KPSS Memurluk Sınavına Girmeli Miyim?

KPSS Memurluk Sınavına Girmeli Miyim?

24 Şubat 2016 37 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

KPSS memurluk sürecindeki önemli noktaları her ne kadar vurgulasak da birçok aday çeşitli konularda karışıklık yaşıyor. Memurluk ile ilgili forum ve/veya sitelerdeki yeterince açık yazılmamış bilgiler, yanlış bilgi sahibi adayların yazdıkları yanıltıcı yorumlar vs. derken memurluk süreci adaylar açısından daha zorlu bir hale geliyor. Bu tarz sorunları ve memurluk süreçlerini yaşamış biri olarak ben de elimden geldiğince sizler için düz memurluk konusunda, daha sade ve anlaşılır bilgiler sunmaya, dikkat edilmesi gereken hususları vurgulamaya gayret ediyorum.

Bu yazımda da KPSS memurluk sınavına girmek konusunda tereddüt yaşayanlar ve KPSS’ye girmeli miyim sorusuyla boşlukta kalanlar için görüşlerimi sunmaya çalışacağım.

 

 

KPSS’ye Girmek Her Zaman Avantajdır

 

Adaylardan gelen sorular/yorumlar içinde KPSS’ye girmeli miyim sorusu zaman zaman karşımıza çıkıyor. Adaylar şu gerekçeleri öne sürerek KPSS’ye girmekten vazgeçiyor;

 

—>>KPSS’ye ders anlamında hazırlık yapmamış olmak

—>>Taban puanların yüksek olmasından dolayı umutsuzsuzluk

—>>Bölümünden alım yapılmaması

—>>Halihazırda okulun devam etmesi…

 

 

KPSS ile memur olmak her geçen yıl biraz daha zorlaşıyor. Bu sebepledir ki kamuda çalışmak gibi bir düşünceniz var ise ve yukarıdaki gerekçelerle KPSS’ye girmekten vazgeçiyorsanız bunun çok yanlış bir hamle olduğunu söyleyebilirim. Örnek üzerinden yola çıkarsak 2016 KPSS memurluk sınavını es geçtiğiniz takdirde düz memurluk için 2018 KPSS‘yi beklemeniz gerekecektir. Çünkü düz memur alımları çift yıllardaki KPSS puanı ile yapılmaktadır.kpss memurluk sınavı Bunun yanı sıra giderek daralan memur alımları neticesinde 2018 KPSS memur alımlarının daha da az olacağını, artan rakip sayısıyla birlikte memurluk kadrolarına ait taban puanlarının artacağını tahmin etmek zor olmayacaktır.

 

Neden KPSS’ye girmeliyim diye bir soru yöneltiyorsanız ve yukarıda saydığım gerekçelerle KPSS’ye girmiyorsanız, KPSS’ye girmenin olası avantajlarını sizler için sıralamak isterim;

 

 

  • KPSS’ye ders anlamında hazırlık yapmamış olmak

Memur adaylarının KPSS’ye girmemek için en çok öne sürdükleri gerekçe budur. Halbuki hazırlık yapmasınız bile sınava girmeniz avantajlı olacaktır. Umulmadık bir puan alıp memur olmanız işten bile değildir.Merkezi alım için yeterli olmasa bile açıktan alımlarda değerlendirilebilecek puanlar elde edebilirsiniz.

 

 

  • Taban puanların yüksek olmasından dolayı umutsuzsuzluk

Bazı adaylar motivasyonunu çabuk kaybedebiliyor. Bu sebeple sınava girmekten vazgeçiyor. Bu tarz umutsuzluklar sizi sadece memurluk için değil hayattaki tüm hedefleriniz için engel oluşturur. Bu sebeple şartlar ne olursa olsun KPSS’ye girin. Nitekim bölümünüzden ummadığınız bir toplu alım yapılması sonucunda tahminlerinizin ötesinde düşük puanlarla kapanabilir bölüm kadrolarınız.

 

 

  • Bölümünden alım yapılmaması

Yine adayların morali bozan ve sınava girme iştahını kaybettiren bir nokta da bölümünden memur alımı yapılmamasıdır. Her ne kadar düşük ihtimal olsa da herhangi bir atamada bölümünüzden kadro verilebilir. Hiç alımı yapılmayan bir bölüm mezunu olarak olası 3-5 kadro verilmesi durumunda bile elinizdeki puanla atanma şansı elde edebilirsiniz.

 

 

  • Halihazırda okulun devam etmesi…

Çok az bir kesim olsa da okulun devam etmesi nedeniyle KPSS’ye girmeyen memur adayları mevcut. Halbuki okul devam etse de KPSS’ye girip mezun olduktan sonraki KPSS atamalarında tercih yapabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, mezun olduktan sonra KPSS puanınıza ait geçerliliğin devam etme durumudur. Örnek verecek olursak 2016 KPSS memurluk sınavına giren bir aday 2017 haziran ayında mezun olduğunda, 2017 Kasım ve 2018 Haziran KPSS memur alımında tercih yapabilir.

 

 

Özet geçmek gerekirse elinizde her daim bir KPSS puanı bulundurun. Memur alımları önceden belli olmadığı için umulmadık bir anda umulmadık bir puanla memur olma şansı elde edebilirsiniz.