KPSS Memur Alımları Artacak Mı?

KPSS Memur Alımları Artacak Mı?

19 Eylül 2016 8 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Görevden uzaklaştırmalar, memurluktan çıkarmalar, sınav iptalleri vs. derken kamuda birçok memur kadrosu açığı oluştu. Bahse konu durumun bir fırsat olabileceğini düşünüp aklında memurluk olan ya da olmayan binlerce kişi gözünü KPSS’ye dikti. Haliyle bu yıl ki lise ve önlisans düzeyi KPSS’ye yüksek sayıda başvuru gerçekleşti. Ama öylesine bilinçsiz bir yüklenme oldu ki çok düşük puanlarla bile memur olunabileceğine dair umutlarla sınav başvuruları yapıldı. Peki gerçekler öyle mi?

 

 

 

2016 KPSS Memur Alımları Artar Mı?

 

Sınava başvuru yapan ve memurluğa atanmayı bekleyen adayların cevabını en çok merak ettiği ilk soru bu; 2016 KPSS ile memur alımları artar mı? Açıkçası yukarıda saydığımız gerekçelerle 2016 KPSS memur alımlarının artacağını söylemek mümkün. Ama memur alımlarındaki bu artış hangi öğrenim düzeyinde, hangi bölümlere, hangi oranda olacak, bunu kestirmek gerçekten de zor. Bildiğimiz şeyler üzerinden hareket edecek olursak her zamanki gibi öğretmen alımları ve sağlık personeli alımları yine ön planda tutuluyor. Yine askeri personel alımları ve polis alımları da yoğunluk verilen alımlar içinde yer alıyor. Bunların yanı sıra bazı yetkili ağızlardan yapılan açıklamalardan yola çıkarsak düz memur alımlarına fazla da bir yatkınlık görülmüyor. Yani genel mantık, hali hazırdaki personel sayısı ile işleri yürütmek… Peki bu mümkün mü, elbette ki hayır. Kamuda verimlilik elbette ki arttırılmalı ama bu demek değildir ki az personelle çok iş… Çok personelle çok daha hızlı ve kaliteli iş prensibi üzerinden hareket edilmesi çok daha doğru olacaktır. Bu sebeple kamudaki düz memurluk kadrolarında çalışan personeller ve yaptıkları işler önemsenmeli ve bu memurluk kadrolarına takviye memur alımları da yapılmalıdır.

 

 

2016 KPSS Memurluk(Atama) Taban Puanları Düşecek Mi?

 

Adaylar arasında merak konulardan bir diğeri de “2016 KPSS atama puanları düşecek mi?” sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki açılan memur kadrolarının yeni mezun sayısı kadar artış göstermemesi hatta bazen azalması nedeniyle memurluk taban puanları her yıl daha da yükselmektedir. Haliyle taban puanların bir önceki yıla göre aynı kalması da olumlu bir durumdur. Oluşan memur açığı doğrultusunda elbette ki memur alımları artacaktır fakat bu artış 2016 KPSS düz memurluk taban puanlarına devasa bir etki yapmayacaktır. Bunu vurgulama nedenim, birçok adayın oluşan bu durum çerçevesinde çok sayıda memur alımı olacağını ve 2016 KPSS memurluk taban puanlarının çok düşeceğini düşünmesidir. Bu düşünce çok yanlış olmakla birlikte böyle düşünenleri büyük bir hüsrana uğratacaktır.

 

2016 KPSS atama puanlarının fazla düşmeyeceğine yönelik nedenlerimi sizlerle paylaşmak isterim;

 

1-) Kamuda tasarruf sürecinin polis, sağlıkçı ve öğretmen gibi kadroların dışında yer alan düz memurluklar üzerinden yürütülme mantığı

2-) Oluşan memur kadrosu açıklarının bir anda kapatılmaktan ziyade yıllara yayılarak yapılma durumu… (Bu durum 2018 KPSS’yi de bir nebze önemli hale getirecektir)

3-) Çok fazla sayıda memur adayının birikmesi ve kadro beklemesi…

 

 

Buraya DİKKAT !!!

 

2016-kpss-atama-puanlariYazımı baştan sona okuyanların belki morali bozulacak belki de siz okuyucular arasından bana olumsuz yorum getirenler olacaktır ama ne moralinizi bozun ne de olumsuz düşünün. Yazıyı kaleme almamdaki temel amacım, çok düşük puanlarla memur olabileceği hayaline kapılan memur adaylarının ayağını yere sağlam basmasını sağlamaktır. Ek olarak şunu da bilmenizi isterim ki en başta saydığımız gerekçelerle 2016 KPSS memur alımları artar mı, sorusuna evet diyebiliriz. Haliyle 2016 KPSS memur atama puanları da az ya da çok olumlu yönde etkileyecektir.

roflbot

roflbot (1)

roflbot

roflbot (2)

roflbot (3)

roflbot (4)

roflbot (5)

roflbot (6)

roflbot (7)

roflbot (8)

roflbot (9)

roflbot (10)

roflbot

roflbot (1)

 

 

 

 

 

 

Sorun cevap verelim