Memurken KPSS ile Tekrar Atanmak Mümkün Mü?

petek temizliği

KPSS memurluk süreci dediğimiz kavram sadece memur olana kadar ki dönemi kapsamayıp, memur olduktan sonraki süreçleri içermektedir. Nitekim memur olduktan sonra da çeşitli nedenlerle tekrar KPSS’ye girme ihtiyacı hissedilebiliyor. Bizler de bu konuda bir yazı yazmaya karar verdik ve KPSS’ye girip memurken KPSS ile tekrar atanmak mümkün mü, bunu inceledik.

 

Memurken KPSS ile Tekrar Atanmak

Memurken KPSS ile tekrar atanmak mümkün. Nitekim bu konuda çeşitli yöntemler mevcut olup hangi gerekçelerle memurken tekrar atanmaya ihtiyaç duyulduğu, hangi şekilde tekrar atanmanın gerçekleşeceğini belirlemektedir. Kafa karışıklığı olmaması adına örnekler üzerinden açıklayalım.


 

Tekrar KPSS’ye Girme Nedenleri: Memurken KPSS ile tekrar atanma konusunu en kolay şekilde anlatabilmek için öncelikle hali hazırda memur olan birinin, neden tekrar KPSS’ye girme ihtiyacı duyabileceğini bilmek gerekir. Memur olanlar aşağıdaki nedenlerle KPSS’ye girip tekrar atanmak isteyebilir;

→ Hali hazırdaki memurluğu kendine uygun bulmamak(Misal mühendislik mezunu birinin düz memur olması)

→ Yüksek maaşlı memurluklara geçme isteği(657’ye tabi bir kurumda çalışıp yüksek maaşlı KİT kurumlarını istemek)

→ Tayinle ilgili sebepler(Çalışılan kurumda tayin imkanlarının kısıtlı olması)

→ A grubu memurluklara geçme isteği(Uzmanlık, denetmenlik, müfettişlik gibi kadrolara hazırlanmak)

Bu gerekçeleri daha da arttırmak mümkün olmakla birlikte memur olanlar genelde bu gerekçelerde tekrar KPSS’ye girmektedir.

 

Memurken KPSS ile Tekrar Atanmak Nasıl Olur?

Memurken tekrar atanmak her ne kadar mümkün olsa da bu atamanın gerçekleşebilmesi, kurumlar arası geçiş yöntemleriyle de alakalıdır. Şöyle ki kamuda KPSS ile atanabileceğiniz dayandığı kanun itibariyle iki tür kamu kurumu vardır; birisi 657 Sayılı Kanuna tabi kurumlar diğeri de 399’a tabi kurumlar. Sizin hali hazırda hangi tür kurumda çalıştığınıza bağlı olarak KPSS’ye tekrar atanma durumunuz değişebilmektedir. Yine örnekler üzerinden konuyu açıklayalım;

 

657’den 657’ye Geçiş

Eğer ki 657’ye tabi bir kurumda memur iseniz tekrar KPSS’ye girip başka bir memurluğa atanmanız mümkün. Fakat 657’den 657’ye geçişlerde muvakafat(geçiş izni) şartı aranmaktadır. Yani atandığınız kurumu geçebilmeniz için hali hazırda memuru olduğunuz kurumdan muvafakat almanız gerekmektedir. Peki kurumlar bu muvafakatı kolayca veriyor mu? Maalesef ki buna olumlu bir yanıt veremeyeceğiz. Nitekim personel yetersizliği başta olmak üzere farklı gerekçelerle muvafakatı verilmeyen ve bu nedenle memurken tekrar atanmasına rağmen geçiş yapamayan çok sayıda memur bulunmaktadır. Muvafakat konusunda sıkıntı yaşanmayan ya da en az düzeyde yaşanan geçiş durumlarına örnek olarak aşağıdaki durumlar sıralanabilir:

Okudunuz Mu?  Arkeolog, Sanat Tarihçisi ve Kütüphaneci Alımı Yapılacak

*alt öğrenim düzeyinden KPSS ile memur olup daha sonra üst öğrenim düzeyi ile tekrar KPSS’ye girilip atanılması

*memur, bilgisayar işletmeni gibi unvanlarda memur iken KPSS’ye girip mühendislik, teknikerlik gibi üst unvanlardaki memurluklara atanılması

*düz memurluk kadrolarında memur iken a grubu KPSS ile girilen kariyer memurluklara(uzman, denetmen gibi) atanılması

 

657’den 399’a Geçiş

657’den 399’a geçiş, memurken tekrar atanma durumundakiler için kolay bir yoldur. Nitekim 657’ye tabi bir kamu kurumunda memurken KPSS’ye tekrar girip 399’a tabi KİT kurumlarına atananlar, hali hazırdaki 657’ye tabi memurluğundan istifa ederek KPSS ile atandığı yeni kurumunda direkt işe başlayabilir.

 

399’dan 657’ye Geçiş

399’dan 657’ye geçiş de memurken tekrar atananlar için kolay geçiş yollarından biridir. Hali hazırda 399’a tabi KİT kurumlarında çalışan bir memur, başka bir KPSS ile 657’ye tabi bir kamu kurumuna atandığında, çalıştığı kurumundan istifa ederek direkt geçiş yapabilir. 399’dan 657’ye geçiş çok az yapılmaktadır. Nitekim 399’a tabi KİT kurumları, yüksek maaşlı memurluklar arasında yer almaktadır.

 

399’dan 399’a Geçiş

Tüm geçişler arasında en nadir kullanılan türdür. 399’dan 399’a geçiş de çok kolay olup hali hazırda 399’a tabi kurumda çalışan biri, girdiği yeni KPSS ile başka bir 399’a tabi KİT kadrosuna atanması durumunda direkt geçiş yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir