ye gircem ve imam hatipde okuyorum. Atanabilmem için kaç puan almam gerek ? Hocam birde ilk önce kpss e için mi hazırlanmalıyım yoksa üniversite sınavı için mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

 134. DENİZ dedi ki:

  Merhaba hocam önlisans laborant ve veteriner sağlık bölümü mezunuyum kendi bölümümde atama yok 2016 kpss hazırlanıp 3001 den tercih yapmayı düşünüyorum düz memur olarak 2016 ilk atamada rahat birşekilde atanmak için kaç puan almam gerekiyor ve sıralamamın kaç olması gerekiyor. Ayrıca 2016 kpss hazırlıkta bana neler önerirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim. [2014 kpss puanım 72 matematiğim iyi sayılır ama tarihim aşırı kötü ne yapacağım bilmiyorum lütfen bana yardım edin]

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba hocam, puan ve sıralama olayını kadro sayısı belirler. Ben sadece geçmişten yola çıkarak derleme yapıyorum. 90üstü puan ile ilk atamada memur olma şansınız normal şartlarda mümkündür. Ama 89 da olabilir bu puan…
   Siz en kötü 88üstüne atın kendinizi…

   Tarih için 3-4farklı kaynaktan çalışın. Eminim çok daha faydalı olacaktır.
   Türkçeye de çok önem verin

  • Zehra dedi ki:

   Merhabalar ekrem bey oncelikle verdiginiz bilgilerden dolayi tesekkurler.Ben I.h.l mezunuyum. m.e.b almis oldugumuz sertifikalarin bize kpss de ne gibi bir faydasi olur yada olmaz vede Alan konusunda durumumuz nedir.Tesekkurler.

   • Ekrem Özdemir dedi ki:

    Merhabalar, ihl olarak alım yapılmıyor gibi bişey. Yani çok avantajı yok. Alım yapılsa puanlar çok aşırı yüksek kapatmaz ama alımı yok bu alanın. Mebden hangi sertifikaları aldınız mesela? Bilgisayar sertifikası vs ise bunun bir avantajı olmaz çünkü herkeste var…

    Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 135. sevim dedi ki:

  Kolay gelsin benimde bir çok sorum olacak ben aof işletme meznuyum bu yıl KPSS hazırlanmaya karar verdim b kadro için fakat aof mezunu olduğum için çok tedirginim bizimde kpssde iyi bir puan yapmamız durumunda sansimz varmı? Ve bilgisayar isletmenligi sertifikası almaya gerek var mi? Tesekkurler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, aöf mezunu olmanız farketmez. Yalnız aöf de bilgisayar dersi yok diye biliyorum. O sebeble elinizde bilgisayar sertifikası bulundurun. Atanma olarak da 85 üstü puan almaya çalışın.

 136. mustafa kanliel dedi ki:

  Hocamm merhaba Öncelikle paylastigiz bilgiler icin tesekur ederim hocam Ben maliye bölüm lisans mezunuyum derdime gelince b den hazırlanmak istiyordum hem sağlam bi temelim var ve bol vaktim var ki alan için de bol vaktim var fakat temelim yok beni korkutan durum ise b den hazırlandığım takdir de 80 üstü bi puan alırsam sizce atanma ihtimalim var mı eğitim hayatım boyunca çok fazla zaman kaybım oldu suan 28 yaşındayım bir arkadaşımla konuştum ortak bi arkadaşımız kpss b den 87 almış ve atanımadı doğal olarak bu beni Düşündürdü sizce ne yapmalıyım b den hazırlanmak doğru bi karar mi yoksa 1 sene boyunca alana hazırlanmak mi ayrica alan için gerekli olan maddi durumum yok sizce b den sağlam olan temelim ile b den beklentilerim olumlu sonuç verir mi şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim hayırlı geceler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba hocam, öncelikle o arkadaşının aşamalardan puanlardan ya haberi yok da başka bir yanlışı var. Bu arkadaşın 2014kpss ile atanamadıysa daha önümüzde iki atama var. Eğer ki bu puanı 2012kpss de alıp atanamadıysa o onun hatası. Sana gelecek olursak B grubu kpss ye saglam bir şekilde çalışıp 85ve üstü puan almaya çalış. Maliye diger İİBF bölümlerine kıyasla şansı biraz daha az olan bir bölüm ama gene de 85üstü bir.puanla iyi bir atama şansı elde edebilirsiniz. Tabi bizim burdaki atanma kastımız herhangi bir il veya kadro kısıtı konmaması durumu için geçerlidir

 137. sevim dedi ki:

  Teşekkürler hocam bu bilgi beni rahatlattı fakat bir sorum daha olacak b kadro için 85uzeri yapmamiz durumunda atanabilirmiyiz alım az kadro acilmiyo.vs seyler söyleniyor ve alandan hazırlanmak gibi zorlu bi surece hazırlanmak beni şimdiden korkutuyo aklım çok karisik

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Sorunuzun cevabı çok basit. Alandan hazırlanmak gözünüzü çok korkutuyorsa biraz daha fazla ağırlık ve tempo vererek b grubuna çalışacaksınız ve 85 değil de 87-88 alıp atanma ihtimalinizi %99 lara çıkaracaksınız. Elbette ki alımlar da azalıyor ama ona göre puanınızı da arttırıp şansınızı yükseltebilirsiniz.

 138. funda dedi ki:

  sağlık yönetimi atamaları hakknda ne düşünüyrsunuz ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sağlık ile ilgili atamaların son zamanlardaki istifalar vs nedeniyle çok daha artacağını düşünüyorum. Bunun yanısıra sağlık yönetimi bölümüne de bir miktar yansıyacaktır bu artış umarım. Ama ne derece bilemiyorum. Misal 2015/1 son alımda sadece 21 kişilik bir alım yapılmış ama gene de iyi bir düşük puanda kapamış.

 139. Binnur dedi ki:

  Merhaba hocam ben ön lisans bankacılık ve sigortacılık okuyorum bu yıl son senem 2016 kpss ye girip sgk ya girmek istiyorum kaç almam gerekiyo veya sözleşmeli olarak çalışabilir miyim?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Sözleşmeli olarak da çalışabilirsiniz ama sözleşmeli personel alımı yapılması gerekiyor. bu alımların puanları da ösym vasıtasıyla yapılmadığı için yüksek kapatıyor.

 140. Binnur dedi ki:

  Merhaba hocam ben ön lisans bankacılık ve sigortacılık okuyorum son sınıftayım 2016 kpss banka sınavlarına gircem ama ben sgk ya girmek istiyorum kaç almam lazım birde sözleşmeli olarak çalışabilir mi?banka için kaç almalıyım.

 141. Binnur dedi ki:

  Merhaba hocam ben ön lisans bankacılık ve sigortacılık okuyorum son sınıftayım 2016 kpss gircem ama ben sgk ya girmek istiyorum kaç almam gerekiyo veya sözleşmeli olarak çalışabilir miyim banka sınavı içinde kaç almam lazım

 142. Binnur dedi ki:

  Merhaba hocam ben ön lisans bankacılık ve sigortacılık okuyorum son sınıftayım 2016 kpss gircem ama ben sgk istiyorum onun için de kaç puan almam gerekiyor banka sınavı içinde kaç almalıyım

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, geç dönüş yaptığım için kusuruma bakmayın. Geç dönüş yapsam da kesinlikle cevapsız bırakmayacağımı bilin. Sorunuza gelecek olursak bankacılık sınavları için bankaların kendi yaptığı sınavlara girmeniz gerekiyor. Onların daha önce yaptıkları sınavlardaki taban puanlarınızı incelemenizi tavsiye ederim. Bunun dışında sgk da zaman zaman bankacılık bölümünden ed alım yapıyor lakin bankacılık bölümü yanısıra 3-4 farklı bölümden de alım yaptığı için taban puanları çok düşük kapatmıyor. Bu sebeple 85 üstü puan almanız iyi olacaktır.

 143. yakup dedi ki:

  Mrb hocam ben sağlık yönetimi okuyorum son sınıftayim kpss den hangi puan türünden yada kpss a mi kpss b den mi atamamiz var yardimci olursaniz sevinirim Teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam. KPSS lisans nitelik kodlarını da incelerseniz bölümünüzün nitelik kodunun 4597 olduğunu göreceksiniz. 4597 nitelik kodundan alınan kadrolara başvrabilirsiniz. Elbette ki kpss b grubu sınava gireceksiniz. Yani 2016 temmuzdaki sınava… Yine Aklınıza bişey takılırsa sorabilirsiniz.

 144. tuğçe demir dedi ki:

  ben 2 yıllık grafık tasarımı okuyorum dgsyı duymustum ama kpssyı anlamadım arastırdımda henuz bısey anlamıs degılım kppsye ne zaman gırılıyo gırınce noluyo yardımcı olurmusunuz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba, lise ve önlisans düzeyi mezunlar eylül ayında yapılan kpss ye giriyor. Her çift yılda yapılan eylül ayındaki kpss’ye hazırlanacaksınız. Bölümünüzden yapılan kpss alımlarına veya genel nitelik kodu olan 3001 nitelik kodundan tercihte bulunabilirsiniz. Yazılarımda tamamını detaylı yazdım. Emin olun net bir şekilde anlayacaksınız. aklınıza takılanları gene sorabilirsiniz.

 145. handan dedi ki:

  merhaba şu an için 34 yaşında bir bayanım seneye kpss b grubuna p3 puan türünden hazırlanıp hazırlanmamak konusunda kararsızım zira öncelikle yaş sonrada atama konusunda sıkıntı yaşarmıyım bilemiyorum. istanbul avrupa yakası olabilir ancak buralarda açık pozisyon ilanı çok fazla yok mu bu talep yoğunluğunda 3-5 kadro için emek harcamaya değer mi 2 senede atanamazsam da tekrar sınava girmem gerekecek mi diye emin olamıyorum bu düşündüklerimde haklımıyım? teşekkürler..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sanırsam bölümünüzü yazmamışsınız. Şimdi hocam yaştan yana dert etmeyin. 40yaşında uğraşan da var. Düz memurluk için yaş kısıtı yok. Bunun dışında memur olmak artık çok zor. Seçim yapma olayını kenara bırakmalısınız. Her yere gidebilmelisiniz. Aksi takdirde çok yüksek puan almanız icap edecektir. Mesele şu; her şartta memur olmak istiyor musunuz?

 146. pinar kayiskiran dedi ki:

  mrb hocam bana yardimci olur musunuz? ben onlisans mezunuyum is sagligi ve guvenligi bolumunden. bolumumu sevmiyorum. baska bolumden atanma sansim var mi? varsa hangi bolume kac puan ile atanabilirim? baska bir sorum daha var hocam saglik ile ilgili bolumlerden tercih yapabilme sansim var mi? ( tesekkurler)

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, siz sadece mezun olduğunuz bölümden yapılan alımlara başvurabilirsiniz. Bunun dışında tüm önlisans bölümlerinin tercih edebileceği 3001 nitelik kodundan da atanabilme şansınız var ama 88ve üstü bir yüksek puan almanız gerekir.

 147. Burcu dedi ki:

  hocam meraba ben oncelıkle bır ay sonra örgün ogretım bankaclk ve sıgortaclık bolumnden mezun olacgm.ben malıye ve ılktısaddan 4yıla tamamlamak istıyorum tabı bunu seneye yapacagm bu sene kayıtlata yetişemıyorum .sıze gore hangı bolımden 4yıla tamamlarsam kpss de daha ıyı bır ıs sahbı olablr ve trrch yapablrm ?bn kpss ıle ilgilenmedm hc,bu konudada hc bır bılgim yok ben bu sene bos oldugum ıcn kpss ye hazrlansam dıye dusunuyorum dershnede. ama 2yıl tamamladktn snra gıreblcgm dmı kpss ye uzun bır ara var .bırde bn kpss de malıye veya ıktısad bolımnden mezun olunca bu bolumlerle ilgılo trrch yapablgm meslekler lıstesne nerden bakablrm?hangı puan turlerne bakmam gerekır kafam cok karsk anlamakta zorluk cekıyorm bır an one arastrp karar verıp kpss kursna başlamak ıstyrm

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, kafanız hiç karışmasın. Şimdi öncelikle 2016 önlisans kpss için hazırlanmaya başlayın. Bunun yanısıra bana göre kamu yönetimi bölümünden 4e tamamlayın. Eğer maliye-iktisat arasından seçim yapacaksınız iktisatı seçin. Kpss memurluk kategorisinde yer alan tüm yazılarımı okursanız emin olun kpss yi çok iyi kavrarsınız.

 148. Eda dedi ki:

  Merhaba hocam ben sağlık yönetimi 3. sınıf öğrencisiyim ve mezun olunca memurluk istiyorum ama biliyorum ki bizim bölümün ataması çok az.Kpss hakkında da pek bilgim yok.Şimdi size sorum şu kendi bölümüm dışında memur olma şansım var mı? Yoksa sadece sağlık yönetiminden mi memur olabiliyorum

 149. OĞUZHAN dedi ki:

  İyi günler. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 4.sınıf öğrencisiyim. Bölümümle ilgili KPSS atamaları hakkında çok bilgim yok. Çevremde okuduğum bölümle ilgili atamaların iyi olduğu söyleniyor. Alan kpss den uzmanlık müfettişlik için kaç puan almam gerekiyor? Bunun dışında P3 puan türünden atanmak istersem ortalama kaç puan almalıyım ve hangi kurumlarda görev alabilirimP

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam. Bölümünüzün nitelik kodu 4429 olarak geçiyor. Herhangi bir tercih kılavuzunu açıp 4429 nitelik kodunu arattığınızda hangi kurumların alım yaptığını ağaı yukarı görmüş olursunuz. İİBF içindeki bölümlere nazaran alımı az olan bölümlerden biri olmakla birlikte genel anlamda bakılınca fena olmayan bir bölüm. Düz memurluğa atanmak için en azından 85 ve üstü almaya çalışın. Bundan 4-5 yıl öncesine kadar neredeyse 80 altında puanlarla atanma imkanı vardı ama işler değişti. A grubundan mesleklere başvurmak için genel de 80 puan barajı konuyor. Bazen de 75 e düşüyor. Ona göre hareket edebilirsiniz. A grubu puanlarınızı da 85 civarında tutmaya çalışın.

 150. deniz dedi ki:

  hocam hayırlı bayramlar
  ben aöf dış ticaret 1 sınıftayım 2016 kpss kendimce hazırlanıyorum önlisans aöf bitmeden kpss için önlisans mı yoksa lise düzeyinde mi sınava girebilirim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, çok teşekkür ederim, size de iyi bayramlar dilerim. Zaten düz memurluk için biraz sabrınız var ise kendinizce hazırlanmak da siz yetecektir. Lise düzeyi alımlar artık çok az oluyor. Yani 92-93 puandan aşağı atanma imkanı oluşmuyor. Benim tavsiyem önlisans seviyesinden girmenizdir. 2016 kpss sınavı 2018 haziran atamasına kadar geçerlidir. Siz herhangi bir sıkıntı olmazsa hangi tarihte mezun durumda oluyorsunuz?

 151. HATİCE dedi ki:

  hocam merhaba ben lisans işletme son sınıftayım kpss ye gireceğim fakat çok fazla bilgim yok. sorulardan ve sizin vemiş olduğunuz cvplardan anladımki sadece b grubu sınavlara girsek yeterli düz memeurluk için işletme bölümü için ayrıyeten olan bölüm sınavlarına girmek istiyorum ama bunda zorlanacağımı biliyorum nasıl yapacağım hakkında kararsız kaldım çok fazla bilgim olmamasıda buna etki etti tabi yardımcı olursanız sevinirim hocam

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Anladığım kadarıyla A grubu memurluk istiyorsunuz. İşletme mezunu olarak elbette hazırlanabilirsiniz. Lakin zor bir süreç. İşletme, iktisat, kamu yönetimi, muhasebe, hukuk derslerini içeren pazar sabahı oturumlarına girmeniz gerekiyor. Çalışma prensibi açışından stressiz, disiplinli, programlı bir çalışma düzeni hazırlamalısınız. Bu kitapları temin edip bir an evvel çalışmalısınız. Şu yazımı okursanız beni daha iyi anlarsınız emin olun. http://www.bakalimbilelim.com/kpss-a-grubu-mu-kpss-b-grubu-mu-calismaliyim/

 152. sheyda dedi ki:

  Hocam merhaba benim sorum su önlisans buro yönetimi ve sekreterlik mezun uyum sonrasinda aof işletme mezun uyum.2016 KPSS de çift yıl olacag için sadece duz memur ataması mi yapılacak yanı A grubu kadrolara ayni yıl atama yapılmayacak mi? Nasıl bir çalışma sistemi izlemeliyim? Bilgisayar iletkenliği sertifikası yerine de önceki okuduğum önlisans diploması yerine geçer mi?benim sertifika yok çünkü.önlisans2009 yyılında aof yu 2013 yılında mezun oldum.aramalarda mezuniyet yılının etkisi var mıdır?bütün oturumlarda sınava girmek mantıklı mi nasıl neye hazırlamayı? Çok tesekkur ederim hepimiz adına.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, tek yıllarda sadece A grubu kpss var iken çift yıllarda hem a grubu hem de düz memurluk sınavı vardır. Yani bu 2016 kpss de A grubunun yanısıra genel kültür genel yetenek oturumu sonucu elde edeceğiniz p3 puanı ile düz memurluk atamalarına da başvuru yapabilirsiniz. Önlisans büro mezunu iseniz muhtemelen bilgisayar dersi görmüşsünüzdür. Bu da sertifika yerine geçer zaten. Mezuniyet yılı atamalara etki etmez. Bunun dışında iyi bir a grubu dersleri temeliniz yok ise kesinlikle düz memurluk için hazırlanın. A grubu çalışmak çok zorlayacaktır size. Sadece genel kültür genel yetenek oturumuna grmenizi tavsiye ederim. Eğer ki vereceğiniz 50-100 tl sizi çok zora sokmayacaksa deneme amaçlı a grubu oturumuna da girebilirsiniz. Ben de sizlere çok teşekkür ederim.

 153. sheyda dedi ki:

  Hocam duzgun yazamamışim kusura bakmayın lütfen.

 154. esra dedi ki:

  Merhaba, matematik mezunuyum. İyi bir yds puanıyla A grubundan 2016 da atanma şansım var mı? Teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Elbette ki var. YDS’den yüksek bir puan almak her zaman çok iyi bir avantajdır. Matematik mezunu alımı yapan ve yds puanı isteyen bir alımda çok büyük avantaj elde edersiniz. Birçok rakibi elersiniz. Misal http://ilan.memurlar.net/ilan/33442/ linkte gelir uzman yardımcısı alım ilanı var. Matematik mezunu da alıyor. Eğer ki yds de isteseydi yüksek dil puanı olan matematik mezunu birisi çok büyük avantaj yakalardı.

 155. merve dedi ki:

  Merhaba, ben biyoloji mezunuyum. Özel sektörde çalışmakla birlikte 2016 kpss ye hazırlanmayı düşünüyorum. İşimin zor olduğunu biliyorum, kendi bölümüm ve 4001 nolu kadroları denicem bunların dışında önerebileceğiniz başka kurumlar varmıdır?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, bunlar dışında açıktan alımları da takip etmenizi öneririm size. Açıktan alımlarla da memurluk şansı elde edebilirsiniz. Her ne kadar mülakat aşaması insanı yorsa da denenmeye değer bir memur olma şansı barındırmaktadır.

 156. Erkan dedi ki:

  Merhabalar

  Detaylı ve karışık bir soru soracağım umarım cevap alabilirim 🙂

  Ben bu sene Büro Yönetimi (Önlisans) bölümünden mezun oldum. Hedefim 2016 kpss gerek kendi bölüm kodundan gerekse 3001den atanmak. Ama kpss kazanamazsam diye yine dgs girmeyi düşünüyorum sorun şu ki Büro Yönetiminin dgs bölümleri bana göre değil, olursa sağlık yöneticiliğini okumayı düşünüyorum ama onunda kpss ataması yok gibi bir şey. Bugün aöfe başvuruda bulunmayı düşünüyorum gerçi daha kayıtlar yeni başladı ama sizce hangi bölümü tercih etmeliyim aöf de ? Direk 3.sınıftan başlayacağım. İşletme – İktisat arasında gidip geliyorum işletme daha ağır basıyor. Diğer aklıma takılan konu ise Aöfden bir bölümü seçip kayıt olduk diyelim kpss için Önlisansdan mı girmeliyim yoksa misal aöf işletme bitirip lisans dan mı girmeliyim ? Cevabınızı beklemekteyim, cevabınızı ayrıca e-mail olarak atarsanız sevinirim. Teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, hiç karışık bir soru değil merak etmeyin. Ayrıca bilin ki cevapsız soru bırakmam, geç de olsa cevap atarım.

   Sorunuza gelecek olursak ben şöyle özet bir cevap vereyim. Önlisanstan kpss ye girmenizi tavsiye ederim. Bunun dışında aöf olarak iktisat-işletme ikileminde kaldıysanız işletmeyi tercih edin. İktisat’a göre az buçuk daha fazla şansı olması ve iktisat’a göre daha kolay(bölüm zorluğu açısından) bir bölüm olması nedeniyle bunu söylüyorum. Önlisans kpss’den sonra dilerseniz lisans kpss’ye de girebilirsiniz. Lisans’Tan mezun olduktan sonra lisans kpss puanınızı da atamalarda kullanabilirsiniz. Cevap alamadığınız veya soracağınız farklı sorular var ise yine yazabilirsiniz.

   • Erkan dedi ki:

    Merhaba

    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. 2016 Ön lisans kpss ye girdikten sonra başaramazsam 2018 döneminde aöf işletme okursam mezun olma ihtimalim olcak. Yani bu dönemde ön lisansdan mı girmeliyim yoksa lisansdan mı girmeliyim ? Siz hangisini daha avantajlı görüyorsunuz ? Büro Yönetimi mi yoksa işletmemi

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Önlisans ı her daim şanslı görüyorum. Son 4-5 yıldır önlisans a bir dönüş var memurlukta. Ayrıca iibf mezun sayısı hızla artıyor. Büroda daha şanslı olursunuz bence. Tabi bu benim tecrübelerim ve öngörülerim doğrultusunda bir yorumdur.

 157. Muammer dedi ki:

  Merhabalar ben Turizm ve seyahat hizmetleri onlisans bolumunden bu sene mezun oldum ve simdi aof kayit olmayi dusunuyorum sizce hangi bolum kpss icin daha mantikli ?Bir de 2014 te kpss girdim onlisans duzeyinde ve 71 paun aldim kasimda tercih yapicam belki bisey olur diye ama hic umidim yok ve benim sorum sizce nasil bir yol izlemeliyim yardimci olurmusunuz .. Simdiden Tesekkurler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, kamu yönetimi veya işletme okumanızı tavsiye ederim. 71 puan ile maalesef ki şansınız yok denecek kadar az. Bir yandan açıktan alımları da takip edin.

 158. Ömür dedi ki:

  Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkürler , su ürünleri mühendisliği mezunuyum malum alımlar yok denecek kadar az , düz memurluk istiyorum nasip olursa geçi şansımızı bir kere daha demeyeceğiz bir önceki puan 69 çok düşük bir puan idi,
  Benim sorum kardeşim herhangi bor düz memurluk için hangi yolu izlemem gerek 4001 den tercih yapacağım sanırım nasıl olcak yardımcı olursan sevinirim

 159. Ömür dedi ki:

  Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkürler , su ürünleri mühendisliği mezunuyum malum alımlar yok denecek kadar az , düz memurluk istiyorum nasip olursa geçi şansımızı bir kere daha deneyeceğiz bir önceki puan 69 çok düşük bir puan idi,
  Benim sorum kardeşim herhangi bir düz memurluk için hangi yolu izlemem gerek 4001 den tercih yapacağım sanırım nasıl olcak yardımcı olursan sevinirim, durum çok karışık puan tablo falan çıkamadım işin içinden , kaç puan almak lazim nasıl olur ? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, malum her bölüm için artık memur olmak zor. En şanslı grup sağlıkçılar ve öğretmenler yine. Ülkenin 3 tarafı sularla kaplı ama ne hikmetse bu alanda ilerleme kaydedilmiyor. Gelelim işin özüne. Maalesef ki bölümünüzden alım olmuyor. Tek şansınız 4001. Bunun için de en az 87/88 almaya çalışmalısınız. Olabildiğince yüksek puan almaya bakın. Nitekim açıktan alımlarda da şansınız olabilir.

   • Ömür dedi ki:

    Hocam dönüş yaptığınız için tesekkur ederim başvuru için en yakin tarih 2016 sanırım, 4001 kadrolarına da baktım dediğiniz gibi puanlar ortada , yılda sanırım düz memurluk için 2 atama olacak , kafalar karışık kpss p3 puanı vs.â gurubu b grubu benim izlemem gereken yol ne olcak ?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Hiç kafanızı karıştırmayın. 2016 kpss lisans sınavına hazırlanacaksınız. Cumartesi sabah yapılan ve herkesin girdiği genel kültür-genel yetenek oturumuna gireceksiniz, bu alana çalışacaksınız. Yani kpss b grubu memurluk alanıdır bu. Dediğiniz gibi yılda iki atama oluyor. 2 yılda 4 atama hakkınız olacak. En az 88 almaya çalışın ve bir an önce sınava çalışın…

 160. metin dedi ki:

  Ekrem bey facebook adresiniz varsa verebilir misiniz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Facebook bakalimbilelimm adlı sayfam var. Lakin aktif değilim sosyal medyada. Sorularınızı buradan sorabilirsiniz. Geç de olsa sorularını kesinlikle cevaplayacağımı bilmenizi isterim.

 161. metin dedi ki:

  Ekrem bey iktisat mezunuyum ve ne yapacagim bilmiyorym yas 30 artik vaktim de kalmadi bana bi yol gosterir misiniz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Yaş konusundan başlayalım hocam. Yaş açısından hiçbir sorun yok. Millet 40 yaşında kpss yi zorluyor. Bu anlamda rahat hissedin. Yolun ortasında gibi düşünün kendinizi. 2016 kpss güzel bir fırsat… Fena olmayan bir matematik temeline sahip iseniz işiniz zor değil. Bir an önce genel kültür genel yetenek alanına çalışmaya başlayın. Alacağınız 85 üstü bir puanla atanma şansınızı ortayla-yüksek arası tutabilirsiniz. Bunun yanısıra açıktan alımlarda da şans bulabilirsiniz. Kafanızı boşaltın ve sadece belli bir düzende stressiz şekilde hazırlanmaya başlayın.

 162. Merhaba hocam. biraz konuyu saptırmış gibi olabilirim ama benimde size bir sorum olucak. cavaplar iseniz çok minnettar olurum. ben bu yıl siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden mezun oldum. okulu da erken bitirdim kendime zaman açıp ales ve yds calısmak için. az biraz yds alt yapısı yaptım. alese de biraz alt yapım var . velhasıl kelam bölümümden yuksek lisansı kazandım fakat tam bu noktada öyp’yi kaldırdılar. artık işler tamamen cari alımlara kaldı. Tam da bu noktada benim kafam allak bullak oldu. İnsanlar sürekli söylenmeye başladı. ÖYP bilerek kaldırıldı, torpile zemin hazırlıyorlar falan fistan. Sizce yüksek lisansa devam edip akademisyenliğe mi yönelmeliyim, yoksa yönümü kpss b ye mi çevirmeliyim. sizce hangi yolu seçersem mesleğe ulaşma ihtimalim fazla olur ? . Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sizin iş hayatınıza yön verecek şekilde bir cevap vermem doğru olmaz asla. Sadece şunu diyeyim size. Bana göre akademisyenlik için yolunuza devam edin. Bunu arzuladığınızı görüyorum. KPSS b için de bir yandan çalışabilirsiniz. Ales vs derken zaten bir KPSS mantığı oturmuştur sizde. Matematik de çok kötü değilse aşırıya kaçmayan bir çalışma temposu ile 85 ve üstü p3 puanı yapabilirsiniz.Bu puan da sizi memur yapma konusunda çok şanslı kılar. Düz memur olunca da akademisyenlik için gene uğraşırsınız.

 163. sevilay dedi ki:

  mrb. lisans mezunu birisi hem lisans kpss’ye hemde lise kpss’ne girebilir mi??

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Lisanstan mezun olmuş biri alt düzeyden kpss ye giremez. Ama eğer ki lise veya önlisans tan teknik hizmetler sınıfı bir bölüm bitirdeyseniz, lisans düzeyinden aldığınız kpss puanı ile bu bölümlere ait kadrolara da tercih verebilirsiniz. Tabi bu diplomalarınızı ösym ye işletmeniz gerekir.

 164. MERVE dedi ki:

  Merhaba,
  Çevre mühendisiyim, 2014 yılında KPSS P3 puanım 76 idi. Puanım kötü olduğu için tercih bile yapmadım, özel sektörede bir iş fırsatı çıkınca çalışmaya başladım. 2016 yılına kadarki yapılan atamalarda çevre mühendisliğinden yerleşmek için şansım var mıdır ?
  Düz memuriyet yazacak olursam ne zaman tercih yapmam gerekli ve atama şansı var mıdır?
  (etkisi var mı bilmiyorum ama yds 2014 puanım 55 idi)
  Teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, maalesef ki puanınız çok düşük. Atanma şansınız yok denecek derecede. YDS seviyesi de size çok avantaj sağlayacak boyutta değil. Tavsiyem 2016 kpss ye sakin ve düzenli şekilde çalışıp en az 85 üstü puan almaya çalışmanızdır.

 165. hakan dedi ki:

  hocam merhaba öncelikle vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim ben edebiyet fakültesi alman dilini bu sene bitirecem allah izin verirse ve kpss de memur olmak için kaç puan almam lazım vede alan puanım kpssye etki ediyomu yada tam tersi kpss puanım alana etki ediyormu ? bilgilendirirseniz sevinirim?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sanırsam siz Alman Dili ve Edebiyatı okudunuz. İlgili kpss nitelik kodunuz 4074 olarak geçiyor. En son yapılan 2015/1 tercih kılavuzunda alanınızdan sadece 6 kişi alınmasına rağmen 72 puanla bile atanan olmuş. Çok şanslı bir alan. Eğer ki aynı şekilde 8-10 kişilik alım bile yapılsa 75*80 puan ile atanabiliyorsunuz.

   • hakan dedi ki:

    hocam çok saolun birde bizim gireceğimiz sınavda matematik 2 geometri falan var mı ?

   • Derya dedi ki:

    Merhaba hocam 2006 onlisans muhasebe mezunuyum 31 yasindayim hic calismadim.simdi ise onlisans cocuk gelisimi 2 sinif ogrencisiyim.bana ne onerirsiniz kpss 2016 calismaya baslamadim daha.ise girmeyi cok istiyorum ama ozeldede cok baktim olmadi kafam cok karisik ekrem bey fikirlerinizw ihtiyacim var.dersane onerirmisiniz kaynak vs

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Selamlar, kpss ye ya muhasebe bölümü ya da çocuk gelişimi bölümü olarak girmelisiniz. Şimdi ikisini karşılaştıralım. Muhasebe bölümü alımları kötü düzeyde değil fakat taban puanlar 86 düzeylerinde kapatmış şuan. Çocuk gelişimi bölümü ise alımı çok az olan bir bölüm lakin taban puan 82 küsürle kapatmış. Çocuk gelişimi bölümü olarak önlisans kpss ye girmeniz daha avantajlı gibi görünüyor ama gene de siz ölçüp biçip kararınızı verin bu konuda. Gelelim puan konusuna… Bir üstteki diğer yorumunuzu okuduğumda matematiğinizin iyi olmadığını öğrendim. KPSS altyapınızın da sağlam olmadığını varsayarsak daha az taban puanla kapatan çocuk gelişimi bölümünden kpss ye hazırlanmanız daha mantıklı olacak gibi… Alımı çok az ama en azından taban puan seviyesi daha düşük. Özellikle önereceğim kpss videoları vs site yok. Lakin google da kpss videoları dediğinizde sayısız kaynak çıkacaktır. Siz herhangi birinden başlayın çalışmaya. KPSS de yüksek puan almanın yolları konusunda şu iki yazımı da okursanız faydasını görürsünüz.

     http://www.bakalimbilelim.com/matematik-yapmadan-kpssde-yuksek-puan-almak-mumkun-mu/

     http://www.bakalimbilelim.com/kpss-memurluk-sinavinda-nasil-yuksek-puan-alabilirim/

 166. Yeliz dedi ki:

  Hocam merhabalar. Ben bu sene lisans b grubuna girmeyi dusunuyorum. Istatistik son sınıf öğrencisiyim. Fakat okulumun 1 yıl uzama ihtimali var. 1 yıl uzarsa bi sonraki yılda aldıgım puandan tercih yapabilir miyim ? Tesekkur ederim simdiden.

 167. rabia dedi ki:

  Merhaba hocam benim bi sorum olacaktı size ben lise mezunuyum bu sene kpss ye girmek istiyorum ama bu konuda hiç bu fikrim yok çünkü çok karışık bi sistem bu kpss mesela bi devlet bölümünde çalışmak istiyorum kaç puan almam gerekir hangi alanlarda sınava girmem gerekir
  +matematik yapmazsam puanim çok mu düşük olur ?
  +bahsettiğiniz düz memurluk sınavına bende girmeli miyim ?
  Daha bir sürü sorum varda şimdilik bu kadar teşekkür ederim 🙂

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, hangi liseden mezunsunuz bilmiyorum. Lise düzeyinden alımlar çok çok az olduğu için çok yüksek puan almak gerekiyor. Sistem şu şekilde. Çift yıllarda yapılan KPSS’ye giriyorsunuz. Lise düzeyi kpss 2016 eylül ayında yapılacak. Bu sınavda genel kültür genel yetenek oturumlarına girip alacağınız puan ile ÖSYM tarafından haziran ve kasım aylarında yapılan memur alımları tercih kılavuzunda tercih yapıyorsunuz. Bu kadar…
   Ama lise düzeyinden şansınız kısıtlı. MAtematiğiniz de iyi değilse şansınız kat kat daha da azalır. En azından 70 üzeri puan alıp zabıt katipliği alımları için de uğraşabilirsiniz.

   • rabia dedi ki:

    Yani matematik hiç yok gibi bişi fakat edebiyat ve tarih çok iyi bunların üzerine gitsem güzel bi puan olmaz mı gene de ? Ya aslında benim tek istediğim standart bi memurluk yani bi de hocam ilgi alanınz mi bilmiyorum ama sağlık kurumlarında kpss ye girersem bi meslek sahibi olur muyum ?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Merhabalar tekrar, sıfır matematikle inanın çok çok zor. Bence siz güzel bir iki yıllık üniversite bölümüne kayıt yapın. İleriye dönük faydalı olacaktır. Lise mezunu olarak en büyük şansınız zabıt katipliği alımlarında olur. Adliyelerde zabıt katibi olarak çalışabilirsiniz. Klavyeniz yani bilgisayarda hızlı yazma yeteneğiniz var ise zabıt katipliği alımlarını öneririm.

     • rabia dedi ki:

      Hocam çok çok teşekkür ederim bu arada düz lise mezunuyum hangi lise diye sormuştunuz ya peki iki yıllık olarak hangi meslekler okumaliyim ? Çok soru sordum size kusura bakmayın 🙂

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Çok soru sorun, daha bilinçli olun bu yolda. Ben her daim sıkılmadan cevaplarım hiç merak etmeyin. Düz lise mezunu olarak atanmak çok çok zor. 92 den aşağı almamanız lazım. Ben yerinizde olsam iki yıllık büro yönetimi, muhasebe, işletme, sosyal güvenlik gibi bölümleri okumaya çalışırım.

 168. yasin aydoğdu dedi ki:

  Merhaba bende önlisans bilgisayar tek.ve prog.mezunuyum lisansa tamamlamak içinde işletmeye kaydolmustum uzadi biraz bi kaç dersim kaldi.ben simdi KPSS ye onlisanstan başvuru yaparsam haziranda da lisans tan mezun olursam herhangi bi sikinti olur mu.çünkü işletmeden atanmasi çok daha zor bilginiz varsa yardimci olurmusunuz.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Önlisans KPSS ye başvurduğunuz an da henüz lisansı bitirmediğiniz için alacağınız önlisans puanını 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Yani sorun oluşturmaz.

   • yasin aydoğdu dedi ki:

    Çok teşekkürler çünkü yasim 29 olacak mecburen lisansida bitirmek zorundayim yoksa biliyorsunuz askerligimi uzun donem yapmak durumunda kalacagim bunun bilgisini aldigim iyi oldu.onlisanstan başvurmak benim için daha iyi olacak yoksa işletmeden atanma ihtimalim çok dusu.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Ben teşekkür ederim, Memurluk süreciniz hakkında ilerleyen zamanlarda buraya yorum yapabilir ve aklınıza takılanları her daim sorabilirsiniz.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Ben teşekkür ederim, Memurluk süreciniz hakkında ilerleyen zamanlarda buraya yorum yapabilir ve aklınıza takılanları her daim sorabilirsiniz.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Ben teşekkür ederim, Memurluk süreciniz hakkında ilerleyen zamanlarda buraya yorum yapabilir ve aklınıza takılanları her daim sorabilirsiniz.

     • yasin aydoğdu dedi ki:

      Teşekürler tabiki aklima takilan sorular olursa size danisirim birde önlisans bilgisayar prig ve tek.son atama taban puani hakkında bilginiz varmi ve bu yil saniyirum ortaogretimden artik sinav yapılmayacak ortak alandaki tercihler için bunun bize faydasi oluyormu öğrenebilir miyim .

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      En son alım 2015/1 alımıydı(2014 kpss nin 2.alımı) Bu alımda sanırsam en son 86,8 lere inmişti 3249 nitelik kodu alımları.

     • yasin aydoğdu dedi ki:

      Merhaba hocam daha öncede yazmistim bilgisayar tek. Ve prog.bölümüm diye 3249 demiştiniz bolum koduna.bilgisayar isletmenide bu alana giriyor mu yoksa onun için ayri bir sertifika mi almak gerekiyor.çünkü baktigim zaman bilgisayar isletmeni alinlarinda puan olarak 80 lere falan düştüğünü gördüm.

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Hocam siz zaten bilgisayar dersi görüyorsunuz. Sizden kim sertifika isteyecek ki. Siz bilgisayarın göbeğinde yetişmişsiniz. Bunun dışında 3249 nitelik kodu ile alıma çıkmış memurluk unvanlarının tümüne başvurabilirsiniz. Hocam mezun olduğunuz en üst düzey şimdi bilgisayar tek. ve prog. değil mi? Bu durumda sıkıntısız bir şekilde 3249 la alım yapılan tüm kadrolara başvurabilirsiniz.

 169. ÖNEMLİ... dedi ki:

  Merhaba hocam.Benim sorum iki yıl önce aöf işletme bölümünden mezun oldum. 2016 kpssye hazırlanmak istiyorum fakat maddi durum gereği işede gitmek zorundayım bırakamam. Dershaneye gitmeden hem iş hem kpssye hazırlanabilir miyim yoksa dershane şartmı şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Dershane elbette ki şart değil. Dershane sadece ciddi bir ortam sağlar size. Yani evde iken “..yaa aman boşver yarın çalışırım” diyebileceğiniz bir durumu dershanede yapamazsınız. Eğer ki evde ciddi, düzenli ve sabırlı şekilde çalışırsanız dershaneye hiç gerek yok.

 170. merve dedi ki:

  Hocam iyi günler benim sorumuda cevaplarsaniz sevinirim. Ben bankacilik ve sigortacilik mezunuyum kpss ye gircem 3001 nitelik kodundan tercih yapcam kismet olursa. Bilgisayar sertifikam var ayni zamanda ingilizceyide alcam şimdi. Ayrıca is sagligi ve güvenliği bölümünü bu yil kpss ye girmeden önce ikinci üniversite olarak bitiriyorum. Bu eğitim sartlarim dahilinde benim 3001 ve 3043 kodundan atanmam için kaç puan almam lazim minimum puani söylerseniz cook sevinirim. Şimdiden sağolun.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, İş sağlığı ve Güvenliği bölümünü de bitiriyor olmanız çok güzel. Henüz alımı neredeyse hiç yapılmayan bir bölüm olsa da patlamaya müsait bir bölüm bence. İlla ki bir noktada işinize yarayacaktır. En son alımda(2015/1 alımı) sadece 1 kadro açılmış iş güvenliği kodundan ve o da 91 le kapatmış. Normal bir sonuç değil çünkü o puanla 3001den de atanabilirdi. Bence 3175 koduna sahip bankacılık bölümü ile atanma şansınız çok daha iyi şimdilik. Misal 2012 kpss atamalarında 83,5’e kadar inmiş puanlar. ALımları giderek azalıyor ve rakipler de çoğalıyor. Haliyle tabanın kaçta kapatacağını ve kaç almak gerektiğini kestirmek zor. Ama kendi bölümünüz için 85 ve üstü puan almak çok iyi olacaktır. 3001 kodundan atanmak ise çok daha zor. En ama en az 87/88 almalısınız ki şansınız başlasın.

 171. merve dedi ki:

  Hocam sorum yayinlanmamis sanirim yoksa ben mi göremiyorum anlamadim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sürekli site başında olamıyorum. Siteyi açtığımda yorumlarınızı hem onaylıyor hem cevaplıyorum. Hiç merak etmeyin, geç bile olsa sorularınızı asla cevapsız bırakmam. Çok geciktirdiğim yorumlar olursa ektradan maillerine de cevap atıyorum, hoşçakalın.

 172. merve dedi ki:

  Çook teşekkür ederim hocam cok sağolun.

 173. Esra dedi ki:

  Merhaba hocam ben hakla iliskiler ve tanitim önlisans mezunuyum. 2016 kpss sınavında duz memurluk icin kac puan almaliyim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, 2012 kpss nin 2014/1 son atamasında 84e yakın bir taban puanda kapatmış bölümünüzün alımları. En az 85 almaya çalışırsanız çok iyi olacaktır. 85 üstü puan almaya gayret edin.

 174. UĞUR dedi ki:

  Hocam Merhaba, ben gıda mühendisliği mezunuyum.Gıda mühendisliği alımları az olduğu için ben ayrıca düz memurluğa başvurabilir miyim, düz memurluk için hangi sınava girmem gerekir.Teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Gıda mühendisliği için de düz memurluk için de aynı alana tabiisiniz. Yani kpss b grubu memurluk, yani çift yıllarda yapılan kpss ye gireceksiniz. gk-gy oturumuna gireceksiniz. Alanınız dışındaki düz memurluk için 4001 nitelik koduyla açılan kadroları da tercih edebilirsiniz. Puan olarak en ama en az 88 puan almalısınız ki 4001 kodundan atanma şansınız olabilsin.

 175. HATİCE dedi ki:

  hocam merhaba ben işletme mezunuyum kpss a grubunda sınava gireceğim. Fakat kpss hakkında çok fazla bi bilgim yok. Bu gruptaki yapılan sınavda işletmeler için belli bir bölüm var ve bizsadece bubölümle alakalı testlerimi çözüyoruz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, yaklaşık 120 tane puan türü mevcut. KPSS A grubu oturumları pazar günü öğleden önce ve sonra şeklinde yapılıyor. Bölümünüz hangi oturum dersleri içinde yer alıyorsa öncelikle o oturuma girmeniz daha doğru olacaktır. Ama diğer oturuma da girip diğer puan türlerinden de sonuc elde edebilirsiniz. A grubu pazar sabahı oturumunda iktisat-işletme-maliye-muhasebe-hukuk dersleri yer alıyor. A grubu ilanlar da ağırlıklı olarak bu derslerden gelen puan türlerinden alım ilanına çıkıyor. Bunun dışında pazar öğleden sonraki oturumda ise çalışma ekonomisi-istatistik-kamu yönetimi-ekonometri-uluslararası ilişkiler dersleri yer almaktadır. Öncelikle bölümünüze hitap eden oturuma girmenizle birlikte diğer oturuma da girmeniz faydalı olacaktır.

 176. emel dedi ki:

  Merhaba bilgisayar programciligi on lisans mezunuyum bilgisayar işletmeciliği vhki atanmam için en dusuk kaç puan yapmalıyım yardimci olurmusunuz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, öncelikle bölümünüz gayet güzel ve avantajlı. 85 ve üstü puan hedeflerseniz ve alırsanız atanacağınızı düşünüyorum. 85 altı puanla da atanma şansınız olabilir. Alımlara göre değişir bu durumlar. Siz 85 ve üstü hedefleyerek hazırlanın.

 177. zeynep dedi ki:

  Merhaba bilgisayar programciligi on lisans mezunuyum bilgisayar işletmeni ve vhki olarak atanabilmek için en dusuk kac puan yapmam gerekir 70 puanla bile alim olduğunu gördüm pek emin olamadım yardimci olurmusunuz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, 70 puanla bölümünüzden atanamazsınız. Bahse konu puanla yapılan alım için farklı nedenler vardır. Muhtemelen yds puanı istiyordur ya da çok az mezunu olan bir bölümdür ya da bir sertifika istiyordur. Bakmak lazım…

   Sizin bölümünüzün nitelik kodu 3249’dur. 2015/1 (2014 kpss’nin 2. ataması) alımında 86,8 lere düşmüş puanlarınız. İyi bir bölüm. Atanmanız için 85 puan almaya çalışın. 85 altı ile de atanma şansınız olabilir ama siz 85 ve üstünü hedefleyin.

   • Zeynep dedi ki:

    Mesela Gümüşhane üniversitesi 65 puanla alim yapmış 78 puanla iç islerin bakanina vhki olarak atanmış bunun gibi 72,73 var. Peki nerden öğrenebilirim sertifika falan istediğini sonuçta bilgisayar mezunuyum bidaha sertifika istemeleri saçma değilmi

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Bakın bahse konu 72 puanlı içişleri vhki kadrosunu inceleyelim.

     Kadro bu: 390110033 28503
     İÇİŞLERİ
     BAKANLIĞI
     VERİ HAZIRLAMA
     VE KONTROL
     İŞLETMENİ ANTALYA
     TÜM
     İLÇELER Taşra GİH
     8
     2 4074 4076 4079 4080 6905 7225 7300 7328

     GÖrdüğünüz gibi, 4074-4076 diye giden nitelik kodları var. Nedir bunlar kısaca?

     4074:Alman Dili ve Kültürü veya Alman Dili
     ve Edebiyatı lisans programından
     mezun olmak.

     6905:Son 5 Yıl İçerisinde KPDS/YDS En Az B Seviyesinde Almanca Bilmek

     Bu niteliklere sahip çok çok az mezun var zaten. Haliyle puan da çok düşük kapatmış. Yani sıradan bir şekilde 70 küsür vs. ile atanmak mümkün değil. Bu ve benzer şekilde ayrıntılı noktaları vardır.

 178. zeynep dedi ki:

  Yorumlarım neden siliniyo ayip değilmi

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, yorumlarınızı asla silmiyorum. Biriken yorumları toplu şekilde cevaplayıp onaylıyorum. Henüz onay vermediğim için yorumunuz görünmüyor. Sorularınızı bir ön araştırma yaparak cevaplıyorum, anında cevap yazamasam da sorularınızın hiçbirini cevapsız bırakmayacağımı bilin.

 179. MEHMET dedi ki:

  mrb hocam eğitim fakultesi mezunuyum iki yıldır kendi okuduğum alanda çalışıyorum ancak ders sayısı o kadar fazla ve puanlarda o kadar yüksekki umudu kestim tekrar sınava girdim ve 2.öğretimden başka bir bölüm kazandım onu okuyorum. çift sene olduğu için ve düz memurlukun sınav ders sayısı az olduğu için onu denemeyi düşüyorum kazanırsam üniversiteyi de beraberinde okumama engel mi (ikinci öğretimim) başka bir yer kazanırsam üniversiteyi okuduğum yere çekebilme gibi bir şansım yada öyle bi önceliğim var mı memurluğummu … teşekküler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba hocam, düz memurluk kazandığınızda okulla birlikte yürütme olayı inisiyatife bağlı bişey. Misal başka bir ilde memurluk kazandınız. Eğer ki hocalarınız sadece sınavlara girmenizde sıkıntı görmezse hiç sorun olmaz. Sınavdan sınava gidersiniz. Eğer ki aynı ilde bir memurluk kazanırsanız ve atandığınız kurum müdürü esneklik gösterirse derslere de girme fırsatınız olur. Hem okul hem de kurum müdürünüzün esneklikleri ile alakalı bir durum yani.

 180. Berna dedi ki:

  Merhabalar.ben istatistik bölümü son sınıf öğrencisiyim.bu yıl kpss sınavına hazırlanmaya karar verdim fakat alandan mı hazırlanmalıyım yoksa merkezi atamadan mı şansımı denemeliyim karar veremiyorum.düz memurlukta atanabilmek için kaç puan almam gerekir sizce?ayrıca a grubunda bölümümün iibf ye denkliği var ama sistemle ilgili çok bilgim olmadığı için kafam karıştı bu denklikten ne şekilde faydalanabilirim?ayrıca açıktan atamalar ne şekilde olmakta bu konuda bilgi verebilir misiniz?şimdiden teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, 2015/1(2014 kpss nin 2. ataması) atamasında sadece 16 adet 4525(istatistik nitelik kodu) kadro açılmasına rağmen 86ları görmüş puanlar. A grubu zorlu bir süreç ve alanınız sizi zorlayacaktır. Bir iktisat ya da işletme mezunu olsaydınız bir nebze alanı da değerlendirin derdim. Bu noktada karar sizin. B grubu memurluk için uğraşsanız daha iyi olur gibi. 85 ve üzeri puan almayı hedefler ve bu puanları alırsanız düz memur olarak atanabilirsiniz. Açıktan atamalar da kurumların kendi verdiği personel alım ilanlarıdır. Bunları belirli memur ilanları sitelerinden takip edebilirsiniz.

 181. Ozlem dedi ki:

  Hocam merhaba ilkdefa yorumlara verilmis bukadar muthis cevaplar goruyorum emeginize saglik hocam ben onlisans aof halkla iliskiler mezunuyum 2016 da sinava girecegim sizce duz memurlukta atanma sansim nedir onceki kpss den 78 almistim acaba bosami emek harcarim diyede korkuyorum yasim 30

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, öncelikle düşünceleriniz için teşekkür ederim. Halkla ilişkiler önlisans nitelik kodu 3391 olarak görünüyor. Bölümünüzden atanbilmeniz için 78 puan çok az. 85 ve üstü puan alabilirseniz atanabilirsiniz diye düşünüyorum. Hedefinizi 85 ve üstü olarak koyun. Yaş konusuna da takılmayın. KPSS memurluk sürecinde orta dönemdesiniz diyebiliriz. 40 yaşında bile kpss’ye girenler var. Yaşı kafaya takmadan sakin ve düzenli şekilde 2016 kpss ye hazırlanın. Olabildiğince yüksek puan alın ki açıktan alımlarda da şansınız olsun.

 182. mustafa dedi ki:

  merhabalar kardesım . ben 2 yıllık elektronık haberlesme mezunuyum. dgs ye girip muh ıcın dershaneye yazılacagım ve 2016 dakı onlısans kpss ye de gırecegım ıns normal memur olabılırmıyım onlısans olarak ve en az kac puan almam lazım sımdıden cvp ıcın tsk ederım .

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, bölümünüzden alım çok az yapılıyor. Ona rağmen son alımda 87 küsürlere kadar inmiş puan. Önlisans bölümünüzden 886-87 civarı puanlarla memur olmanız olası görünüyor. Buna göre hazırlanın hocam.

 183. Mustafa dedi ki:

  Hocam merhaba , sağlık yönetimi 4. sınıf öğreencisiyim, bölümümüzden düz memurluğa atamalar ne durum da acaba ve bölümün atama geleceğini nasıl görüyorsunuz? Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, açıkcası sağlık konusunda alımlar her zaman yüksek oluyor. Ama bölümünüzden fazla alım yapılmıyor. İlerisi için umut edilecek bir bölüm ama. En son alımda(2015/1) 21 kişilik toplu bir alım yapılmış ve 84,8 e kadar düşmüş puan. Bu güzel bir gelişme. Demek ki sayı yüksek olsa çok daha düşük puanlarla atama olacak.

 184. Zeynep dedi ki:

  Merhaba benim sorum şöyle: önlisans Halıcılık ve desinatörlügu mezunuyum daha önce duymamiş olabilirsiniz bölümden alım tabiki olmuyor 2016 kpss ye girmeyi düşünüyorum bölümüm dışında atanabilir miyim yani düz memurlukta bölüm gözetmeksizin alım oluyormu

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, 3001(herhangi bir önlisans mezunu olmak) nitelik kodundan alınan memurluk kadrolarını da tercih edebilirsiniz.Yalnız en az 87-88 puan almasınız ki atanma şansınız olabilsin.

 185. saadet pervin dedi ki:

  hocam merhaba ben işletme mezunuyum ilk atamada gitmek için kaç puan alamam gerekir

 186. recep dedi ki:

  Hocam merhabalar öncelikle. Alman dili ve edebiyatı okuyan birisi öğretmenlik dışında nasıl memur yada ne memuru olur detaylı bir şekilde açıklarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, öğretmenlik dışında 4074(alman dili ve edebiyatı) nitelik kodundan alım yapan memurluklara başvurabilirsiniz. Lisans düzeyi kpss’ye girip genel kültür genel yetenek oturumuna giriyorsunuz. Alacağınız puan ile ösym nin yayınladığı tercih kılavuzlarında tercih yapıp atanma şansı bulabilirsiniz. Aklınıza takılan başka bişey var ise sorabilirsiniz.

 187. duygu dedi ki:

  merhaba hocam. ben bu sene dış ticaretten mezun oldum önlisans kpss sınavına gırecem ama sadece dış ticaret bölümünden mi tercih yapabiliyorum yoksa düz memurlukdan da aynı sınava gırerek tercıh yapabiliyomuyum. düz memurluk hangileri oluyor onlar hakkında pek bir bilgimde yok

 188. yasin aydoğdu dedi ki:

  Merhaba ekrem bey bilgisayar tek ve prog bolum kodu 3249 demiştiniz biz tercihlerde bilgisayar isletmeni olarak tercih yapabiliyor muyuz çünkü baktigim zaman bilgisayar isletmeni bölümünün atamakari 80 lere falan düşmüş yardimci olurmusunuz teşekkürler.

 189. yasin aydoğdu dedi ki:

  Merhaba ekrem bey bilgisayar tek ve prog bolum kodu 3249 demiştiniz biz tercihlerde bilgisayar isletmeni olarak tercih yapabiliyor muyuz çünkü baktigim zaman bilgisayar isletmeni bölümünün atamakari 80 lere falan düşmüş yardimci olurmusunuz teşekkürler.birde ortaöğretim KPSS kalktimi ve kalktiysa eğer ortak alan seçimlerinde bizim bi sansimiz olacakmi yani düz memurlukta .

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, ortaöğretim kpss kalkmadı. http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/KPSS/Tercih1/Nitelik-Onlisans22062015.pdf bu linkten bölümünüze ait nitelik kodunu tam olarak öğrenebilirsiniz. 3249 nitelik kodu ile alım yapılan tüm memurluk unvanlarına başvurabilirsiniz. Yeri gelir memur yeri gelir bilgisayar işletmeni yer gelir tekniker olarak alım yapılabilir. Hepsini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca alt öğrenim düzeyinde teknik hizmetler sınıfı bir mezuniyetiniz var ise bu diplomanızı da ösym ye işletip ilgili alandan tercih de yapabilirsiniz. Misal meslek lisesi elektronik bölümünden mezunsunuz diyelim. Elektronik bölümü mezunu teknik hizmetler sınıfından açılmış ortaöğretim kadrolarına da tercih verebilirsiniz.

 190. Kardelen dedi ki:

  iyi akşamlar hocam 2014te önlisans kpssye girdim puanım 72 bölümüm bankacılık ve sigortacılık. nitelik kodu 3001 diye biliyorum. kasımdaki atamalarda sizce ne yapmalıyım memurluk olabilir mi teşekkürler hocam

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Maalesef ki puanınız çok düşük. Alımlarda şansınız çok çok az. Ayrıca bankacılık nitelik kodu 3175’ti. 3001 genel önlisans kodudur.

 191. gul dedi ki:

  Merhabalar ben ıstatistik mezunuyum.Bu yıl nasip şe kpss ye hazirlanacagim alanimdan alımlar çok az olduğu için GK gy düz memurluk düşünüyorum bazılarıda ibf bölümü gibi alan yani hukuk iktisat vs çalış diyor bunların hepsi aynı anda yapamam sizce ne yapmalıyım. ? Teşekür ederim

 192. ahmt dedi ki:

  Slm hocam ben lise elektronik mezunuyum acaba KPSS ye gitsem hangi memurluklari seçebilirm

 193. kamu dedi ki:

  Mrb Ekrem Hocam
  İktisat fakltsndn kamu yönetimi bölumunden onlisans dıploması alarak ayrıldım.sartlar nedeniyle.kpssye onlisans olarak basvurumu ypmk istyrm.Yeterli puanı aldktn sonra hangi memurluklar için benim ilerde tercihim hakkım olabilir.lisans okurken onlisans diplomasıyla ayrılmam alansız olarak mı girecek olmam demek oluyor.bu konuda bilgi verebilir misiniz.şimdiden tskkurler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Diplomanızda bölüm adı berlitilmiyorsa maalesef ki alansız durumda oluyorsunuz hocam. Bunun detaylarını ösym’den de öğrenebilirsiniz net olarak. 3001(herhangi bir önlisans mezunu olmak) nitelik kodundan tercih yapacaksınız. 3001 kodundan alım yapılan memurlukları kazanabilmeniz için de en azından 87-88 puan almalısınız ki şansınız olsun.

 194. Beyza dedi ki:

  Merhaba iyi günler. 12.sınıf öğrencisiyim, üniversite sınavına hazırlanıyorum. Memurluk sınavlarına girebiliyor muyum? girebiliyorsam bir şey kaybetmem diyerek girmeyi düşünüyorum. Sınava hazırlanmadan girme olasılığı nedir ki konuları falan ne derece farklıdır? Sayısal öğrencisiyim. Anadolu lisesindeydim, bu sene koleje geçtim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sınava lise düzeyi kpss konumundan girebilirsiniz. Sınavda basit düzey matematik, türkçe, tarih, coğrafya, anayasa testleri mevcut. Deneme amaçlı da olsa girin. Sonuçta tecrübe edinirsiniz. Lise düzeyi kpss den personel alımı çok az olduğu için atanmak adına en az 92-93 puan almalısınız ki faydası olsun. Onun için de çok az yanlış bırakmalısınız. Gene de deneme amaçlı da olsa girin, faydası olur ileriye dönük.

 195. Ayşe dedi ki:

  Öncelikle emeğinize sağlık hocam ben ön lisans muhasebe mezunuyum açıktan maliye bölümüne tamamlayacağım. Yorumlarınız sayesinde hedefimi az çok belirledim ancak böylesine kpss konusunda bilgili ve ilgili birinden tavsiye almak isterim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, güzel düşünceleriniz için teşekkürler. Önlisans muhasebe bölümünden kpss ye girmek 4 yıllık maliyeden kpss ye girmeye göre daha avantaj sağlayacaktır size. Tavsiyem 4 yıllığı bitirmeden önlisans düzeyinden kpss ye girmenizdir. 85 ve üzeri puan almayı hedefleyin. Eminim ki memur olacaksınız.

 196. Zekiye dedi ki:

  Merhaba ben 2004 tarih bölümü mezunuyum 34 yaşındayım kendi bölümümde alım çok zor ve çok az olduğu için düz memurluk için uğraşmak istiyorum uzun zamandır kpss olayından uzağım dolayısıyla pek bir bilgiye sahip değilim nasıl bir yol izlemeliyim çok tesekkür ederimm

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, açıkcası sizin bölüm de dediğiniz gibi ataması çok az olan bölümlerden. Düz memurluk için 4001 nitelik kodundan açılan kadrolara başvurarak bir şans daha elde edebilirsiniz. Bunun için de en az 87-88 almalısınız ki şansınız olsun.

 197. SEVİNC dedi ki:

  merhaba. ben kardeşim için soruyorum. kardeşim sanat tarihi okuyor bu sene son. 2016 kpss ye girecek. kendi branşı dısında hangi alanları yazabilir. şimdiden teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sanat tarihi bölümünden alım neredeyse hiç yok. Tek şansı 4001 nitelik kodu ile açılmış kadroları tercih etmektir. Onun için de en az 87-88 puan almalı ki şansı olsun.

 198. fulya dedi ki:

  Hocam selam gıda mühendisiyim 70.sıradayım 89.9 puanım var fakat çok tedirginim sizce atamalar bakanlik ve 4001 için neler olucak

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   O sıralama ile bu atamada olmasa bile Haziran atamasında kesin atanırsınız diye düşünüyorum. Sıralamanızdan merkezi atama ile atananları ve açıktan alımlar ile atanan kişileri de düşerşek daha aşağılarda olabilir. Ben kesin atanırsınız diyorum.

   • fulya dedi ki:

    Açıktan kaç kişi atandı tabi bilemiyoruz .fakat zaten ilk iki atamaları düşmüş halimle şuan 70.sıradayim fakat o kadar az alim oldu ki son atamaya kadar 70 kişinin alınacağı o kadar zor bir ihtimal gibi geliyor ki ..bu atamada bunalmaktan 4001 yazsam mi beklesemmi kil payı kacircam gibi gelirken son atamada 4001 den de olmama riski de olabilir hocam malum puanı bekletenler olacaktır.atansam yine basarsam bu sefer muvafakat verirler vermezler derken o kadar kafam karışık ki siz napardiniz hocam bu arada çok tesekkur ederim

   • fulya dedi ki:

    Hocam ilgili yazınız ve desteğiniz için çok teşekkürler stres be hergecen gün çıkan haberlerden bunalırken yanımızda olduğunuz için çok teşekkürler …

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Siz sadece kpss hazırlığınıza bakın. Her yıl bir söylenti çıkar. 10 yıldır kpss de kaldırılacak ama hala kpss var 😀

     • fulya dedi ki:

      Hocam malum devlet personel cuma kurum taleblerini alarak bitirdi.hemen forum facebook ta dbp de tanıdığı hatta üst mertebelerde arkadaşları olduGnu iddia eden ve görürsünüz inanmayın siz diyip konuşup 2
      Toplam genel alim 2bin kusur olacak hatta kod verin perşembeye kadar o kodlardan kaçar kişi alincak söliyim diyenler var çok az bir alim hocam ve daha dpb hemen bellimidir ..hergun bir şey valla yıldık hocam turkiye 1869.duydum ilk sınav açıklandığında simdi 4001 gelirmi korkusu yaşıyorum ..her yorumda olup diriliyoruz

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Kasım alımları zaten normalde az alım olan atamalardır. Bunun dısında seçim,ekonomik görünüm, terör olayları, siyasi durumlar vs derken kimsenin umrunda değil düz memurlar. Çok şaşırmayın yani.

     • fulya dedi ki:

      Hocam merhaba malum kurum bildirimleri bitti daha iki günde hemen kontenjanlar belli midir ortalıkta merkezi atama toplam 2bin gelicek sağlam kaynaktan inanmayan kasım da görür diyen hatta branş koduna gore kimden kaç kişi alincak solim diyenler var ne kadar olumsuz gelsede şuan inanmak istemiyoruz bu mumkun midir ..ilk sınav açıklandığında turkiye 1869.duydum ilk gıda müh.ten bisey gelsin diye 4001 yazmadım o da gelmez endisesindeyim..bu iddialı insanlar hemen kadro belli midir

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Dürüst olmam gerekirse böyle bir rakam gelse ooo diye şaşırmam. Lakin lise, lisans, önlisans toplamında bu kadar az kadro da gelmez diye düşünüyorum. Gelirse de Facia olur.Dediğim gibi artık memurluk çok zor. Ne kadro ne kurum ne de şehir ayırmayın artık. Bu tarz söylentiler Bazen doğru çıkıyor. Link atarsınız ben de bir incelemek isterim

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Merhabalar, açıkcası ürkmemek mümkün değil. Yazılarımda da belirttiğim gibi Kasım atamasından ben de ümitli değildim. Bu kadrolar içinde sağlıkçı vs de var ise tam bir FACİA olur. SÖylenti doğru olabilir.

 199. selma dedi ki:

  merhaba hocam ben açıktan 2 yıllık halkla ılıskıler mezunuyum sizce bu sene sınavsız dikey geçişten yararlanıp 4yıllıga tamamlayıp lısans mezunumu oluyum (seneye acıköğretımde sınavla dıkey gecıs yapılabılecek) yoksa memurluğamı calısıyım mantıklı düsünemıyorum bana yardımcı olabılırmısınız simdiden teşekkür ediyorum.

 200. erhan dedi ki:

  Merhaba hocam 2010 ortaöğretim makine bölümü mezunuyum. 2014 te kpss e çalışmadan girmiştim toplam 30 net le 68 puanım vardı. 2016 da kaç net ve puan yapmam gerekir. bir de tercihlerde sadece bölümümünle ilgili kadrolara mı yer vermeliyim. ilginiz için teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, güzel bir bölümünüz var. Sanırım makine teknolojisi diye geçiyor bölümünüz. Nitelik kodu 2061 görünüyor. 68 puan çok yetersiz. Sanırım son atamada 84leri görmüş taban puan. Siz 85i hedef koyun kendinize, en ama en az 85 alın.

 201. Gül dedi ki:

  Merhaba,

  Konaklama İşletmeciliği mezunuyum. Yazılarınızın bir kısmını okudum. Sanırım sadece 4001 kadrosu uygun bana. Bunun için Kpss’de hangi sınava girmem gerekiyor? Atama yapılabilmesi için ortalama kaç puan gereklidir? Yaş sınırı var mıdır alımlarda? 34 yaşındayım.

  Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, yaştan yana sorun yok. Maalesef ki bölümünüzden çok fazla alım yok. Dediğiniz gibi 4001 kodlu kadroları yazabilirsiniz. Puan olarak da en ama en az 87-88 almalısınız ki şansınız olsun. Yani imkansız değil ama kolay da değil.

 202. nazli dedi ki:

  Merhabalar. Daha detayli bilgi almak icin facebookda aradim sizi fakat bulamadim. Düz lise mezunuyum ben. 2016kpss girecegim fakat hangi pozisyonlara atanabilirim bilemiyorum. Bolumum esit agirlik. Bana sinav sureciyle ilgili detayli bilgi verebilir misiniz?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sosyal medyada bir etkinliğim yok. Sorularınızı buradan yöneltebilirsiniz. Cevapsız soru bırakmam asla. Düz lise mezunu olduğunuz için ancak 2001 (herhangi bir ortaöğretim mezunu olmak) nitelik kodundan atanabilirsiniz. Bunun için de en az 92-93 puan almalısınız ki atanabilesiniz. Lise düzeyinden kpss alımı çok çok az oluyor. Bu sebeple en kısa zamanda güzel bir iki yıllık üniversiteye yazılın.

 203. nazli dedi ki:

  Merhabalar. Daha detayli bilgi almak icin facebookda aradim sizi fakat bulamadim. Düz lise mezunuyum ben. 2016kpss girecegim fakat hangi pozisyonlara atanabilirim bilemiyorum. Bolumum esit agirlik. Bana sinav sureciyle ilgili detayli bilgi verebilir misiniz?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sosyal medyada bir etkinliğim yok. Sorularınızı buradan yöneltebilirsiniz. Cevapsız soru bırakmam asla. Düz lise mezunu olduğunuz için ancak 2001 (herhangi bir ortaöğretim mezunu olmak) nitelik kodundan atanabilirsiniz. Bunun için de en az 92-93 puan almalısınız ki atanabilesiniz. Lise düzeyinden kpss alımı çok çok az oluyor. Bu sebeple en kısa zamanda güzel bir iki yıllık üniversiteye yazılın.

 204. Uğur dedi ki:

  Hocam merhaba, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler son sınıf öğrencisiyim kpss de genel kültür genel yetenek kısmına ağırlık vermeyi düşünüyorum ama yinede alandan da şansımı denemek istiyorum alan kısmında hangi derslere ağırlık vermeliyim kendi bölüm derslerim alan sınavında karşıma çıkıyor mu kısacası siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunu olarak alan sınavında hangi derslere ağırlık vermeliyim bilgi verirseniz sevinirim hocam teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba, güzel bir soru sormuşsunuz. Bu sorunun cevabı alan sınavları sonucu hangi kariyer meslekleri istediğinize bağlı. Misal vergi müfettiş yardımcılığı için p40-p54-p57 puanları aranıyor. Yine gelir uzman yardımcılığı için p35 puanı isteniyor.

   http://www.osym.gov.tr/dosya/1-69077/h/kpss-tablo-2-puan-turleri.pdf bu linkten ilgili puan türlerinin hangi derslerden hangi oranlarda oluştuğunu görebilirsiniz ve ona göre hareket edebilirsiniz. Birçok a grubu ilan var ama siz ne istiyorsanız o meslek için ağırlığı yüksek olan derslere çalışabilirsiniz. Ama genel itibariyle hukuk, iktisat, maliye, kamu yönetimi, işletme dersleri önemlidir.

   • Uğur dedi ki:

    Teşekkürler hocam sağolun bu durumda okuduğum bölümün derslerini çalışmama gerek yok uluslararası ilişkiler haricinde onunda etkilediği pek puan türü görünmüyor iki üç tane kurum dışında. Genel kültür genel yeteneğe ağırlık vermeyi düşünüyordum zaten 85 ve üzeri atanmam için yeterli sanırım tekrar teşekkür ederim.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Hocam siz mesela hangi ne olmak istiyorsunuz? Dışişlerinde uzmanlı mı, Maliyede müfettişlik mi … Aklınızda bişey varsa gene araştırayım ben.

 205. Yağız dedi ki:

  Merhabalar,sosyal bilgiler öğretmenliği mezunlarının normal memur atamalarında kullandıkları nitelik kodları nelerdir?Ya da düz memur olma şansları var mıdır?
  Teşekkürler

 206. türkan dedi ki:

  Merhabalar. KPSS P3 Puanım 86 ve çevre mühendisiyim. Maalesef çok az kadro açılıyor ve bu yüzden 4001 tercihi yapacağım. Peki daha sonra kendi mesleğime geçme ihtimalim var mı ? Kurum içinde öyle bir olay yada farklı kuruma çevre mühendisi olarak geçebilir miyim ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Atandığınız kurumda çevre mühendisleri de çalışabiliyorsa o kurumun açacağı görevde yükselme sınavında eğer ki çevre mühendisliği alımı açılmışsa bu şekilde geçebilirsiniz. Bunun dışında düz memur olarak atandıktan sonra 2016 kpss ye girip bu sefer çevre mühendisliği kadrolarını kazanırsanız muvafakat ile atandığınız çevre mühendisliği kadrosuna da geçebilirsiniz.

 207. gul dedi ki:

  Merhabalar
  Ben tarih mezunuyum açıköğretimden adalet bitirdim şimdi dikey geçişle 4 Yıllığa tamamlamak istiyorum ama kararsız kaldım Maliye mi kamu yönetimi? Düz memurluk düşünüyorum hangisinden alım daha fazla oluyor bir bilgim yok yardimci olursaniz sevinirim 🙂

 208. ilknur dedi ki:

  Merhabalar,ben uluslararasi iliskiler mezunuyum 2014 kpss p3 puanim 85 küsür.2015 kasim atamalarinda atanma sansim var mi eger yoksa A grubuna mi hazirlanmaliyim? Tesekkurler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, puanınız fena değil. Kasım ataması kesin değil ama son alım olan haziran atamasında, çok fazla il kısıtlaması yapmazsanız atanacağınızı düşünüyorum. KAsım atamasında gene analiz ederiz genel durumu…

 209. buse dedi ki:

  merhaba hocam ben örgün bankacılık sigortacılık mezunuyum lisans tamamlama olarak aöf ten iktisat 3. sınıfım. aynı zamanda ikinci üniversite olarak aöf çocuk gelişimi kayıt olmak istiyorum sizce kpss için hangisini düşünmeliyim. özel sektör için de hangisinin iş olanağı fazla tşk ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, Çocuk gelişimi dediğiniz bu(4148 Çocuk Gelişimi lisans programından
   mezun olmak.) değil mi? Son alıma baktığımda 70 küsürlere kadar inmiş puanları. Yani bayağı avantajlı. Özel sektörde ise bankacılık ve iktisat bölümleri ile fırsatlar yakalayabilirsiniz. Misal banka sınavları…

   • buse dedi ki:

    hayır hocam o değil 2 yıllık çocuk gelişiminden bahsediyorum. bittikten sonra dgs düşünürsem yapabilirmiyim. 2 yıllık olarak kalsa bi yararı olur mu?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Hmm anladım. Yalnız iki yıllık çocuk gelişimi de çok az alım olmasına rağmen düşük puanla kapamış. 2015/1 alımını incelerseniz görebilirsiniz. 5-6 tane alım yapılmasına rağmen 82leri görmüş.

 210. hakan dedi ki:

  hocam merhaba yine ben alman dili mezunu olursam hangi bölümlere memur olarak atana bilirimörneğin turizm bakanlığı sağlık bakanklığı meb gibi?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, misal 2015/1(en son kpss ataması) kılavuzunu incelediğimde sadece üç kurum alım yapmış, içişleri, dışişleri ve türk-alman üniversitesi. Sanırsam dışişleri ile içişleri alım yapıyor genelde. Bunlar dışında alım yapan kurum nadir olur.

 211. hakan dedi ki:

  hocam ben size bi şey sorcaktım ben alman dili ve edebiyatından mezun olcam hangi alanlarda memurluk yapabilirim?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, misal 2015/1(en son kpss ataması) kılavuzunu incelediğimde sadece üç kurum alım yapmış, içişleri, dışişleri ve türk-alman üniversitesi. Sanırsam dışişleri ile içişleri alım yapıyor genelde. Bunlar dışında alım yapan kurum nadir olur.

 212. cem dedi ki:

  Merhaba hocam; benim bikac sorum olacakti: ben kasim atamasinda sehir kisitlamasi yapmayip duz memur olarak atanirsam(p3:85 uluslararasi iliskiler) 2016 haziran sinavina da hazirlanip daha yuksek puan alip tekrar tercih verebilir miyim? Tercihlerimde hangi kurumu yazsam sansim daha yuksek olur? Tabi bide maasi en yuksek kurum hangisi bilmiyorum universiteleri tercih etmememi soyluyorlar fakat artik bunlari bile onemseyecek durumda degilim tek istegim bir an once atanmak..lutfen yardim edin tesekkur edeim simdiden.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Memurluk giderek çok çok zorlaşıyor. Artık tercih şansınız az. Beğenmemezlik yapmayın. Evet üniversiteler en son yazılacak yerler. Nedeni ise sadece tayin olayının çok zor olması. Onun dışında rahat kurumdur. Eğer ki atanırsanız 2016 kpss ye tekrar girebilirsiniz. Fakat aldığınız o yüksek puanla 657 li bir kuruma atanırsanız eski yerinizden muvafakat(geçiş izni) alıp geçebilirsiniz ancak. bu da kolay olmaz. Ama kit kurumlarına atanırsanız 657den istifa edip direkt kit kurumunda başlayabilirsiniz.

 213. döndü dedi ki:

  merhaba hocam önlisans çocuk gelişimi mezunuyum bu sene kpss gireceğim ama lise düzeyinde mi yoksa önlisans düzeyinde mi girsem bilmiyorum alanımda atama yok alan dışı tercih yapabilir miyim benim kpss hakkında pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar. Önlisans çocuk gelişimi ataması az ama yok diyemeyiz. Son 2015/1 alımında 5-6 kişi alınmış fakat 82 yi görmüş taban. Kesinlikle önlisanstan girmelisiniz. Ki zaten önlisansı bitirdiyseniz lise düzeyinden giremezsiniz zaten.

 214. DERYA dedi ki:

  hocam merhaba öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler ben moda tasarımı lisans mezunuyum bu yıl kpss sınavına hazırlanmayı düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim önerileriniz neler?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, Maalesef ki bölümünüzden alım yapılmıyor. Bu sebeple tek şansınız genel nitelik kodu ile memurluk. Yani 4001(herhangi bir lisans mezunu olmak) nitelik kodundan kadro açılan memurluklara başvurabilirsiniz. Bu kadrolara atanabilmek için en ama en az 87-88 puan almasınız ki şansınız olsun.

 215. Melike dedi ki:

  Hocam merhaba,ben çok stres yaptım ne yapacağımı bilmiyorum.iktisat 4.sınıf öğrencisiyim,matematiğim çok iyi fakat kpss a grubuna mı başlayım b grubuna mı bilemiyorum.kimileri sayısalın iyi alana bak diyor kimileri hiç başlama boş hayal diyor.hocam sizce ne yapmalıyım,rica etsem ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, Sayısalın iyi olması ile Alanı bağdaştıranlar KPSS yi bilmeyen kişilerdir. Alakaları yok. Matematik çok iyi ise direkt b grubuna hazırlanın. Alacağınız 85 üstü bir puanla atanma şansı yakalarsınız. 87-88 civarı bir puanla ise kesine yakın atanırsınız.

 216. selin dedi ki:

  hocam merhabalar.. ben lisan maliye son sınıf öğrencisiyim bu sene b grubu kpss kursuna gidiyorum.icra memuru sgk gümrük gibi tercihler yapacağım sizce kaç puan alman gerekiyor çok endişeliyim çalışıp kazanamamaktan aileme karşı mahcup olmaktan çok koruyorum.ama kendime güveniyorum şu puan konusu kafama çok takılıyor.ilk atamalarda atanabilmem için sizce kaç puan almalıyım ve başka ne gibi meslekler tercih edebilirim cevabınızı merakla bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, İlla ilk atamada atanacağım diye kendinizi zorlamayın. Memurluk artık cidden zorlaşmaya başladı. Ailenizi de 4 tane atama olduğu konusunda bilgilendiren. Yani 2 yıl boyunca toplam 4 atama şansınız var. İlk atama için 87/88 puan almalısınız ki şansınız olsun. Tabi bu ilk atamada gelen kadro sayısına bağlı olarak değişir. Memurluk dışında banka alımlarında da şansınızı deneyebilirsiniz. Nitekim 2016 yılında 10bine yakın alım yapacak bankalar…

 217. Aziz dedi ki:

  Hocam Merhaba. İktisat 4. Sınıf öğrencisiyim. Kpssye hazırlanmak istiyorum. Sizce kpss a grubuna mi yoksa kpss b grubuna mi hazırlanmalıyim. Atamamin ankaraya olmasını istiyorum. Kaç puanla kesinlikle ankaraya atamam olur.Nasıl bir yol izlemem gerekir. Detaylı bi şekilde açıklarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, valla il kısıtınızın olması ve bu ilin Ankara olması işlerinizi çok çok zorlaştırıyor. Ankara en çok talep gören illerin başında geliyor. Sanırım Ankara’da da ikamet ediyorsunuz. Eğer öyleyse kurumların a grubu memur ilanlarında yaptıkları kendi sınav ve mülakatları genelde Ankara’da olduğu için bu açıdan avantajlısınız. A grubu mu b grubu mu seçilmeli, bunun cevabı sizin durumunuza bağlı. İşe hemen girmek konusunda aceleniz yoksa, vaktiniz varsa, idealiniz de varsa taze mezun olarak A grubunun denenmesi taraftarıyım. Ama bunlar mevcut değil ise b grubu memurluk için çalışılabilir. B grubu memurluk için de 85 üzeri almayı kendinize hedef koyun. Sadece Ankara’da yer alan bir kadro istiyorsanız da bu puandan 1-1,5 puan daha fazlasını hedef koyun.

   • AZİZ dedi ki:

    Hocam kendim hatayda oturuyorum. Ama il olarak Ankarada calısmak zorundayım. İş konusunda da cok acelem var. Sizin söylediklerinize görede b grubuna calısmalıyım. Peki 85 yada üzeri bi puan alırsam Ankarada nerelere yerleşme şansım yüksek olur ve maaşları nedir

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Nerelere derken kurum anlamında soruyorsunuz sanırım. Her çeşit bakanlıklar, Sosyal Güvenlik Kurumu, KİT kadroları vs her çeşit kurum bulabilirsiniz. Yalnız dediğim gibi diğer yerlere göre daha fazla puan almalısınız. Misal ben ilk alımda atanacğım diyorsanız 89-90 almalısınız ki şansınız yüksek olsun.

     • Aziz dedi ki:

      Sağolun hocam. Bi sorum daha olacak. Kaç net yaparsam 90 alırım tahminen. Nasıl çalışmam gerekir sizce

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Hocam yakın zamanda kpss hesaplama sistemi kuracağım. Sınav zorluğuna göre değişen bir durum bu.

     • AZİZ dedi ki:

      Hocam bi sorum daha olucak. kpssden kaç net yaparsam 90 puan alırım tahminen? Nasıl calısmam lazım yardımcı olursan sevinirim.

     • Ekrem Özdemir dedi ki:

      Soruların zorluğuna veya kolaylığına göre değişir bu. Ama kısa zamanda bir kpss puan hesaplama sistemi kuracağım siteye. Çalışma konusunda da rahat olun. Güzel bir genel kültür genel yetenek seti alın ve düzenli bir şekilde günlük çalışın. Kendinizi yormadan, sıkmadan çalışın.

 218. Emine dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar benim de bir sorum olcaktı. Biraz karısık ama. Ben 2012 yılında SDÜ’de Kamu Yönetimi bölümünü kazandım suan son sınıfım. Aynı zamanda açıktan önlisans sosyal hizmet okudum ve mezun oldum. 2014 Önlisans KPSS’den 80 puan aldım. Şimdi de Kamu yönetimi için KPSS hazırlanıyorum ancak A grubu için korkuyorum biliyorsunuz ki mülakatlar sözlüler torpiller. Bir an önce iş bulmak da istiyorum. Bana verebileceğiniz bir tavsiye var mı acaba? aynı zamanda bir sorum daha var. Temmuzda DGS’ye girip Sosyal Hizmeti 4 yıllığa da tamamlamak istiyorum. Kafam oldukça karısık çok bir sey de bilmiyorum profesyonel bir kişiden bilgi de alamadım. Ailem bunca yıl okuttu emeğim bosuna gitsin istemiyorum gerçekten. Sınava 8 9 ay kaldı ve ben hala A mı B mi DGS mi diye diye düşünüyorum. Artık zaman kaybetmeden bir seyleri yapmak istiyorum ve yardıma ihtiyacım var. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim hayırlı akşamlar..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Anlattıklarınız doğrultusunda kısa vadede bir işin ucundan tutmak istiyorsunuz. A grubuna hazırlanmak ve bu alandan bir meslek edinmek süreci çok daha zorlu ve yıpratıcı bir süreç. Ayrıca bir maliyeti de var.
   4177
   Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmetler veya
   Sosyal Çalışmalar lisans
   programlarının birinden mezun olmak.

   Bahsettiğiniz sosyal hizmetler 4 yıllık bölümü yukarda belirttiğim dimi?

   2011/1 (2012 kpss son tercih kılavuzu) :http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/KPSS1Tercih/tablo-323062014.pdf

   2014/1 (taban puanlar) :
   http://www.osym.gov.tr/dosya/1-71520/h/kpss20141yerlestirmemaxminpuanlarlisans.pdf

   Bu dökümanları inceleyin. Taban puanların bayağı düşük olduğunu göreceksiniz. DGS ile sosyal hizmetler 4 yıllığa giriş çok zor olur mu bilmiyorum ama bence KPSS ye de çalışın dgs ye de zorlayın. Henüz elinizde olan kamu yönetimi olduğu için bu bölümden kpss b grubu memurluk için çalışın. Yani sadece genel kültür genel yetenek oturumuna girin. 85 ve üzeri hedefleyin. Biraz karışık oldu ama bu yazdıklarımı inceleyip tekrar aklınıza takılanları yazabilirsiniz.

 219. Burcu dedi ki:

  Merhaba. Ben kpss b grubu 2016 önlisans sınavına hazırlanmak istiyorum. Yalnız daha önce girmedim ve memuriyet yönünde bir isteğim yoktu. Dershaneye yazılmayı düşünüyorum fakat korkuyorum.85 ve üstü almam gerek ama alt yapım yok bilgilendirebilir misiniz? Teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Eğer ki matematiğiniz fena değil ise düzenli bir çalışma ile rahatlıkla 85 yaparsınız. eğer ki matematik kötü ise matematikten yapabileceğiniz konuları çok iyi çalışın. türkçeyi de 3-4 hata olabilecek şekilde çalışın. Yine genel kültür kısmından da 45 civarı net bırakmaya çalışın en az. İşin sırrı sıkılmadan düzenli bir çalışma yapmaktan geçiyor. Rahat olun, halledersiniz.

 220. Selin dedi ki:

  düz memurluk için bölüm şartı var mı? mesela xxx düz memurluğu için yyy, zzz, www mezunlarından olmalı gibi bir önkoşul aranıyor mu? yoksa düz memurluk tüm bölümlerin (4 yıllık mezunum) tercih edebileceği bir statü müdür?
  benim bölümüm sosyoloji, 11 atama ile kapattı. 85 zaten yapmam gerek ama kadro buna rağmen gelmeyebilir. düz memurluk seçeneği geriye kalıyor. sosyoloji bölümü mezunları her düz memurluğu tercih edebilir mi yoksa bu da bölüme göre değişiyor mu? lütfen yardım.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, Tercih kılavuzunda yayınlanan kadroların yanında nitelik kodu yer alır. 4001 nitelik kodu tüm lisans mezunlarının ortak nitelik kodudur. Haliyle alanınıza ait nitelik kodu dışında 4001 nitelik kodu ile alım yapılan memurluklara da başvurabilirsiniz. Özetle; hem sosyolojiye ait kadroları hem de 4001 nitelik kodu ile yer alan kadroları tercih edebilirsiniz.

 221. aysun dedi ki:

  merhaba hocam ben el sanatları ön lisans menzunuyum sizce kpss ye hazırlanmalımıyım puanımın kac olması lazım atanmam için

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Maalesef ki bölümünüzden bir alım yok. O sebeple 3001 kodundan alıma çıkılan memurluklar için uğraşmalısınız. Bu kadrolara girebilmek için de en en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız olsun.

 222. Maşide dedi ki:

  iyi akşamlar bnde engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü mezunuyum fakat şuan alım olmadığı için 2016 ya kadar alım olmazsa düz memurluk düşünüyorum ama kaç puan almam lazım ve düz memurlukta hngi memurluk var

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Çok güzel bir bölüm aslında. Elinde sonunda sizi bir yere getirecektir bu bölüm. Tabi severek yapabileceğiniz bir iş ise. Bunun dışında düz memurluk için 3001 nitelik kodlu alımları da yazabilirsiniz lakin en ama en az 87-88 almalısınız ki şansınız başlasın. Ne kadar yüksek alırsanız erken ve kesin atanma ihtimaliniz o kadar yükselir.

 223. Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2yıllık bankacılık ve sigortacılık okuyorum son sınıftayım kafam çok karıştı dgs mi yapmalıyım yoksa kpss ye girmeliyim aöf den lisans tamamlama örgün eğitimle farklımı

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   DGS ile örgün okuyacağınıza 3.sınıftan aöf lisansa tamamlayın derim şahsen. Aöf 3.sınıftan hangi bölümlere geçebiliyorsunuz onları araştırıp ona göre hareket edebilirsiniz. Bunun dışında 2016 KPSS bence kaçırılmamalı. Memurluğa giriş açışından ileriki zamanlar çok daha zorlu geçecek.

 224. Mehmet dedi ki:

  Merhaba.Kolay gelsin hocam. Benim sorum yılda kaç kz kpss b türünden yapılıyor? Ben lisans sağlık yöntimi bölümü öğrencisiyim. 2015/1 atamalarında 21 kişi alınmış . Yılın ilk atamalarında bölümümüzden atama şansımız daha mı yüksek oluyor. Bu atama sisteminin ilerleyişi ne şekilde oluyor? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, yılda iki alım yapılır. Biri haziran diğeri de kasım alımı olarak yapılır genel itibariyle. Haziranda yapılan alımlar yüksek sayıda olurken kasım alımları genel olarak düşük sayıdaki alımlardır. 2016 kpss ye giren bir kişinin puanı 2018 kpss ye kadar geçerlidir ve 4 tane atama döneminde tercih yapacaktır.

 225. Fatma dedi ki:

  Ekrem Bey merhabalar. 2014 Uluslarararası ilişkiler lisans mezunuyum. 2016 b grubu sınavına gireceğim evde kendim çalışıyorum ve antalyada yaşıyorum sınavdan iyi bir puan alarak antalya da herhangi bir kadroya atanma şansım olabilir mi sizce? bu yıl içinde düğünüm olacak ve antalyada yaşayacağız aydınlatrsanız çok memnun olurum. teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, atanma durumunuz tamamen alacağınız puana bağlı. Ben illa da Antalya istiyorum diyorsanız ona göre biraz daha yüksek puan almaya çalışacaksınız. Bakın misal 2014 kpss nin kasımda yapılan ilk atamasında bölümünüzden antalyada hiç kadro açılmamış. Misal izmirde açılmış ve 89 puanla kapatmış. Siz de alacağınız 87 ve üstü bir puan ile ilk atamada olmasa bile 4 atama döneminde kadro açılması durumunda Antalyada bir memurluğa yerleşme şansı elde edebilirsiniz.

   • Fatma dedi ki:

    Evet malesef kadro konusunda sıkıntı var. Kpss puanı ile alınan kurumsal yerlere de girme şansım olur diye düşündüm antalya da.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Kpss ile yapılan açıktan alımları da bankaların alımlarını da değerlendirebilirsiniz rahatlıkla. Siz sadece en üst düzey puan almaya çalışın…

 226. fulya dedi ki:

  Hocam malum 2016 simav takvimi güncellendi ve 22 mayis görünüyor sonuçlar 9 haziranda açıklanacak .bizim son atama ne olucak bu durumda yönetmelik ucu açık tamam temmuza kadar kazanılmış hakkımız var ama öne çekilse mezun olacaklar ayaklanacak sabit kalsa 2016 da girenin puanı da geçerli olacak ne olur yalan mi oldu bu alımlar simdi ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Öyle saçma bişey olmaz. 2014 kpss nin ataması olduğu için 2016 kpss puanıyla tercih yapılamaz diye düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda konuyla ilgili bilgiler çıkar zaten ortaya.

 227. fulya dedi ki:

  Haklisiniz hocam çok saolun yazınızın okunmasını sağlayacağım sizden bahsederek cunki forumlarda bir kaostur gidiyor ..

 228. trb/ist dedi ki:

  mrb;
  ben tekstil teknolojisi ön lisans mezunuyum kpss de kendi alanımdan fazla tercih yapamadıgımı biliyorum ve düz memurluk düşünüyorum. ariyetten ismekten bilgisayar kullanımı (bilgisayar oporötörlüğü) belgesi aldım. kaç puan almam gerek şimdiden yardımlarınız için teskkur ederim.

 229. merhaba ekrem bey. size bir sorum olacak. cevaplarsanız çok sevinirim. şimdi ben sosyal bilgiler öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. bu sene kpss 2016’ya gireceğim. düz memur olma imkanım var mıdır? yani 4001 nitelik kodu dışında başka kadro verirler mi? yoksa şansım çok mu az. teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Ya öğretmenlik ya da 4001 kodu şansınız var. Keşke elinizde bir aöf lisans işletme vs gibi bir Diploma olsaydı da en azından 90için değil de 85ve üstü için şansınız olsaydı.

 230. murat dedi ki:

  Merhabalar ben felsefe bölümü öğrencisiyim. Bu yıl fakültede formasyon sertifika programı olmadığı için sadece Gy-Gk den hazırlanmayı düşünüyorum düz memurluk için. Kaç puan almam gerek yerlesebilmem için memur olarak. Yardimci olursaniz sevinirim simdiden teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   İşiniz hayli zor. En ama en az 87-88 almalısınız ki şansınız başlasın. Gene de pes etmeyin. Olabildiğince yüksek puan almaya çalışın her daim

 231. HAMZA dedi ki:

  Hocam merhabalar. sağlık yönetimi okuyorum. 4. yılım. bu yıl kpss ye hazırlanmaya başladım. malum lisans sınavı temmuzdan mayısa çekildi. aynı zamanda da açıktan sosyal hizmetleri bitirdim. benim sorum önlisans yada lisans ikisinden de kpss ye girip aynı yıl şansımı deneyebilir miyim. örgün okuduğum sağlık yönetiminin kadrosu oldukça az. son atamlarda 21 kişi vhki atadı diye biliyorum.düz memurluk içinde 89-90 puanlar gündemde. mayıstaki sınav için hazırlancam ama olmadığı taktirde sosyal hizmetler için girebiliyor muyum onu öğrenmek istedim. çünkü aldığım duyum en yüksek öğrenim düzeyinden yalnızca kpss ye girip oradan tercih yapabiliyor olduğum. ösym nin yönetmeliklerinde böyle birşey varmı yada sizin bununla ilgili bir bilginiz veya duyumunuz varmı. çünkü örgün okuduğum bölümün az kontenjanından dolayı çok umutla bakamıyorum. şimdiden teşekkürler. iyi çalışmalar.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)

   Merhabalar, hocam açıkcası acayip bir ikilem var. Sağlık yönetimi alım çok az haklısınız ama o 21 kişilik alım ile bile 86 ları gördü taban puan. Sosyal hizmetler önlisans ise 2015/1(2.atama) atamasında 88-89 seviyelerinde kalmış ve az alım yapılıyor yine. Lisanstan mezun olduktan sonra önlisans kpss den başvuru yapamazsınız. Yani bitirdiğiniz en üst öğrenim düzeyinden kpss ye girebilirsiniz ancak. Misal sağlık yönetiminden henüz mezun olmadan önlisans kpss başvurularına başvurmuş olursanız henüz meuzn olmadan başvuru yaptığınız için önlisans kpss sınavınız geçerli olur. Tavsiyem, hem önlisans sosyal hizmetler hem de lisans sağlık yönetiminden verilen kadro sayılarını ve taban puanlarını kendiniz de araştırıp ona göre hareket etmenizdir. Gene aklınıza takılan bişey olursa sorarsınız.

 232. ebru dedi ki:

  merhaba kolay gelsin hocam.ön lisans insan kaynakları yönetimi mezunuyum.şu anda çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünü okuyorum 2016 da inşAllah mezun olacağım.sizce kpss ye ön lisanstan mı girmem daha avantajlı olur lisantanmı çok kararsız kaldım.teşekkür ederim şimdiden.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   İnsan kaynakları bölümü ilginç bir bölüm, sanırsam mezunu da çok değil. Önlisanstan girmeniz daha avantajlı olacaktır bana göre. Tabi buna siz karar vereceksiniz. Ama benim araştırmalarım doğrultusunda insan kaynakları daha düşük puanlarla kapatıyor. Ben olsam önlisans insan kaynakları olarak kpss ye girerdim kesinlikle.

 233. HAMZA dedi ki:

  Hocam merhabalar. sağlık yönetimi okuyorum. 4. yılım. kpss ye hazırlanmaya başladım. b grubu alımı yapılıyor zaten. malum mayısa alındı sınav. ayrıca da açıköğretimden 2 yıllık sosyal hizmetler önlisans programıını bitirdim bu yıl. benim sorum şu olacak.örgün okuduğum sağlık yönetiminden de kadro azlığı nedeniyle şikayetçiyim zaten son atamalarda 21 kişi vhki olarak atandı. .ben mayıstaki kpss ye girdikten sonra düşük puan aldım ve herhangi bir düz memurluk yada vhki olarak atanamadım diyelim. yine ekimdeki önlisans kpss ye girme şansım bulunuyor mu? şöyle bir duyum almıştım. kpss ye en yüksek öğrenim düzeyinden girilebildiğine dair. bu konu hakkında ösym nin herhangi bir yönetmeliği var mı ya da sizin buna dair bir duyumunuz var mı merak ediyorum? yani bu yıl okulum bitip mezun olduğumda ekimde yapılacak olan önlisans kpss ye ben giremeyecek miyim? teşekkürler. iyi çalışmalar..

 234. ebru dedi ki:

  Merhaba hocam.Ben ön lisans insan kaynakları yönetimi mezunuyum şu anda çeko okuyorum 2016 da bitecek inş.Sizce ön lisans kpss ye mi girmeliyim yoksa lisansa mı.Hangisi daha avantajlı olur.Çok kararsız kaldım.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Yerinde olsam önlisans tan denerdim şansımı. Alımı az ama daha düşük taban puanla kapatıyordu sanırım insan kaynakları. Sitemin arama kısmına insan kaynakları diye Yazıp aratır mısın. Birine cevap vermiştim bu bölümle ilgili. Faydası olacaktır size de.

 235. ersen dedi ki:

  Merhabalar. İstatistik bölümündeyim okulum uzadı 5.yılım ve alttan 2 dersim var. yani bu sene benim için kpss yılı olacak. ama kpss a dan mı hazırlansam b den mi hazırlansam çok kararsızım. samsun 19 mayıs üniversitesinde okuyorum ve burada ki kpss kurslarında istatistik eğitimi yok. ekonometri vs. diğer bölümlerde de eğitim vermiyorlar. sadece hukuk maliye işletme iktisat vs. eğitimi var alan olarak. bizim bölüm kpssp25 ile alım yapıyor. istatistik %50 YDS sınavı %30 etkili. yds den bi endişem yok, anadolu lisesi mezunuyum ve 1 yıl hazırlık okudum, alt yapım var. bir iki kaynakla halledebileceğimi düşünüyorum. iibf mezunlarına denk sayılıyoruz denklik belgesi alabiliyoruz, onların gireceği yerlere de tercih yapabiliyoruz. hal böyle olunca bütün alan dersleri işin içine giriyor.. ve işin içinden çıkamaz duruma geliyorum. sınavda mayıs ayına alındı. hocam çok uzattım, ne yapayım sizce ? samimi cvaplarınızı beklıyorum ? 1-alan için dershaneye gitmek (kendi bölümüm olan istatistiğe kitaptan çalışmak) 2- gy-gk için dershaneye gitmek (kendi bölümüm olan istatistiğe kitaptan çalışmak)

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   İkinci seçenek daha mantıklı görünüyor. Neden biliyor musun? Çünkü iki durumda da alanına ait dersi evde çalışacaksın zaten. Ee GK gy hem düz memurluk için gerekli hem de alanı iyi etkiliyor. Bu şartlarda ikinci seçenek makul, sen ne dersin?

 236. Tugay dedi ki:

  Hocam ben ilköğretim matematik öğretmenliği okumaktayım.Bu bölümün atanma olanağı nedir? KPSS de öğretmenlik dışında hangi alanları tercih edebilirim? eğer düz memurluğu tercih edersem yükselme imkânım nedir? Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 237. esra dedi ki:

  Hocam kolay gelsin . Ben siyaset bilimi ve kamu yonetimi mezunuyum. A grubu gozume cok mesakkatli ve cetrefilli geldigi icin ben de B den hazirlanmaya basladim. Lakin 4503 kac kisi aliyor. 90 ve uzeri alsam atanir miyim. Yoksa bundan da vazgecip gidip bi bankaya mi girmeye bakayim ?

 238. esra dedi ki:

  Hocam kolay gelsin . Ben siyaset bilimi ve kamu yonetimi mezunuyum. A grubu gozume cok mesakkatli ve cetrefilli geldigi icin ben de B den hazirlanmaya basladim. Lakin 4503 kac kisi aliyor. 90 ve uzeri alsam atanir miyim. Yoksa bundan da vazgecip gidip bi bankaya mi girmeye bakayim ?

 239. murat dedi ki:

  ekrem bey önlisans sağlık teknikeri mezunuyum. ekim 2015 sağlık bakanlığı atamasında sağlık teknikeri olarak atanırsam kasım ayındaki merkezi atamada 3001 kodlu memurlukları tercih edebilir miyim? çünkü uzun süre sağlıkçı olarak çalışmak istemiyorum bu konuda bilgi verirseniz minnettar kalırım. şimdiden teşekkür ederim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam merhaba, maalesef ki ösym tarafından yapılan alımlarda kullanılan puanlar bir diğer ösym atamalarında geçersizdir. Bununla ilgili kılavuzu da okuyabilirsiniz.

 240. Gulperi dedi ki:

  Merhaba Hocam,ben Bilgisayar Programciligindan mezun olup Aof den isletme Lisansa tamamladim ,kpss ye duz memurluktan girmeyi dusunuyorum,fakat arkadaslarimin deyisine gore alandan girme mecburiyetim varmis,bu soylem dogrumu acaba.
  2014 kpss onlisanstan 80 puan aldim lisanstan mezun olmus olmam onlisans notunu gecersiz kiliyor mu,tercih verebilirmiyim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, 2014kpss ye girdiğinde henüz lisans bitirmediysen puanın iki yıl geçerliliğini korur. Keşke lisansa hiç tamamlamasaymışsın. Çünkü bilgisayar bölümü daha şanslıdır. Neyse ki işletme kadrolarını seçerken önlisans bölümüne ait teknik hizmetler sınıfındaki kadroları da tercih edebilirsiniz. Bunun için önlisans bölümünüzü de ösym ye işlettirin. ÖSYM bürosuyla görüşün.

 241. emre karakurt dedi ki:

  eğitim fakultesi 1.sınıf öğrencisiyim 2016 düz memurluk için sınava girmeyi düşünüyorum eğer atanma gibi bir durum olursa okulu bırakmak kötü bir fikir olur değil mi.

 242. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam.Ben ön lisans insan kaynakları yönetimi mezunuyum.Su anda çeko okuyorum 2016 da bitecek.Sizce kpss ye ön lisanstan mi girmeliyim yoksa lisanstan mi.Hangisi daha avantajlı olur.

 243. ebru dedi ki:

  Merhaba hocam.Ben ön lisans insan kaynakları yönetimi mezunuyum.Su anda lisans ceko okuyorum.sizce kpss ye lisantan mi girmeliyim yoksa ön lisanstan mi hangisi daha avantajlı olur.

 244. Gulperi dedi ki:

  Bende isletmeye tamamladigima pisman oldum Hocam,bilginiz icin tesekkur ederim,enkusa zamanda OSYM burosuna muracat ederim,yalniz diger soruma cevap alamadim.Alandan girme mecburiyetimin oldugunu soyleyenler var,bu dogru mu,ben duz memerluk icin hazirlaniyorum oysa

 245. nur dogan dedi ki:

  iyi akşamlar hocam ben önlisans bilgi yönetimi bitirdim ve lisans olarak aöf iktisat bitirdim gecen sene önlisans sınavına girdim 75 aldım 2016 kpss gircem ama benim dersaneye gitme hakkım doldu evde çalışcam kpss a kpss b hangisini giriyim hocam bana bir yol gösterirmisiniz nasıl çalışıyım

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Kesinlikle kpss b ye gir. S grubunun üstesinden gelmen zor olacaktır. Evde çalışman başarılı olmana hiç engel değil. Güzel bir genel kültür genel yetenek kitap Seti alıp birrr an önce çalışmaya başla ve 85üstü hedef koy.

 246. VİLDAN dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben çeko mezunuyum şuan kpss b grubuna hazırlanıyorum. Alanı son sınıfken denedim yapamadım. Ama b grubu için de moralimi bozan çok oluyor. Biliyorum 85 üstü almam gerek. Hedefim 90-95 düzenli şekilde de çalışıyorum. Size sorum atamalar az mı oluyor düz memurlukta? Hep çok az olduğu söyleniyor. 10 15 kişi o da doğuya diyorlar. Benim öncelikli hedefim DHMİ ancak olmazsa denizliye atanmak istiyorum. Alımlar hakkında bilgi verir misiniz?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Merhabalar, alımlar da azalıyor bunun yanısıra rakip sayısı katlanarak artıyor. Asıl tehlike bu. Yani alımlar artsa da Çok süper bir durum olacağını sanmıyorum. Herkes memurluk için uğraşıyor artık. Her şey sizin elinizde. Alacağınız bir 90 puanla çok güzel memurluklara yerleşebilirsiniz, hem de istediğiniz ilde. DHMi çok popüler ve çok güzel bir kadro. Onun için çok yüksek puanlarla kapatıyor. Yapmanız gerekn nedir biliyor musunuz? Gündelik hayata devam ederek düzenli bir şekilde çalışıp 90 almayı hedeflemektir. Gerisi boş.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, bir önceki yorumunuzu cevapladım ve mail olarak da attım size.

 247. VİLDAN YERLİ dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben çeko mezunuyum şuan kpss b grubuna hazırlanıyorum. Alanı son sınıfken denedim yapamadım. Ama b grubu için de moralimi bozan çok oluyor. Biliyorum 85 üstü almam gerek. Hedefim 90-95 düzenli şekilde de çalışıyorum. Size sorum atamalar az mı oluyor düz memurlukta? Hep çok az olduğu söyleniyor. 10 15 kişi o da doğuya diyorlar. Benim öncelikli hedefim DHMİ ancak olmazsa denizliye atanmak istiyorum. Alımlar hakkında bilgi verir misiniz?

 248. Dilara dedi ki:

  Merhaba hocam ya benim size sorum olacaktı ama o kadar çok ki kpss ile ilgili acaba gmail adresiniz falan var mı ya size ordan ulaşayım.

 249. VİLDAN dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben çeko mezunuyum şuan kpss b grubuna hazırlanıyorum. Alanı son sınıfken denedim yapamadım. Ama b grubu için de moralimi bozan çok oluyor. Biliyorum 85 üstü almam gerek. Hedefim 90-95 düzenli şekilde de çalışıyorum. Size sorum atamalar az mı oluyor düz memurlukta? Hep çok az olduğu söyleniyor. 10 15 kişi o da doğuya diyorlar. Benim öncelikli hedefim DHMİ ancak olmazsa denizliye atanmak istiyorum. Alımlar hakkında bilgi verir misiniz hocam?

 250. Mrb ben muhasebe ve vergi uygulamaları mezunuyum önlisans kpss de muhasebe dışında hangi kurum ve bölümleri tercih edebilirim memurluk olarak yani maliye,işletme vb.tercih edebilirmiyim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Merhabalar, muhasebe bölüm mezunu oalrak zaten birçok farklı kurum alım yapıyor. Lakin siz muhasabe işini pek sevmiyorsunuz sanırım. Maliye veya işletme bunlar farklı bölümler. Bu bölümlerin nitelik kodlarından alım yapılan kadrolara başvuru yapamazsınız. SAdece kendi bölümünüzün alımlarını ve genel nitelik kodu olan 3001 kodu ile alım yapılan kadroalra başvuru yapabilirsiniz. Aklınıza takılan başka bişey var ise sorabilirsiniz yine.

 251. Sedef dedi ki:

  Merhaba.. Ben felsefe bölümü mezunuyum formasyonum da var fakat sıfırdan başlayacak biri olarak bu yıl Zamanımın yetmeyeceğini düşünüyorum en azından 90 alma ihtimali düşündürtüyor burda haklı mıyım sizce ? düz memur olarak tercih yapabiliyor muyum hangi puan türünden hesaplanıyorum hangi memurluklarda şansım yüksek olabilir ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sıkıntılı bölümlerden biri felsefe. Düz memurluk için de 90almaktan çok farklı bir durum yok maalesef. 2012kpss nin Son atamaları 4001(genel lisans kodu) Kodunda 88küsürde kapatmış. Ona göre hareket edin. Kpss olarak da genel kültür genel yetenek oturumuna gireceksiniz ve bu oturumlar sonunda puanınız hesaplancak

 252. Oktay Yaman dedi ki:

  Merhaba hocam elektrik Mühendisliği okuyorum uce gectım 2016 kpss girebilir miyim.elektrik Mühendisliği en Son atama puanı kac bide atanmam için kaç puan almam lazım

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Merhabalar, Elbette girebilirsiniz. Yalnız okulu uzatmayın ki mezun olduktan sonraki kpss atamalrında tercih yapabilesiniz. Puan olarak 87-88 almanız bile yetecektir ama siz gene de çok daha yüksek almaya zorlayın. Son atamalar 86 civarı kapatıyor sanırım. İlerleyen günlerde gene bir taban puan incelemesi yaparız elbette.

 253. Mrb benim bir sorum olcaktı ben muhasebe ve vergi uygulamaları mezunuyum önlisans kpss hangi kurum ve bölümleri tercih edebilirim memurluk olarak yani maliye, işletme vb.bölümleri tercih edebilirmiyim cvp sevinirim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, muhasebe güzel bir önlisans bölümü. Birçok bakanlık vs kurumda kadro açılıyor. Tek tek sayılmayacak kadar çeşit mevcut. Bölüm olarak ise hangi bölüm ile lisans seviyesine tamamlayayım diye soruyorsunuz sanırım. Ben kamu yönetimi ve işletmeyi tavsiye ederim

   • Lisans içn değilde önlisans olarak muhasebe dışında maliye ve işletme önlisans bölümlerini tercih edebiliyormuyum yani kpssde önlisans da maliye bölümünden biri ni alırkn kpssde bende tercih edebilirmiyim ortak derslermz cok fazla bu bölümlerle

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Merhabalar, Öyle bişey olması söz konusu değil maalesef. Aynı dersleri görmeniz aynı bölüm olduğunuz anlamına gelmiyor. Diğer yorumunuzu da cevapladım ve mail gönderdim ayrıca…

   • Lisans için değilde önlisans olarak atanmak istiyorum ama muhasebe dışında maliye,işletme önlisan bölümlerinide kpss tercihlerimde tercih edebilirmiyim atanmak içn

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Muhasebeye ait kpss nitelik kodu 3173 olarak görünüyor. Siz sadece bu koda ait olan kadroları yazarsınız. Maliye mezununun, işletme mezununun kodu farklıdır ve onların kadrolarını tercih edemezsiniz.

 254. VİLDAN dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben çeko mezunuyum şuan kpss b grubuna hazırlanıyorum. Alanı son sınıfken denedim yapamadım. Ama b grubu için de moralimi bozan çok oluyor. Biliyorum 85 üstü almam gerek. Hedefim 90-95 düzenli şekilde de çalışıyorum. Size sorum atamalar az mı oluyor düz memurlukta? Hep çok az olduğu söyleniyor. 10 15 kişi o da doğuya diyorlar. Benim öncelikli hedefim DHMİ ancak olmazsa denizliye atanmak istiyorum. Alımlar hakkında bilgi verir misiniz?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, moral bozmak asla yok burada. Millete kulağınızı tıkayın. 87-88puan ile batıda da bir yere atanırsınız. Alımlar elbette ki azalıyor. Her şey alacağınız puanla alakalı. Siz zaten 90üstü alırsanız dhmi nin çekodan alım yapması durumunda dhmiye atanma şansınız da yükselir. 90üstü bekliyorum sizden o zaman…

 255. Burcu dedi ki:

  hocam merhaba.
  ben kpss b grubundan sınava gireceğim. dershaneye yazıldım. adliye memurluğu istiyorum. ayrıca bunun için bir sınava girmem gerekir mi? ayrıca dershane de beni lisans sınıfına aldılar ve ben önlisanstan gireceğim sınava ama sınav farkı yok sadeece üst düzey göreceksin dediler. Bir öneriniz var mıdır?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Öncelikle hangi önlisans bölüm mezunusunuz bilmiyorum ama alımı olmayan bir bölüm ise normal düz memurluk için en az 87-88 almalısınız. Adliye memurluğundan kastınız zabıt katipliği mi acaba? Dershanenin lisans kısmında hazırlanmanız fark etmez. Çok bir katkısı da olmaz eksiği olmaz.

   • Burcu dedi ki:

    İŞLETME ÖNLİSANS MEZUNUYUM. NORMAL ADLİYE MEMURLUĞU GİŞE GÖRVLİSİ TARZINDA İSTİYORUM.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
     Merhabalar, adliye dediğiniz kurum alımlarını kendisi yapıyor. Yani mülakatlı. Adliye alım ilanları takip ederek adliye, zabıt katibi vb. ilana çıkılan memurluklara başvuru yapabilirsiniz. Bölümünüz fena bir bölüm değil. 85 ve üstü puan alarak merkezi atamalarda da memur olabilirsiniz. Niye sadece adliye düşünüyorsunuz ki?

 256. Adem dedi ki:

  Selâmün aleyküm değerli ve çok ilgili hocam, öncelikle sıkılmadan herkese cevap verdiğiniz için Allah sizden razı olsun. Konuya geleyim, hocam ben işletme yönetimi ön lisans mezunuyum, şu an aof’den 4’cü sınıf okuyorum. Büyük olasılıkla ön Lisanstan hazırlayacağım,lakin alt yapim hiç yok özellikle matematik konusunda çok kötüyüm ve bu konuda ne yapmalıyım. Ayrıca düz memurluk için hangi puan türünden hazırlanmalıyım ve kaç puanla atanabilirim. Vereceğiniz cevap için Allah razı olsun hocam.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Öncelikle önlisans olarak sınava girmeniz en mantıklı olanıdır. Sınavda genel kültür genel yetenek oturumuna girip alacağınız p93 puanı ile tercih yapacaksınız. Matematik meselesine gelelim. Bu herkesin derdi. Eğer ki çok kötü iseniz matematikte en alt ve basit düzeydeki konulara çalışıp buradan gelecek olan bes-on soruyu yapabilecek kadar hazırlanmanız doğru olacaktır. Matematikten gelen az neti de Türkçeyi çok çok az hata ile çözüp kapatabilirsiniz. Yani matematik yok diye üzülmeyin. Siz de diğer dersleri üst düzey çözün o zaman.

 257. BİLG mÜH dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam ben bilgisayar mühendisliğini bitireceğim bu sene düz memurluk için şehir seçmeksizin kaç puanla atamalar başlıyor?ANKARA kaçla kapattı?.Bilgisayar mühendisliği için şehir seçmeksizin kaç puanla atamalar başlıyor?ANKARA kaçla kapattı?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Merhabalar hocam, 2012 kpss sınavının son ataması olan 2014/1 atamasında 84 lere kadar inmiş taban puan. Ankara ise 86 larda kapatmış. Bunu baz alarak hareket edebilirsiniz. Bunun aşağısı olmaz kolay kolay. Atanmak için en az 86 civarı, Ankara için ise en az 87-88 almayı hedef koyun kendinize.

 258. yasemin dedi ki:

  merhaba hocam ben önlisans mezunuyum üstten lisans iktisat bitirdim bu sene acaba önlisans kpssine girme sansım varmı yoksa lisanstanmı gircem kpss ye şimdiden teşekkür ederim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Merhabalar, Maalesef ki lisansı bitirdiğiniz için alt öğrenim düzeyinden kpss ye girme şansınız yoktur.

 259. dogan dedi ki:

  merhabalar ekrem bey ben hacettepe istaitstik 2014 mezunuyum bu sene kpss ye hazırlanmayı düşünüyorum. kasımda kursa baslayacağım. alandan hazırlanmayı düşünüyorum. aynı zamanda acık ögreitm işletme son sınıf ögrencisiyim. sorum şu vergi müfettişliği için istatistik bölümünün iibf denkliği gerçekten kalktı mı? eğer kalktıysa açık öğretim işletme okumam iş görür mü cevam veriseniz çok sevinirim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Merhabalar hocam, bakın dün yeni vergi müfettiş yardımcısı ilanı açılmış. İnceleyin… http://ilan.memurlar.net/ilan/33615/ İlanda iibf de geçiyor. İstatistik iibf içinde değil mi sizin üniversitede? Siz 2016 kpss ye hazırlanacaksanız bunlara hiç kuşku bırakmadan lisans işletme olarak kpss ye girin olay çözülsün. Burada mühim olan bu değil, önemli olan şu ki bir istatistik mezunu olarak vergi müfettişliği için size lazım olacak iktisat, işletme, maliye, muhasabe, hukuk gibi derlerin bilgisini nasıl edineceksiniz?

 260. hakan dedi ki:

  hocam merhaba ben edebiyat fakültesinde son sınıfta okuyorum kpss memurluk sınavına girmeyi düşünüyorum ama sınav mayısta kpss lisans sınavına girebilir miyim?bilgilendirirseniz sevinirim simdiden saolun?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Elbetteki girebilirsiniz hocam. 3.sınıfta bile girebilirsiniz. Burada şunu bileceksiniz sadece. Girdiğiniz KPSS’nin sadece mezun olduğunuz tarihten sonraki atamalarında tercih yapabilirsiniz.

 261. rezzan dedi ki:

  MRB HOCAM.Düz lise mezunuyum.Alanım TÜRKÇE-MAT.2016 KPSS ORTAÖĞRETİM İçin düz liselerin şansı nedir?sınava hazırlanacam fakat şimdiden umutsuzum.Düz lise için pek kadrolu memur alımı yok sanırım.Yaşım 29.Katiplik,gardiyanlık için yaş sınırı var.Düz memurluk için kaç puanla atama yapılıyor?Saygılar Hocam.

 262. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Ekrem Hocam,
  Elektrik elektronik mühendisiyim 2016 kpss ye hazırlanıp atanmak istiyorum.Benim bölümüm için hangi sınavlara girmeliyim gk gy yeterli mi, bana yol gösterir misiniz şimdiden teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhaba, çok güzel bir bölüm. Matematik de güçlüdür muhakkak sende. Sadece GK gy kısmına gireceksiniz.

   • Mehmet dedi ki:

    Teşekkür ederim.Kursa gitmeden çalışmak istiyorum hangi yayınları önerirsiniz ve Yds sınavına girmem tercihlerde bana avantaj sağlar mı?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
     Merhabalar, ihtiyaç, uzman kariyer, yargı yediiklim gibi yayınlardan çalışabilirsiniz. Burada önemli olan, kendinizi eksik gördüğünüz derslerde farklı kaynaklar edinip onlardan da çalışmaktır. Dil puanı isteyen bir alım olursa ki sizin bölümde fazla olmuyor, bu avantaj olabilir. Ama dil bilginiz pek yok ise zorlamayın. Ağırlığınızı gk gy çalışmaya verin.

 263. Aslıhan dedi ki:

  Merhaba ben açıklise genel kültür öğrencisiyim seneye mezun olucam. Liseden sonra bi hedef belirlemek istiyorum sizce memurluk sınavlarına giriş mi yapmalıyım yoksa üni.yide açıktan mı devam etmeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)

   Merhabalar, Lise düzeyinden memur olmak çok çok zor. Siz üniversiteye yazılın. Açıköğretimden devam edecekseniz güzel bir açıköğretim önlisans bölümüne yazılın. muhasebe, işletme vs. gibi… İleriye dönük daha şanslı kılacaktır bu sizi…

 264. tuba dedi ki:

  selamun aleyküm hocam biraz saçma olabilir soru ama kafam karıştığı için sormak istedim ben önlisans mezunuyum yaslı bakım. maşşallah 88 ile atmış 🙂 bende normal üniversitelerde öğrenci işlerinde ki memur nasıl olunur onlar da mı düz memur diye geciyor yoksa özel adı var mı bide kpss b grubu sınavı ayrı bi zamanda mı oluyor yoksa normal önlisanstan sınava girip ordan mı tercih yapaıoz.onu anlamadım.saygılar..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Saçma değil merak etmeyin, siz aklınıza takılanların hepsini sorabilirsiniz. Açıkcası sadece üniversite öğrenci işleri memurluğu diye bir kavram yok. Atıyorum üniversiteye memur oalrak atanırsınız ama başka servste de çalışabilirsiniz. Burda düz memurluktan kasıt normal büroda masabaşı memurluk gibi bişeydir. kpss b grubu dedğimiz sınav ise çift yıllarda yapılan kpss genel kültür genel yetenek oturumudur. Yani bildğiniz önlisans sınavının çift yıllarda yapılanıdır. Varsa başka aklınıza takılan sorabilirsiniz…

 265. Mehmet dedi ki:

  Ekrem Hocam,
  Kaç puan almam gerekir elektrik elektronik mühendisliğinden atanmak için, alınan yüksek puanla ilk yerleştirilmede atanma şansım var mıdır,biraz yardımcı olun yol gösterin lütfen kpss 2016 sınavına kadar eve kapanıp çalışmak istiyorum hali hazırda özel bir firmada çalışıyorum ders çalışmak için işten ayrılacağım çalışma şekli olur çalışılacak yayın olur biraz yol gösterin lütfen…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam mail olarak da cevap verdim size, puan olarak 87-88 ile atanırsınız diye düşünüyorum. Daha aşağı da olabilir. Alımlara bağlı bir durum. Siz 90 almayı hedefleyin. Yayın olarak çok önemli değil, ihtiyaç, uzman kariyer, yargı gibi yayınlara çalışabilirsiniz. SAdece şuna dikkat edin. Eksik veya zorlandğınız dersler için farklı kaynklardan da kitap alıp mukayeseli çalışın.

 266. HARUN dedi ki:

  Merhabalar Ekrem Bey Ben Sosyoloji Bölümü 4.sınıf öğrencisiyim ikkez kpss ye girteceğim çalışmalara 1 haftadır başladım kalan 7 ay gk gy için yeterli bir zaman dilimi mi?
  82 atanmak için yeterli mi sizce ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Çok güzel hocam, bu şekilde çalışmaya devam edin, evet 7 ay hayli hayli yeter. Yeter ki düzenli çalışın. 82 Puan yeterli olacaktır elbette. Umarım alımlarınız bu şekilde devam eder. Kesinlikle 80 üstü puan alın. Bölümünüz avantajlı.

 267. betül dedi ki:

  hocam merhaba.işletme onlısans mezunuyum.2016da kpssye giricem ınsallah.ayrıca uludağ üniversitesi işletme 3.sınıfım dgs ile geçiş yaptım.sorum su kı düz memur olarak atandıgım yerde hem gorevımı yapıp hem de öğrenimime devam edebilir miyim?bunun bana ne gibi bir avantajı olabilir peki memur olup lisansa tamamlayarak yani ılerleme için baska sinavlara girebilir miyim?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Merhabalar, memur iken öğrenime devam etme durumu değişken bir olay. Atandığınız kurum amirine, üniversitedeki hocalarınıza bağlı bişey. Atıyorum hocalarınız yoklamayı sizin için zorunlu kılmazsa sadece sınavlara girersiniz olay çözülür. Misal memur olduğunuz kurum müdürü size esneklik sağlar derslere de zaman zaman girersiniz. Yani ucu açık bir konu. Memur olduktan sonra lisans’a tamamlamanız elbette ki ilerlemenizi kolaylaştırır.

 268. Deniz dedi ki:

  İyi günler hocam.ben laborant ve veteriner sağlık bölümü mezunuyum.önlisans kpss den 74 puan aldım.kasım atamaların da atanabilir miyim eğer bolumumuzden kadro vermezlerse düz memurluk için doğu bölgesini tercih etsem gelir mi teşekkür ler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Merhabalar, öncelikle tercih vermeniz size bişey kaybettirmeyeceği için her halukarda tercih yapın. 74 puan için bir kere düz memurluk şansınız hiç yok. Bunun dışında alanınız çok güzel ama puanınız biraz düşük. 2012 kpss nin atamalarına baktığımda 80civarı taban puanda kalmış. 2014 kpss nin de geride bıraktığımız 2015/1 atamasında hiç alım olmamış bölümünüzden. Alım sayısına göre taban puan değişir ama 74lere inmesi zor görünüyor. Bence 2016 kpss ye de çalışıp 80 üstü puan almaya odaklanın. Kasım tercih kılavuzu çıksın gene inceleme yaparız.

 269. Deniz dedi ki:

  İyi günler hocam.ben laborant ve veteriner sağlık bölümü mezunuyum kpss onlisanstan 74 puan aldım atanabilme şansım nedir lütfen cevap yazın

 270. zülal dedi ki:

  Hocam merhabalar yardiminiza ihtiyacim var ataturk universitesi uluslararası iliskiler 3. Sinif ogrencisiyim biryerlere gelmek icin calismak istiyorum kpss a dan mi hazrlanayim yoksa yuksek lisans icin yds mi calisayim agnom 3 40

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, değerli hocam bunlar önemli yol ayrımları… Sizin ne istediğinizle alakalı bişey. Benim yön vermem doğru olmaz ki. Misal üniversitede araştırma görevlisi vs olarak çalışmak istiyorsanız yani akademisyenlik için uğraşıyorsanız yüksek lisans devam edersiniz. Misal uzman, müfettiş, denetmen vs gibi kariyer meslekler istiyorsanız a grubuna hazırlanırsınız. Ekonomik imkanlarınız, zaman durumunuz, acil işe girme ihtiyacınız vs gibi durumlara göre kendinize yön vermelisiniz.

 271. Zeynep dedi ki:

  Merhaba Ekrem hocam.. İlgiliz için çok teşekkür ediyorum. Ben bankacılık ve finans mezunuyum kpps b düz memeurlukta hangi kadroları seçebiliyorum. Bana seçebilieceğim kurum az olduğu söylendi.doğru mu ? 🙁 cevap verirseniz çol sevineceğim 🙁

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Evet maalesef ki bölümünüzden alım sayısı çok çok az. Dikkatimi çeken de şu ki manisa celal bayar üniversitesi alıyor sizden genelde. Puan konusuna gelecek olursak da o kadar korkunç bişey yok. ALım az ama sağlam bir puan alarak atanma şansı yakalayabilirsiniz. Misal bir önceki 2015/1 kpss alımında 86,5 ile kapatmış taban puan. Demek ki alacağın bir 87-88 civarı puanla kendinizi sağlama alabilirsiniz. Her şey puandan geçer. Siz en yüksek puanı almaya çalışın. Gerisi gelen kadro sayılarına bağlı.

 272. Zeynep dedi ki:

  Merhaba Ekrem Hocam
  Öncelikle biza ayırdığınız zaman ve bilgiler için çok teşekkür ediyorum.
  Ben bankacılık ve finas mezunuyum. Kpss b de sadece 3175 nolu nitelikli kodumu tercih edebiliyorum. Bunun dışında hangi kurumları tercih edebiliyorum. Cevaplarsanız çok sevineceğim..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Siz 4 yıllık bankacılık ve finans mezunu değil misiniz? Ben bir önceki yorumunuzu 4 yıllık mezun olduğunuzu varsayarak cevapladım. Kodunuz da 4465 olarak geçiyor.

 273. Öncelikle kolay gelsin hocam. Ben Adliyede 4 yıldır gih kadrosunda şoför olarak görev yapmaktayım. Örgün iktisat okurken sözleşmeli olarak atandım sonra kadroyu girdim. Fakat calıstgım kurumdan memnun degilim. Amir memur iliskisinde calısma arkadaşlarımla beraber amirler tarafndan ferdi davranışlara maruz kaldığım kaldığımız durumlar oluyor. Bu yüzden kurum değistirmek istiyorum. Kpss B kadrosundan kurum degistirmek istiyorum şuan kurumumda gih kadrosu olarak görev yapmaktayım kpss yoluyla kurum degisikligi icin ne yapmam gerekir ve tercih icin hangi kurumları önerirsiniz hocam Gelir idaresi Başkanlığnda düz memurluk düşünüyorum sizce nasıl şimdiden teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, seni çok iyi anladığımı bilmeni isterim öncelikle. Yapman gereken şu; Mezun olduğun iktisat bölümü vesilesiyle 2016 kpss lisans sınavına hazırlanacksın. En azından 85 ve üstü puan almayı hedefleyeceksin. 2 yıl boyunca yapılan 4 atama döneminde atandığında, kurumundan muvafakat(geçiş izni) alarak yeni atandığın kuruma/kadroya geçeceksin. Kurumun da muvafakat vermek zorunda çünkü hem bir üst öğrenim düzeyinden hem de şoförlükten daha üst bir unvanda kadroya atanmış olacaksın. Süreç ile ilgili gene danışabilirsin.

 274. SERAP dedi ki:

  Merhabalar Hocam ben coğrafya bölümünden bu sene mezun oldum formasyonumu da aldım sınava hazırlanmaya başladım yeni sisteme göre Gk Gy, Eğitim bilimleri ve alan sınavına gireceğim
  ne yapacağımı bilmiyorum.Sorum KPSS girip düz memur olmak istesem hangi alanları tercih tercih edebilirim ve ne kadar bir puan almam gerek. ayrıca öğretmenlik içinde tercih yaparsam daha sonra nasıl bir yol izlemem gerek düz memurluktan kesin öğretmenliğe geçiş oluyor mu ? çok kararsızım bana yardımcı olun lütfen 🙁

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, düz memurluk istiyorsanız 4001 nitleik kodu ile açılan kadroları tercih edebilirsiniz. Bu kadrolar için de gk-gy oturumu sonucu alacağınız p3 puanınızın en az 88-89 olması lazım ki şansınız olsun. Memurluktan öğretmenliğe geçiş konusu da kuruma göre değişiyor. Yani esasen kurumların geçiş izni vermesi lazım ama bazı kurumlar vermiyor ya da zorluk çıkartıyor. Coğrafya öğretmenliği alımları ve taban puanları nerede kapatıyor ve ne denli zor bilmiyorum ama bana kalırsa düz memurluk için harcayağınız enerjiyi öğretmenlik için harcamanız daha ideal gibi. Gene de kendinize göre yol haritası belirleyin siz. Aklınıza takılanı gene sorabilirsiniz.

 275. Recep dedi ki:

  Selamun Aleyküm hocam
  Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için Allah sizden razı olsun. Burda binlerce kişiyi bilgilendirerek onların dualarını alıyorsunuz.

  Ben tarih bölümü son sınıf öğrencisiyim. Malum tarih bölümünde atama çok çok az o yüzden farklı alanlara yönelmek durumunda kalıyoruz.
  1) Sizce öğretmenlik dışında hangi alanlara yönelebiliriz?
  2) Kpss’de hangi gruplara girebiliriz
  3) Polis olmak için Kpps de kaç puan almalıyız ve hangi türe girmemiz gerekli
  4) Öğretmen olabilmek için sadece alan sınavına girmemiz yeterli mi
  5) Kpss’de alacağımız puanların başka alanda bize bi katkısı olur mu? Mesela subaylık sınavları gibi
  Vereceğiniz bilgiler ve bizlere ayırmış olduğunuz değerli vaktiniz için teşekkürler 🙂

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, iyi düşünceleriniz için sağ olun hepiniz…

   1)Öğretmenlik dışında 4001 kodu ile alıma çıkılmış düz memurluk kadroları için uğraşabilirsiniz. Bunun için sadece gk-gy oturumuna girmeniz yeterlidir ve en az 88-89 puan almalısınız ki şansınız olsun.

 276. nazlı dedi ki:

  merabalar.ben yerel yönetim mezunuyum ve bu sene kpss sınavına hazırlanıyorum ama hangi sınava gireceğim daha dogrusu hangi sınav türüne. devlet güvencesi altında memurluk için.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, sanırsam iki yıllık yerel yönetimler mezunusunuz… Maalesef ki alanınızda alım nerdeyse hiç yapılmıyor. Sizin gireceğiniz sınav önlisans genel kültür genel yetenek oturumudur. Burdan alacağınız P93 puan türü ile memurlk tercihi yapabilirsiniz. Alanınızda alım neredeyse hiç olmadığı için 3001(genel önlisans kodu) nitelik kodundan alıma çıkmış kadrolara başvurabilirsiniz. Bu kadrolara girebilmek için de en azından 88-89 almalısınız.

 277. SERAP dedi ki:

  merhabalar hocam coğrafya bölümünden bu yıl mezun oldum formasyonumu da aldım. Gk Gy eğitime çalışmaya başladım tabi birde alan var ne yapacağımı bilmiyorum direkt kpss girip düz memur mu olsam hangi alanları tercih edebilirim ya da kaç puan alırsam atana bilirim ayrıca öğretmenlik için tercih yaparsam kesin öğretmenliğe geçişim oluyor mu? beklemek istemiyorum bana bir tavsiyede bulunun lütfen 🙁

 278. Cihan Demir dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben işletme bolumu okulu uzatmış bir ögrenciyim. Okul derslerim agır haftasonu 6 saat bakabiliyorum hafta içi de yorgun oldugumdan 1 saat bakıyorum. Az calışıyor gibi hissediyorum ve üzülüyorum … SiZce kac saat verimli calışarak kafidir 90 puanı kotarmak için?
  2.sorum hava yolları dhmi işletmeden 25 kişi almıştı 90larda falan kapatmıştı 2014te.. bu 2016da kaçlarda kapatır yine bu civarda 25 kişi alım olursa tahmini…tesekkürleer…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, tamamen kapasite meselesi. Yani saatlerce çalışılacak diye bir kaide yok. Şöyle konu konu ayırıp bunu zamana yayarak bir program yapın. Bakalım ne kadar bir zaman dilimi çıkıyor ortaya… O programa göre de tempo belirleyin. Şu 1 saati iki saat yapın. Ya da 1 gün 1 saat diğer gün 2 saat yapın. Kendinize çok yük bindirmeden çalışırsanız daha verimli olursunuz. Yorgunluktan geberiyorum ama çalışmalıyım diyerek çalışırsanız, o çalışmadan verim alamazsınız. Kendinizi iyi hissettiğiniz günde daha fazla çalışarak daha verimli olabilirsiniz. DHMİ konusuna gelirsek en popüler ve en çok istenen kurum. eskisinden daha yukarda kapatacağı kesindir.

 279. HACER dedi ki:

  mrb.hocam 7 aay var tam bnde iktisat mezunuyum b den hazırlanmak istiyorum muhasebedede calışıyorum yetriştirebilirmiyim acaba yardımcı olursanız sevinirirm

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Elbette yetiştirirsiniz. Hangi konuda eksikseniz o konu ile ilgili ek kaynak alıp düzenli(çok demiyorum dikkat edin) çalışırsanız halledersiniz. Ayrıca derse gömülmeyin. Kendinizi de ödüllendirin bu süreç içinde.

 280. HACER dedi ki:

  BU ARADA HOCAM 2014 DE 78.589 PUAN ALDIM ORTAÖĞRETİMDEN FAKAT TAM ÇALIŞAMADIM İSTEDİĞİM GİBİ BEN ÇOK İSTİYORUM AMA YETİŞİRMİ KORKU VE HEYECAN ÇOK FAZLA İŞDEN Mİ ÇIKSAM KPSS İÇİNN BİLMİYORUM HOCAM AMA İNANIN STRESE GİRDİM

 281. Ali ozbir dedi ki:

  Hocam 2014 kpss p3 86 duz memur atanma şansim varmi sizce

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hangi bölüm mezunusunuz bilmiyorum ama 4001 nitelik kodundan diyorsanız işiniz zor gibi. Keşke 87-88 civarı olsaydı. Gene de ümidinizi yitirmeyin. Açıktan alım ilanlarını da kollayın.

 282. Bahar dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben antropoloji okuyorum, okuduğum bölümün KPSS ataması yok. Amacım lisans mezunu olup, memur olarak atanmak. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Neye çalışmalıyım ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Kpss lisans sınavında genel kültür-genel yetenek sınav oturumuna hazırlanacaksınız. Bu sınavdan en az 87-88 puan almaya çalışcaksınız ki düz memur olma şansınız başlasın. MAtematik seviyeniz nedir

 283. faruk dedi ki:

  hocam 75 doğumluyum lisans mezunuyum ve işsizim bu sene kpss b kadrosu için çalışmak ve hazırlanmak istiyorum sınava giriş hakkım varmı yeterince vaktim ve kursa gitme şansım olucak düzenli çalışsamda en az kaç puanla bir yere atanabilirim sizce.

 284. Bahar dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben antropoloji okuyorum fakat okuduğum bölümün KPSS ataması yok. Amacım lisans mezunu olup memur olarak atanmak. Bunun için ne yapmam gerekir ? Neye çalışmalıyım ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, bir önceki yorumunuzda cevaplandırdım sorunuzu. Aklınıza takılan olursa gene sorabilirisniz.

   • faruk dedi ki:

    hocam yaşım 40 ünv mzunuyum şu an işsizim ve boştayım kpss yaş sınırlaması varmıdır hazırlanıp en az kaç puan ile b kadrolu bir yere yerleşme şansım varmı.şimdiden teşekkürler

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Merhabalar, merkezi atamalarda yaş sınırı yok. Maliye bölümü olarak 85 ve üstü puan alabilirseniz atama şansınız yüksek olur. Tabi siz daha da yukarısını hedefleyin.

     Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek ve takip edebilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 285. SELÇUK dedi ki:

  merhaba hocam. Lisanstan Matematik mezunuyum. düz memurluklarda matematiğin özel nitelik kodu var mı? Örneğin maliye vb. yerlerde özel olarak matematik mezunu memur alımı oluyor mu?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, MAtematik bölüm kodunuz 4513 olarak geçiyor. Taban puanlarınız 86-87 civarlarında görünüyor. Programcı olarak alıma çıkan her kurum matematik mezunlarından alım yapabilir. Kurumların inisiyatifindedir bu.

 286. elif dedi ki:

  merhaba Hocam ben de önlisans Bilgisayar programcılığı mezunuyum şimdiden yavaş yavaş sınava hazırlanmaya başladım aynı zamanda da çalışıorum sınava kadar günde en az 3 saat çalışmayla bu iş olur mu önümde de daha bir yıla aşkın biz süreç var sizce yeter mi ? ve alımlarımız oluyor mu ? kasım da atanabilmem için en az kaç almam gerekiyor ? Şimdden teşekkürler hocam.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, bölümünüz gayet iyi bir bölüm. 3 saat hayli hayli yeter. Kendinizi sıkmadan çalışmaya devam edin. Alımlarınız iyi oluyor. İlk atamada atanmak için 86-87 puan yeterli olabilir gibi ama alımlara bağlı olarak değişiebilir. Gene irtibat halinde oluruz atama süreçlerinde…

 287. SERAP dedi ki:

  merhaba hocam daha önce de mesaj attım cevap gelmedi sizden coğrafya bölümünden bu sene muzun oldum formasyonda aldım şuan sınava hazırlanıyorum gk gy eğitim ve alan var size danışmak istedim düz memurluğu seçersem bölümümle ilgili hangi alanlar var ve kaçla atıyorlar eğer atanırsam düz memurluğa daha sonra öğretmenliğe kesin geçişim olur mu bana yardımcı olur musunuz ne yapacağımı bilmiyorum

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, daha önceki yorumunuzu cevaplamışım. Dilerseniz tekrar yazayım.
   Düz memurluk istiyorsanız 4001 nitleik kodu ile açılan kadroları tercih edebilirsiniz. Bu kadrolar için de gk-gy oturumu sonucu alacağınız p3 puanınızın en az 88-89 olması lazım ki şansınız olsun. Memurluktan öğretmenliğe geçiş konusu da kuruma göre değişiyor. Yani esasen kurumların geçiş izni vermesi lazım ama bazı kurumlar vermiyor ya da zorluk çıkartıyor. Coğrafya öğretmenliği alımları ve taban puanları nerede kapatıyor ve ne denli zor bilmiyorum ama bana kalırsa düz memurluk için harcayağınız enerjiyi öğretmenlik için harcamanız daha ideal gibi. Gene de kendinize göre yol haritası belirleyin siz. Aklınıza takılanı gene sorabilirsiniz.

   • SERAP dedi ki:

    Doğru söylüyorsunuz öğretmenlik için bu yola baş koydum. Önerileriniz için teşekkür ederim tekrar sorma nedenim önceki cevaplarınızın görülmüyor olması.

 288. sevim dedi ki:

  hocam ben çocuk gelişimi mezunuyum.bir çok sitede yazıyorum ama bulamıyorum bizim bölümümüzde iki yıllıkların ataması var mı hangi kuruma atanıyolar ne olarak ben dgs ye girmeyi düşünmüyorum kpss den çocuk esirgeme kurumlarına atanma ihtimalim var mı çok soru sordum farkındayım ama yardımcı olursanız sevinirim şimdiden allah razı olsun

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, istediğiniz kadar istediğiniz zaman sorabilirsiniz. İki yıllık çocuk gelişimi alımları çok az lakin puanları da düşük kapatıyor. Başka bir arkadaş daha sormuş bu konuda. 2015/1 alımında misal 5-6 kişi alınmasına rağmen 82 ile kapatmış taban. Demek ki alacağınız 82 üstü bir puanla bile ilk atamalarda memur olabilirsiniz. Eğer ki alım sayısı arttırılırsa 70li puanlara bile inebilir taban. Siz 80 üstü puan almaya çalışın kesinlikle. Hedefiniz 85 olsun misal…

 289. elif dedi ki:

  Merhaba hocam

 290. elif dedi ki:

  Merhaba hocam ben bu sene 2. Sinif saglik kurumlari isletmeiligi okuyorum kpss dusunuyorum. Veri hazirlama ve kontrol isletmeni olarak atama oluyormus . kac puan yapsam rahat yerlesirim hocam ve ne geekli sartlari nedir ?
  Ve hocam düz memur olursam eger ikinci ogretimdenözelde bi bolum okumak istiyorum ve fizyoterapi yada radyoterapi dusünüyorum hangiiz daha iyi olur avantajları ? Yani radyoterapi okursambittikten sonra radyoterapi olarak calisabiliyomuyum nasil olucak? Tesekkur ederim hocam.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar öncelikle, bölümünüz sanırsam iki yıllık dimi? atamalara baktığımda bir alıma rastlayamadım bölümünüzden. Alımı varsa da çok ama çok az gibi görünüyor. Bu sebeple sizin şansınız 3001(genel önlisans kodu) nitelik kodundan açılmış kadrolar olarak görünüyor. Bu kadroalra girmek için de en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız olsun.

 291. Mustafa dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben sağlık yönetimi lisans 4. sınıf öğrencisiyim. Bölümümüzden en son VHKİ ataması yapılmış.Bir dönem uzman yardımcılığı kadrosu açılmıştı (2013 tü yanlış hatırlamıyorsam Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna). Yine böyle bir durum var mıdır? Yani ben şimdi sadece VHKİ olmak için çalışıyorum.Uzman yardımcılığı kadrosu varsa ona da çalışmak istiyorum. Bu konuda bir bilginiz var mıdır? Var ise de yine sadece GK GY sınavlarına mı çalışacağım, biraz ayrıntılı cevap verirseniz sevinirim çünkü çok fazla bilgi kirliliği var bölümümüzdeki atamalarla ilgili, herkes bihaber neredeyse bu konuda. Sabırla her soruya cevap veriyorsunuz, Allah razı olsun , şimdiden teşekkürler hocam.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, hocam benzer bir uzman yardımcılığı alımına ilişkin herhangi bir malumatım yok. Bahse konu 2013teki ilan bu sanırım: http://ilan.memurlar.net/ilan/26192/
   Güzel bir alım olmuş. Linki incelerseniz orda yine p3 ten taban puan belirlendiğini göreceksiniz. Yani genel kültür genel yetenek seviyesinden çalışacaksınız gene… Bu şekilde yine bir uzmanlık alımı olsa dahi bu sizin çalışmalarınızı etkilemesin. Çünkü 70 taban puan ile başvurabiliyorsunuz zaten. Ekstra bişey yapmanıza gerek yok şimdilik. Kısacası harıl harıl gk-gy çalışmaya devam… ama kendinize de vakit ayırmayı unutmayın…

 292. elif dedi ki:

  Hocam evet iki yillik . atamalar veri hazirlama ve kontrol isletmeni olarak istiyorum kendi bölümde atama yokmus evet hocam. Veri hazirlama ve kontrol icin kac yapmam gerekiyor ? Ve memur oldum diyelim örgünden bi ünüverste okusam ben isime cok yararmi yani o okudugum bolüm radyoterapi olursa devlette yine calisanilrmiyim o alanda ??

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Alan dışından atanmak ve bu memur, vhki gibi kadroalra girebilmek için en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız olsun 4 atama boyunca. Memur olduktan sonra örgünde okumanız duruma göre faydalı olabilir. Misal radyoterapi bitirirseniz ilerde bu alandan da kpss deneyebilir ve başka kuruma geçebilirsiniz. Sizin ilk hedefiniz kpss den 88 üstü bir puan almaya çalışmak olsun…

 293. serap dedi ki:

  merhaba hocam ben işletme son sınıfta okuyorum.2016 kpss b grubu için ilk alımlarda atanmam için sıralamam ve puanım kaç olmalı. teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, taban puan olayı ilk atamada gelecek işletme kadro sayısına göre değişir. Standart gözle bakarsak il ve kurum seçiciliği yapmazsanız ilk atamada 87-88 ile atanmanız mümkün…

 294. serap dedi ki:

  merhaba hocam ben işletme son sınıfta okuyorum.2016 kpss b grubu için ilk alımlarda atanmam için sıralamam ve puanım kaç olmalı lisans. teşekkürler

 295. Yigit dedi ki:

  Yönetim bilişim sistemleri mezunuyum. Kpss b grubu alımlarında hangi kadrolara başvurabilirsiniz? Alımlar konusunda bilginizi alabilir miyim?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, bölümünüzden genel itibariyle programcı unvanıyla alımlar oluyor. Aynı zamanda alım sayısı da az. 2012 kpss nin 2014/1 numaralı son atamasında en son 86 küsürlere kadar inebilmiş taban puanlar. Fakat alımlarda 7301 özel nitelik kodu da kullanılmış. 7301 kpss nitelik kodu nedir?
   2.14.PROGRAMCI
   “Programcı” kadro veya pozisyonlarını tercih edecek adayların, Bilgisayar Programcılığı eğitimi
   veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olmaları veya diğer fakülte veya yüksekokullardan mezun
   olanların, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı kurslardan veya
   yükseköğrenim kurumlarından alınmış Bilgisayar Programcısı Sertifikasına sahip olmaları şarttır.
   Bunun yanında, bu kadro veya pozisyonda “Özel Koşullar” tablosunda yer alan kod veya kodların
   bulunması halinde, adayların bu kod veya kodlar karşılığında yer alan şartlara da sahip olmaları
   gerekmektedir.

   Bu açıklamadaki yeterliliği de sağlamalısınız ki bu sınırlı sayıdaki açılmış kadrolara başvurabilesiniz.

   • Yigit dedi ki:

    Hocam şimdi benim kafama takılan sorular var bilgisayar işletmeni ve veri hazırlama işletmeni kadroları 4431 koduyla bizim bölümüde alıyor diye biliyorum yanılıyor muyum?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Sanırsam şunu demek istiyorsun hocam… Bizim alımlarımızda 4431 kodlu mezunlar da tercih yapabiliyor. Evet doğrudur… Hangi kodlar var ise o kodların mezunları da o kadroyu tercih edebilir.

     Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek ve takip edebilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 296. Yigit dedi ki:

  Merhaba Yönetim bilişim sistemleri mezunuyum. Kpss b grubu alımlarında hangi kadrolara başvurabilirim? Alımlar konusunda bilginizi alabilir miyim?

 297. Tarkan dedi ki:

  Merhabalar ekrem bey ben istatistik mezunuyum düz memurluk için ortalama kaç puan alabilirim ve hangi kadrolara yerlesebilirim şimdiden tesekkur ederim .

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, alanınızdan alımlar çok fazla olmuyor ama gene de 86-87 puanla memurluk şanşı yakalayabilirsiniz. Her halukarda 86 üstü puan almayı hedefleyin.

 298. Yigit dedi ki:

  Ben teknik lise bilgisayar yazılım mezunuyum . Bunu kanıtlamam halinde sertifika almama gerek var mı? Ayrıca üniversite de bilgisayar dersleri gördüm.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar hocam, ilgili maddede fakülte ve/veya yüksekokul dediği için lisenin geçerliliği olmaz. Ordaki ibare bilgisayar programcısı sertifikası olarak geçiyor. Bizim üniversitelerde gördüğümüz genelde bilgisayar işletmenliği için geçerli oluyor.

 299. tursun dedi ki:

  Merhaba ekrem hocam benimde bir sorum olacak ben 4 sınıf türk dili ve edebiyatı okuyorum formasyonum olmadığı için sınava onlisanstan hazirlanmayi düşünüyorum düz memurluk için kaç puan alman gerekir? Şimdiden çok teşekkürler…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, önlisans bölümünüzü de belirtseymişsiniz keşke. Alımı olmayan bir önlisans bölümü olduğunu varsayarsak en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız başlasın.

 300. SeDa dedi ki:

  MERHABALAR.

 301. SeDa dedi ki:

  merhabaLar.
  Ben Seda. Açıköğretim ÖğrenciSi Son Sınıf Öğrencisiyim Ben YGS den Önce Direk KPSS ye hazırlanmak İStiyorum. KPSSyi kazanmak icin kac puana ihtiyacım var. Veya Bu ŞartLarda Kazanmam mümkünmü?? Cevabınız İçin Şimdiden TeSekürLer.

 302. Hocam öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Şimdi ben maliye önlisans mezunuyum. Ve aöf maliyeye kaydoldum. Şimdi ekonomik sıkıntılar var matematiğim çok kötü türkçedende dil bilgisi yok gibi. Kpss düz memur olmam için bana bi yol haritası çizebilirmisiniz. Birde 85 90 aralığında bir puan almak için nekadar nete ihtiyacım var

 303. gozde dedi ki:

  Merhaba hocam bn 2014 adalet bolumunden kpssye girdim puanim 87.1 genel siralamam 600 civarina dustu iki atama doneminde de yerlesemedim sizce kasim atamasinda sansim nedir simdiden tesekkurler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Hocam adalet bölümü o kadar güzel bir bölümdü ki aöf açılınca bir anda dehşet sayıda mezun çıktı ortaya. Haliyle alımlar da az olduğu için puanlar çok çok yükseldi. 2014 kpss de adelet bölümü mezunları çok yüksek dereceler yaptılar. Hatta bu büyük yankı yapmıştı forumlarda da. Çok yüksek bir puanınız olmasına rağmen diğer adalet mezunlarının da çok yüksek puanları olduğundan şansınız az. 150-200 kişilik bir kadro gelmezse Bu alımda(kasım alımı) ki çok zor, atanma ihtimaliniz düşük. Adalet mezunu olarak adliyelerin zabıt katibi alımlarını da değerlendirin bence.

 304. büşra dedi ki:

  merhabalar. ben önlisans bankacılık ve sigortacılık mezunuyum. şimdi açıktan kamu okuyorum ama kpss lisansa yetişmiyor. ön lisans olarak üniversitilerde öğrenci şleri memurluğu istiyorum. bu konuyu araştırdım ama pek bilgi bulamadım. şartlar hakkında bi bilginiz var mı. tercihleri nasıl ayrıca matematiğim sıfır hiç bir sınavda matematik yapamıyorum. kazanmam cok zor.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, mezun olduğunuz önlisans bölümü de fena değil, tamamlamaya çalıştığınız lisans bölümü de fena değil. Şimdi öncelikle şu güvensizliği bırakın. Elinizde muhakkak bir kpss puanı bulundurun. Üniversitede öğrenci işleri memurluğu diye bir olay yok. Atıyorum siz üniversiteye atanırsınız lakin rektör veya dekan artık yetkili kim ise o sizi uygun gördüğü birimde çalıştırır. Bu birim öğrenci işleri de olabilir başka bir birim de olabilir. Siz sadece memur olarak masabaşı büro işinde çalışacağınızı bilin. Evet, matematik yok ise işler biraz zorlaşıyor ama imkansız değil. Şu yazımı okursanız fayda görürsünüz: http://www.bakalimbilelim.com/matematik-yapmadan-kpssde-yuksek-puan-almak-mumkun-mu/

   Aynı zamanda soruların daha bir arada durması ve daha kolay takip edilebilir olması adına sizler için bir soru-cevap sayfası açtım. bundan sonra sorularınızı buradan yöneltirseniz sevinirim. İlgili sayfa: http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 305. merve dedi ki:

  merhaba hocam ben ben işletme lisans mezunu olarak bu yıl kpss b grubuna gireceğim. hocam üniversite de memur olmak ve sgk memurluk istiyorum. ilk alımlarda atanmam için bu kadrolar için kaç puana ihtiyacım var teşekrler

 306. Mete dedi ki:

  Hocam Merhaba.
  Deniz Ulaştırma ve Işletme Mühendisliği (işletme opsiyonu) mezunuyum.Kamu kurumlarına atanabilmek için ortalama 2 yılda bir açılan denizcilik uzman yardımcısı p6-8 puanlarıyla 3-5 adet kadro veya 4001 kadrosuyla düz memurluğa başvurma imkanımın olduğunu
  öğrendim.Bunla ilgili olarak;
  1-2016 mayıs kpssye düz memurluk için girip sonra eylül ayında YDS ye girersem P8 ve P6 puanım hesaplanır mı?
  2-Bundan sonra okuyabileceğim herhangi bir önlisans programını bitirirsem önlisans kpss sınavlarına girebilir miyim?
  3-2016 kpss lisans puanı önlisans teknik bölümlerin atamalarında kullanılabildiğini söyledi bir tanıdğım doğrumudur?
  Teşekkürler şimdiden,Saygılarımla..

 307. Mete dedi ki:

  Hocam Merhaba
  Deniz Ulaştırma ve Işletme Mühendisliği (işletme opsiyonu) mezunuyum.Kamu kurumlarına atanabilmek için ortalama 2 yılda bir açılan denizcilik uzman yardımcısı p6-8 puanlarıyla 3-5 adet kadro veya 4001 kadrosuyla düz memurluğa başvurma imkanımın olduğunu öğrendim.Bunla ilgili olarak;
  1-2016 mayıs kpssye düz memurluk için girip sonra eylül ayında YDS ye girersem P8 ve P6 puanım hesaplanır mı?
  2-Bundan sonra okuyabileceğim herhangi bir önlisans programını bitirirsem önlisans kpss sınavlarına girebilir miyim?
  3-2016 kpss lisans puanı önlisans teknik bölümlerin atamalarında kullanılabildiğini söyledi bir tanıdğım doğrumudur?
  Teşekkürler şimdiden,Saygılarımla..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar,

   1) Bu sorunuzu bir önceki yorumunuzda cevapladım.
   2) önlisans okuyarak önlisans kpss ye giremezsiniz lakin gireceğiniz lisans kpss ile elde ettiğiniz puanı, okuduğunuz/okuyacağınız önlisans bölümünün teknik hizmetler sınıfındaki alımlarında kullanabilirsiniz.
   3) 2. maddedeki cevabım da tam buydu.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek ve takip edebilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 308. Yeliz dedi ki:

  Slm ekrem bey ben bankacılık ve finans lisans programından mezunum kpss b kadrosundan atanabilmem için kaç puan almam gerekiyor ?? Ve de benim bölümüm için ayrılan kadro sayısı nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim .

 309. Yeliz dedi ki:

  Slm ekrem bey ben bankacılık ve finans lisans programından mezunum atanabilmek için kpss b den kaç puan almam gerekiyor ? Birde benim bölümüm için ayrılan kadro sayısı nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim .

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, bölümünüzden alım çok az lakin taban puan çok yüksek kapatmıyor. En son alım olan 2015/1 kpss alımında 86,5 da kapatmış. yani alabileceğiniz bir 87-88 puan ile memurluğa atanabilirsiniz. Her şey alım sayısına bağlı.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek ve takip edebilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 310. mehmet dedi ki:

  Merhaba.Maliye 3.sınıf öğrencisiyim.birkaç sorum olcaktı.
  1.kpss b ile 4459 maliye nitelik kodundan hangi kadrolara(mesleklere) min.kaç puanla atanabilirim?

  2.kpss b ile 4001 genel nitelik kodundan hangi mesleklere ve min.kaç puanla atanabilirim?

  3.memur kadrosunda hangi meslekler var? Memur çok genel kaliyor.nerelerde ne işle meşgul olunuyor? Tabi kendi bolumum ve genel düz memurluk açisindan.simdiden teşekkurler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar;

   1)Kamuda unvanlar hep aynı; memur, vhki, bilgisayar işletmeni ve diğer çeşitli unvanlar… Genelde unvan farklı olsa da yapılan işler aşağı yukarı aynıdır. Net bir tanımı kağıt üstünde yazsa da uygulamada benzer işleri yaparlar. Bu bağlamda hangi meslekler diye bir soru sormak da bu soruya cevap aramak da mantıklı değil, bunu bilmenizi isterim. Puan olarak maliye bölümü diğer iibf kadrolarına göre alımı biraz daha az olan bir bölüm. Puan olarak iibf alımları ani düşüşler gerçekleştirdiği için taban puanlar da çok değişken. 2016 kpss ye girecekseniz 85 üstü puan almayı net hedef olarak koyun. Bu şekilde memur olma ihtimalinizi çok yüksek tutarsınız.
   2)4001 kodunda da aynı meslekler mevcuttur lakin atanma ihtimali olması için en ama en az 87-88 almalısınız ki şansınız başlasın!
   3)Şimdi sen maliyecisin, muhasebe servisinde çalışırsın diye bir kaide yok. Kuruma göre değişir. Atıyorum sgk’da her serviste çalışabilirsin. Bi kamu kurumu il müdürlüğünde; personel, muhasebe, destek hizmetleri vs gibi servislerde de çalışabilirsin. Yani özet geçeyim mi… Müdür sizi çağırır makamına; sen şurada çalışacaksın, sen de burada görevlisin der… ve o servislerde başlarsınız memurluğa. Umarım açık olmuştur.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek ve takip edebilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   • mehmet dedi ki:

    1.Peki b grubu kadrolarimizda maaşlar ne durumda?yükselme durumu nedir?
    2.aslinda Alandan sıkı hazırlanmak amacındayim.alan baya zorlu bi sureç olduğu için 2016 kpss b ye girip alanda sıkıntı cıkmasi durumunda b grubu bir kadroya yonelebilirim.2016 kpss puanm mezun olacagim 2017 senesi icinde gecerli zaten.siz ne dusunuyosunuz?

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Merhabalar;

     1) Maaşlar b grubu memurluklarda(657 kapsamındakilerde) 2100 civarı… şu an…

     2) Ben de olsam çift yönli hareket edip olası bir a grubu puan yetersizliği sonucu b grubu alımlara yönelirdim. A grubu ciddi anlamda zorlu süreç.

     • mehmet dedi ki:

      Teşekkürler ilginiz için.son olarak b grubu mesleklerde yükselme şansi oluyormu? Bide maaşlaar artiyormu zamanla?
      Derece kademelere gore maaşlar farkli yaziyor internetten araştirinca.o kademe dereceler neyi ifade ediyor(1/2 1/4 4/2 vb.)