KPSS Merkezi Atamalarda Atanamayanlar!

KPSS memurluk adayları ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atamalar yoluyla memur olmaya çalışıyor. Yüksek puana sahip birçok aday merkezi atamalarda yerleşemiyor. Bu adaylar, açıktan memur alım ilanları yoluyla memur olmayı denemelidir.

petek temizliği

Her yıl bir öncekine göre daha hızlı şekilde artış gösteren üniversite mezunu sayısı ve iş olanaklarının sınırlı şekilde artması nedeniyle KPSS memurluk kulvarındaki yarış daha da sertleşiyor. 2016 KPSS memurluk sınavına bir yıldan daha az bir süre kalmasına rağmen yorumlardan da analiz edebildiğim kadarıyla atanmaya ilişkin umutsuzluk had safhada. Bunun verdiği moral bozukluğu ile KPSS derslerine çalışırken odaklanma da sağlanamıyor. Peki her şey ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atamalara mı bağlı?

Memurluk isteyenlerin en adaletli şekilde yarıştığı sınavın KPSS olduğunu ve en adil memur alımlarının ÖSYM’nin tercih kılavuzu vasıtasıyla yapıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Puan üstünlüğü esasına göre rakipleriniz arasında memurluğa atanma yarışına girdiğiniz merkezi atamalarda, mülakat vb. aşamalara da girmeden memurluğa başlayabiliyorsunuz. Merkezi atamalar her ne kadar memurluk yarışının en adil olduğu atama yöntemi olsa da KPSS memurluk sınavında kayda değer bir yükseklikte puana sahip olunmasına rağmen bir memurluğa yerleşilemeyebiliyor.

 

 

 

Açıktan Atamaları Değerlendirin !

 

Bölümünden alımı olmayanlar hangi memurlukları yazabilirMerkezi atamalarda iyi puana sahip olmasına rağmen yerleşemeyen adaylar, büyük bir umutsuzluğa bürünerek memur olma şanslarının bir sonraki KPSS memurluk sınavına kadar sona erdiğini düşünüyor. “Yüksek puan da alsam atanamayacağım.” düşüncesi ile hareket eden kpss memur adayları, memurluk yolunda erkenden pes ediyor. Peki açıktan alımlar vasıtasıyla yayınlanan ilanlara baktınız mı hiç? Açıktan memur alımı yapan kurumların ilanlarına başvurdunuz mu hiç? Bu sorulara evet cevabı verip torpil olmadan açıktan alımların işe yaramayacağını söyleyenler olacaktır eminim. Bir ölçüde ben de kabul edebilirim bunu ama şansımızı sonuna kadar değerlendirmeliyiz. Bazı kurumlar memur ihtiyaçlarını kendi alım ilanları vasıtasıyla gerçekleştiriyor.

 

 

 

Açıktan Alım Yapan Kurumların İlanları Nasıl İşliyor?

 

  • Genel itibariyle belli bir taban puan belirliyorlar. Bu şekilde hem başvuran aday sayısını kısıtlamış oluyorlar hem de belirli bir puanın üstüne çıkmış adayları seçmiş oluyorlar.
  • Bazen de alım yapılacak kontenjanın belli bir katına kadar ki adayları belirliyorlar. Bu yöntem merkezi atamalardaki adil sistemin bir parçası olan puan üstünlüğü işleyişine benzediğinden daha sağlıklı oluyor.
  • Sıralamaya giren adaylar yazılı ve/veya sözlü sınava alınırlar.
  • Sürecin sonunda da nihai başarı listesine girenler memurluk hayatına açıktan atamalar vasıtasıyla adım atmış olur. 

Açıktan alım yapan kurumları, memur alım ilanları şeklinde google vasıtasıyla aratıp çeşitli kamu personeli siteleri vasıtasıyla takip edebilirsiniz. Bir sitede olan ilan diğer sitede olmayabileceği için mümkün mertebe birkaç site üzerinden karşılaştırma yaparak hareket edin. Bunun dışında kayda değer alımlar konusunda elimden geldiğince ben de bilgilendirme yapacağım. 2016 KPSS yolunda herkese başarılar dilerim. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın

Okudunuz Mu?  KPSS Atamalarında 2001, 3001 ve 4001 Kodları Kaldırılacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir