KPSS Memurluk Sınavına 1-0 Önde Başlamak İstiyorsanız!

petek temizliği

KPSS memurluk sürecindeki aday sayısı her geçen yıl artıyor. Verilen kadro sayısı ise bırakın aynı oranda artmayı, eski oranını bile koruyamıyor.

Peki nasıl aradan sıyrılacağız? Nasıl fark yaratacağız ki atanma ihtimalimizi arttıracağız. İşte tam da bu noktada sizler için bazı püf noktalar hazırlamaya çalıştım. Birlikte inceleyelim bunları;

 


 

 

 

 

 

En Şanslı Bölümü Kestirebilmek !

 

Eğer ki KPSS memurluk sürecinin henüz başında iseniz uzun metrajlı düşünmek sizin yararınıza olacaktır. Bu bağlamda yapılacak en önemli işlerden birisi bölüm/alan seçimidir. Misal sizlere bir bölüm adı vereceğim: Sosyal Güvenlik Önlisans Bölümü. Bu bölümün geleceği çok ama çok parlak. Hem şu anda ki fakülte sayısı az hem de mezun sayısı az. Bu yazımı şu dakikada okuyup da henüz üniversite hayatının başında olan var ise sosyal güvenlik önlisans programına girmek için elinden geleni yapmalı. Tabi bunlar benim düşüncelerim, değerlendirmek sizin elinizde. Bu ve benzeri parlayacak bölümleri kestirebilmek, mezun sayısı az olan alanlara yönelmek bizlere büyük avantaj sağlayacaktır.

 

 

 

 

Sınava Çalışmaya Erkenden Başlamak !

 

Her iş için söylenen bir laf vardır; “Erken kalkan yol alır.” KPSS memurluk sürecinde de çok geçerli bir durumdur bu. Eğer ki eve kapanmadan, sosyal hayattan uzaklaşmadan, günlük yaşantı çerçevesinde bir çalışma süreci arzuluyorsanız erkenden sınava çalışmaya başlamalısınız. Bu şekilde hem sıkılmadan çalışırsınız hem de stresten uzak bir verimli çalışma elde edersiniz.

 

 

2016 KPSS Sınavında Nasıl Avantaj Sağlayabiliriz?

2016 KPSS Sınavında Nasıl Avantaj Sağlayabiliriz?

 

Fark Yaratan Sertifika, Belge vs. Sahibi Olmak !

 

İşte önemli bir başlık daha… Halihazırda çok fazla olan aday sayısı, alanımızdaki rakiplerin fazlalılığı ve gücü, kadro sayılarının artmaması gibi değişkenler eşliğinde KPSS memurluk sınavına hazırlanıyoruz. Şansımızı gözle görülür oranda arttırmanın yolu yine kendimizden geçiyor. Bazı sertifikalar, belgeler, ayrıcalıklar yolu ile kendimizi atama potasında daha şanslı konuma getirebiliriz. Peki bunlar nelerdir?

 

 • Bilgisayar sertifikası: Birçoğunuz şunu diyerek kulaklarımı çınlatıyorsunuz; “Ya bilgisayar sertifikası olmayan mı kaldı.” Evet, haklısınız. Ama eğer ki sizde yok ise rakiplerinizden 100 adım geride kalırsınız. Bu sebeple neredeyse herkeste olan bilgisayar sertifikasını edinin.

 

 • Güvenlik Sertifikası: Güvenlik kavramı hiçbir zaman önemini yitirmemiştir ve yitirmeyecektir de. Bu sebeple hem merkezi atamalarda hem açıktan atamalarda hem de özel sektör alımlarında önemli bir avantajdır.

 

 • Ehliyet Belgesi: Şoför kadrolarına talip olanlar için E sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak çok büyük avantajdır. Özellikle bu ehliyet sınıfına 5 yıldan fazla sürede sahip iseniz avantajınız daha da artacaktır. Yine birçoğumuzda mevcut olan B sınıfı ehliyetin olması da avantaj sağlayacaktır.
Okudunuz Mu?  Bölüm Dışından Memur Olarak Atanma

 

 • Diğer Sertifikalar: Her ne kadar çok fazla aranmasalarda diğer bazı sertifikalar da umulmadık derecede düşük puanlar ile atanmayı sağlayabiliyor. Bu sertifikaları görmek için TIKLAYINIZ!

 

 • Yabancı Dil Puanı: Söylediklerim arasında belki en ama en çok avantaj sağlayabilecek olanı yabancı dil puanına sahip olmaktır. Yabancı Dil Sınavı yoluyla en yüksekten en düşüğe sıralanmış A,B,C,D,E seviyelerinden bir puana sahip iseniz bu size hem merkezi atamalarda hem de açıktan alımlarda avantaj kazanırsınız.

 

 

Umarım siz KPSS memurluk sürecindeki adaylar için bilgilendirici bir yazı olmuştur. Takıldığınız, merak ettiğiniz, danışmak istediğiniz bir konu olursa yorum kısmından belirtebilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın.

33 Comments

Add a Comment
 1. Bir de çalışırken bunalanlar: 1 sene çok sıkı çalışarak bir ömür kazanacağını unutmamalı…

 2. Bazen bırak işi gücü diyorum gir kpss’ye sende herkes gibi yan gel yat yap diyorum ama içim el vermiyor açıkcası

 3. Hacettepe Üniversitesi muhasebe ve vergi uygulamalarndan önlisans mezunuyum . Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde lisansa maliye bölümü ile tamamlıyorum. Aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde Adalet önlisans okuyorum oradan da 1.sinifi bitirdim. Bu sene kpss için başvuru yapmadım fakat gelecek planlarım içerisinde. Ancak nasl bir calsma yapabilirim bilmiyorum. Bu konuda bilgi verebilirseniz cok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Figen Hanım. Öncelikle geç dönüş yaptığım için kusura bakmayın. Küçük çaplı bir araştırma yapıp dönmek istedim size. Öncelikle ben yerinizde olsaydım lisansa hiç tamamlamazdım şu aşamada. Çünkü önlisanstan daha fazla alım oluyor artık. Misal Hacettepe’den mezun olduğunuz muhasebe bölümü nispeten en şanslı olduğunuz bölüm.3173 nitelik kodu ile bu bölümden atanma şansınız çok daha yüksek ama siz lisansa tamamladıgınız için ve bir alt öğrenim düzeyinden tercih yapamayacağınız için KPSS memurluk sınavlarına maliye bölümü ile girmek zorundasınız. Maliye de kötü değil lakin son zamanlarda İİBF kadroları çok azalmış durumda. Tavsiyem 2016 kpss ye bir an önce çalışmanızdır. Muhtemelen 2016 kpss de iibf ye dişe dokunur bir kadro verilecek.

 4. ben işletme mezunuyum 28 yaşındayım çok kararsızım bana bir yol gösterin matematiğim çok güçlü ara verdim mezun olduktan 3 sene sonra devlet memuru olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor cok mu gec kaldım hangi sınava girmem lazım ve kac puan almam gerekiyor düz memeurluk için çok alternatifim var mı seçimlerimde

  1. Şu an mezun durumdasınız dimi? Öncelikle matematiğiniz güçlü ise net bir şekilde 3-0 önde başladığınızı söyleyebilirim Ayla hanım… 2016 kpss lisans(4 yıllık işletme mezunuysanız) sınavına hazırlanacaksınız. Genel kültür – genel yetenek oturumuna gireceksiniz. Çalışmalara bir an önce başlayın. Öncelikle matematik bilgilerinizi tazeleyin, akabinde ise türkçe-tarih-coğrafya-anayasa sıralaması ile devam edin… Ara ara buraya son durumunuzu yazarsınız, değerlendiririz.

 5. Hocam merhaba,ben marmara üniversitesi muhasebe ve vergi uygulamaları okuyorum,aynı zamanda aöf ten işletme yönetimi okuyorum 2017 haziran da ikisi de bitmiş olacak imşallah,2016 kpss girmeyi düşünüyorum sizce hangisinden tercih yapmalıyım ve meb onaylı bir kurumdan bilgisayarlı muhasebe sertifikam var yine de bilgisayar sertifikası almam gerekiyor mu,ayrıca kit kurumlarında kadrolu oluyoruz atanınca değil mi ?

  1. (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Merhabalar, ikisi de avantajlı bölümler… Çok akıllıca iş yapmışsınız tebrik ederim. Bu akıllıca davranışın sonunu memur olarak devam ettirmelisiniz. Muhasebe daha avantajlı görünüyor, tavsiyem muhasebe olarka girmenizdir. Ama gene de taban puanları siz de bir kontrol edin. Kit kurumları da 657 gibidir güvence açısından. Sadece özelleştirme kapsamında olan kitlere girmememye çalışın. O da gündemi takip ederek öğreneceğiniz bişey zaten. Bunla ilgili yazım da mevcut… Puan olarak da 85 üstünü hedef koyarak hareket edin. Ne kadar yüksek puan o kadar erken ve iyi kuruma atanmak demektir.

 6. Çok teşekkürler hocam

 7. Hocam iyi günler…
  Ben önlisans basım yayın mezunuyum. Bölümümden alım olmadığı için düz memurluk düşünüyorum fakat 3001 kodunda İstanbul’da sadece zabıta memurluğu alımı olmuş sanıyorum geçen sene. Evli olduğum için vardiyalı iş düşünmüyorum. Bana ne önerirsiniz??
  Mesela muhasebe sertifikası alsam bana bir yararı olur mu??

  1. Selamlar, sizin bölüm basım ve yayın teknolojileri mi basın ve yayıncılık mı? Ona göre cevap vereceğim.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 8. Hocam merhaba ben işletme mezunuyum kpss p3 ten 72 aldım birde aöf onlisans sosyal hizmetler okuyorum .Kasimdaki atamalarda yerleşmem zor.internetten metbel tıbbi sekreterlik sertifikasına başvurucam ne kadar faydalı olur sizce?

  1. Selamlar, öncelikle lisans mezunu olduğunuz için zaten önlisans olarak KPSS’ye giremezsiniz artık. Aslında işletme bölümünüz de iyi fakat düşük puan almışsınız. 80 civarı puan alsaydınız nispeten daha şanslı olabilirdiniz. Bahsettiğiniz sertifikanın kamuda pek faydası olmaz.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 9. Mbr hocam ben on lisans aöf sosyal hizm. Son son sınıf ogrn . Bu yıl kpss gireceğim fakat kendi alanım dışında hangi puan türünden tercih yapabilirim Bilgisayar ve F KLAWYE 10 PARMAK Sertifikalarım var başka hangi sertifakalara sahip olmamı onerirsiniz yardmci olursaniz sewinirim tsk.

  1. Selamlar, hem bölümünüzden hem de tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodundan açılan uygun memurluk kadrolarını tercih edebilirsiniz. Siz sınava girip alabileceğiniz kadar yüksek puan almaya çalışın. En azından açıktan zabıt katibi alımlarında şansınızı deneyebilirsiniz. Nitekim klavyeniz de iyiymiş. Başkaca bir sertifikaya ihtiyacınız olmaz zaten.

   Akıllı cep telefonlarınızla, KPSS ve diğer konularda yazdığım yazıları ve bilgilendirmeleri takip etmek, soru sormak ve sorularınız cevaplarını takip etmek artık çoook daha kolay…
   ANDROİD GOOGLE PLAY STORE üzerinde websitemin uygulamasını indirerek tüm bunları kolayca yapabilir ve aynı zamanda bana DESTEK olabilirsiniz.

   Uygulama bu linkte, Tıkla ve Yükle —> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 10. Merhaba yardımcı olursanız sevinirim. Üniversite okuyorum fakat ortaöğretim kpss’ye giricem bölümlere bakınca hiçbişi anlayamıyorum. Hasta kabul sertifikası alsam bazı saglık bölümlerini yazabilirmiyim? Bilgisayar sertifikasıyla hangi bölümlere tercih yapabilirim ne kadar puan gerekli? Kafam cok karısık calısıyorum ama ne yazıcam napıcam bilmiyorum.

  1. Selamlar, hangi lise türü ve bölümünden mezunsunuz? Ona göre sorunuzu cevaplandırayım tekrar…

 11. Merhabalar önlisans dış ticaret bölümü okuyorum(umarım 1 yıl sonra mezun olacağım)16 ekimdeki kpss sınavına girdikten sonra yds sınavına girmem tercihlerimde benim için bir avantaj sağlar mı ? teşekkür ederim..

  1. Selamlar, yds size pek avantaj sağlamaz merkezi atamalarda ama bölümünüz yabancı dil gerektiren bir bölüm. Eğer ki dil bilginiz var ise yds ye girmenizi ve elinizde bir yds puanı bulundurmanızı öneririm ben. Neticede zararı olmaz ama ummadığınız şekilde faydası olabilir.

 12. iyi gunler hocam lise mezunuyum ticaret lisesi bilgisayarli muhasebe ilk defa kpss gircem bu sinavda nereleri tercih edebilirim ve bilgisayarli muhasebe bilmemin avantaji varmi acaba

  1. Selamlar, bölümünüzün şöyle bir avantajı var; eğer ki düz lise mezunu olsaydınız en az 95 puan almanız lazımdı ki şansınız olsun. Ama bilgisayarlı muhasebe bölümünden her ne kadar 8-10 adet gibi az kadro açılsa da taban puan 86-87 civarını görmüş. Siz de 87 ve üstü puan almaya çalışın. Umarım en az 15-20 kadro açılır da atanırsınız.

   1. Hocam ben önlisans yaşlı bakımı mezunuyum.Bölümümden alım olmadığından memurluk istiyorum.Halk eğitimden Bilgisayar kullanımı ve A1-A2 İngilizce sertifikalarım var.Bu sertifikalar bir adım önde olmamı sağlar mı ve Vhki veya icra memurluğuna atanmam mümkün mü?

    1. Selamlar, aslında önemli bir bölüm ama şu ana kadar bu bölümden çok az kadro açılmış. Ama eminim ki ilerleyen yıllarda aranan bir bölüm olacaktır. Şimdi bölümüz dışından tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodlu memurlukları da tercih edebilirsiniz. Fakat bu memurluklara girebilmek için en az 88 ve üstü puanlar almanız lazım ki şansınız olsun. Bahsettiğiniz sertifikalardan bilgisayar sertifikası neredeyse bütün adaylarda mevcut. Bu anlamda çok fazla bir ayrıcalık sağlamaz. İngilizce konusunda ise memur alımlarında sertifikadan ziyade yds(yabancı dil sınavı) puanı istenir. O açıdan bu sertifikalar ancak özelde işinize yarayabilir.

     Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

     Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 13. Hocam merhabalar. Üniversite öğrencisiyim ve ortaöğretim kpss ye başvuru yaptım düz lise mezunuyum ne yazacam ne yapacam hiç bi bilgim yok. Bu konuda bilgilendirmeye ihtiyacım var. Araştırmalarıma göre nitelik kodları var üniversiteler ve kamu kurumları memur alımı yapılacak ancak aradıkları özellikler bu nitelik kodlarına göre değişiyormuş. Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  1. Selamlar, öncelikle şunu belirteyim ki düz lise mezunu olarak atanmak gerçekten de çok zor. Şoför vs. kadroları hariç olmak üzere düz lise mezunu olarak en az 95 puan almanız lazım ki şansınız olsun. Seçim yapacağınız tercihler, 2001 koduyla açılan uygun memurluklardır. Aklınıza takılan bir şey olursa her daim sorabilirsin.

  1. Selamlar, alımlar artmaz demedim. Alımlar elbette ki artacak ama ne derece bir artış olacak onu bilmek mümkün değil. Kritik bir puanınız var. İİBF alımları ve genel alım sayısı kayda değer şekilde artarsa bu puanla son atamada memur olabilirsiniz. Hele şu ilk atama yapılsın, gelen kadro sayısı üzerinden biraz daha fikir sahibi olabiliriz.

 14. Merhaba hocam..
  Ben Myo Serigrafi mezunuyum fakat bölümümden pek alım olmadığı için Meb onaylı Genel Muhasebe sertifikası almak için başvuru yaptım. Sizce işime yarar mı??
  Gerçi sınavım çok iyi geçti diyemem ama… 🙁

  1. Selamlar, muhasebe sertifikası çok da işinize yarar diyemem. Sınavdan kaç aldığınızı ve bölümünüzü tekrar belirtirseniz, atamalara yönelik bir yorum yapabilirim.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 15. Ben aldığım sertifikaları nasıl kpss eğitim bilgilerime kayıt edebilirim acaba bilen varmı

  1. Selamlar, sertifikalar bildiğim kadarıyla sisteme kaydedilmiyor.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir