KPSS Memurluk Sınavında Benden Düşük Puanla Atandı!

petek temizliği

Sinir, stres, kaygı, telaş vb. tüm davranış türlerini yaşattıran KPSS memurluk serüveninde, sınav öncesi ve sonrası kendini kontrol edebilen amacına ulaşmaya daha yakın oluyor. Peki bunu kontrol edemeyenler nasıl tepkiler veriyor! Bugünkü yazımda bu duruma örnek teşkil eden bir durumu işleyeceğim.

 

KPSS sınavından çıktıktan hemen sonra bir puan hesaplama dönemi başlar adaylar için… Şu kadar doğru bu kadar net çıktı falan filan derken sonuçlar açıklanır. Birçok aday ya boşuna sevinir ya da boşuna üzülür. Mühim olanın gelen kadro sayısı ve yarışılan rakip sayısı olduğuna kimse kıymet vermez. Tüm bu süreçler içinde bir bakmışlar ki ilk KPSS memurluk TERCİH KILAVUZU yayınlanmış. Alakasız bir şekilde tercih listesi doldurulur ve sonuçlar beklenir. Bir bakmış ki elindeki yüksek puanla atanamamış! Hemen memur forumlarına dalış başlar… Açılan başlıklar veya yapılan yorumlardan çoğunluğu şöyledir;


 

 1. …95 puanla açıkta kaldım…
 2. …kadrosuna 90 puanla yerleşemedim…
 3. …yuh yaa, 60 puanla yerleşmiş adam, biz 85 puanla atanamadık…

 

3 numaralı örnekteki duruma dikkat edin. Düşük puanlı atamalar, bazı adayların gözünde merkezi atamalarda torpil olduğu düşüncesini uyandırmış! Kabul etmeliyiz ki sağına soluna bakmadan, nedir ne değildir bilmeden ve araştırmadan bu tarz tepki verenlerimiz çok. Peki gerçekte öyle mi?

 

 

Düşük Puanlı Atamalardan Bazı Örnekler

 

Örnek-1: (2014/2 KPSS MEMURLUK ATAMALARI)

 

KURUM: Adıyaman Üniversitesi

UNVAN: Memur

TABAN PUAN: 73,09286

 

Misal KPSS memurluk kadrolarına yerleşilen en düşük-en yüksek puanların yer aldığı tabloda, 73 küsür puanla atama yapıldığını gören aday çıldırıyor. 73 puanlı kişi atanıyor, biz 85 puanla ortada kaldık diyor. Merkezi atamalarda hile olduğunu, torpil olduğunu bile söyleyebiliyor. Gerçek öyle mi bakalım…

İlgili kadroda istenilen nitelik koduna baktığımızda karşımıza 4133 nitelik kodu çıkıyor. Nedir bu kod? Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık bölümlerinden mezun olan adayların nitelik koduymuş. Bu alandan mezun olan aday sayısını, bu bölüm mensuplarının, KPSS memurluk sınavındaki ortalama başarısını göz önünde bulunduğumuzda böyle bir puan ile atamanın gerçekleşmesi normal oluyor.

 

 

 

Örnek-2: (2014/2 KPSS MEMURLUK ATAMALARI)

 

KURUM: Spor Genel Müdürlüğü

UNVAN: Memur

TABAN PUAN: 80,49458

 

Bu örnekte de bilinçsiz adayları ilk etapta sinir küpü yapacak bir puanla atama yapılmış. İlgili kpss tercih kılavuzuna baktığımızda, özel bir nitelik istemeyen memur kadrolarının 89-90 civarı puanlarla kapattığını görmekteyiz. Peki bu kadro neden bu derece düşük puanla kapatmış gelin bakalım…

Okudunuz Mu?  KPSS'de 70 Puan Alamayanlar ve Düşük Puan Alanlar Ne Yapmalı?

İlgili kadroda istenilen nitelik koduna baktığımızda karşımıza 4099 nitelik kodu çıkıyor. Bilgi ve Belge Yönetimi mezunlarına ait bir kod bu. KPSS memurluk sınavı branş sıralamalarına baktığınızda, bu bölümden mezun sayısının fazla olmadığını ve aynı zamanda kpss sınavı başarı oranlarının da düşük olduğunu göreceksiniz. Haliyle 80 puanla bir atama gerçekleşmesi de normal bir sonuç olarak ortaya çıkıyor.

 

kpss memurlukDeğerli memur adayı arkadaşlarım, tavsiyem şudur ki ne bu şekilde düşünün ne de bu düşünceyle forum vs. ortamlarda konuşanları dikkate alın. Siz hedefinize odaklanın, hedefinize giden yolu kısaltmaya çalışın. Nitekim merkezi atamalarda torpil olması söz konusu değildir.

Umarım sizler için faydalı bir paylaşım olmuştur. Memurluk sürecinde hepinize sabır diliyorum, hoşçakalın.

26 Comments

Add a Comment
 1. Maalesef ülkemizde her zaman olan bir durum. Yapılacak birçok şey var. Fakat bunlara göz yumuyorlar.

 2. Elinizden geldiği kadar yüksek puanı alıp sonrasında yerleştirmelerdeki bölümünüzden alım yapan kadroların taban puanlarına göre hareket edin biraz da şans ve kısmet…

  1. Kadro sayısı o kadar cok azaldı ki iş şans kısmet olayından çıktı biraz. Akıllı tercihler ile hareket etmek lazım. Düşük kapatan kurumları, kadroları, şehirleri tespit etmek lazım. Tabi bunları yaptıktan sonra dediğiniz gibi ya nasip deyip beklememiz gerekli.

 3. Her zaman düştüğüm hataya düştüm demek ki neymiş ön yargılı olmamak gerekirmiş bilip bilmeden.

  Bende önce dayıları vardır dedim yazıyı okuyunca konuyu anladım teşekkür ederim

 4. merhaba, ben de felsefe mezunuyum ve formasyonumda var bizim bölümden atanmak da zor bu yüzden tabir-i caizse düz memurluğa hazırlanacağımaynı zamanda ama felsefe bölümünden düz memurlukla ilgili en avantajlı tercih edebileceğim alanların hangisi olduğunu bilmiyorum en düşük puanla hangi bölümden yerleşebilirim ya da hangi kurumları tercih edebilirim cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  1. Maaelesef ki hiçbir avantaj yaratmaz size bu bölüm. Ya öğretmenlik ya da düz memurluk… Düz memurluk için 87-88 almaya çalışın en az. 85 üstü alırsanız da açıktan alımlarda da şansınız olur.

   1. teşekkür ederim Ekrem Bey bir sorum daha olacak bu yıl kpss a grubu öğretmenliğe girdim kpss sonucumu aldığımda hem p10 hem de p 1-2-3 puanları da vardı öğretmenlik de sadece eğitim bilimleri var değil mi bu p 1-2 ve 3 puanları sadece memurluk için mi ve tercih yapabilir miyiz aynı sınav kağıdı sonucuna göre ?

    1. Öğretmenlik alanında bazı öğretmenler için eğitim bilimleri bazıları için de ektradan bölümleri ile alakalı testler var. Ben öğretmenlik sistemini net bilmiyorum. Puan olarak ise öğretmenlik için P10 kullanacaksınız. P 1-2-3 puanları diğer memurluklar için ama tek yıl sınavı olduğu için düz memurlukta kullanamazsınız o puanları.

 5. Merhaba ben bu sene meyve sebze teknikeri mezunu olucam kpss önlisans sınavına girecem hangi memurlukları seçebilirim kendi bölümümden atama olmuyor pek bu yüzden diğer memurlukları secme hakkım varmı ?

  1. Selamlar, maalesef ki alımı olan bir bölüm değil. Böyle bölümler yerine keşke iki yıllık işletme, maliye, muhasebe, büro yönetimi gibi sürekli alımı olan bölümler okusaydınız…
   Memurluk konusuna gelecek olursak da tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodundan açılan memurlukları tercih edebilirsiniz. Yalnız bu memurluklara girebilmek için de en az 87-88 puan almanız lazım ki şansınız başlasın.

   Merhabalar teşekkür ederim, sizler sayesinde gayet iyiyim sağ olun:) Sorunuzu acaba doğru mu anladım… Önlisans diş protez ve lisans işletme okudunuz. Diş protezden ötürü 4 yıllık tamamlama hakkınız da var ve sosyal hizmetler veya sağlık yönetimi bölümlerinden biriyle 4 yıllığa tamamlamak istiyorsunuz. Tüm bunlar çerçevesinde KPSS’deki durum vaziyet ne olur diyorsunuz dimi 🙂

   Öncelikle sosyal hizmetler bölümü yükselişte bir bölüm. Malum sosyal politikalar giderek önem kazanıyorum ve bu kapsamda özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iyi alımlar yapıyor. Misal şu an taban puanları 79lara kadar düşmüş durumda. Kesinlikle bu anlamda harika bir bölüm. Bana sorarsanız sosyal hizmetler bölümüne tamamlamanız daha iyi olur. Sağlık yönetimi de güzel bir bölüm fakat daha yeni yeni az sayıda alımlar yapılıyor. Yani geleceği bana göre parlak ama şu an alım sayısı az. Şu an lisans başvuruları başladı ve lisans tamamlama işiniz 2018den önce bitemeyeceği için lisans kpss’ye halihazırdaki işletme mezuniyetiniz ile başvuracaksınız. Tercih olarak da alt öğrenimini teknik hizmetler, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfları kapsamındaki bölümlerden bitirenler, lisans kpss puanı ile bu bölümlerden açılan kadroları da tercih edebiliyor. Şu yazımı okuyabilirsiniz, ayrıca başka aklınıza takılan varsa sorabilirsiniz yine…

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 6. merhaba muhasebe ve vergi uygulamaları 2.sınıftaym acıktan okuyrum.mezun oldugumda kpss den kac puan almam gerekyr ve hangi bolumden memurluk tercihi yapabilirim

  1. Selamlar; iki yıllık muhasebe ve vergi uygulamaları bölümünden yapılan memur alımlarında taban puan şu an 85 civarlarında. Şartların bu şekilde devam ettiğini varsayarsak 85 ve üstü puan almayı hedeflemelisiniz. Hangi bölümden memurluk derken tam olarak neyi kasttettiniz acaba?

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 7. bu arada 2014 kpss de lise mezunu oldugum icin 67 puan aldım bununla ilgili bir tercih yapabilirmiyim tekrardan giriş yapmak icin

  1. Selamlar, düz lise mezunu olarak 67 puanla herhangi bir yere atanmanız imkansız gibi bir şey. Bu sebeple siz 2016 önlisans KPSS’ye hazırlanın. Buradan alacağınız 85 ve üstü puan ile muhasebe ve vergi uygulamaları mezunu olarak memurluklara girme şansınız yüksek olur.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 8. Merhaba Ekrem bey ön lisans Radyo ve tv programcılığı mezunuyum geçen yıllarda kpss sınavlarına lise mezunu olarak katıldım bu sene ilk defa ön lisans mezunu olarak gireceğim lise kpss’sinde 70 puan yapabildim ön lisansda en az kaç yapmam gerekiyor düz bir memurluk için ve bölümümle alakalı kpss de herhangi bir yerlestirme olabiliyor mu ?

  1. Selamlar, hem kendi bölümünüzden açılan kadroları hem de tüm önlisans mezunlarının genel nitelik kodu olan 3001 kodundan açılmış memurluk kadrolarını tercih edebilirsiniz. Sizin bölümden memur alımları maalesef ki yok gibi bir şey. En son atamada sadece 1 kişi alınmış ve 89 puanla kapatmış. Bölümünüz dışında 3001 kodundan açılan memurlukları da tercih edebilirsiniz. Bu kadrolara girebilmek için ise en az 87-88 puan almanız lazım ki şansınız başlasın…

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 9. Mrb yazinizi okumadan once bi kac yere goz gezdirmistim harita kadastro teknikeriyim bu arada yazilari okudugumda motivasyonum dustu.cunku bi cok kisi seksen iki alan atandi seksen alti aldim hala atanamadim vs demis yani benm atanabilmem icin en az kac puan almam lazim bi syler onerirseniz cok sevinirim

  1. Selamlar, harita kadastro çok önemli ve güzel bir bölüm ama maalesef alımları yeterince yapılmıyor. Şu an ki atamaları göz önünde bulundurduğumuzda taban puanlar 87 civarında. bir ihtimal 86ya inebilir. Yani atanabilmeniz için en az 86-87 puan almaya çalışın. Çünkü bu bölüm mezunları gerçekten iyi puanlar alıyor KPSS’den…

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 10. Merhaba Ekrem bey ben ön lisans işletme mezunuyum herhangi bir memur olabilmek için kpss den kaç puan almalıyım. Sizce hangi bölümün ataması daha kolay. Ben türkçe matematik (eşit ağırlık) grubundayım 2 yıllık (açık öğretim, özel üniverste faketmez) hangi bölümden mezun olduğumda kazanacağım nitelik koduyla en kolay hangi bölüme atanabilirim. Şimdiden teşekkürler

  1. Selamlar, önlisans işletme bölümü memur alımları düzenli olarak oluyor genelde… Taban puanlar ise şu an itibariyle 85 gibi diyebiliriz. Atamaların ilerleyen dönemlerde azalacağını da hesaba katarsak en az 85 ve üstü almanız lazım ki şansınız devam etsin. Ne kadar yüksek alırsanız atanma ihtimaliniz o kadar artar… Ataması kolay bölüm olayı verilen kadrolara göre değişebiliyor. Misal son iki üç alımda çağrı merkezi hizmetleri diye bir bölümden alımlar yapılmaya başlandı ve 69 ile ataması oldu. Ama ilerleyen dönemlerde ne olur kestirmek zor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 11. Merhaba ben tarım ekonomisi mezunuyum atanabilmem için kaç almam gerekli bu sene sınava girdim 75-76 netim var

  1. Selamlar, bakabildiğim kadarıyla sizin bölümden mühendis alımı yapabiliyor tarım bakanlığı. Taban puanlar da sözleşmeli alımda 78e kadar düşmüş. KPSS de açıklandı zaten, kaç puan aldığınızı belirtirseniz daha detaylı incelerim durumu…

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 12. merhaba 2009 geleneksel Türk el sanatları mezunuyum. Bir önceki KPPS memurluk sınavından 70 küsür puan aldım ama atanamadım.Tercih yaptım olmadı daha doğrusu:( bana bir fikir yda nasıl yol izlemem konusunda yol gösterebilir misiniz ?

  1. Selamlar, iki yıllık geleneksel el sanatları bölümünden memur alımı yapılmıyor maalesef. Bölümünüz dışında da tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodlu uygun memurlukları tercih edebilirsiniz. Bu memurluklara girebilmek için ise en az 88-89 puan almanız lazım ki şansınız olsun. Bunun dışında memur alımı olan güzel bir iki yıllık aöf bölümüne kayıt olursanız 2018 KPSS için kendinize daha güzel bir şans oluşturabilirsiniz.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 13. Kpss onlisans 2016 sinavindan tahmini 67.31 aliyorum turizm ve seyahat isletmeciligi bitirdim hangi bolumden tercih yapabilirim saglik memuru, arff memuru, itfaiye kalkinma bakanligi memurlugu bunlarin puanlari dusuk gorunuo ilk defa girdim ve cok bilgim yok bu konuda tesekkur ederim

  1. Selamlar, maalesef ki bölümünüzden dışındaki memur alımlarında tercih veremezsiniz. Sadece bölümünüzden ve tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodundan açılan memurlukları tercih edebilirsiniz. Bahse konu 67 puan ile de atanma şansınız maalesef ki yok.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir