KPSS Düz Memurluk Nedir, Nasıl Memur Olunur?

KPSS Düz Memurluk Nedir, Nasıl Memur Olunur?

5 Nisan 2015 1605 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Memurluk kadrolarına ilgi duyan ve KPSS’ye girip memur olmak isteyen sayısı o kadar fazla ki her KPSS döneminde yüz binlerce KPSS başvurusu yapılıyor. Peki adaylar nasıl bir memurluk kadrosu istediğini biliyor mu? Masa başı olarak çalışabileceği basit bir memurluk mu yoksa uzman, müfettiş, denetmen gibi kariyer meslek olarak adlandırılan özel memurluklar mı? Bu yazımızda, adaylarca daha çok tercih edilen düz memurluk nedir, nasıl memur olunur sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

 

Düz memurluk nedir?

Kpss her yıl yapılan bir sınavdır. Kariyer meslek grubu adayları, öğretmenler ve polis adayları, Kpss’ye her yıl girip aldıkları puanlar ile ilgili alımlara başvurabilirler. Bunlar dışındaki düz memurluk diye adlandırdığımız KPSS B Grubu memurluk adayları ise sadece çift yıllardaki(2 yılda bir) Kamu Personeli Seçme Sınavına başvuruda bulunabilir. Bu sebeple düz memurluk kadroları için uğraşanlar ve daha ziyade merkezi atama yoluyla atanmak isteyen adaylar, çift yıllardaki KPSS’ye hazırlanmalıdır.

Düz memur ne iş yapar? Okumak için TIKLAYIN

En İyi Memurluk Hangisi? Okumak için TIKLAYIN

Düz Memurlukta Kullanılan Puan Türleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çift yıllarda girilen KPSS neticesinde, mezun olduğumuz öğrenim seviyelerine göre puan türleri belirlenmiştir. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

*Lise Mezunları için : Girilen KPSS sınav oturumu sonucunda hesaplanan KPSS P94 puanı ile tercihler yapılır.

*Önlisans Mezunları için: Bu grup ise girdikleri KPSS sınav oturumu sonucu hesaplanan KPSS P93 puanı ile tercihte bulunabilir.

*Lisans Mezunları için : Lisans mezunları da KPSS P3 puan türü ile merkezi yerleştirmelerde tercihte bulunabilir.

KPSS ile memur olmak isteyenler ne yapmalı? Okumak için TIKLAYIN

 

Düz Memurluk Süreci Nasıl İşler?

Süreci kısaca özetlemek gerekirse, çift yıllarda girilen Kamu Personeli Seçme Sınavı; Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim(lise) öğrenim düzeylerinde yapılmaktadır. Bu sınavlardan elde edilen P3(LİSANS), P93(ÖNLİSANS) ve P94(LİSE) puan türleri ile merkezi atamalarda memur kadroları tercihi yapılır.

ÖSYM yılda iki kez olmak üzere 2 yıl boyunca toplam 4 adet kadrolu atama işlemi gerçekleştirir. Bu yerleştirme işlemine dair memurluk tercih kılavuzları, genel itibariyle her yılın haziran ve kasım aylarında yayınlanır(Nadir durumlarda bu tarihler geriye veya ileriye de çekilebilir). Açıklanan tercih kılavuzlarındaki uygun memurluk kadroları, 30 tercih şeklinde ÖSYM’ye bildirilir. Merkezi yerleştirmelerin en önemli yanı, puan üstünlüğüne dayanarak sonuçlanmasıdır. Haliyle tercih edilen bir kadroya, nitelikleri uygun olan adaylardan en yüksek puanı alan kişinin yerleştirmesi yapılır. Sonraki süreçte ise yerleşilen ilgili kurum, adaylardan gerekli belgeleri toplayıp uygunluğunu kontrol eder ve atama işlemini gerçekleştirir.

2018’de en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Okumak için TIKLAYIN