KPSS Memurluk Konusunda Bazı Kavramların Anlamları

petek temizliği

KPSS memurluk süreci öyle çok değişkenlerle dolu ki memur olmak için tek başına 90 puan almak bile yetmiyor bazen. Adaylar KPSS ile ilgili birçok kavramın anlamını bilmiyor. Bilenler de tercih stratejisinde hatalar yapıp çok daha iyi yerlere veya kurumlara gidebilecek iken mutsuz bir memurluk geçireceği yerlere atanıyor.

2018 KPSS için süre giderek daralıyor ve KPSS konusunda kavram karmaşası yaşayan adaylar 2018 KPSS memurluk sınavına, KPSS ile ilgili temel bilgilere sahip olmadan girmek durumunda kalıyor. Eğer ki memur olmak istiyorsak her şeyden önce KPSS memurluk sürecinde bazı temel kavramların ne anlama geldiğini bilmemiz gerekiyor. KPSS hakkındaki temel kavramlar konusunda ne kadar çok donanımlı olursak en doğru memurluğa yerleşmemiz o kadar kolay ve hızlı olacaktır.

 


Düz Memur Ne İş Yapar, Nerelerde Görevlendirilebilir?

 

KPSS Düz Memurluk ile İlgili Temel Kavramlar

 

KPSS B Grubu Memurluk: Düz memurluk diye adlandırdığımız kadrolara atanmak isteyenlerin yer aldığı KPSS grubudur.

 

 • KPSS B Grubu Memurluk sadece çift yıllarda yapılır

 

 • KPSS B Grubu Memurluk sınavında alınan puan 2 yıl boyunca geçerlidir.

 

 • B grubu memurluklar; memur, vhki, bilgisayar işletmeni, tahsildar, veznedar, mimar, mühendis, hemşire, avukat vs. şeklinde sıralanabilir.

 

 • B grubu memurluk atamaları genel itibariyle yılda 2 kez olmak üzere KPSS puanı geçerlilik tarihi boyunca 4 kez yapılır.

 

 • B grubu memurluk, cumartesi öğle öncesi genel kültür-genel yetenek oturumlarını kapsar.

 

 • B grubu memurlukta herhangi bir mülakat yapılmaz. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atama yoluyla yerleşilen kadrolara, yapılacak güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması halinde direkt başlanır.

 

 • En yakındaki KPSS B grubu sınavı 2018 KPSS olup bu sınavda alacağınız puan 2020 KPSS’ye kadar geçerli olacaktır.

 

KPSS Düz Memurluk Nedir, Nasıl Memur Olunur?

 

Hangi KPSS’ye girmeliyim: Bazı adaylar hangi KPSS düzeyinden sınava girmeleri gerektiği konusunda tereddütler yaşayabiliyor. KPSS B Grubu memurluk sınavı üç öğrenim düzeyi üzerinden yapılmaktadır. Bunlar;

 

 • Lise Mezunları

 

 • Önlisans Mezunları

 

 • Lisans Mezunları

 

 

olarak geçmektedir. En üst öğrenim düzeyiniz hangisi ise o düzeyden KPSS memurluk sınavına girmelisiniz. Alt öğrenim düzeyinden KPSS’ye girmeniz mümkün değildir.

 

Not: Hala okumakta olduğunuz öğrenim düzeyinden mezun olmadığınız için bir alt öğrenim düzeyinden KPSS B Grubu memurluk sınavına başvurabilirsiniz. Mezun olsanız bile alt öğrenimden girip elde ettiğiniz KPSS puanı 2 yıl boyunca geçerliliğini koruyacaktır.

 

 

Açıktan Atama / Merkezi Atama: Birçok aday bu iki atama türünü karıştırıyor. Öncelikle açıktan atama nedir, nasıl yapılır onu açıklayalım. Açıktan atama, ilk kez memur olanlar ya da daha önce halihazırda memur olanlar için olmak üzere iki türde yapılır. Bu atamalar ÖSYM’nin dışında, kurumların kendi yaptıkları atamalardır. Sınavlı veya sınavsız ya da mülakat usülü yapılmaktadır. Puan üstünlüğü her zaman önemli olmayabilir. Merkezi atama ise ÖSYM tarafından yürütülen atama işlemlerini kapsar. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atamalar puan üstünlüğü esasına dayanılarak yapılır.

 

Okudunuz Mu?  2015/1 KPSS Memurluk Tercih Kılavuzu: FACİA!

http://www.bakalimbilelim.com/2018-ocak-en-dusuk-memur-maasi-ne-kadar-olacak/

37 Comments

Add a Comment
 1. daha önce kpss ye girdim iyi puan aldım ama işe yaramadı

 2. Merhaba .Ben bu sene kpssye gireceğim ve diyetisyenlik okuyorum .Atamalar 2 yılda 4 kez oluyor demişsiniz hangi aylarda oluyar?İki senede 4 den fazla atama olabilir mi?

  1. Merkezi atama kapsamındaki düz memurluk alımları genellikle her yılın haziran ve kasım aylarında yapılır, Düz memurluk alımı 4den fazla olmaz. Ama sağlık bakanlığı vs. gibi kuruma özel merkezi alımlar vasıtasıyla sağlımçı alımalrı da yapılabiliyor bunların dışında.

 3. bu sene ya nasip diyerek girecem bakalım sonuç ne olacak…

 4. Acikogretim isletme mezunuyum duz memurluk istiyorum yardimci olur musunuz ne yapmayalim

  1. (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)

   Merhabalar, işletme mezunu iseniz 2016 kpss lisans sınavına hazırlanacaksınız. Genel kültür genel yetenek sınav oturumuna gireceksiniz. Buradan elde eeceğiniz P3 kodlu puan türü vasıtasıyla memur kadroları arasından tercih yapacaksınız. Siz 2016 kpss ye hazırlıklara başlayın, yine buradan takıldığınız noktaları sorarsınız.

   1. düz memurluk içeriği hakkında bilgi verir misiniz diğer cevabınız için teşekkür ederim ayrıca…

    1. Selamlar, düz memurluk dediğimiz olay b grubu memurluk diye de adlandırılır. Yani çift yıllardaki kpss de genel kültür genel yetenek oturumlarına girilerek elde edilen puan türleri ile girebileceğimiz memur, vhki, bilgisayar işletmeni gibi kadroları kapsar düz memurluk. Şu yazımı okuyarak da bilgi edinebilirsiniz.

     http://www.bakalimbilelim.com/kpss-memurluk-sureci-hakkinda/

 5. Hocam oncelikle allah razi ilsun dilinize emeginize saglik .hocam ben saglik myo ogrencisiym engelli bakum ve rehabilitasyon b.atamamiz yok dgs ile hemsirelige ftr ye vs. Gecis hakkimiz var sayisal agirlukli oldugu icin mat cok yapamayacagomdan dgsde, kpss duz memurlyk istiyorum ama memurluktada doksan puan istiyo zor diyolar ve de sagluk teknikeri olrak atanma uhtimalimiz nedir acaba siz ne onerirsiniz lutfen yardimci olun tesekkur ederim sagolun

  1. Bana soracak olursanız hemşirelik için zorlayın. Nitekim sağlık alımları artarak devam edecek. Matematik size düz memurluk için de lazım olacak. Çünkü alanınız dışında düz memurluk için de sizin de belirttiğiniz gibi 90a yakın puanlar almak lazım en azından. Sağlık teknikeri olarak atanabileceğinize dair bir bilgi bulamadım. Bu konuyla ilgili bir kaynak var ise bana gönderebilir misiniz?

 6. Ben anadolu lisesi mezunuyum üniversite okuyorum hem üniversiteye devam edip hem memur olabilirmiyim?
  Ayrıca hangi memurluklara başvurabilirm(kodu 2001 olan memurluk göremedim) ne yapabilirim.

  1. Selamlar, hem üniversite hem memurluk durumu inisatiflere bağlı. Atıyorum üniversitede yoklama sorun edilmezse sadece sınavlara gider gelirsin. 2001 kodundan memurluklar lise kadroları içinde yer alıyor lakin çok az. Bakın bu linkten 2014 kpss puanı ile alınan 2001 kodlu lise kadrolarını gösrebilirsiniz… http://tercih.kpssrobotum.com/?islem=listele%A0

 7. Merhaba… Ben ilk kez kpss sinavina girecegim seneye. Memurluk istiyorum haziran kasim aylari diyorsunuz. Kayit tarihimi sinav tarihimi dediginiz.. sinavda neler agirlikli. Nasil calisabilirim. Kaynak neler almaliyim ?

  1. Selamlar, Öncelikle hangi bölümden hangi öğrenim düzeyinden mezunsunuz belirtmemişsiniz. Belirtirseniz daha detaylı yorum yapabilirim. Haziran-kasım ayları atama dönemleridir. Yani yılda iki kez atama yapılır ve bu atamalar genel olraka haziran ve kasım aylarında yapılır. Sınavda da genel matematik türkçe coğrafya tarih ve vatandaşlık dersleri mevcut. Bir tane genel kültür genel yetenek kpss seti alırsınız. Bu şekilde hazırlanırsınız.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 8. mrba hocam ben geoteknık teknıkerlıgı mezunuyum kpss hazırlanıyorum lakın herkes alım olmadıgını soyluyor sızce calısmayı bırakmalı mıyım yoksa düz memurluk gıbı bır sansım var mı varsada nelerı tercıh edebılırım cok bılgı eksıklıgım var kpps konsuunda ne kadar almam lazım haı puanı aldım nereleı tercıh verebılırım ınann hıc bılmıyorum rıca etsem yarımcı olur musunuz:(?

  1. Merhabalar, maalesef ki bölümünüzden alım yok. Ama gene de memur olma şansınız var elbette. 3001 kodundan açılan kadroları tercih edebilirsiniz. 3001 kodu, tüm önlisans mezunlarının genel nitelik kodudur. Yani herhangi bir önlisans mezunu olan aday 3001 kodundan açılan memurluk kadrolarını tercih edebilir. Lakin bu kadrolara girebilmek için en ama en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız başlasın. Yani ne kadar yüksek puan alırsanız o kadar rahat memur olursunuz. Düz memurluk ile ilgili aklınıza takılanları her daim sorabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 9. Merhaba iyi günler benim eşim 4 yıllık matematik bölümünden mezun sonradan formasyon alıp öğretmenliğe dönüştü. Sorum su öğretmenlik için KPSS 2016 ya girecek ama atanamazsa hangi tur memurluklarda tercih edebilir tesekkur ederim ilginiz için.

  1. Merhabalar, lisans matematik bölümünden düz memurluk kadrolarını ve tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan memurluk kadrolarını tercih edebilirsiniz. Bu bahsettiğim kadrolara girebilmek için de p3 puan türünüzün en az 87-88 puan olması lazım ki şansınız başlasın.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 10. Merhaba,
  Ön lisans Muhasebe ve Vergi uygulamaları mezunuyum aynı zamanda aöf maliye 4.sınıf öğrencisiyim. Düz memurluk için ön lisanstan mı girmem daha avantajlı yoksa lisanstan mı?
  Ben ilk önce lisans düşünerek kursa başvurdum ve devam ediyorum. Fakat 85 üstü bir puan alabileceğim konusunda kendime güvenemiyorum açıkcası. Maliye bölümünü bir yıl dondurarak ön lisanstan girsem daha avantajlı olur muyum? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Selamlar, önlisans muhasebe 85-86 lisans maliye ise 85 taban puan seviyelerinde şu an. Yani çok bir farkları yok. Lisans kpss için süre daralırken önlisans kpss için ise henüz zaman çok yeterli. Sınav zorluğu bakımından da lisans ile önlisans arasında çok fark yok. Hatta bazen önlisans sınavı daha zor bile olmuştur. Benim şahsi tavsiyem her ne kadar taban puanları aynı düzeyde seyretse de adet bakımından daha çok kadro verilen lisans maliyeden kpss ye girmenizdir. Ama son kararı verecek olan sizsiniz yine.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 11. Ben lisans iktisat mezunuyum 2016 da gireceğim sınavdan hangi testleri çözmem gereklidir

  1. Selamlar, sadece düz memurluk istiyorsanız genel kültür genel yetenek oturumuna gireceksiniz. Eğer ki uzmanlık vb kariyer meslekler istiyorsanız aynı zamanda a grubu diye tabir ettiğimiz testlere de girmeniz gerekiyor.

   B grubu memurluklar—>>> memur, vhki, bilgisayar işletmeni vb. kadrolar
   Girilecek oturum—>>> genel kültür genel yetenek oturumu ( türkçe-matematik-tarih-coğrafya-vatandaşlık dersleri)

   a grubu memurluklar—>>> uzman,müfettiş,denetmen vb kadrolar
   Girilecek oturum—>>> genel kültür genel yetenek ve a grubu oturumları (iktisat-işletme-maliye-muhasebe-hukuk)

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 12. merhaba.ben işletme lisans son sınıf öğrencisiyim.lisansı dondurup bu sene dış ticaret önlisans olarak sınava gireceğim.sorum şu sizce önlisans olarak mı avantajlıyım lisans işletme olarak girmem daha mı doğru olurdu.birde eğer kazanamazsam seneye formasyon alıp lisans üzerinden sınava girmem bana avantaj sağlar mı kaç puan almalıyım .şimdiden teşekkürler

  1. Selamlar,
   lisans işletme son 3 atama açılan toplam kadro 900 civarı… Taban puan 84-85 civarı
   Önlisans dış ticaret son 3 atama açılan toplam kadro 1 adet… taban puan 91 üstü…

   Sizce hangisi mantıklı?

   Selamlar, bölümünüz merkezi alımlarda çok ilginç bir duruma sahip. Alım sayısı merkezi atamalarda çok çok az. 2014/2 ve 2015/1 alımlarında sadece 1’er kişi alınmış. Fakat bu denli az alıma rağmen biri 86 diğeri 79 puanla kapatmış. Demek ki bir kaç kadro açılsa bile 80 puanla atanma şansınız var. Ama şansa bir durum açıkcası. Genel kültür genel yetenek oturumuna girerek elde edeceğiniz puanlarla bahse konu rtük, trt vb. kurumların alımlarına da başvurabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 13. Merhaba ben aof işletme yönetimi önlisans mezunuyum ayrica aof maliye 3.siniftayim ve önlisans kpss’ye hazirlaniyorum.KPSS önlisans ile memur olup maliye bölümü bittikten sonra KPSS lisans sınavı ile yükselip veya başka kuruma geçiş yapabilirmiyim..? Ayrıca düz memur kaç yıldan sonra tayin isteyebilir..?

  1. Selamlar, tayin olayı kurumlara göre değişir… genel itibariyle 2-3 yıl bitmeden tayin istenemiyor. Tabi normal şartlardan bahsediyorum. Kimisi bir şekilde yolunu bulup daha kısa sürede de gidebiliyor… Önlisans kpss ile memur olup daha sonra lisans kpss’ye girip başka bir memurluğu kazanmanız durumunda bu memurluğa muvafakat(Geçiş izni) yoluyla geçiş yapabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 14. merhaba ben açıköğretim tıbbı sekreterlik okuyorum bu sene önlisans gircem ama atanırsam ikinci sınıfta oluyorum nasıl olacak acaba ve atanma sansım neidr birde acık öğretim okuduğum iiçin atansam calışabilrmiyim ki?

  1. Selamlar, henüz önlisans tıbbi sekreterlik bölümünden mezun olmadan KPSS’ye girmenizde sakınca yok ama tercih yapabilmeniz için mezun konumunda olmanız lazım. Yani ancak mezun olduktan sonraki atamalarda tercih yapabilirsiniz. Başka aklınıza takılan varsa yine sorabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 15. merhabalar ben anadolu lisesi mezunuyum ilk defa giricem kpssye atama konusunda çok sıkıntı çekermiyim ayrıca hangi derslere çalışmam lazım ortaöğretim/önlisans başvurumu da yaptım ama tercihim ortaöğretimden olmalı değil mi yazılarınızın bi kısmını okudum ellerinize sağlık Allah razı olsun ve şimdiden teşekkürler :))

  1. Selamlar, önlisans okumuyorsanız elbette ki lise KPSS’ye gireceksiniz. Ders grupları bütün KPSS düzeylerinde aynıdır. Genel kültür genel yetenek olarak iki bölümde yapılır sınav. Genel kültür bölümünde tarih, coğrafya ve vatandaşlık dersleri, genel yetenek bölümünde ise matematik ve türkçe dersleri yer alır. Sorular kolaydır ve yüzeyseldir genelde.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 16. Öncelikle Verdiğiniz bilgiler için tşk ederim ben adalet meslek lisesi mezunuyum adalet Myo da okuyorum 2016 KPSS ortaöğretim düzeyi Sınavı’ndan 75-80 civarı puan bekliyorum atanma durumum sizce nedir ve bunda lisemin etkisi olur mu

  1. Selamlar, maalesef ki lise adalet bölümü kapsamında memur alımı yapılmamış bu zamana dek. Siz 80 civarı puanla açıktan zabıt katibi ve/veya infaz koruma memuru alımlarında şansınızı deneyebilirsiniz.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   1. KPSS B den ilk tercihlerde yerlesemezsek 2.3.ve 4. Tercihleri yapma şansımız varmı ?

    1. Selamlar, elbette ki. 2016 b grubu KPSS puanları 2 yıl boyunca yapılacak tüm merkezi atamalarda geçerlidir. Atanana kadar kullanabilirsiniz.

     Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

     Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 17. KPSS önlisans 75,95 puanla aof işletme yönetimi mezunuyum atanabilirmiyim tercih aşamasında daha çok hangi bölgeleri tercih etmeliyim.

  1. Selamlar, maalesef ki 75 puanla merkezi atamalarda yerleşme şansınız yok. Şansınızı açıktan zabıt katibi, infaz koruma memuru alımlarında denemenizi öneririm.

   Selamlar, 2014 atamalarında muhasebe bölümünden en son 84 küsür puanla atama olmuş.Eğer ki alımlarda kayda değer bir azalış vs olmazsa atanacağınızı düşünüyorum.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir