KPSS Memurluk Sınavında Benden Düşük Puanla Atandı!

KPSS Memurluk Sınavında Benden Düşük Puanla Atandı!

14 Haziran 2015 26 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Sinir, stres, kaygı, telaş vb. tüm davranış türlerini yaşattıran KPSS memurluk serüveninde, sınav öncesi ve sonrası kendini kontrol edebilen amacına ulaşmaya daha yakın oluyor. Peki bunu kontrol edemeyenler nasıl tepkiler veriyor! Bugünkü yazımda bu duruma örnek teşkil eden bir durumu işleyeceğim.

 

KPSS sınavından çıktıktan hemen sonra bir puan hesaplama dönemi başlar adaylar için… Şu kadar doğru bu kadar net çıktı falan filan derken sonuçlar açıklanır. Birçok aday ya boşuna sevinir ya da boşuna üzülür. Mühim olanın gelen kadro sayısı ve yarışılan rakip sayısı olduğuna kimse kıymet vermez. Tüm bu süreçler içinde bir bakmışlar ki ilk KPSS memurluk TERCİH KILAVUZU yayınlanmış. Alakasız bir şekilde tercih listesi doldurulur ve sonuçlar beklenir. Bir bakmış ki elindeki yüksek puanla atanamamış! Hemen memur forumlarına dalış başlar… Açılan başlıklar veya yapılan yorumlardan çoğunluğu şöyledir;

 

  1. …95 puanla açıkta kaldım…
  2. …kadrosuna 90 puanla yerleşemedim…
  3. …yuh yaa, 60 puanla yerleşmiş adam, biz 85 puanla atanamadık…

 

3 numaralı örnekteki duruma dikkat edin. Düşük puanlı atamalar, bazı adayların gözünde merkezi atamalarda torpil olduğu düşüncesini uyandırmış! Kabul etmeliyiz ki sağına soluna bakmadan, nedir ne değildir bilmeden ve araştırmadan bu tarz tepki verenlerimiz çok. Peki gerçekte öyle mi?

 

 

Düşük Puanlı Atamalardan Bazı Örnekler

 

Örnek-1: (2014/2 KPSS MEMURLUK ATAMALARI)

 

KURUM: Adıyaman Üniversitesi

UNVAN: Memur

TABAN PUAN: 73,09286

 

Misal KPSS memurluk kadrolarına yerleşilen en düşük-en yüksek puanların yer aldığı tabloda, 73 küsür puanla atama yapıldığını gören aday çıldırıyor. 73 puanlı kişi atanıyor, biz 85 puanla ortada kaldık diyor. Merkezi atamalarda hile olduğunu, torpil olduğunu bile söyleyebiliyor. Gerçek öyle mi bakalım…

İlgili kadroda istenilen nitelik koduna baktığımızda karşımıza 4133 nitelik kodu çıkıyor. Nedir bu kod? Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık bölümlerinden mezun olan adayların nitelik koduymuş. Bu alandan mezun olan aday sayısını, bu bölüm mensuplarının, KPSS memurluk sınavındaki ortalama başarısını göz önünde bulunduğumuzda böyle bir puan ile atamanın gerçekleşmesi normal oluyor.

 

 

 

Örnek-2: (2014/2 KPSS MEMURLUK ATAMALARI)

 

KURUM: Spor Genel Müdürlüğü

UNVAN: Memur

TABAN PUAN: 80,49458

 

Bu örnekte de bilinçsiz adayları ilk etapta sinir küpü yapacak bir puanla atama yapılmış. İlgili kpss tercih kılavuzuna baktığımızda, özel bir nitelik istemeyen memur kadrolarının 89-90 civarı puanlarla kapattığını görmekteyiz. Peki bu kadro neden bu derece düşük puanla kapatmış gelin bakalım…

İlgili kadroda istenilen nitelik koduna baktığımızda karşımıza 4099 nitelik kodu çıkıyor. Bilgi ve Belge Yönetimi mezunlarına ait bir kod bu. KPSS memurluk sınavı branş sıralamalarına baktığınızda, bu bölümden mezun sayısının fazla olmadığını ve aynı zamanda kpss sınavı başarı oranlarının da düşük olduğunu göreceksiniz. Haliyle 80 puanla bir atama gerçekleşmesi de normal bir sonuç olarak ortaya çıkıyor.

 

kpss memurlukDeğerli memur adayı arkadaşlarım, tavsiyem şudur ki ne bu şekilde düşünün ne de bu düşünceyle forum vs. ortamlarda konuşanları dikkate alın. Siz hedefinize odaklanın, hedefinize giden yolu kısaltmaya çalışın. Nitekim merkezi atamalarda torpil olması söz konusu değildir.

Umarım sizler için faydalı bir paylaşım olmuştur. Memurluk sürecinde hepinize sabır diliyorum, hoşçakalın.