KPSS’de 70 Puan Alamayanlar ve Düşük Puan Alanlar Ne Yapmalı?

petek temizliği

KPSS ile memur olmak bir hedef iken şimdilerde hayâlden öteye geçemiyor. Nitekim 2012 KPSS’den bu yana gözle görülür şekilde azalan memur alımları, son 2 yıldır tam anlamıyla dibe vurmuş durumda. Peki memur alımları yeniden artacak mı? Bu konuda hiç kimse iyimser olmamalı ve işe girmeye yönelik başka planları devreye sokmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanı tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan ekonomik eylem planı doğrultusunda, kamudaki tasarrufun en üst seviyeye getirileceği ve bu bağlamda yeni memur alımlarının da büyük oranda kısılacağı açıklanmıştı. Özetle; bundan sonraki memur alımları sadece öğretmen ve sağlıkçı kapsamında olacak ve diğer memur alımları sembolik sayılarda yapılacak. Bu durumda KPSS’de 70 puan alamayanlar ve bölümündeki atamalara göre düşük puan alanlar ne yapmalı? Bugünkü yazımız, KPSS’de düşük puan alanlara fikir vermeye yönelik olacak.

KPSS’de 70 Puan Alamayanlar ve Düşük Puanlılar

2018 KPSS Taban Puanları Ne Durumda?

Memur alımlarının hızlı bir şekilde azalması sonucunda bölümlerin KPSS taban puanları da oldukça yükselmiş durumda. Aşağıda örnekler sunduğumuz bazı bölümler ve 2018 KPSS taban puanları, KPSS adayları açısından durumun ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyuyor.


2001 Kodlu Memurluklar(Herhangi bir lise mezunu olmak)

2018 Taban Puanı: 93,8

3001 Kodlu Memurluklar(Herhangi bir önlisans mezunu olmak)

2018 Taban Puanı: 90,8

4001 Kodlu Memurluklar(Herhangi bir lisans mezunu olmak)

2018 Taban Puanı: 88,4

4431 İşletme Bölümü

2018 Taban Puanı: 83,3

4611 Elektrik-Elektronik Mühendisliği

2018 Taban Puanı: 89,4

3003 Adalet Bölümü

2018 Taban Puanı: 90,6

3181 Maliye Bölümü

2018 Taban Puanı: 84,7

 

KPSS’de 70 Puan Alamayanlar ve Düşük Puanlılar Ne Yapabilir?

KPSS’de 70 puan alamayanlar, memurluğa atanabilmek için çokça araştırma yapmakta. Fakat memur alımlarının aşırı azaldığı bir dönemde bu denli düşük puanlarla memurluğa yerleşmek çok zor. Bu anlamda KPSS’de 70 puan alamayanların yapması gereken ilk şey, KPSS’ye çalışma stratejilerini değiştirip yüksek puan almaya çalışmasıdır. KPSS’den nasıl yüksek puan alabileceğiniz konusunda aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz;

+++ http://www.bakalimbilelim.com/kpssde-yuksek-puan-nasil-alinir/

+++ http://www.bakalimbilelim.com/matematik-yapmadan-kpssde-yuksek-puan-almak-mumkun-mu/

Memur alımlarının hızlı bir şekilde azalması, KPSS’den düşük puan alan ve bir türlü atanamayan adayları da aynı döngü içinde sürüklüyor. Peki ne yapılmalı? Her şeyden önce her girilen KPSS’nin 2 yılınızı heba ettiğini bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Bu bağlamda özellikle önlisans(iki yıllık) ataması kolay bölümler araştırılarak bu bölümlerden biri okunabilir. Fakat bu yöntemi ancak lise ya da önlisans mezunları uygulayabilir. Bunun haricinde düşük puanlı adaylar, Adalet Bakanlığı alımlarını değerlendirebilir. Nitekim Adalet Bakanlığı, personel ihtiyacı çok fazla olan ve neredeyse her yıl memur alımı yapan bir kurumdur. Eğer ki uygulamalı sınav olan 3 dakikada 90 kelime testini geçebilecek düzeyde klavye kullanma beceriniz varsa Adalet Bakanlığı zabıt katibi alımlarını değerlendirebilirsiniz. Klavye yazma konusunda zayıf iseniz 2-3 aylık klavye yazma egzersizi ile hızlı klavye kullanabilecek düzeye gelebilirsiniz. Açıktan memur alımlarının takibi de düşük puanlı KPSS adayları için önem arz etmektedir. Bazen umulmadık kurumlarda kayda değer sayıda açıktan memur alımları yapılmaktadır. Günümüzde açıktan memur alımlarının tamamında mülakat sistemi uygulanıyor olsa da bilhassa başvuruda bulunabileceğimiz uygun alım ilanlarını değerlendirmeliyiz. Açıktan memur alım ilanlarını takip edebileceğimiz en iyi yerler de DPB(Devlet Personel Başkanlığı) ve Memurlar.net platformudur.

Okudunuz Mu?  Sağlık Bakanlığı 3103 Adet Personel Alacak!

DPB memur alım ilanları için TIKLAYIN

Memurlar.net alım ilanları için TIKLAYIN

Updated: 26 Ekim 2018 — 10:34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir