KPSS Memurluk Konusunda Bazı Kavramların Anlamları

KPSS Memurluk Konusunda Bazı Kavramların Anlamları

31 Ağustos 2015 37 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

KPSS memurluk süreci öyle çok değişkenlerle dolu ki memur olmak için tek başına 90 puan almak bile yetmiyor bazen. Adaylar KPSS ile ilgili birçok kavramın anlamını bilmiyor. Bilenler de tercih stratejisinde hatalar yapıp çok daha iyi yerlere veya kurumlara gidebilecek iken mutsuz bir memurluk geçireceği yerlere atanıyor.

2018 KPSS için süre giderek daralıyor ve KPSS konusunda kavram karmaşası yaşayan adaylar 2018 KPSS memurluk sınavına, KPSS ile ilgili temel bilgilere sahip olmadan girmek durumunda kalıyor. Eğer ki memur olmak istiyorsak her şeyden önce KPSS memurluk sürecinde bazı temel kavramların ne anlama geldiğini bilmemiz gerekiyor. KPSS hakkındaki temel kavramlar konusunda ne kadar çok donanımlı olursak en doğru memurluğa yerleşmemiz o kadar kolay ve hızlı olacaktır.

 

Düz Memur Ne İş Yapar, Nerelerde Görevlendirilebilir?

 

KPSS Düz Memurluk ile İlgili Temel Kavramlar

 

KPSS B Grubu Memurluk: Düz memurluk diye adlandırdığımız kadrolara atanmak isteyenlerin yer aldığı KPSS grubudur.

 

  • KPSS B Grubu Memurluk sadece çift yıllarda yapılır

 

  • KPSS B Grubu Memurluk sınavında alınan puan 2 yıl boyunca geçerlidir.

 

  • B grubu memurluklar; memur, vhki, bilgisayar işletmeni, tahsildar, veznedar, mimar, mühendis, hemşire, avukat vs. şeklinde sıralanabilir.

 

  • B grubu memurluk atamaları genel itibariyle yılda 2 kez olmak üzere KPSS puanı geçerlilik tarihi boyunca 4 kez yapılır.

 

  • B grubu memurluk, cumartesi öğle öncesi genel kültür-genel yetenek oturumlarını kapsar.

 

  • B grubu memurlukta herhangi bir mülakat yapılmaz. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atama yoluyla yerleşilen kadrolara, yapılacak güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması halinde direkt başlanır.

 

  • En yakındaki KPSS B grubu sınavı 2018 KPSS olup bu sınavda alacağınız puan 2020 KPSS’ye kadar geçerli olacaktır.

 

KPSS Düz Memurluk Nedir, Nasıl Memur Olunur?

 

Hangi KPSS’ye girmeliyim: Bazı adaylar hangi KPSS düzeyinden sınava girmeleri gerektiği konusunda tereddütler yaşayabiliyor. KPSS B Grubu memurluk sınavı üç öğrenim düzeyi üzerinden yapılmaktadır. Bunlar;

 

  • Lise Mezunları

 

  • Önlisans Mezunları

 

  • Lisans Mezunları

 

 

olarak geçmektedir. En üst öğrenim düzeyiniz hangisi ise o düzeyden KPSS memurluk sınavına girmelisiniz. Alt öğrenim düzeyinden KPSS’ye girmeniz mümkün değildir.

 

Not: Hala okumakta olduğunuz öğrenim düzeyinden mezun olmadığınız için bir alt öğrenim düzeyinden KPSS B Grubu memurluk sınavına başvurabilirsiniz. Mezun olsanız bile alt öğrenimden girip elde ettiğiniz KPSS puanı 2 yıl boyunca geçerliliğini koruyacaktır.

 

 

Açıktan Atama / Merkezi Atama: Birçok aday bu iki atama türünü karıştırıyor. Öncelikle açıktan atama nedir, nasıl yapılır onu açıklayalım. Açıktan atama, ilk kez memur olanlar ya da daha önce halihazırda memur olanlar için olmak üzere iki türde yapılır. Bu atamalar ÖSYM’nin dışında, kurumların kendi yaptıkları atamalardır. Sınavlı veya sınavsız ya da mülakat usülü yapılmaktadır. Puan üstünlüğü her zaman önemli olmayabilir. Merkezi atama ise ÖSYM tarafından yürütülen atama işlemlerini kapsar. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atamalar puan üstünlüğü esasına dayanılarak yapılır.

 

2018 Ocak En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?