KPSS Memurluk Kadrolarını Kazananlar; Bu Belgeleri Kurumunuza Verin!

petek temizliği

KPSS memurluk sürecindeki adaylar için sona eren bir tercih dönemi sonrasında, bir avuç aday daha memur olarak tabir-i caizse paçayı kurtardı. Öncelikle buradan memurluk kadrosuna yerleşmiş olan tüm arkadaşları tebrik ederim. Kalan adaylara da sabırlı bir şekilde kalan atamaları beklemelerini temenni ederim.

Memur olarak atanan arkadaşlar için faydalı olabileceğini düşündüğüm bir yazı yazmak istedim yine. Memur olduktan sonra memuriyet süreci içerisindeki dikkat edilecek noktaları da bilmek gerekiyor. Bu hususların kimisini bizzat tecrübe ederek elde edeceğiz bir kısmını da tecrübe edenlerin bilgilerinden yararlanarak… Ben de bu noktada bildiklerimi sizlere aktarmaya çalışacağım.

 


 

Bir Üst Seviye Mezuniyet Belgesi !

Memur olduktan sonra derece/kademe kavramları ile zaman zaman karşılacaksınız. Memurlukta derece/kademe ilerlemesi, gerek maaş gerekse yükselme konusunda önem arz etmektedir. Misal basit bir örnek ile GİH(Genel İdare Hizmetleri) sınıfı memurlarda ek ödeme miktarları;

1-2 derece arası  %110

3-4 derece arası  %100

5-7 derece arası   %90

7 üzeri dereceler  %85 şeklindedir.

 

Lisans düzeyi memur, 9/1 derece ile göreve başlar. Kuruma vereceği Yüksek Lisans diploması ile 1 kademe ilerlemesi alarak 9/2 olmaktadır. Bu açıdan kamuda diploma intibakı önemlidir. Bu durumun sağladığı avantajlar;

 • Bir sonraki ek ödeme derecesi kapsamına 1 yıl erken girmek
 • Unvan Değişikliği ve/veya Görevde Yükselme Sınavlarında daha çok şans oluşturmak
 • Birçok Avrupa ülkesine vizesiz geçiş imkanı sağlayan Yeşil Pasaport’u 1 yıl daha erken elde etmek… olarak sıralayabiliriz.
Bu Belgeleri Kurumunuza Vermeyi Unutmayın !

Bu Belgeleri Kurumunuza Vermeyi Unutmayın !

Dil Puanı Belgesi !

 

657’lerde Yabancı Dil Tazminatı adı altında bir ödeme mevcuttur. Bu sebeple ÖSYM’nin gerçekleştirdiği YDS(Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı)’ye girip en az C seviyesi bir puan elde ederseniz veya ettiyseniz, buna ilişkin belgeyi atandığınız kuruma kesinlikle verin. Dil puanı seviyelerine göre değişmekle birlikte yaklaşık 20 ile 60 tl civarı yabancı dil tazminatı alabilirsiniz.

399’a tabi KİT’lerde Yabancı Dil Tazminatı adı altındaki ödeme ise çok daha fazladır. Yine dil puanı seviyelerine yaklaşık 50 tl ile 250 tl arası bir ödeme mevcuttur. Bu sebeple kurumunuza vereceğiniz Yabancı Dil Belgesi ile maddi anlamda kazanç sağlayabilirsiniz.

Ehliyet(Sürücü Belgesi) !

Dikkat !!! Eğer ki bir kamu kurumuna atandıysanız, ehliyetiniz de var ise bunu kuruma bildirirken iki kere düşünün. Eğer ki memurluğunuzda kurum işi ile ilgili araba kullanma gibi bir düşünceniz yok ise sürücü belgesine sahip olduğunuzu kurumunuza bildirmeyin. Aksi takdirde ummadığınız bir anda geçici olarak bile olsa şoför görevlendirmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlar kamuda olmayan şeyler değil. Bunun dışında araba kullanmanızı gerektirecek bir serviste görevlendirilme durumu ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  KPSS Memurluk Sınavına Girmeli Miyim?

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Memurlukta gözünüzün hep açık olması dileğiyle, hoşçakalın.

11 Comments

Add a Comment
 1. Ehliyet hakkında bilgilendirmeniz yararlı olmuş kaş yapalım derken göz çıkarmayalım sonra teşekkürler

 2. Gerçekten güzel bir bilgilendirme olmuş. En azından gerekli bir bilgiliendirme. Mesela bu derecelendirme olayını bilmiyordum..

 3. Vallahi ne umutlarla girdiğiniz kurum bakarsınız sizi şöför yapmış askerlik gibi 🙂

 4. valla siteniz olmasa briçok şeyden yoksun olacağız. çok yardımcı oluyorsunuz kpss hakkında

 5. Ne bitmez çilemiş bu memur olmak atanamayan öğretmenlere döndü bu iş hep çalış hep çalış kazan gene uğraş

 6. Sürücü belgesi konusunda gerçekten haklısınız. Bizzat yaşayan biri olarak kesinlikle uyarıyı dikkate alınız.

 7. önemli prosüdür olmassa olmazlar cile tarlası gibi bu işler.

 8. Gerçekten bende ehliyet konusunda sizlere katılıyorum. Belirtmeyeceğim

 9. Her şey sınav oldu bu hayatta. 🙂

 10. gerekli belgeler gayet net bir şekilde acıklanmış klavuz gibi yazı.

 11. bu belgeler çok önemli belgeler demekki tedarik li olmamaız lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir